Άγιος Δομήνικος Παμε Αγιο Δομηνικο?

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Το ξενοδοχειο δε λειτουργουσε ακομα...ολοκληρο , το λομπι τωρα φιαχνοταν , αλλα αν θελαμε μπορουσαμε να μεινουμε μας ειπε ο χαμογελαστος Δομηνικανος σε καποιο απο τα δωματια που ηταν ετοιμα. Η τιμη ηταν 19 $ για το δικλινο δωματιο που ηταν ομορφο , καθαρο , και χαμενο στη ζουγκλα. Air condition δεν ειχε , γιατι δε χρειαζοταν. Τις ηλιολουστες μερες ο ηλιος καταφερνε με το ζορι να διαπερασει τα πυκνα φυλλωματα και τις νυχτες δεν εβλεπες τιποτα...
Αν θελετε να φατε το βραδυ στο εστιατοριο που ειναι ακομα πιο μεσα στη ζουγκλα , μας ειπε ο Δομηνικανος ιδιοκτητης , απλα ακολουθηστε στο μονοπατι τους πυρσους ή τη μουσικη που παιζει οπωσδηποτε καθε νυχτα!

Ακολουθησαμε λοιπον τη μουσικη το πρωτο κιολας βραδυ και φτασαμε στο εστιατοριο με τις πολυχρωμες παστελ καρεκλες , την ομορφη μουσικη που εσπαγε την ησυχια της ζουγκλας και απολαυσαμε εξαιρετικο φαγητο!
Στο ξενοδοχειο ημασταν οι μονοι ενοικοι και ο ιδιοκτητης με τη γυναικα του και τα παιδια τους φιλοξενουσαν ενα φιλικο ζευγαρι με τα παιδια τους επισης απο το Σαντιαγο (του Δομηνικου).
Τα πιτσιρικια επαιζαν μονοπολη και οι μεγαλοι ετρωγαν και συζητουσαν με τον ιδιοκτητη να ερχεται καθε τοσο στο τραπεζι να μας ρωταει αν θελουμε τιποτα αλλο.

Ρωτησα πως θα βρω τον κολπο που βγηκε ο Κολομβος στον Αγιο δομηνικο στο δευτερο ταξιδι του προς το Νεο Κοσμο και αναψαν τα αιματα! Ο μαγειρας περηφανος που μιλουσε λιγα αγγλικα μου εδινε οδηγιες για τον κολπο που ειχε βγει ο Κολομβος και ηταν αρκετα κοντα οπως ισχυριζοταν...ο ιδιοκτητης μου μετεφραζε οτι του ελεγε ο τυπος απο το Σαντιαγο , οτι ο κολπος ειναι μακρια προς την πολη La Isabella , ενω ο ιδιοκτητης εδειχνε να συμφωνει με το μαγειρα ως προς την τοποθεσια. Στο δευτερο ταξιδι ειχε βγει εδω στη χερσονησο Σαμανα τους ελεγα και οι μισοι συμφωνουσαν..
Με τα πολλα η κουβεντα γυρισε στα μαρτυρια που τραβηξαν οι ιθαγενεις απο τους Ισπανους και τις τιμωριες με την πιο απλη το κοψιμο χεριου οταν δεν παρεδιδαν αρκετη ποσοτητα χρυσαφιου στους κονκισταδορες..Εξηγησα οτι εμεις οι Ελληνες ειχαμε το δικο μας πονο την ιδια εποχη που η υπολοιπη Ευρωπη αποκτουσε αποικιες..
Η νυχτα εκλεισε με μαθηματα χορου μερενγκε απο τα πιτσιρικια που επεμεναν να μου δειξουν τα βηματα.

Την επομενη μερα ακολουθησα τη διαδρομη που μου υπεδειξε ο μαγειρας και εφτασα (νομιζω) στον φημισμενο Golfo de los flechas (κολπος με τα βελη) αφου οταν εφτασε εδω ο Κολομβος με το στολο του , τον υποδεχτηκαν οι ιθαγενεις με καταιγισμο απο βελη.
Παρολη την δυσαρεστη υποδοχη , εγραψε στο ημερολογιο του: «Γη ευφορη σε υπερβολικο βαθμο..γεματη δεντρα χιλιαδων ειδων και τοσο ψηλα που μοιαζει να αγγιζουν τον ουρανο...Αυτη ειναι η πιο ωραια γη που εχουν δει ποτε τα ματια μου!»
050.jpg

Και τα δικα μου Κολομβε...και τα δικα μου!
 
Last edited:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αρχικα με ενθουσιασες, μα στο τελος με εκανες να μελαγχολησω,παντως το αφιερωσες εκει που επρεπε:clap::clap::clap::clap::clap:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παίρνω μια βαλίτσα ποπ κορν, ένα βαρέλι πορτοκαλάδα και περιμένω να απολαύσω το ταξίδι. :clap:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε είπα να αλλάξω. Οι μόνοι που τρώνε περισσότερη pizza από μένα είναι τα Χελωνονιντζάκια. :haha:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ζηταs να σταματησω να γραφω με το φτανει ελεοs , η απο το Στελλιο να παψει να σε γαργαλαει?:lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ok! αρκει να μου πειs τι ειναι αυτο που σε διασκεδαζει τοσο για να το συνεχισω..:cool:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία

Attachments

  • 28,6 KB Προβολές: 360

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
ξενοδοχειο Residente los Pinos .
XAXAXAXAXAXA:haha::haha::haha::haha::haha::haha: :clap::clap::clap::clap: :haha::haha::haha::haha::bleh::bleh::bleh::bleh: :bleh::bleh: Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ:haha::haha::haha::haha::haha::haha: :D:D:D:D
sorry παίδες αλλά είναι private αυτό το αστειάκι χαχαχαχαχα μας έκανες να γελάσουμε πάντως....τι μας θύμισες τώρα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom