Κροατία Hvala ne! Στην Κροατία… με τον ακατανόμαστο!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?

Αναχώρηση: Δυο πτήσεις και negative test result for COVID-19!

Η μέρα θα είναι μεγάλη και ίσως πολύπλοκη. Αποχωριζόμαστε το δωμάτιο μας και από την πλατεία Republike παίρνουμε το τραμ που μας πάει ως το τέρμα στην πλατεία Kvaternikov. Εκεί είναι η αφετηρία για το αστικό 290 που θα μας πάει στο αεροδρόμιο. Είναι το αστικό της γραμμής Zagreb (Kvaternikov trg) - Zračna luka - Velika Gorica που κάνει στάση στο αεροδρόμιο και συνεχίζει το δρομολόγιο του. Για τη διαδρομή αυτή αρκεί ένα εισιτήριο των 30λεπτών με 4kn αλλά επειδή η διαδρομή είναι οριακά στα 25-30 λεπτά καλύτερα ένα εισιτήριο των 60 λεπτών με 7kn. Εδώ να πω πως υπάρχει και ένα λεωφορείο της Croatia Airlines pleso prijevoz για το αεροδρόμιο που ξεκινά από τον κεντρικό σταθμό λεωφορείων, το εισιτήριο μονής διαδρομής κοστίζει 30kn, και μπορεί να αγοραστεί και από τον οδηγό του λεωφορείου. www.plesoprijevoz.hr Για μένα όμως δεν υπάρχει λόγος να επιλέξεις το shuttle bus γιατί το αστικό 290 είναι πολύ φτηνότερο και ο χρόνος του δρομολογίου λίγο πολύ είναι ίδιος.

Το φουτουριστικό αεροδρόμιο του Ζάγκρεμπ, Zračna luka Franjo Tuđman
Croatia 2020-1436.jpg


Το κτίριο του τερματικού σταθμού είναι ολοκαίνουριο και άνοιξε για το κοινό στις 28 Μαρτίου 2017. Μπαίνοντας μέσα αντικρίσαμε ένα σχεδόν άδειο αεροδρόμιο λες και υπολειτουργούσε. Περάσαμε πολύ γρήγορα τον έλεγχο και πήγαμε στην πύλη αναχώρησης μας η οποία είχε πολύ λίγο κόσμο.

Croatia 2020-1437.jpg


Κι εκεί που χαζεύαμε στο ίντερνετ να περάσει η ώρα, από τα μεγάφωνα του αεροδρομίου, ακούμε
''ο κύρος Giannis και Rose να προσέλθουν στην πύλη αναχώρησης της πτήσης LO612 για Βαρσοβία''. Κατευθείαν άγχος! Η υπάλληλος που ήδη είχε πάρει θέση στην πύλη μας φώναξε να μας ζητήσει τα PLF μας για Ελλάδα γιατί διαφορετικά δεν θα μπορούσαμε να ταξιδέψουμε στη Βαρσοβία! Ορίστε καλή μας κυρία, είμαστε νόμιμοι και εντάξει στα καθήκοντα μας. Η κοπέλα ανακουφισμένη μας είπε πως όλα είναι οκ και είμαστε έτοιμοι για επιβίβαση. Το αεροσκάφος της LOT αναχώρησε στις 12:05 και μετά από μια ήρεμη πτήση με πληρότητα γύρω στο 50% φτάσαμε στο αεροδρόμιο FREDERIC CHOPIN της Βαρσοβίας στις 13:40.

Croatia 2020-1439.jpg


Το αεροδρόμιο της Βαρσοβίας είχε πάρα πολύ κόσμο. Καμία σχέση με του Ζάγκρεμπ και όλα θύμιζαν μια φυσιολογική εποχή και όχι αυτή που διανύουμε! Αφού περάσαμε πρώτα για τον έλεγχο των ταυτοτήτων μας αφού η Κροατία δεν είναι στη ζώνη Σένγκεν, πήγαμε κατευθείαν στις αναχωρήσεις για να πάρουμε τα εισιτήρια μας. Για την πτήση αυτή δεν προβλεπόταν ηλεκτρονικό boarding pass μέσω του site της LOT αλλά μόνο ηλεκτρονικό check in. Ο υπάλληλος αφού πρώτα ζήτησε να δει τα PLF, μας έδωσε τα εισιτήρια μας. Πλέον ένοιωθα ανακουφισμένος που όλες οι διαδικασίες είχαν τελειώσει και ήμασταν έτοιμοι για την επιστροφή μας στη Θεσσαλονίκη.

Η πτήση LO8537 αναχώρησε στις 16:15 με πληρότητα σχεδόν στον 100%!
Croatia 2020-1441.jpg


Στις 19:35 προσγειωθήκαμε στη Θεσσαλονίκη. Επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο το οποίο μας άφησε στο νέο τέρμιναλ του Αεροδρόμιου Μακεδονία. Είχα ένα όχι ακριβώς άγχος, αλλά μια μικρή ανυπομονησία να περάσουμε και το τελευταίο στάδιο ελέγχου, το πιο σημαντικό ίσως! Έξω από το νέο τέρμιναλ, δυο αστυνομικοί έλεγχαν τα PLF των επιβατών της πτήσης μας. Από τη μια ήθελα να μας πούνε οκ είστε ελεύθεροι, από την άλλη ήθελα να μας στείλουν για τεστ! Κι ενώ σχεδόν όλους τους επιβάτες τους έλεγαν οκ βγείτε από την έξοδο κανονικά, όταν ήρθε η σειρά μου και έδειξα το PLF, ο αστυνόμος μου είπε ‘’ θα περάσετε μέσα για τεστ’’… το ίδιο φυσικά και ο Rose. Να πω την αλήθεια λίγο με τάραξε αυτό. Όχι γιατί φοβόμουν μη βγει θετικό αλλά γιατί είναι μια πρωτόγνωρη κατάσταση η οποία θα μας έβαζε σε μια 24ωρη αναμονή. Περάσαμε μέσα στην ειδική μονάδα λήψης δειγμάτων εντός του αεροδρομίου και δυο γιατροί έπαιρναν τα δείγματα. Με αναμονή λιγότερη από ένα λεπτό ήρθε η σειρά μας, μας πήραν δείγμα από το φάρυγγα με στειλεό που μοιάζει με μακριά μπατονέτα (μέθοδος PCR - λήψη στοματοφαρυγγικού επιχρίσματος) και μας είπαν πως το τεστ μοριακής ανίχνευσης του κορωνοϊού θα βγει εντός 24 ωρών και μόνο αν είναι θετικό θα μας ενημερώσουν τηλεφωνικά.

Θα ήταν ψέμα να πω πως αυτές τις 24 ώρες δεν είχαμε μια μικρή ανησυχία και δεν το σκεφτόμασταν! Μέχρι τις 19:30 της επόμενης μέρας, σε κάθε χτύπο του κινητού μας, και οι δυο είχαμε μια μικρή ταραχή. Όχι από φόβο αλλά για την όλη διαδικασία της καραντίνας, την αποκοπή από την οικογένεια και όλα όσα θα ακολουθούσαν αν το δείγμα έβγαινε θετικό. Νοιώθαμε τέλεια και σωματικά και ψυχολογικά και δεν θα δεχόμασταν κανέναν ακατανόμαστο να μας το χαλάσει!

19:30 κι ούτε ένα τηλεφώνημα και ναι το ταξίδι έφτασε και τυπικά στο τέλος του με Happy End! Ένα υπέροχο ταξίδι, σε μια πανέμορφη χώρα, σ’αυτή την τόσο περίεργη και άγρια χρονιά που διανύουμε έχει μεγαλύτερη αξία και θα έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου!
Hrvatska hvala!

Κλείνω ζωηρά και χαρούμενα με το είδωλο Indira! Ο ύμνος του ταξιδιού μας :lol:

 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Χαίρομαι πολύ που ξεκίνησες να γράφεις ιστορία για τη Κροατία τελικά, αν κι εγώ το περίμενα. :cool:
Είμαι σίγουρος ότι θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον λόγω της όλης φάσης που διανύουμε.
Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Χαίρομαι πολύ που ξεκίνησες να γράφεις ιστορία για τη Κροατία τελικά, αν κι εγώ το περίμενα. :cool:
Είμαι σίγουρος ότι θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον λόγω της όλης φάσης που διανύουμε.
Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
Ευχαριστώ Τζόνι. Ό,τι έχει ενδιαφέρον, έχει! Όχι τόσο για την ιδιαίτερη φάση που έγινε, όσο για το ότι η Κροατία είναι μια πολύ πολύ ενδιαφέρουσα χώρα.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Καταιγιστική εισαγωγή! Πραγματικά χαίρομαι πολύ που αποφάσισες να γράψεις την ιστορία! Χρειάζεται το φόρουμ κι άλλες ιστορίες, για να ξεφύγουμε από τις αντεγκλήσεις για τον ... ακατανόμαστο!
Πάντα διαβάζω με νοσταλγία τις ιστορίες για την Κροατία, αφού το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν στις Δαλματικές Ακτές. Περιμένουμε τη συνέχεια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καταιγιστική εισαγωγή! Πραγματικά χαίρομαι πολύ που αποφάσισες να γράψεις την ιστορία! Χρειάζεται το φόρουμ κι άλλες ιστορίες, για να ξεφύγουμε από τις αντεγκλήσεις για τον ... ακατανόμαστο!
Πάντα διαβάζω με νοσταλγία τις ιστορίες για την Κροατία, αφού το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν στις Δαλματικές Ακτές. Περιμένουμε τη συνέχεια!
Έτσι, κι εγώ για την προσφορά στο φόρουμ την έγραψα 😁 Αρκετά μεταλλάχτηκε το φόρουμ, πρέπει σιγά σιγά να ξαναγίνει ταξιδιωτικό. Αλήθεια ήταν το πρώτο σου ταξίδι? Εγώ πάντα είχα την Κροατία ταξιδιωτικό στόχο και φέτος δεν μου γλίτωσε. Και μάλλον ήταν η καλύτερη περίοδος που την επισκέφτηκα. Έχει ζουμί η ιστορία.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Έτσι, κι εγώ για την προσφορά στο φόρουμ την έγραψα 😁 Αρκετά μεταλλάχτηκε το φόρουμ, πρέπει σιγά σιγά να ξαναγίνει ταξιδιωτικό. Αλήθεια ήταν το πρώτο σου ταξίδι? Εγώ πάντα είχα την Κροατία ταξιδιωτικό στόχο και φέτος δεν μου γλίτωσε. Και μάλλον ήταν η καλύτερη περίοδος που την επισκέφτηκα. Έχει ζουμί η ιστορία.
Ναι, ήταν το πρώτο μου ταξίδι! Αύγουστος του 2010. Θέλαμε εξωτερικό αλλά να κάνουμε και βουτιές (μιλάμε για σοβαρό προγραμματισμό..!)
Αν εξαιρέσουμε το ότι πήγαμε με ταξιδιωτικό γραφείο - που δεν μου ταιριάζει τελικά ως τρόπος ταξιδού και δεν το επέλεξα έκτοτε - η εμπειρία μου στην Κροατία είχε πολύ θετικό πρόσημο. Είδα και το Ντουμπρόβνικ χωρίς απίστευτο συνωστισμό!
Σίγουρα θα ήθελα να επιστρέψω και να γνωρίσω καλύτερα την Κροατία και πιστεύω ότι η ιστορία σου θα ενισχύσει την επιθυμία μου!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι, ήταν το πρώτο μου ταξίδι! Αύγουστος του 2010. Θέλαμε εξωτερικό αλλά να κάνουμε και βουτιές (μιλάμε για σοβαρό προγραμματισμό..!)
Αν εξαιρέσουμε το ότι πήγαμε με ταξιδιωτικό γραφείο - που δεν μου ταιριάζει τελικά ως τρόπος ταξιδού και δεν το επέλεξα έκτοτε - η εμπειρία μου στην Κροατία είχε πολύ θετικό πρόσημο. Είδα και το Ντουμπρόβνικ χωρίς απίστευτο συνωστισμό!
Σίγουρα θα ήθελα να επιστρέψω και να γνωρίσω καλύτερα την Κροατία και πιστεύω ότι η ιστορία σου θα ενισχύσει την επιθυμία μου!
Κι εμείς κινηθήκαμε στα πολύ βασικά και τουριστικά. Αλλά έχει πάρα πολλές πόλεις και νησιά και εθνικά πάρκα που ενώ είναι μικρή χώρα έχει μεγάλη ποικιλία. Κι εγώ θα ήθελα πολύ να επιστρέψω. Θυμάμαι κι εγώ τα πακέτα των τουριστικών γραφείων για τις δαλματικές ακτές τότε που δεν είχα ξεκινήσει να ταξιδεύω στο εξωτερικό και με είχαν δελεάσει. Αλλά ξέρω πως είναι εκδρομές εξπρες και δεν βλέπεις πάρα πολλά. Όμως για έναν αρχάριο στα ταξίδια είναι μια χαρά τα τουριστικά γραφεία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπράβο Γιάννη που ξεκίνησες την ιστορία. Ανυπομονώ να δω γνωστά και - κυρίως - άγνωστα μέρη ;).

Αυτές οι σκάλες και οι ανηφόρες στο Dubrovnik... Να ξεχνάς τη φωτογραφική (σε εποχές προ smartphone) και ούτε να το σκέφτεσαι να γυρίσεις πίσω. Τι κούραση! Αλλά εντάξει, η θέα μας αποζημίωνε (εμείς μέναμε το ίδιο ψηλά αλλά πολύ πιο κοντά στην παλιά πόλη, από την άλλη πλευρά).

Και τι έγινε; Ξημέρωσε μια ηλιόλουστη νέα μέρα;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπράβο Γιάννη που ξεκίνησες την ιστορία. Ανυπομονώ να δω γνωστά και - κυρίως - άγνωστα μέρη ;).

Αυτές οι σκάλες και οι ανηφόρες στο Dubrovnik... Να ξεχνάς τη φωτογραφική (σε εποχές προ smartphone) και ούτε να το σκέφτεσαι να γυρίσεις πίσω. Τι κούραση! Αλλά εντάξει, η θέα μας αποζημίωνε (εμείς μέναμε το ίδιο ψηλά αλλά πολύ πιο κοντά στην παλιά πόλη, από την άλλη πλευρά).
Και τι έγινε; Ξημέρωσε μια ηλιόλουστη νέα μέρα;
Ειλικρινά δεν είχα ιδέα για τις ανηφόρες και τα σκαλιά του Ντουμπρόβνικ. Τρελή κούραση αλλά κι εγώ δεν είμαι στα καλά μου γιατί όχι μόνο δεν τις απέφευγα αλλά τις επιδίωκα κιόλας με αποκορύφωμα το τέλος της επόμενης μέρας 😁 Θα σας τα γράψω!

Δεν θα το έλεγα πως ξημέρωσε ηλιόλουστη μέρα! Μάλλον φθινοπωρινή.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Καλα εκανες Γιαννη και πηγες,ευτυχως που τα καταφερες! Πριν τον ακατανομαστο ήταν το τελευταιο μου ταξιδι την πρωτοχρονια του 20, στο ντουμπροβνικ.Που να φανταζομασταν ολοι τι θα επακολουθουσε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.423
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom