Αργεντινή Argentina - Buenos Aires

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!

12 Αυγούστου 2007
Ημέρα 3η
Ώρα (Ελλάδος) 15:00 …
αλλά στην Αργεντινή ήταν ακόμα 9 το πρωί…
Και εμείς έπρεπε γρήγορα να ετοιμαστούμε γιατί σήμερα θα κάναμε το city tour σαν επίσημοι τουρίστες. Η φωτογραφική μηχανή και η βιντεοκάμερα, φορτισμένες απ’ το βράδυ, ήταν έτοιμες να περάσουν τις στιγμές της ημέρας στην αιωνιότητα! Το πούλμαν φυσικά δεν ήρθε στην ώρα του, αλλά ο οδηγός ο Matias, όταν έφτασε ήταν μέσα στην ενεργητικότητα, έτοιμος να γκαζώσει! Γρήγορα επιβιβαστήκαμε και σε χρόνο DT, έγινε η πρώτη μας στάση στο κέντρο της πόλης, στην Playa 25 Mayo. Η ξεναγός, η Lorena, μας ενημέρωσε πως την 25η Μαΐου 1816, οι Αργεντινοί ξεκίνησαν την επανάστασή τους από εκείνη την πλατεία, ζητώντας την ανεξαρτησία τους από την έως τότε κυρίαρχο Ισπανία. Από τότε, αυτή η πλατειά αποτελεί το μέρος διαμαρτυρίας των πολιτών στα κακώς κείμενα της κυβέρνησης. Σε αυτή την ιστορική πλατεία βρίσκεται επίσης το κτίριο που στεγάζεται η κυβέρνηση της χώρας, η Casa Rosada – το Κόκκινο Σπίτι (προφανώς κάτι αντίστοιχο με το δικό μας Μαξίμου, μόνο λιγάκι πιο μεγάλο, πιο ωραίο και πιο…ροζ) .
Γρήγορα – γρήγορα (στην κυριολεξία λόγω του οδηγού μας!) συνεχίσαμε την ξενάγηση στην, κατά τη γνώμη μου, πιο όμορφη και γραφική περιοχή του Buenos Aires, τη Boca. Η Boca ήταν παλιά λιμάνι. Ήταν εκεί που έφταναν μετά από μήνες ταξίδι μέσα στον Ατλαντικό ωκεανό τα καράβια που μετάφεραν μετανάστες από την Ευρώπη, ανθρώπους που έρχονταν με σκέψεις για μια καλύτερη ζωή, για να σβήσουν αμέσως με την πρώτη ματιά στο ομιχλώδες λιμάνι που έζεχνε από φτωχούς μετανάστες, ψόφια ψάρια και σάπια όνειρα. Στα στενά σοκάκια της Boca εκεί που οι άνθρωποι πιάνονταν από την ελπίδα για να επιβιώσουν, γεννήθηκε το tango. Άσημο και ανυπόληπτο τριγύριζε για χρόνια στο βρώμικο προάστιο, μιλώντας για πόνο και νοσταλγία.. Όλες αυτές οι ζωές που πέρασαν και χάθηκαν από τη Boca είναι ακόμα αποτυπωμένες στα πανέμορφα πλέον δρομάκια με τα σπίτια που είναι χρωματισμένα με όλες τις αποχρώσεις της ίριδας και τους καλλιτέχνες να εκθέτουν τα δημιουργήματά τους δίνοντάς σου την εντύπωση πως περπατάς ανάμεσά τους, ένας μετανάστης κι εσύ όπως άλλοι έλληνες πριν δεκάδες χρόνια. Στη Boca βρίσκεται και το περίφημο γήπεδο της Boca Juniors της ομάδας μέσα από την οποία έλαμψε το αστέρι του Maradona αλλά και όλου του παθιασμένου με το ποδόσφαιρο λαού της Αργεντινής!
Η επόμενη στάση μας έγινε σε μια διαφορετική εντελώς περιοχή, το πλούσιο Palermo που χωρίζεται στο Palermo Soho και στο Palermo Hollywood , όπου βρίσκονται μαζεμένα όλα τα τηλεοπτικά κανάλια του Buenos Aires και πίνουν τον καφέ τους οι τοπικοί celebrities. Στους ίδιους - πλούσιους - ρυθμούς κινείται και η επόμενη περιοχή που επισκεφθήκαμε, η Reccoletta. Εκεί τελείωσε και η επίσημη ξενάγησή μας από το ταξιδιωτικό γραφείο. Βέβαια, τα περισσότερα τα ξαναείδαμε και τα ψαχουλέψαμε μόνοι μας τις επόμενες ημέρες.
Από τη Reccoletta και μετά ανέλαβε η δασκάλα μας, η οποία μας πήγε να ψωνίσουμε παπούτσια του tango. Τα ψώνια μας ξεκίνησαν στις 14:00 και τελείωσαν στις 19:30 (…για εκείνη την ημέρα)! Για παπούτσια λοιπόν πήγαμε στην οδό Arenales, στη Comme il faut που στεγάζεται σε ένα νεοκλασικό κτίριο με μια στενόμακρη αυλή που προσφέρει ησυχία στους πελάτες. Αφού δοκιμάσαμε όλα τα ψηλοτάκουνα και φύγαμε με τεράστιες σακούλες ψώνια, πήγαμε για καφέ και μηλόπιτα-manzana στη Galleria Pacifica, ένα μεγάλο εμπορικό κέντρο (απ’ τα πολλά του Buenos Aires), πολύ κοντά στο ξενοδοχείο. Είχε νυχτώσει για τα καλά, όταν πια γυρίσαμε στο ξενοδοχείο να ετοιμαστούμε για τη συνέχεια.

Κατά τις 23:00 λοιπον, ετοιμαστήκαμε για να πάμε στην πιο hot gay milonga της πόλης (το’ δα κι αυτό!). Gays tangeros όλου του κόσμου ενωθείτε!! Οπωσδήποτε η καλύτερη milonga που πήγαμε καθ’ όλη τη διάρκεια της εκεί παραμονής μας, κυρίως διότι είχε νέους ανθρώπους αλλά και επειδή απλά είχε πλάκα! Γελάω ακόμα με τη θύμηση του Ανδρέα να κάνει voleo στην αγκαλιά ενός γεροδεμένου αργεντινού!! Άλλη μια ημέρα πόσο γρήγορα είχε τελειώσει…!
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Argentina!! Όλε!!! :clap:

Περιμένω με αγωνία την αφήγηση. Πρόσθεσα μια φωτογραφία για να εμφανίζεται στην κεντρική σελίδα, εάν έχεις κάποια δική σου, μπορείς να την αντικαταστήσεις. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η εισαγωγή τέλεια. Τα ερεθίσματα που μας οδηγούν σε ένα ταξίδι είναι πολύ σημαντικά και ουσιαστικά αποτελούν μέρος του ταξιδιού.

Και εγώ περιμένω με αγωνία μια και η Αργεντινή είναι μια χώρα που πάντα με ενδιέφερε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.386
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θεωρω απαραιτητη την εισαγωγη η οποια σιγουρα εχει σχεση με το ταξιδι.Για να γνωρισουμε λιγο εσενα που θα ταξιδεψουμε μαζι σου ,και τι σε εκανε να αγαπησειs την πολη πριν ακομα παs.
Περιμενω με αγωνια να ακουσω τιs ιστοριεs σου , χορευτικεs και μη!:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.386
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλα βαλτη εισαι? :bleh:Επρεπε να μου περιγραψειs τον τρομο τηs πτησηs?:haha:
Ωστε υπαρχουν κι αλλοι που αισθανονται οπωs εγω ε? Δεν μαs πτοει ομωs τιποτα φιλη μου , αυτο ειναι το ωραιο!
Συνεχισε παρακαλω , ετσι ακριβωs με λεπτομερειεs:D
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Μμμμμμ, κ εγω τι να πω??

Περιμένω με αγωνια λεπτομέρειες, αφού συμμερίζομαι το παθος για το τανγκο - επίσης το ερωτεύτηκα από το πρώτο βήμα - και για την πατρίδα του βεβαια - βλέπε ταξίδι όνειρο...

Σε ΖΗΛΕΥΩ!!! αλλά κάνω υπομονή... έδώ στο Παρίσι τουλάχιστον έχει μιλόνγκα κάθε βράδυ κ έχω συναντήσει και αργεντίνους χορευτες, οπότε παρηγοριέμαι λιγο.

Είμαι όλη μάτια κ αυτιά...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ όμορφα ... περιμένουμε τη συνέχεια για να πάρουν τα μυαλά μας αέρα (κι άλλο :) )
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Mα γιατι σταματησες?:(
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ντεμυ επετρεψε μου να βαλω 2 φωτογραφιες απο τον μεγαλυτερο δρομο στον κοσμο που ανεφερες παραπανω.


 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.386
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!
 

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!

Ευχαριτώ ιδιαίτερα! Όταν βρώ και χρόνο, θα μάθω πως ανεβαίνουν και τα βίντεο, γιατί έχω πολύ υλικό αλλά οι προσπάθειές μου προς το παρόν απέβησαν άκαρπες!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.386
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω προσπαθουσα 5 μηνεs για να τα καταφερω με το βιντεο χαχαχα!Αφου τα καταφερα εγω , μπορειτε ολοι!
Παντωs εμενα μου αρεσει πολυ να διαβαζω , καλο και το βιντεο ,αλλα το να διαβαζειs ειναι πολυ καλυτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.210
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom