Κροατία Hvala ne! Στην Κροατία… με τον ακατανόμαστο!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?

Ζάγκρεμπ – part2

Μετά το γεύμα μας, φύγαμε από τον πεζόδρομο Tkalca μέσω της οδού Skalinska που μας έβγαλε στην Opatovina ul. στη μικρή αγορά λουλουδιών, πάνω από την μεγάλη κεντρική αγορά Dolac.

Croatia 2020-1307.jpg


Croatia 2020-1318.jpg


Ακριβώς κάτω από το μπαλκόνι της Opatovina ul. απλώνεται σε δύο ορόφους η κεντρική αγορά Dolac. Το Ζάγκρεμπ έχει 28 πράσινες αγορές που αποτελούν αναπόσπαστο μέρος του τρόπου ζωής στην Κροατική πρωτεύουσα. Η πιο δημοφιλής αγορά αγροτών είναι η κεντρική Tržnica Dolac, ακριβώς πίσω από την πλατεία Jelačić. Το ανώτερο επίπεδο της διαθέτει μια υπαίθρια πράσινη αγορά, ενώ στο ισόγειο είναι η κλειστή αγορά. Τριγυρίσαμε λίγο στην υπαίθρια αγορά και δεν μπορώ να πω πως είναι η ωραιότερη αγορά που έχω δει καθώς μου φάνηκε φτωχική. Βασικά είχε πάρα πολλούς πάγκους άδειους ενώ μου έκανε εντύπωση που τα κομμένα φρούτα που είχαν πάνω στους πάγκους ήταν γεμάτα με δεκάδες μέλισσες! Ήταν όμως ζωντανή και θορυβώδης αγορά, και σίγουρα ένα μέρος που νοιώσαμε μια αυθεντική ατμόσφαιρα στο Ζάγκρεμπ παρέα με τους ντόπιους.

Croatia 2020-1320.jpg


Croatia 2020-1321.jpg


Croatia 2020-1322.jpg


Croatia 2020-1365.jpg


Η οδός Splavnica με την αγορά λουλουδιών, ενώνει την κεντρική πλατεία Jelačić μέσω των σκαλοπατιών με την κεντρική αγορά Dolac.

Croatia 2020-1362.jpg


Η Trg bana Jelačića ή απλά Jelačić όπως τη λένε οι ντόπιοι, είναι η κεντρική πλατεία της πόλης του Ζάγκρεμπ. Είναι το κέντρο της ‘’Κάτω πόλης’’ Donji grad και γενικά όλου του Ζάγκρεμπ. Είναι ο κύριος συγκοινωνιακός κόσμος για πολλές γραμμές τραμ ενώ από το 1975 δεν είναι προσβάσιμη για τα αυτοκίνητα. Η πλατεία είναι τεράστια, με υπέροχα κτίρια που την περιβάλλουν και στις τέσσερις πλευρές. Η πλειονότητα των κτιρίων χρονολογείται από τον 19ο αιώνα και διαθέτουν διαφορετικά αρχιτεκτονικά στυλ. Κυριαρχείται από το άγαλμα του Ban Josip Jelačić, ένας από τους σημαντικότερους Κροάτες πολιτικούς, τόσο τον 19ο αιώνα όσο και σε ολόκληρη την ιστορία της Κροατίας.

Croatia 2020-1353.jpg


Croatia 2020-1340.jpg


Croatia 2020-1338.jpg


Το Manduševac είναι το διάσημο σιντριβάνι στην πλατεία Ban Jelačić. Έχει μεγάλη ιστορική σημασία, και σύμφωνα με το μύθο, το Ζάγκρεμπ πήρε το όνομά του από αυτό. Η πηγή Manduševac υπήρχε από την αρχαιότητα στην περιοχή αυτή και για αιώνες εξυπηρετούσε τους κατοίκους του Ζάγκρεμπ ως κύρια πηγή νερού, μέχρι και τα τέλη του 19ου αιώνα. Το 1898, η πλατεία Ban Jelačić ανακατασκευάστηκε και η πηγή Manduševac θάφτηκε. Με τον καιρό, η τοποθεσία του ξεχάστηκε. Το 1986 κατά τη νέα ανοικοδόμηση της πλατείας, προς μεγάλη έκπληξη όλων ήρθε στην επιφάνεια ξανά η πηγή. Η πηγή Manduševac δεν ήταν στο αρχικό σχέδιο της πλατείας, αλλά κατόπιν αιτήματος του κοινού, το σχέδιο άλλαξε και από το 1986, η πηγή Manduševac υπάρχει και πάλι. Από τη ζέστη που είχε εκείνη την ώρα, ήμασταν έτοιμοι να πέσουμε μέσα στο σιντριβάνι!

Croatia 2020-1337.jpg


Croatia 2020-1339.jpg


Η πλατεία αν και είναι περισσότερο συγκοινωνιακός κόμβος, τριγύρω έχει μαγαζιά street food αλλά και μερικά καφέ. Δίπλα από την πλατεία στην οδό Ulica Augusta Cesarca, βρίσκεται ένας πολύ πρωτότυπος χάρτης της πόλης. Βασικά δεν είναι ακριβώς ένας χάρτης, αλλά ένα χάλκινο γλυπτό με μια τρισδιάστατη απεικόνιση της πόλης που ονομάζεται Zagreb pozdravlja, που σημαίνει ‘’Το Ζάγκρεμπ σε καλωσορίζει’’.

Croatia 2020-1333.jpg


Συνεχίζουμε τη μικρή ανηφόρα της Ul. Tome Bakača και φτάνουμε στην οδό Kaptol. Το Kaptol και το Gradec, οι δύο ξεχωριστοί πυρήνες του μεσαιωνικού Ζάγκρεμπ που σχηματίζουν την Άνω Πόλη, αποτελούν τμήμα της περιοχής Gornji Grad-Medveščak. Στεκόμαστε μπροστά από τον καθεδρικό ναό, να τον καμαρώσουμε υπό το φως του ήλιου αυτή τη φορά. Ο καθεδρικός ναός του Ζάγκρεμπ της Κοίμησης της Θεοτόκου είναι ακόμα ένα ορόσημο για την πρωτεύουσα της Κροατίας. Ο Καθεδρικός ναός βρίσκεται εκεί από τον 11ο αιώνα όμως αυτό που βλέπουμε σήμερα, δεν αντιπροσωπεύει την αρχική κατασκευή. Ο πρώτος καθεδρικός ναός καταστράφηκε κατά τη διάρκεια της Μογγολικής επίθεσης αλλά και από μια μεγάλη πυρκαγιά τον 13ο αιώνα. Επίσης υπέστη σοβαρές ζημιές από τον μεγάλο σεισμό του 1880 και αποκαταστάθηκε στο νεο-γοτθικό στιλ που βλέπουμε σήμερα. Τα εξέχοντα δίδυμα κωδωνοστάσιά ύψους 108 μέτρων, που είναι ορατά από τα περισσότερα μέρη της πόλης, καθιστούν τον Καθεδρικό Ναό το ψηλότερο κτίριο στην Κροατία!

Croatia 2020-1325.jpg


Όμως ο Καθεδρικός του Ζάγκρεμπ εξακολουθεί να είναι πληγωμένος και τον αιώνα που διανύουμε! Στις 22 Μαρτίου 2020, ένας ισχυρός σεισμός μεγέθους 5,5 ρίχτερ έπληξε την πόλη και ήταν ο ισχυρότερος σεισμός στο Ζάγκρεμπ μετά τον σεισμό των 6,3 ρίχτερ που συνέβη το 1880. Ο σεισμός προκάλεσε σημαντική ζημιά σε πολλά ιστορικά κτίρια στο κέντρο της πόλης αν και πέντε μήνες μετά, εμείς δεν εντοπίσαμε κάτι στο κέντρο που να μας θύμισε τον σεισμό του Μαρτίου. Στον καθεδρικό ναό, η άκρη του νότιου κώνου έσπασε και έπεσε στην οροφή στο γειτονικό Παλάτι του Αρχιεπισκόπου. Επίσης στις 17 Απριλίου 2020, ο βόρειος κώνος του καθεδρικού ναού αφαιρέθηκε λόγω κλίσης κατά τη διάρκεια του σεισμού. Πάντως βλέποντας τους πύργους από κάτω δεν κατάλαβα ότι λείπουν οι κορυφές, ίσως γιατί τοποθέτησαν δυο προσωρινούς σταυρούς. Το πόσο θα είναι προσωρινοί και το πότε θα αποκατασταθούν οι ζημιές είναι άγνωστο!

Ένα βίντεο με την αφαίρεση του βόρειου κώνου του Καθεδρικού ναού στις 17 Απριλίου 2020

Στη αυλή δίπλα από τον Καθεδρικό, είχαμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά τον κώνο που αφαίρεσαν μετά τον σεισμό και τον έχουν τοποθετημένο εκεί σαν έκθεμα!
Croatia 2020-1327.jpg


Ο σεισμός σημειώθηκε κατά τη διάρκεια της πανδημίας του κορονοϊού και προκάλεσε προβλήματα στην εφαρμογή μέτρων κοινωνικής απόστασης. Δηλαδή οι άνθρωποι δεν φτάνει που είχαν τον ακατανόμαστο, είχαν να αντιμετωπίσουν και τις σημαντικές ζημιές που προκάλεσε ο σεισμός. Δυστυχώς υπήρχε και ένα θύμα, μια 15χρονη που υπέκυψε στα τραύματά της. Εγώ πάντως δεν θυμάμαι αυτή η είδηση να έπαιξε στα ελληνικά κανάλια ή στα ελληνικά sites. Αλλά τι λέω, τότε όλα τα ΜΜΕ βρίσκονταν στον παροξυσμό του ακατανόμαστου, σιγά μην έπαιξε θέμα άσχετο με αυτόν! Τι τα θυμήθηκα και συγχίστηκα πάλι!

Στο κέντρο της πλατείας, απέναντι από τον Καθεδρικό ναό είναι το Μνημείο της Κοίμησης της Θεοτόκου με το χρυσό άγαλμα της Παναγίας που στέκεται σε μια μεγάλη στήλη μαζί με τέσσερις χρυσούς αγγέλους στη βάση της.

Croatia 2020-1332.jpg


Croatia 2020-1326.jpg


Τον καθεδρικό ναό περικλείει από τις τρεις πλευρές του το Παλάτι του Αρχιεπισκόπου. Το μεσαίωνα, ο Επίσκοπος του Ζάγκρεμπ φοβούμενος την τουρκική εισβολή, έδωσε εντολή να χτιστούν οχυρώσεις γύρω από τον καθεδρικό ναό και την κατοικία του. Εκτός από το τμήμα του τείχους στο μπροστινό μέτωπο του καθεδρικού ναού που κατεδαφίστηκε το 1907, οι αμυντικοί πύργοι και τα τείχη που χτίστηκαν μεταξύ 1512 και 1520 διατηρούνται μέχρι σήμερα.

Croatia 2020-1324.jpg


Croatia 2020-1328.jpg


Ανάμεσα στην πλατεία του Καθεδρικού και την κεντρική πλατεία Jelačić, ξεκινάει η οδός Vlaška. Η παλιά οδός Vlaška ή αλλιώς Europski trg (πλατεία Ευρώπης), ήταν διακοσμημένη με μια σειρά από σημαίες με ζωγραφιές που έδιναν έναν καλλιτεχνικό αέρα στο κέντρο και που είχαμε δει και στην πλατεία Jelačić και στο πάρκο Zrinjevac. Οι περιοχές αυτές γέμισαν με εντυπωσιακά πανό από καλλιτέχνες από περισσότερες από 20 χώρες στα πλαίσια του πρώτου Flag Art Zagreb – International festival of flags. Το φεστιβάλ διήρκησε το δεύτερο 10ημερο του Αυγούστου, και μου άρεσε που πέτυχα αυτή την όμορφη και πρωτότυπη προσθήκη στα πάρκα και στους δρόμους της πόλης.

Croatia 2020-1341.jpg


Croatia 2020-1343.jpg


Croatia 2020-1345.jpg


Στη συνέχεια κάναμε μια εναλλακτική βόλτα κατά μήκος της Vlaška και στους γύρω δρόμους. Η οδός Vlaška είναι ένας μακρύς δρόμος γεμάτος από ενδιαφέρουσες αυλές, κρυμμένα εστιατόρια και καφέ-μπαρ. Συνεχίσαμε στη νέα Vlaška πιο ανατολικά, στην οδό Marticeva που είναι παράλληλη με τη Vlaska, και αποτελεί έναν δημοφιλή δρόμο στους καλλιτέχνες και στους hipsters! Μπήκαμε σε αυλές, είδαμε τον ξύλινο ουρανοξύστη Drveni neboder στην Martićeva ul. 9 και τον ανακαινισμένο πολύχρωμο ουρανοξύστη Vitic στην κοντινή οδό Laginjina. Εντωμεταξύ ήθελα να πάμε στο καφέ Finjak που θεωρείται το πιο εντυπωσιακό καφέ στο Ζάγκρεμπ αλλά το βρήκαμε κλειστό λόγω άδειας Αυγούστου!

Croatia 2020-1346.jpg


Croatia 2020-1348....jpg


Croatia 2020-1349.jpg


Πλατεία hrvatskih velikana
Croatia 2020-1350.jpg


Jurišićeva ul.
Croatia 2020-1352.jpg


Το Σπίτι των Κροατών Καλών Καλλιτεχνών στο κέντρο της πλατείας Trg žrtava fašizma
(πλατεία των θυμάτων του φασισμού)!
Croatia 2020-1351.....jpg


Croatia 2020-1351..jpg


Ο δρόμος μας έβγαλε ξανά στην κεντρική πλατεία Jelačić. Το περπάτημα μας κούρασε και είχε έρθει η ώρα για ξεκούραση. Πήγαμε στον πεζόδρομο της Bogovićeva και καθίσαμε στο φινετσάτο καφέ-μπαρ-παγωτατζίδικο MILLENIUM! Ήταν το ιδανικό σημείο να χαλαρώσουμε και να χαζέψουμε τους περαστικούς, αλλά και το ιδανικό μαγαζί να φάμε το εξαιρετικό παγωτό τους! Απόλαυση!

Croatia 2020-1357.jpg


Croatia 2020-1359.jpg


Ένα βιβλιοπωλείο ακριβώς δίπλα
Croatia 2020-1356.jpg


Περνάμε τέλεια στο Ζάγκρεμπ όμως το μυαλό μου ήταν σε μια εκκρεμότητα που έπρεπε να διευθετήσω. Αναχωρούμε αύριο, οπότε έπρεπε να μπω στη σελίδα https://travel.gov.gr/#/ να συμπληρώσω τη φόρμα εντοπισμού επιβατών (PLF) ώστε στις 12 τα μεσάνυχτα να μου έρθουν μέσω email τα αρχεία με τον κωδικό QR που είναι απαραίτητα για την είσοδό μας στην Ελλάδα. Επειδή δεν είχα μπαταρία και επειδή ήθελα να το κάνω με την άνεση μου πήγαμε για ένα διάλειμμα στο δωμάτιο να ασχοληθώ με το θέμα. Να πω πως ενώ είμαι άριστα εξοικειωμένος με την τεχνολογία και με τέτοιου είδους πλατφόρμες, η συμπλήρωση της φόρμας ξεχωριστά για τον καθένα μας, με δυσκόλεψε και μου έσπασε τα νεύρα. Όχι γιατί είναι κάτι τόσο δύσκολο αλλά κυρίως γιατί σιχαίνομαι να κάνω αυτές τις δουλειές από το κινητό ενώ έχω συνηθίσει να τις κάνω από την οθόνη του υπολογιστή μου. Εκτός αυτού με προβλημάτιζε ποιο αεροδρόμιο αναχώρησης έπρεπε να βάλω μιας και η πτήση ήταν με ανταπόκριση στη Βαρσοβία, και επίσης με δυσκόλεψε που με ‘’πέταγε’’ το άθλιο site που έχουν φτιάξει. Τελικά με υπομονή αλλά και πολλά ‘’γαλλικά’’ συμπλήρωσα τις φόρμες και μου έφυγε το άγχος. Εννοείται αεροδρόμιο αναχώρησης έβαλα της Βαρσοβίας αφού αυτή θα ήταν η πτήση πριν την άφιξη στη Θεσσαλονίκη, όμως ως χώρα επίσκεψης που ζητάει, έβαλα φυσικά την Κροατία. Το μόνο που έμεινε ήταν να μου έρθουν στο email μου τα δυο PLF τα μεσάνυχτα.

Είχε πάει απόγευμα και φρεσκαρισμένοι βγήκαμε ξανά στην πόλη για την τελευταία μας βόλτα δυστυχώς! Και πάλι περάσαμε από την πλατεία Δημοκρατίας (Trg Republike Hrvatske) και το εκπληκτικό κτίριο του Εθνικού Θεάτρου! Αγάπησα πολύ τη γειτονιάς μας κι αν κάποτε με φέρει ξανά ο δρόμος μου στο Ζάγκρεμπ, θα ήθελα και πάλι να μείνω εδώ γύρω!

Croatia 2020-1379.jpg


Είχε μείνει μια τελευταία εκκρεμότητα αλλά πολύ σημαντική. Ένα must to see του Ζάγκρεμπ που δεν υπήρχε περίπτωση να το χάσουμε. Στην κεντρική πλατεία Jelačić, στην καρδιά της κροατικής πρωτεύουσας, στέκει καμαρωτός ο ουρανοξύστης Skyscraper. Στον 16ο όροφο στην κορυφή του, βρίσκεται το Zagreb 360° observation deck. Το κατάστρωμα παρατήρησης και χώρος εκδηλώσεων είναι το πιο δημοφιλές τουριστικό αξιοθέατο στο Ζάγκρεμπ και το αφήσαμε για τελευταίο την καλύτερη ώρα της ημέρας. Τα εισιτήρια τα έκλεισα από το site τους την ίδια μέρα το πρωί, με κόστος 60,00 kn (8€) το άτομο. https://www.zagreb360.hr/en/shop/
Όταν έκλεισα τα εισιτήρια το πρωί, δεν μου ήρθε κάποιο pdf αρχείο και το μόνο email που έλαβα ήταν αυτό της πληρωμής με την πιστωτική μου. Η κοπέλα στην είσοδο προβληματίστηκε και πήρε τηλέφωνο κάποιον υπεύθυνο, αλλά μετά από λίγο μας είπε όλα οκ κι έτσι περάσαμε στο εσωτερικό του 16ου ορόφου. Γύρω από τον όροφο υπάρχει ένα μπαλκόνι 360° που προστατεύεται από ψηλά κάγκελα που όμως δεν εμποδίζουν την πανοραμική θέα. Βλέποντας το Ζάγκεμπ από ψηλά ένοιωσα γεμάτος και ελαφριά στεναχωρημένος που αυτό το εκπληκτικό ταξίδι έφτανε στο τέλος του. Το κατάστρωμα προσφέρει εκπληκτική θέα στην κεντρική πλατεία Ban Jelačić, στις περιοχές Kaptol και Gradec, την Άνω και Κάτω πόλη και όπου αλλού έφτανε το μάτι μας.

Croatia 2020-1380.jpg


Croatia 2020-1382.jpg


Croatia 2020-1381.jpg


Croatia 2020-1383.jpg



Croatia 2020-1385.jpg


Croatia 2020-1395.jpg


Croatia 2020-1386.jpg


Croatia 2020-1396.jpg


Ο ήλιος έπεσε και σχεδόν είχε σουρουπώσει. Το πρωί όταν ήμασταν στην Άνω πόλη, είχα υποσχεθεί πως θα επιστρέψουμε ξανά το βράδυ να δούμε τη θέα όταν η πόλη αρχίζει να ανάβει τα φώτα της. Να ξαναδούμε το πιο όμορφο κομμάτι του Ζάγκρεμπ, την ατμοσφαιρική Άνω πόλη Gornji grad ή Gradec. Σε ελάχιστα μέτρα από τον ουρανοξύστη Skyscrape ήμασταν στο ιστορικό τελεφερίκ της οδού Tomićeva.

Croatia 2020-1400.jpg


Ανεβήκαμε τα σκαλιά και φτάσαμε στη λατρεμένη Strossmayerovo šetalište, τον ξακουστό ρομαντικό περίπατο Stross. Σε σχέση με το πρωί είχε περισσότερο κόσμο αλλά και πάλι το ωραιότερο και πιο δημοφιλές μέρος του Ζάγκρεμπ ήταν χωρίς συνωστισμό, και ανενόχλητοι απολαύσαμε τη θέα της πόλης μέσα στην ηρεμία του καλοκαιριού! Αυτό το μέρος με έκανε να συνειδητοποιήσω πως δεν είμαι απλά περαστικός. Ανεξάρτητα από τον καιρό ή την ώρα της ημέρας, αυτός ο περίπατος μας πρόσφερε την πιο αληθινή γνωριμία με το Ζάγκρεμπ, αυτή που μπήκε μέσα στην καρδιά μου και αυτή που με κάνει να θέλω να επιστρέψω.

Untitled_Panorama2.jpg


Croatia 2020-1402.jpg


Croatia 2020-1406.jpg


Croatia 2020-1404.jpg


Croatia 2020-1411.jpg


Croatia 2020-1414.jpg


Croatia 2020-1412.jpg


Από το μεγάλο View-Point του Gradec… Πανέμορφο Ζάγκρεμπ!
Croatia 2020-1415.jpg


Croatia 2020-1421.jpg


Ο πύργος Lotrščak από την πλατεία Katarinin
Croatia 2020-1422.jpg


Ξανά στην Stross που μέσα στα αναμμένα φωτάκια της έμοιαζε να ετοιμάζεται για τα Χριστούγεννα. Η Strossmayerovo šetalište είναι το απόλυτο μέρος που μεταμορφώνεται τον Δεκέμβριο και γίνεται ένα σκηνικό παραμυθιού με τις χριστουγεννιάτικες διακοσμήσεις. Τα μικρά περίπτερα προσφέρουν φαγητό και ποτό, η ζωντανή χαλαρή μουσική είναι διάχυτη παντού, όλοι έχουν καλή διάθεση, μιλούν, χορεύουν και απολαμβάνουν το πνεύμα των διακοπών. Εύχομαι και φέτος αυτό το μέρος να ζωντανέψει την περίοδο των Χριστουγέννων. Εύχομαι κάθε μέρος να ανάψει τα φώτα του και να υποδεχτεί τον κόσμο που έχει την ανάγκη φέτος όσο τίποτε άλλο, να ξανανιώσει την ελπίδα και να γιορτάσει!

Croatia 2020-1423.jpg


Croatia 2020-1424.jpg


Croatia 2020-1425.jpg


Σε κάθε παλιά πόλη, ο φωτισμός αναδεικνύει την αρχιτεκτονική και κάνει πιο μυστήρια την ατμόσφαιρα. Κάτι που ισχύει και στο Ζάγκρεμπ φυσικά! Η Άνω πόλη είναι απίστευτη το βράδυ και σχεδόν έρημη. Άλλωστε στο σημείο αυτό του Gradec νομίζω δεν υπάρχουν σπίτια κατοίκων παρά μονάχα κυβερνητικά κτίρια, εταιρείες και εκκλησίες.

Από την οδό Ćirilometodska στην Trg svetog Marka, Πλατεία Αγίου Μάρκου.
Croatia 2020-1427.jpg


Croatia 2020-1428.jpg


Η Πέτρινη Πύλη, Kamenita vrata
Croatia 2020-1429.jpg


Κατηφορίσαμε από την πύλη και από την οδό Radićeva βρεθήκαμε στην πολύβουη Ivana Tkalčića τον αγαπημένο πεζόδρομο Tkalca. Τέλεια η ησυχία της Άνω πόλης, αλλά αυτή η ζωντάνια της Tkalca μας είχε λείψει και θέλαμε να αποχαιρετίσουμε το Ζάγκρεμπ όπως του αρμόζει. Ζωντανά!

Croatia 2020-1431.jpg


Croatia 2020-1432.jpg


Μετά από την καθιερωμένη βόλτα στον πεζόδρομο, αυθόρμητα καθίσαμε σε μια μπυραρία-ταβέρνα να φάμε τα τσεβάπια μας! Ευτυχώς η Κροατία δεν με κατέστρεψε με τα τσεβάπια και τις μπύρες γιατί φοβήθηκα πως τα 12 κιλά που είχα χάσει μέσα στο 2020, θα τα βάλω μέσα σε μια βδομάδα! Όμως μετά από 7 μήνες διατροφής δικαιούμουν να το ρίξω έξω στις διακοπές ρε αδερφέ. Άλλωστε ο Rose με είχε προειδοποιήσει πως θα με κράξει άσχημα αν στην Κροατία είμαι ξενέρωτος και προσέχω πάλι το τι τρώω! Αλλά οι παλιές καλές συνήθειες δεν ξεχνιούνται. Έβγαλα τα απωθημένα μου με μπουρέκια, τσεβάπια, σπέσιαλ ζυμαρικά, παγωτά και μπύρες μετά από στέρηση 7 μηνών!
Σ’ευχαριστώ Κροατία γι’αυτό το υπέροχο διάλειμμα! Hvala! :lol:

Croatia 2020-1433.jpg


Με ένα παγωτό στο χέρι σεργιανίσαμε για τελευταία φορά την κεντρική πλατεία Ban Jelačić και κοντοσταθήκαμε στον ουρανοξύστη Skyscraper που ανεβήκαμε λίγες ώρες πριν!

Croatia 2020-1434.jpg


Στις 12 τα μεσάνυχτα, τυπικά στο ραντεβού τους μου ήρθαν με email τα δυο PLF αρχεία. Όμως ένα μικρό άγχος το είχα για την αυριανή μας αναχώρηση. Έχουμε δυο πτήσεις, έχουμε ελέγχους, στο Βαρσοβία-Θεσσαλονίκη έπρεπε να πάρουμε τα boarding pass από το αεροδρόμιο, και ίσως να είχαμε και test COVID-19 κατά την άφιξή μας στη Θεσσαλονίκη!

Την αυριανή μέρα γράφεται ο επίλογος!


 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Χαίρομαι πολύ που ξεκίνησες να γράφεις ιστορία για τη Κροατία τελικά, αν κι εγώ το περίμενα. :cool:
Είμαι σίγουρος ότι θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον λόγω της όλης φάσης που διανύουμε.
Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Χαίρομαι πολύ που ξεκίνησες να γράφεις ιστορία για τη Κροατία τελικά, αν κι εγώ το περίμενα. :cool:
Είμαι σίγουρος ότι θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον λόγω της όλης φάσης που διανύουμε.
Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
Ευχαριστώ Τζόνι. Ό,τι έχει ενδιαφέρον, έχει! Όχι τόσο για την ιδιαίτερη φάση που έγινε, όσο για το ότι η Κροατία είναι μια πολύ πολύ ενδιαφέρουσα χώρα.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Καταιγιστική εισαγωγή! Πραγματικά χαίρομαι πολύ που αποφάσισες να γράψεις την ιστορία! Χρειάζεται το φόρουμ κι άλλες ιστορίες, για να ξεφύγουμε από τις αντεγκλήσεις για τον ... ακατανόμαστο!
Πάντα διαβάζω με νοσταλγία τις ιστορίες για την Κροατία, αφού το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν στις Δαλματικές Ακτές. Περιμένουμε τη συνέχεια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καταιγιστική εισαγωγή! Πραγματικά χαίρομαι πολύ που αποφάσισες να γράψεις την ιστορία! Χρειάζεται το φόρουμ κι άλλες ιστορίες, για να ξεφύγουμε από τις αντεγκλήσεις για τον ... ακατανόμαστο!
Πάντα διαβάζω με νοσταλγία τις ιστορίες για την Κροατία, αφού το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν στις Δαλματικές Ακτές. Περιμένουμε τη συνέχεια!
Έτσι, κι εγώ για την προσφορά στο φόρουμ την έγραψα 😁 Αρκετά μεταλλάχτηκε το φόρουμ, πρέπει σιγά σιγά να ξαναγίνει ταξιδιωτικό. Αλήθεια ήταν το πρώτο σου ταξίδι? Εγώ πάντα είχα την Κροατία ταξιδιωτικό στόχο και φέτος δεν μου γλίτωσε. Και μάλλον ήταν η καλύτερη περίοδος που την επισκέφτηκα. Έχει ζουμί η ιστορία.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Έτσι, κι εγώ για την προσφορά στο φόρουμ την έγραψα 😁 Αρκετά μεταλλάχτηκε το φόρουμ, πρέπει σιγά σιγά να ξαναγίνει ταξιδιωτικό. Αλήθεια ήταν το πρώτο σου ταξίδι? Εγώ πάντα είχα την Κροατία ταξιδιωτικό στόχο και φέτος δεν μου γλίτωσε. Και μάλλον ήταν η καλύτερη περίοδος που την επισκέφτηκα. Έχει ζουμί η ιστορία.
Ναι, ήταν το πρώτο μου ταξίδι! Αύγουστος του 2010. Θέλαμε εξωτερικό αλλά να κάνουμε και βουτιές (μιλάμε για σοβαρό προγραμματισμό..!)
Αν εξαιρέσουμε το ότι πήγαμε με ταξιδιωτικό γραφείο - που δεν μου ταιριάζει τελικά ως τρόπος ταξιδού και δεν το επέλεξα έκτοτε - η εμπειρία μου στην Κροατία είχε πολύ θετικό πρόσημο. Είδα και το Ντουμπρόβνικ χωρίς απίστευτο συνωστισμό!
Σίγουρα θα ήθελα να επιστρέψω και να γνωρίσω καλύτερα την Κροατία και πιστεύω ότι η ιστορία σου θα ενισχύσει την επιθυμία μου!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι, ήταν το πρώτο μου ταξίδι! Αύγουστος του 2010. Θέλαμε εξωτερικό αλλά να κάνουμε και βουτιές (μιλάμε για σοβαρό προγραμματισμό..!)
Αν εξαιρέσουμε το ότι πήγαμε με ταξιδιωτικό γραφείο - που δεν μου ταιριάζει τελικά ως τρόπος ταξιδού και δεν το επέλεξα έκτοτε - η εμπειρία μου στην Κροατία είχε πολύ θετικό πρόσημο. Είδα και το Ντουμπρόβνικ χωρίς απίστευτο συνωστισμό!
Σίγουρα θα ήθελα να επιστρέψω και να γνωρίσω καλύτερα την Κροατία και πιστεύω ότι η ιστορία σου θα ενισχύσει την επιθυμία μου!
Κι εμείς κινηθήκαμε στα πολύ βασικά και τουριστικά. Αλλά έχει πάρα πολλές πόλεις και νησιά και εθνικά πάρκα που ενώ είναι μικρή χώρα έχει μεγάλη ποικιλία. Κι εγώ θα ήθελα πολύ να επιστρέψω. Θυμάμαι κι εγώ τα πακέτα των τουριστικών γραφείων για τις δαλματικές ακτές τότε που δεν είχα ξεκινήσει να ταξιδεύω στο εξωτερικό και με είχαν δελεάσει. Αλλά ξέρω πως είναι εκδρομές εξπρες και δεν βλέπεις πάρα πολλά. Όμως για έναν αρχάριο στα ταξίδια είναι μια χαρά τα τουριστικά γραφεία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπράβο Γιάννη που ξεκίνησες την ιστορία. Ανυπομονώ να δω γνωστά και - κυρίως - άγνωστα μέρη ;).

Αυτές οι σκάλες και οι ανηφόρες στο Dubrovnik... Να ξεχνάς τη φωτογραφική (σε εποχές προ smartphone) και ούτε να το σκέφτεσαι να γυρίσεις πίσω. Τι κούραση! Αλλά εντάξει, η θέα μας αποζημίωνε (εμείς μέναμε το ίδιο ψηλά αλλά πολύ πιο κοντά στην παλιά πόλη, από την άλλη πλευρά).

Και τι έγινε; Ξημέρωσε μια ηλιόλουστη νέα μέρα;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπράβο Γιάννη που ξεκίνησες την ιστορία. Ανυπομονώ να δω γνωστά και - κυρίως - άγνωστα μέρη ;).

Αυτές οι σκάλες και οι ανηφόρες στο Dubrovnik... Να ξεχνάς τη φωτογραφική (σε εποχές προ smartphone) και ούτε να το σκέφτεσαι να γυρίσεις πίσω. Τι κούραση! Αλλά εντάξει, η θέα μας αποζημίωνε (εμείς μέναμε το ίδιο ψηλά αλλά πολύ πιο κοντά στην παλιά πόλη, από την άλλη πλευρά).
Και τι έγινε; Ξημέρωσε μια ηλιόλουστη νέα μέρα;
Ειλικρινά δεν είχα ιδέα για τις ανηφόρες και τα σκαλιά του Ντουμπρόβνικ. Τρελή κούραση αλλά κι εγώ δεν είμαι στα καλά μου γιατί όχι μόνο δεν τις απέφευγα αλλά τις επιδίωκα κιόλας με αποκορύφωμα το τέλος της επόμενης μέρας 😁 Θα σας τα γράψω!

Δεν θα το έλεγα πως ξημέρωσε ηλιόλουστη μέρα! Μάλλον φθινοπωρινή.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Καλα εκανες Γιαννη και πηγες,ευτυχως που τα καταφερες! Πριν τον ακατανομαστο ήταν το τελευταιο μου ταξιδι την πρωτοχρονια του 20, στο ντουμπροβνικ.Που να φανταζομασταν ολοι τι θα επακολουθουσε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.315
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom