Γουατεμάλα Me gusta Guatemala

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.406

Μετά το διάλλειμα στη λίμνη Atitlan, προσωπικά ανυπομονούσα να επιστρέψω στη λατρεμένη μου πόλη, την Antigua Guatemalaτων ονείρων μου. Καταλύσαμε πρωί σε άλλο εξαίρετο κατάλυμα (http://www.dleyendahotel.com/), όχι σαν την προηγούμενη υπερπαραγωγή, αλλά με superlocation, δυο βήματα από την κεντρική πλατεία. Πρώτη στάση το μουσείο σοκολάτας (http://www.chocomuseo.com/english/our-locations/antigua-gua/), όπου υπήρχαν εκθέματα για την ιστορία της σοκολάτας, τις μεθόδους παραγωγής και άλλα τέτοια που φάνταζαν ασήμαντα την ώρα που οι μυρωδιές από τις διάφορες σοκολάτες που υπήρχαν στο χώρο καθώς και από τις φρέσκιες σοκολάτες που παρασκευαζόντουσαν επί τόπου, μας έφερναν στα όρια της λιποθυμίας. Οι σοκολάτες πάντως που αγοράστηκαν, καταβροχθίστηκαν χωρίς πολλά πολλά, κι αυτό σας το λέει κάποιος που δεν είναι και μεγάλος λάτρης της. Απίθανες σοκολάτες.

Ο καιρός σήμερα συννεφιασμένος, που σήμαινε ότι η πανέμορφη θέα προς το ηφαίστειο ήταν απούσα, μια ηχηρή απουσία από τον καμβά της πανέμορφης πόλης.



Δεύτερη στάση ένα παλαιό μισο-ερειπωμένο μοναστήρι, που φιλοξενείται στους πανέμορφους χώρους του πιο πολυτελούς ξενοδοχείου της πόλης. Ό,τι και να πω είναι λίγο για το ξενοδοχείο και τον εντυπωσιακό τρόπο που έχουν ενσωματώσει τα ερείπια και εκθέματα στους κήπους τους. Σταθήκαμε και μάλλον τυχεροί αφού από μια είσοδο που μπήκαμε δε πληρώσαμε και το αντίστοιχο αντίτιμο, αφού το μοναστήρι θεωρείται μουσείο.



Επόμενη στάση ο καθεδρικός, όπου εσωτερικά της όμορφης (προφανώς αναστηλωμένης) πρόσοψης, βρίσκονται τα εντυπωσιακά ερείπια της παλαιάς εκκλησίας, που προδίδουν το μεγαλείο της, πάλαι ποτέ. Εκεί βρίσκεται και ο τάφος του περίφημου κονκισταδόρ Pedro de Alvarado, πρωτοπαλίκαρο του Cortez και ο μετέπειτα κατακτητής και κυβερνήτης της Γουατεμάλας. Επίσκεψη στο νεκροταφείο της πόλης με τα εντυπωσιακά μαυσωλεία και τους πιο ταπεινούς τάφους των απλών χωρικών. Επίσκεψη στην εντυπωσιακή εκκλησία La Merced, βόλτες στις απίθανες γειτονιές της πόλης, επιστροφή στο κατάλυμα για το απαραίτητο φρεσκάρισμα. Η τελευταία μας νύχτα στην Antigua, στη Γουατεμάλα, έπρεπε να είναι ξεχωριστή.







Ξεκίνημα στο πριβέ cigar club του οποίου το όνομα δε θυμάμαι. Στη πόλη αλλά και τη χώρα, όπως και στο Μεξικό, απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους, στους οποίους περιλαμβάνονται και οι εσωτερικές αυλές των κτιρίων (!), ένα πραγματικό δράμα για έναν καπνιστή. Μια λύση, εκτός από την εξορία στην είσοδο ενός εστιατορίου ή μπαρ, είναι η παραπάνω (που αφορά βέβαια κυρίως καπνιστές πούρων), όπου αφού ψωνίσεις στον ειδικό χώρο στην είσοδο, περνάς στα ενδότερα όπου μπορείς να απολαύσεις με την ησυχία σου το πούρο σου συνοδεία ενός καλού ποτού. Εκεί, πιάσαμε την κουβέντα με δυο γιάνκηδες, που από την πολιτική κουβέντα περάσαμε σχετικά γρήγορα στον ορισμό του οφσάιντ στο ποδόσφαιρο, στο πόσο βαρετό είναι το baseball κτλ, απόρροια ίσως της φράσης «έχετε γαμ!σει σχεδόν όλη τη Καραϊβική και Λατινική Αμερική» που μάλλον ακούστηκε ριζοσπαστική και ολίγον ενοχλητική στα αυτιά τους. Τουλάχιστον μας ένωσε ο καπνός, το αλκοόλ, ένα καλό αλλά βαρύ Torano και ένα 23άρι Zacapa (τι άλλο) και η παραδοχή ότι τα αμερικάνικα σπορ, πλην μπάσκετ, είναι βαρετά και με αργή εξέλιξη. Τουλάχιστον συμφωνήσαμε.

Για το τελευταίο μας δείπνο, απαρνηθήκαμε για άλλη μια φορά το αγαπημένο streetfood που κατά τ’άλλα τιμήσαμε κατά κόρον στο ταξίδι και επιλέξαμε ένα εστιατόριο κλάσης (πλην φτηνό):

-Beef carpaccio with olive oil, lime juice, capers, red onion and parmesan

-Grilled beef tenderloin medallion, over spinach sautéed with white wine and a creamy blue cheese and chipotle sauce accompanied by deep fried potato disks

-Boeuf Bourguignon cooked with lots of red wine

Δε φωτογραφίζω ποτέ φαγητά, δε θυμάμαι τι τρώω, αλλά αυτά τα σημείωσα. Με λίγα ευρώ, απολαμβάνεις αμβροσία και νέκταρ, απέναντι από τη φωτισμένη La Merced, σε ένα μικρό και όμορφο περιβάλλον. Φουλ του μοσχαριού αλλά επιβάλλεται στη Γουατεμάλα.

 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ακόμα ένα Like ειδικά αν μου πεις, με μια απλή αναφορά, τα μέρη που πήγες στο μεξικο:D
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Πότε έγινε το ταξίδι και πόσες συνολικά ημέρες κράτησε;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Περιπέτειες βλέπω...ε;

Πραγματικά, περιμένω να διαβάσω τη γνώμη σου για τη Γουατεμάλα!!
Πάντως ο επίλογος του κεφαλαίου δείχνει ότι σου άρεσε.

Απ' την άλλη το ''επιτέλους Γουατεμάλα'', νομίζω δείχνει ότι χάρηκες που έφευγες απο το Μεξικό... Θα μας το πείς ή θα γράψεις καμιά ιστορία και για Μεξικό;;; :lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επιτέλους ταξιδοιστορία από τους αγιους τόπους! Αν και ελπίζω να έχουμε ιστορία και από Μέχικο, δηλώνω ότι Me gusta Guatemala :clap::clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.406
Πότε έγινε το ταξίδι και πόσες συνολικά ημέρες κράτησε;
21/2-7/3 (Μεξικό και Γουατεμάλα) - Συνολικό κόστος ~2000 ευρώ/άτομο.
2840 χιλιόμετρα με λεωφορεία και μία πτήση Guatemala City - Cancun (φεύγοντας). :lol:

Περιπέτειες βλέπω...ε;

Πραγματικά, περιμένω να διαβάσω τη γνώμη σου για τη Γουατεμάλα!!
Πάντως ο επίλογος του κεφαλαίου δείχνει ότι σου άρεσε.

Απ' την άλλη το ''επιτέλους Γουατεμάλα'', νομίζω δείχνει ότι χάρηκες που έφευγες απο το Μεξικό... Θα μας το πείς ή θα γράψεις καμιά ιστορία και για Μεξικό;;; :lol:
Όχι, δε χάρηκα που έφυγα από Μεξικό, εκεί που πήγα και αναφέρω παραπάνω μου άρεσε πολύ. Το "επιτέλους Γουατεμάλα" αναφέρεται στο ότι ξεκινήσαμε μεσάνυχτα από San Cristobal με night bus για Palenque και από εκεί πάλι πόσες ώρες για σύνορα κτλ. Είναι δηλαδή "επιτέλους, φτάσαμε" ένα πράγμα. Βέβαια, μετά μέχρι το Φλόρες, έχει κάμποσο ακόμα (τα ξέρεις).
Τη Γουατεμάλα τη λάτρεψα όμως.

Επιτέλους ταξιδοιστορία από τους αγιους τόπους! Αν και ελπίζω να έχουμε ιστορία και από Μέχικο, δηλώνω ότι Me gusta Guatemala :clap::clap:
Αν και χωρίς παραλίες, me gusta mucho! :lol::lol:
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Όχι, δε χάρηκα που έφυγα από Μεξικό, εκεί που πήγα και αναφέρω παραπάνω μου άρεσε πολύ. Το "επιτέλους Γουατεμάλα" αναφέρεται στο ότι ξεκινήσαμε μεσάνυχτα από San Cristobal με night bus για Palenque και από εκεί πάλι πόσες ώρες για σύνορα κτλ. Είναι δηλαδή "επιτέλους, φτάσαμε" ένα πράγμα. Βέβαια, μετά μέχρι το Φλόρες, έχει κάμποσο ακόμα (τα ξέρεις).
Τη Γουατεμάλα τη λάτρεψα όμως.
H Γουατεμάλα ήταν η μεγάλη έκπληξη του ταξιδιού μου....
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το Μεξικό να το περιμένουμε σε ιστορία ή μπα; (και η Γουατεμάλα τέλεια βέβαια!)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
πολύ Γουατεμάλα παίζει τώρα τελευταία στο forum!!!! Περιμένω τη συνέχεια αγωνιωδώς!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
H Γουατεμάλα ήταν η μεγάλη έκπληξη του ταξιδιού μου....
Σοβαρά ρε παιδιά? Κι εγώ έφτασα στα σύνορα με το
Μπελίζ και τελικά την έκανα για τα νησιά γιατί γινόντουσαν επιθέσεις, ληστείες κλπ.. και το φοβήθηκα :rolleyes-80: γιατί είχα το παιδί μαζί μου.
Όσο για το Μέχικο μην τον ρωτάτε καν τον Gts, εννοείται οτι θα περιμένουμε εντυπώσεις :)
Καμιά φωτο θα παίξει?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.406
Το σκέφτομαι αυτό με τις φωτογραφίες...τα τελευταία 2-3 χρόνια δε κοιτάω καθόλου σχεδόν φωτογραφίες από μέρη που θέλω να επισκεφτώ γιατί θέλω να έχω ανόθευτη ματιά στα νέα μέρη που πάω και μαζί και το στοιχείο της έκπληξης. Αυτό έχει τα καλά και τα κακά του βέβαια.

Εσείς τι θέλετε? Ξέρετε ότι έβαζα πολλές φωτογραφίες παλιότερα....ό,τι θέλετε πραγματικά, ξέρετε ότι έχω πολλές και καλές φωτογραφίες...:lol: Βοηθάει το μέρος βέβαια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom