Αργεντινή Argentina - Buenos Aires

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!

Χμμμ…πού είχα μείνει; Α, ναι! Στην εκδρομή στο Tigre!
Δέκα άτομα όλα κι όλα, ξεκινήσαμε εκείνο το πολύ πολύ κρύο πρωινό για τον όμορφο παραπόταμο του Rio de la Plata, περίπου 30 χιλιόμετρα έξω από την πρωτεύουσα. Γκρίζος ο ουρανός με βαριά τα σύννεφα και το κρύο να μας περονιάζει καθώς κατευθυνόμασταν στο πλοιάριο που θα μας έκανε τη βόλτα μέσα στο ποτάμι. Ήταν 9 το πρωί όταν ξεκινήσαμε και ο ζεστός καφές μαζί με alfajores – κουλουράκια με dulce de leche- που μας προσέφεραν, έδωσαν ένα γλυκό ξεκίνημα στη διαδρομή. Δεξιά και αριστερά, στις όχθες του ποταμού είναι χτισμένα σπιτάκια που οι κάτοικοί τους μας χαιρετούσαν καθώς διασχίζαμε το κέντρο του. Σπιτάκια χτισμένα πάνω σε πασσάλους για να προστατεύονται από τις πλημμύρες και το φούσκωμα των νερών του ποταμού. Μεταφορικό μέσο των κατοίκων, ένα καΐκι που τελεί χρέη ταξί. Γραφικό επίσης το super market τους, το λεγόμενο cachito, μια βάρκα στην ουσία, που εφοδιάζει τους κατοίκους με τα απαραίτητα. Εκεί επειδή δεν υπάρχουν οδοί, παρά μόνο το ποτάμι, καθένας κάτοικος μπορεί να ονομάσει το σπίτι του όπως του αρέσει και αυτή θα είναι η επίσημη ονομασία του, για παράδειγμα αν θέλει κάποιος να του στείλει ένα γράμμα ή να τον επισκεφθεί με το πλεούμενο ταξί. Εννοείται πως οι κάτοικοι έχουν δώσει ευφάνταστες ονομασίες!​
Μετά τη βόλτα μας στο Tigre, πήραμε το τρένο και συνεχίσαμε την εκδρομή μας στο διπλανό χωριό, το San Isidro, ένα τουριστικό χωριουδάκι με ένα πανέμορφο ναό αφιερωμένο στον Άγιο Ισίδωρο φυσικά. Μετά από μια βόλτα στην υπαίθρια αγορά που ήταν γεμάτη από την ιδιαίτερη τέχνη των ιθαγενών, ήρθε η ώρα να πάρουμε το δρόμο του γυρισμού για το Buenos Aires.
Ένα γρήγορο γεύμα σε ένα από τα πάμπολλα εστιατόρια της Galeria Pacifica, μας ξεκούρασε αρκετά για το δεύτερο μάθημά μας με τον Gustavo Naveira. Ένα μάθημα που κύλησε το ίδιο όμορφα με εκείνο της προηγούμενης ημέρας , το δεύτερο μάθημα που για όσα χρόνια θα χορεύω tango θα έχω να υπερηφανεύομαι πως το παρακολούθησα!
Κύλησε και εκείνη η ημέρα τόσο γρήγορα και η ώρα ήταν ήδη 21:00 όταν φύγαμε από το San Telmo. Η θερμοκρασία όμως δεν έλεγε να ανέβει και το κρύο έγινε πιο τσουχτερό από τη στιγμή που είχε πέσει ο ήλιος. Εκείνο το βράδυ πήγαμε για φαγητό στη πλούσια κεντρική γειτονιά της πόλης, τη Recoleta, σε μια ψησταρια με καλό φαγητό. Και όταν λέμε ψησταριά, εννοούμε ένα υπέροχο, μοντέρνο, κατάμεστο εστιατόριο από τη μια πλευρά, και τεράστιες θράκες από την άλλη να ψήνουν τόνους μοσχαριών και άλλων βοοειδών. Ως διαχωριστικό, μια τζαμαρία, που έδινε τη δυνατότητα να παρακολουθούμε την όλη διαδικασία του ψησίματος. Οι κατάλογοι παρ’ όλο που μας ήρθαν στα αγγλικά, ήταν τόσο δυσνόητοι που τελικά δε θα μάθουμε ποτέ τι κρέας φάγαμε εκείνη την ημέρα! Ένα είναι σίγουρο πάντως, πως ήταν νοστιμότατο!
Ήταν 1:00 η ώρα όταν, ύστερα από πολύ κρέας και πολλά ποτήρια coca-cola international, επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο…Την άλλη ημέρα είχε Campeonato Mundial de baile deTango!!

 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Argentina!! Όλε!!! :clap:

Περιμένω με αγωνία την αφήγηση. Πρόσθεσα μια φωτογραφία για να εμφανίζεται στην κεντρική σελίδα, εάν έχεις κάποια δική σου, μπορείς να την αντικαταστήσεις. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η εισαγωγή τέλεια. Τα ερεθίσματα που μας οδηγούν σε ένα ταξίδι είναι πολύ σημαντικά και ουσιαστικά αποτελούν μέρος του ταξιδιού.

Και εγώ περιμένω με αγωνία μια και η Αργεντινή είναι μια χώρα που πάντα με ενδιέφερε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θεωρω απαραιτητη την εισαγωγη η οποια σιγουρα εχει σχεση με το ταξιδι.Για να γνωρισουμε λιγο εσενα που θα ταξιδεψουμε μαζι σου ,και τι σε εκανε να αγαπησειs την πολη πριν ακομα παs.
Περιμενω με αγωνια να ακουσω τιs ιστοριεs σου , χορευτικεs και μη!:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλα βαλτη εισαι? :bleh:Επρεπε να μου περιγραψειs τον τρομο τηs πτησηs?:haha:
Ωστε υπαρχουν κι αλλοι που αισθανονται οπωs εγω ε? Δεν μαs πτοει ομωs τιποτα φιλη μου , αυτο ειναι το ωραιο!
Συνεχισε παρακαλω , ετσι ακριβωs με λεπτομερειεs:D
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Μμμμμμ, κ εγω τι να πω??

Περιμένω με αγωνια λεπτομέρειες, αφού συμμερίζομαι το παθος για το τανγκο - επίσης το ερωτεύτηκα από το πρώτο βήμα - και για την πατρίδα του βεβαια - βλέπε ταξίδι όνειρο...

Σε ΖΗΛΕΥΩ!!! αλλά κάνω υπομονή... έδώ στο Παρίσι τουλάχιστον έχει μιλόνγκα κάθε βράδυ κ έχω συναντήσει και αργεντίνους χορευτες, οπότε παρηγοριέμαι λιγο.

Είμαι όλη μάτια κ αυτιά...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ όμορφα ... περιμένουμε τη συνέχεια για να πάρουν τα μυαλά μας αέρα (κι άλλο :) )
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Mα γιατι σταματησες?:(
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ντεμυ επετρεψε μου να βαλω 2 φωτογραφιες απο τον μεγαλυτερο δρομο στον κοσμο που ανεφερες παραπανω.


 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!
 

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!

Ευχαριτώ ιδιαίτερα! Όταν βρώ και χρόνο, θα μάθω πως ανεβαίνουν και τα βίντεο, γιατί έχω πολύ υλικό αλλά οι προσπάθειές μου προς το παρόν απέβησαν άκαρπες!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω προσπαθουσα 5 μηνεs για να τα καταφερω με το βιντεο χαχαχα!Αφου τα καταφερα εγω , μπορειτε ολοι!
Παντωs εμενα μου αρεσει πολυ να διαβαζω , καλο και το βιντεο ,αλλα το να διαβαζειs ειναι πολυ καλυτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom