Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μονο που δεν εχει πορτ μπαγκαζ, αν με τις low cost επιτρεπεται μια βαλιτσουλα εδω νεσεσερ στην καλυτερη περιπτωση. Και απο οτι ξερω τα στηριγματα στα φτερα ειναι για αλλη χρηση, δεν νομιζω να τα εχουν για να δενουν τις βαλιτσες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τς,τς,τς! Καλα για ποια με περασες; Για κανενα φτωχαδακι; Θα εστελνα τις αποσκευες μου μαζι με την καμαριερα μου απο την παραμονη με το ιδιωτικο μου αεροπλανο-στο εχω δειξει νομιζω στο βιντεο- ωστε να τις βρω εκει και ηδη τακτοποιημενες!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αγαπητοι administrators επιτρεψτε μου εδω μια μικρη παρεμβαση of topic για την αποκατασταση μιας αγνωστης αληθειας στην ιστορια της αεροποριας (δυστυχως δεν ξερω που αλλου να το βαλω).
 
Last edited by a moderator:

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Μονο που δεν εχει πορτ μπαγκαζ, αν με τις low cost επιτρεπεται μια βαλιτσουλα εδω νεσεσερ στην καλυτερη περιπτωση. Και απο οτι ξερω τα στηριγματα στα φτερα ειναι για αλλη χρηση, δεν νομιζω να τα εχουν για να δενουν τις βαλιτσες.
Ποιός είπε πως με τις low cost επιτρεπεται μια βαλιτσουλα; Γιατί παραπληροφορείς αφού δεν ξέρεις; Κάθε εταιρία έχει τις δικές της απαιτήσεις.

Στις low cost κάθε επιβάτης μπορεί να φέρει μαζί του 1 χειραποσκευή:
-στην easyjet με διαστάσεις 56Χ45Χ25 χωρίς περιορισμό βάρους. Η δεύτερη αποσκευή βάρους 20 κιλών χρεώνεται 11 ευρώ.
-στην ryanair με διαστάσεις 55Χ40Χ20 και βάρος 10 κιλών δωρεάν. Η δεύτερη αποσκευή βάρους 15 κιλών χρεώνεται 15 ευρώ.
-στην wizzair με διαστάσεις 55Χ40Χ20 και βάρος 10 κιλών δωρεάν. Η δεύτερη αποσκευή είναι δωρεάν ή χρειώνεται αναλογα με τη χώρα από την οποία πετάει κανείς.
Οι άλλες εταιρίες (υψηλού κόστους) απλά σου τις χρεώνουν είτε έχεις-είτε δεν έχεις αποσκευές χωρίς να σε ρωτήσουν. Αυτή είναι η διαφορά!
Αυτά, για την αποκατάσταση της πραγματικότητ:xmas_lol:ς.
 
Last edited by a moderator:

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
πεταω με loco συνυθως γιατι πολλυ απλα ειναι πιο φθηνη απο τις κανονικες.δεν με χαλαει ουτε το στριμοξιδι για 2 ωρες,ουτε το και καλα γευμα που φερνουν,ουτε ο νερομενος καφες.ελεος δηλαδη 2-3 ωρες ειναι θα περασουν.δεν ειχα ποτε παραπονο.δεν λεω βεβαιως βεβαιως πως αν βρω καλο εισητηριο με κανονικη δεν θα παω.ουτε απο τις κανονικες εχω παραπονο,εκτος βεβαια απο ολυμπιακη,που κλεινεις με αυτην και πετας με βουλγαρικες τελικα.γενικος δεν θελω να πληρωσω νταβατσιλικι 50-100 ευρω τον καφε,την κολα κοκα,το σαντουιτς μινιατουρα,τους 10 αεροσυνοδους κτλ
η ψηφος μου παει στις λοκο γιατι πολλυ απλα σχεδον παντα βρισκω πολλυ καλες τιμες.τωρα αν σε καποιους περισσευουν τα γκαφρα για απλετο χωρο στα ποδια,για καφε,για σαντουιτσακι,για για για,καλα κανουν και τα δινουν.εμενα δεν με περισσευουν και προτιμω να τα φαω στον προορισμο μου
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν πετάω με loco από Ελλάδα γιατί συνήθως είναι ακριβότερες σε προορισμούς που χρειάζονται connections... ως γνωστόν κανείς λογικός άνθρωπος δεν πρέπει να πετάει δὐο loco σε μια μέρα, οπότε υπάρχει το έξτρα κόστος διαμονής και η επιπλέον κούραση... όταν κυκλοφορούν τόσα r/t εισιτήρια των 160e με LH (και άλλες εταιρείες) για τόσες πόλεις της Ευρώπης με εγγυημένες πτήσεις και εγγυημένα connections, είναι κουτό και ανώφελο να παιδεύεσαι με τις loco...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Στις low cost κάθε επιβάτης μπορεί να φέρει μαζί του 1 χειραποσκευή:
-στην easyjet με διαστάσεις 56Χ45Χ25 χωρίς περιορισμό βάρους. Η δεύτερη αποσκευή βάρους 20 κιλών χρεώνεται 11 ευρώ.
ΟΧΙ αν ηταν ετσι θα καναμε παρτυ!!! το δευτερο τεμαχιο πληρωνεις 11 ευρω ... δηλαδη 2 βαλιτσες με συν 12 ευρω αλλα συνολο 20 κιλα:xmas_twisted:
 
Last edited by a moderator:

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Ψήφισα «Loco» για λόγους αρχών, και θα το εξηγήσω.

Αυτή είναι μια στάση ζωής που ακολουθώ στη ζωή μου και δεν αφορά μόνο τις πτήσεις.


Α) Δίνω τα λεφτά μου στα πράγματα που με ευχαριστούν και κάνω οικονομία στα πράγματα που μου είναι αδιάφορα.


Β) Πληρώνω ακριβά μόνο τα πράγματα που έχουν αληθινό αντίκρισμα (θέλω να πω πως την ποιότητα ενός Lacoste, την βρίσκω περίπου και σε ένα Marks & Spencer με υποπολλαπλάσια τιμή. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να αγοράζω Lacoste)
Έτσι, κυκλοφορώ με Taiwanεζικα αυτοκίνητα αφού «κάνουν τη δουλειά τους» και μου είναι παντελώς αδιάφορο το κοινωνικό status που εκπηγάζει από το αυτοκίνητο που οδηγώ. Δεν τρελάθηκα να πάω να χρεωθώ για ένα αυτοκίνητο των 50000 και να κόψω τα ταξίδια για να πληρώνω τις δόσεις του αυτοκινήτου! (αν όμως η αγάπη μου ήταν τα αυτοκίνητα, ασφαλώς και θα χρεωνόμουν)

Αγαπώ τη φωτογραφία και ταξιδεύω για να φωτογραφίζω όπως ξέρετε.
Αγόρασα λοιπόν την καλύτερη μηχανή αδιαφορώντας (λέμε τώρα…:xmas_cheesygrin: ) για το κόστος και στη συνέχεια ταξίδεψα με τη Ryanair για να πάω στα μέρη που ήθελα να φωτογραφίσω. Αυτή τη στάση τη βρίσκω λογική.


Αντίθετα θα ένοιωθα πολύ ηλίθιος αν αγόραζα μια φτηνιάρικη μηχανή και από την άλλη ταξίδευα με ακριβές εταιρείες.


Γιατί, η διαφορά κόστους στα εισιτήρια είναι μεγάλη όταν θέλεις να κάνεις περίπλοκα πράγματα
Δεν μιλάμε για ένα Αθήνα – Λονδίνο που η διαφορά είναι λίγες δεκάδες ευρώ. Μιλάμε για πολλαπλές πτήσεις και διαφορές πολλών εκατοντάδων ευρώ !


Οπότε βρε παιδιά να με συγχωρείτε, αλλά θα προτιμήσω να ταξιδέψω 2-3 ώρες με τη RyanAir και με τα χρήματα που θα εξοικονομήσω να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο για να εξερευνήσω καλύτερα τη χώρα, ή να φάω σε ένα βραβευμένο εστιατόριο της πόλης.


Το μπατζετ του καθενός είναι ορισμένο. Άσχετα από το πλούσιος ή φτωχός είσαι, έχεις πάντα ένα ορισμένο μπάτζετ (μικρό ή μεγάλο δεν έχει σημασία).
Το πώς θα κατανείμεις αυτά τα χρήματα στα διάφορα έξοδα, μαρτυρά τελικά τη σοφία και την ωριμότητά σου.


Παρεμπιπτόντως, στο καλοκαίρι έκανα εννέα πτήσεις με την εν λογω εταιρεία και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τα καθίσματα μάλιστα ήταν πιο άνετα από της Easy, το προσωπικό ευγενέστατο και οι καθυστερήσεις ανύπαρκτες.

Μόλις βρω χρόνο θα περιγράψω το ταξίδι που έκανα χάρη στις Loco και πέρασα θαυμάσια τρεις εβδομάδες σε πέντε χώρες !

Όταν υπάρχει λοιπόν (και αξίζει η διαφορά τιμής) … Loco δαγκωτό ! :xmas_cheesygrin:
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Νομίζω ότι για τους περισσότερους το θέμα δεν είναι με τί προτιμούν να πετάνε, αλλά ποιά διαφορά τιμής θα τους έκανε να επιλέξουν μια loco με τους περιορισμούς που πιθανόν να έχει. Π.χ. αν μια πτήση προς Νέα Υόρκη βγαίνει στα 1000 ευρώ με μια "regular", πόσο παρακάτω πρέπει να είναι η loco για να την προτιμήσετε; 750; 500; 250; Προφανώς παίζουν ρόλο και η διάρκεια της πτήσης, οι ανταποκρίσεις κτλ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συνήθως είναι τόσο μεγάλη η διαφορά (ναι, ακόμη κι αν πάρεις βαλίτσα, δεν πέθανα ποτέ για 15 ευρώ) που δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Πολλές φορές έχει τύχει να ταξιδέψω μόνο και μόνο επειδή το εισιτήριο είναι προκλητικά χαμηλό. Δεν με πειράζει να ξοδέψω ένα 500άρικο ή χιλιάρικο σε ταξίδι που δεν είχα υπόψη μου να κάνω, αρκεί τα χρήματα που θα ξοδέψω να μην πάνε σε "διαδικαστικά". Και για μένα η πτήση είναι κάτι το τελείως διαδικαστικό (το φαγητό, τα αξιοθέατα, οι εμπειρίες, το να δω τους φίλους μου δεν είναι) και παντελώς αδιάφορο.

Π.χ. αν μια πτήση προς Νέα Υόρκη βγαίνει στα 1000 ευρώ με μια "regular", πόσο παρακάτω πρέπει να είναι η loco για να την προτιμήσετε;

Προσωπικά, αν το σύνολο (μεταφορές από αεροδρόμια, βαλίτσα κλπ) της loco βγαίνει έστω και 999 ευρώ, θα την προτιμούσα. Και για λόγους αρχής (τις συμπαθώ περισσότερο από τις regular, θέλω να επιβιώσουν και τις ενισχύω με χαρά) και διότι δε βρίσκω ότι η regular μου προσφέρει τίποτε (μα τίποτε) περισσότερο πλην των μιλίων (που κι αυτά πλέον έχουν ξεφτιλιστεί).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πως την ποιότητα ενός Lacoste, την βρίσκω περίπου και σε ένα Marks & Spencer με υποπολλαπλάσια τιμή. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να αγοράζω Lacoste
Έτσι, κυκλοφορώ με Taiwanεζικα αυτοκίνητα αφού «κάνουν τη δουλειά τους» και μου είναι παντελώς αδιάφορο το κοινωνικό status που εκπηγάζει από το αυτοκίνητο που οδηγώ.
Παρεμπιπτόντως, στο καλοκαίρι έκανα εννέα πτήσεις με την εν λογω εταιρεία και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τα καθίσματα μάλιστα ήταν πιο άνετα από της Easy, το προσωπικό ευγενέστατο και οι καθυστερήσεις ανύπαρκτες.
τα παραδείγματα μάλλον ήταν ατυχή. έχεις δει Λακόστ και Μαρκς τετοιο μετά από 10 καλοκαίρια χρήσης να τα συγκρίνεις?το 2ο θα είναι κουρέλια από το 1ο. ούτε είναι άσπρο μαύρο η σύγκριση.
εγώ 4 πτήσεις έκανα κ με τις 2 αυτές Loco κ στις 2 αγενέστατο προσωπικό και καθυστερήσεις χωρίς καμμία μα καμμία εξήγηση.
αρκεί τα χρήματα που θα ξοδέψω να μην πάνε σε "διαδικαστικά". Και για μένα η πτήση είναι κάτι το τελείως διαδικαστικό
πάλι συμφωνούμε όλοι νομίζω ότι είναι υποκειμενικό. εξαρτάται και από τα ταξίδια που κάνεις. τελευταία που έκανα αρκετά ΣΚ οι 6-10 ώρες συνολικά στο αεροπλάνο είναι σημαντικό ποσοστό του χρόνου του ταξιδιού. έφτανε ως και το 30% του χρόνου. είναι μέρος του ταξιδιού. κι αν είχα πάρει εύκολη κ δεν είχα κοιμηθεί (αδύνατο όταν τα γόνατα μου πιέζονται..) θα είχα χασει σχεδόν όλο το ΣΚ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom