Άγιος Δομήνικος Παμε Αγιο Δομηνικο?

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική


Σταματησαμε διπλα στον Δομηνικανο και αφου τον καλημερισα , ρωτησα ‘εδω πουεμπλο?’ ελπιζοντας να καταλαβει. ‘Zapote , pueblo Zapote’ μου ειπε και του εκανα νοημα να περιμενει να το βρω στο χαρτη μου. ‘Και εκει πουεμπλο?’ ξαναρωτησα δειχνοντας το δρομο μπροστα μας..’Majagual , pueblo Majagual’ μου απαντησε προσθετοντας και μερικες αλλες φρασεις δειχνοντας προς τα αριστερα..Δεν καταλαβαινω λεξη πατριωτη , αλλα gracias, του ειπα..


Στριψαμε προς τα αριστερα οπως μας εδειξε ο ανθρωπος , αλλα το Μαχαγουαλ δεν το βρηκαμε ποτε! Αφου μπηκαμε σε καμποσους χωματοδρομους που εφιαχναν ενα λαβυρινθο αναμεσα στα χωραφια και τις φυτειες με τα ζαχαροκαλαμα , καταλαβαμε οτι καναμε κυκλους περνωντας ξανα και ξανα απο ιδια σημεια. Σκεφτηκα τι γλεντια θα καναμε αν μεναμε απο βενζινη πανω στην ερημια...ολη η περιοχη προς τα δεξια μας ειναι εθνικο παρκο αρα δεν υπαρχουν χωρια , αλλα και αυτα τα 2-3 ας τα πουμε χωρια που ειχαμε περασει δεν ειχαν οχι βενζιναδικα , αλλα ουτε ρευμα!
027.jpg


Ξαφνικα δεν το πιστευαμε οτι μπροστα μας βλεπαμε πολλους ανθρωπους μαζεμενους στη μεση του χωματοδρομου , πλαισιωμενους απο ψηλους φοινικες και βλαστηση τοσο πυκνη που δεν αφηνε ουτε μια ακτινα του ηλιου να περασει.Πλησιασαμε και ειδαμε γυναικες και παιδια γυρω απο μια χειροκινητη αντλια που εβγαζε νερο. Οι γυναικες με χρωματιστα φορεματα γεμιζαν λευκα δοχεια με νερο και τα κουβαλουσαν στα χερια , η προσπαθουσαν να τα κρατησουν στο κεφαλι τους.Τα πιτσιρικια ετρεχαν ξυπολητα πισω απ’τις γυναικες κρατωντας αγκαλια μικροτερα ασπρα δοχεια , η επαιζαν μπουγελα γυρω απ’την αντλια.
031.jpg

Διψουσαμε πολυ και κατεβηκα να γεμιζω το μπουκαλι μας.Ειπα καλημερα στα ισπανικα και χαμογελασα..με κοιταξαν ντροπαλα και εκαναν ολοι στην ακρη για να παρω νερο.Εκανα νοημα στη γυναικα που γεμιζε να συνεχισει , θα περιμενα , αλλα μου εκανε νοημα να παρω πρωτη νερο , ενω κρατουσε το κεφαλι της σκυμενο λες και με ντρεποταν. Ποσο θα ηθελα να της πω οτι εχω ζησει αυτες τις στιγμες σε ενα νησι πολυ μακρια απ’το δικο της..Αν αλλαζες τη ζουγκλα με ελαιωνα , τους φοινικες με πυκνες καλαμιες , ολα ηταν ιδια. Η ελλειψη νερου , ο χωματοδρομος , το καθημερινο πηγαινε-ελα στο πηγαδι. Εγω , ενα απο τα πιτσιρικια να σκυβω με το τενεκεδακι που ειχε φιαξει ο παππους να πιασω νερο οπως οι μεγαλυτεροι..
Η γυναικα θα μπορουσε να μου υπερηφανευτει κιολας οτι εκεινοι ειχαν αντλια!
Θα μπορουσα να της υπερηφανευτω οτι ισορροπουσαμε τους κουβαδες στο κεφαλι χωρις να τους αγγιζουμε! Τοτε.Πριν αλλαξουν δραματικα τα παντα στο νησι μου.

Τα γελια , τα πειραγματα και οι φωνουλες αρχισαν να ξεμακραινουν καθως οδηγουσαμε με την ελπιδα οτι μπροστα μας θα συναντουσαμε καποιο χωριο.
 
Last edited:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αρχικα με ενθουσιασες, μα στο τελος με εκανες να μελαγχολησω,παντως το αφιερωσες εκει που επρεπε:clap::clap::clap::clap::clap:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παίρνω μια βαλίτσα ποπ κορν, ένα βαρέλι πορτοκαλάδα και περιμένω να απολαύσω το ταξίδι. :clap:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε είπα να αλλάξω. Οι μόνοι που τρώνε περισσότερη pizza από μένα είναι τα Χελωνονιντζάκια. :haha:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ζηταs να σταματησω να γραφω με το φτανει ελεοs , η απο το Στελλιο να παψει να σε γαργαλαει?:lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ok! αρκει να μου πειs τι ειναι αυτο που σε διασκεδαζει τοσο για να το συνεχισω..:cool:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία

Attachments

  • 28,6 KB Προβολές: 360

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
ξενοδοχειο Residente los Pinos .
XAXAXAXAXAXA:haha::haha::haha::haha::haha::haha: :clap::clap::clap::clap: :haha::haha::haha::haha::bleh::bleh::bleh::bleh: :bleh::bleh: Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ:haha::haha::haha::haha::haha::haha: :D:D:D:D
sorry παίδες αλλά είναι private αυτό το αστειάκι χαχαχαχαχα μας έκανες να γελάσουμε πάντως....τι μας θύμισες τώρα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom