Ιταλία Βενετία. Η Βασίλισσα της Αδριατικής

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.320
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ

Κοιτάζοντας τον χάρτη της πόλης, εντόπισα μια εκκλησία η οποία ήταν πολύ κοντά στην προκυμαία του San Basilio, εκεί που πλεύριζαν τα επιβατηγά πλοία, απ’ όπου εκατοντάδες φορές είχα περάσει. Ήταν ο San Sebastiano τον οποίο έκρυβαν τα κτίρια που η μια τους πλευρά έβλεπε το κανάλι Giudeccα. Έκανα μια μικρή παράκαμψη από τον παραλιακό, παράλληλα σε ένα κανάλι, πέρασα τη γέφυρα που κατέληγε στο περιποιημένο εξωτερικό χώρο της εκκλησίας.


Στον προθάλαμο, ένα άτομο δίνοντας μου ένα μονοσέλιδο έντυπο με καλωσόρισε με ένα φιλικό και ευγενικό χαμόγελο και μου έδωσε την εντύπωση ότι του έκανα τιμή που σπατάλησα τον χρόνο μου και έφτασα μέχρι εδώ. Αλλά αυτό το χαμόγελο σήμαινε κάτι που κείνη τη στιγμή το αγνοούσα.

Στο μισοσκόταδο του ναού υπήρχαν μόνο δυο τρεις προσκυνητές. Δεν είχε τη λαμπρότητα ή τα θεματικά περιεχόμενα των άλλων που εξ’ αιτίας τους έχουν μετατραπεί από τα πλήθη των τουριστών σε μουσεία, και δεκάδες ζευγάρια μάτια να το κοιτάζουν μαζί σου. Ήταν μια καθολική εκκλησία, χωρίς τη δυνατή θρησκευτικότητα που μεταδίδει ένας κατανυκτικός ναός των βυζαντινών μοναστηριών. Παρόλα αυτά εδώ σύμβαινε κάτι άλλο.

Καθισμένος στο κέντρο της εκκλησία; περίμενα να συνηθίσουν τα μάτια μου στο σκοτάδι. Στο κέντρο της οροφής ξεχώριζε με λαμπερά χρώματα μια μεγάλη τοιχογραφία με θέμα από την Παλαιά Διαθήκη. Υπήρχαν επίσης μικρότερες ψηλά στις γωνίες με το ίδιο θέμα.


Αυτό όμως που εντυπωσίαζε ήταν η φαντασμαγορική τοιχογραφία που κάλυπτε όλο τον υπόλοιπο γυμνό από εικόνες χώρο από την οροφή μέχρι το έδαφος. Παραστάσεις από κλαδιά δένδρων στο χρώμα του μωβ με φόντο το απαλό χρώμα του γαλάζιου, κίτρινα, ροζ, και λευκά μικρά ανθρακιά σκορπισμένα πάνω τους. Ο πλούσιος διάκοσμος έκανε το ναό να μοιάζει με στολισμένο επιτάφιο. Μια γλυκιά ήρεμη ομορφιά ξεχυνόταν από κάθε γωνιά και διέγειρε τις αισθήσεις μου. Οι εικόνες με το θρησκευτικό περιεχόμενο, το γαλάζιο του ουρανού στολισμένο με άνθη, που κυμάτιζε σαν πέπλο ομορφιάς, μεταμορφωνόταν σε μουσική αρμονία, εισχωρούσε μέσα μου, με γέμιζε με ένα παραδείσιο αίσθημα, έχανα τόπο και χρόνο, γινόμουν πνεύμα. Ήταν τότε που είπα τη προαναφερθείσα φράση καθώς και: -Τόσον καιρό εδώ, και μόνο τώρα τον ανακαλύπτω;


Έριξα για λίγο το βλέμμα μου χαμηλά στα μαύρα στασίδια να ξεκαθαρίσουν οι σκέψεις μου, από τη λάμψη του «Δαντικού παραδείσου», να προσδιορίσω από πού προέρχεται αυτή η συναισθηματική έντονη φόρτιση την οποία ποτέ μέχρι τώρα δεν αισθάνθηκα σε καθολικό ναό. Ρίχνω μια ματιά στο ενημερωτικό χαρτάκι που μου έδωσε ο αινιγματικός κύριος στην είσοδο, και η λέξη που διάβασα ανάμεσα στις άλλες, μου έλυσαν τις απορίες: Βερονέζε… (1528-88)


Βρισκόμουν χωρίς να το γνωρίζω, σ΄ ένα χώρο γεμάτος από την τέχνη του Βερονέζε. Τα φαντασμαγορικά έργα του στην οροφή είναι οι «Εικόνες
από τη ζωή της Εσθήρ», και είναι αυτά ακριβώς, που τον κατέταξαν δίπλα στον Τιτιάνο και τον Τιντορέττο, οι οποίοι αποτέλεσαν τους τρεις κορυφαίους της βενετσιάνικης τέχνης. Είναι αυτός που είχε προτίμηση τη διακόσμηση των εκκλησιών με πολύπλοκα στολίδια, και δημιούργησε την υπόλοιπη μοναδική τοιχογραφία που βρίσκεται γύρω μου. Όλος ο εσωτερικός χώρος του San Sebastiano ο οποίος κτίστηκε στα μέσα του 16ου αιώνα είναι δικό του δημιούργημα, κι΄ εδώ μέσα βρίσκεται και ο τάφος του.


Υπάρχουν κι άλλοι βενετσιάνοι καλλιτέχνες που μαζί με τους προαναφερθέντες μεγαλούργησαν στην εποχή της «ακμής της Αναγέννησης», και το έργο τους πλούτισε την παγκόσμια τέχνη. Θα δούμε έργα των Τζιορτζόνε, Βερόκιο, Καλανέτο (με θέματα από την πόλη και τα κανάλια της), Γκουάρντι (μαθητής του), Τιέπολο (αρχή του μπαρόκ), Βιβάλντι (μουσική), αλλά και αυτοί που μαθήτευσαν στα εδώ εργαστήρια όπως ο El Greco.


Όμως η περιγραφή της βενετσιάνικης τέχνης της εποχής εκείνης είναι ατέλειωτη. Εδώ κυρίως εστίασα την περιγραφή μου πολύ συνοπτικά, στο «ελληνικό» το οποίο μπορεί να βρεθεί μπροστά μας σε μια επίσκεψη μας στην πόλη, και που ίσως το προσπεράσουμε αδιάφοροι.-

Soudianos…
 

Attachments

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καπετάνιε μου, τι γλύκα και τι λυρισμός στην ιστορία, που ξεκίνησες...:xmas_smile:

Προβλέπω μαγευτικά ξενύχτια μέχρι να την τελειώσεις...:xmas_biggrin:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καπετάνιε μου, τι γλύκα και τι λυρισμός στην ιστορία, που ξεκίνησες...:xmas_smile:
Μα πώς αλλιώς να περιγράψει κανείς τη Βενετία;;; Η ποιητική διάθεση είναι απαραίτητη για να περιγράψει μια πόλη "ποίημα".
Περιμένω με λαχτάρα τη συνέχεια :xmas_lol:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αντε κοριτσια να πιανουμε και εμεις μια θεση στο καφε Φλοριαν για να παρακολουθουμε εκ του συνεγγης τις κινησεις του καπετανιου υπο τους ηχους της κλασσικης μουσικης.
 
Μηνύματα
776
Likes
618
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Υπέροχη αρχή, εύχομαι να έχει και την ανάλογη υπέροχη συνέχεια για την μαγική Serenissima.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μπράβο soudiane!μιά άκρως ρομαντική-ποιητική περιγραφή της Βενετίας είναι ό,τι καλύτερο για να ξεκινήσει η εβδομάδα...η μάλλον ο καινούργιος χρόνος:xmas_smile:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.320
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αντε κοριτσια να πιανουμε και εμεις μια θεση στο καφε Φλοριαν για να παρακολουθουμε εκ του συνεγγης τις κινησεις του καπετανιου υπο τους ηχους της κλασσικης μουσικης.

καφέ;;;;φαγητό;;;;ψώνια;;;;τι υποτυπώδεις συνήθειες!!!!!

θα "πάμε" και στο florian είναι ισόγειο.. θα πάμε και για ψώνια:xmas_mrgreen:ουφφφφ
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Μετά από τέτοια ρομαντζάδα ένας καφές είναι απαραίτητος,θα ρθω κι εγώ:xmas_razz:
τσιγαράκι μπορώ να κάνω?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στην πλατεία του Αγίου Μάρκου είναι το Φλοριάν, οπότε έχει τραπεζάκια έξω και καπνίζεις όσο θέλεις.
Βρε καπετάνιε με παρεξηγησες: Δεν είπα για ψωνια τιποτε! (Αν και το νανουρισμα με το οποιο με κοίμιζαν μωρο ελεγε: κοιμήσου και παρήγγειλα στην Πόλη τα προικιά σου, στη Βενετιά τα ρούχα σου και τα χρυσαφικά σου- Αυτό και αν δεν είναι νηπιακός καταναλωτισμός! ) Ένα καφεδάκι μόνο ειπα να πιούμε σε μια από τις πιο όμορφες πλατείες του κόσμου με συνοδεία ορχήστρας κλασικής μουσικής για να σε παρακολουθούμε εκ του μακρώθεν στις βόλτες σου με τη γόνδολα στα σκοτεινά νερά της Γαληνοτάτης...
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Στην πλατεία του Αγίου Μάρκου είναι το Φλοριάν, οπότε έχει τραπεζάκια έξω και καπνίζεις όσο θέλεις.
Βρε καπετάνιε με παρεξηγησες: Δεν είπα για ψωνια τιποτε! (Αν και το νανουρισμα με το οποιο με κοίμιζαν μωρο ελεγε: κοιμήσου και παρήγγειλα στην Πόλη τα προικιά σου, στη Βενετιά τα ρούχα σου και τα χρυσαφικά σου- Αυτό και αν δεν είναι νηπιακός καταναλωτισμός! ) Ένα καφεδάκι μόνο ειπα να πιούμε σε μια από τις πιο όμορφες πλατείες του κόσμου με συνοδεία ορχήστρας κλασικής μουσικής για να σε παρακολουθούμε εκ του μακρώθεν στις βόλτες σου με τη γόνδολα στα σκοτεινά νερά της Γαληνοτάτης...
17 με 24 Μαιου, θα βρισκομαι εκει!
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Φανταστική περιγραφή! Αναμένουμε τη συνέχεια της απίστευτα ταξιδευτικής ιστορίας σου...:xmas_wink:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Αν στην περιγραφή σου είχες και λίγο ιδιότυπο σουρρεαλισμό θα έλεγα οτι ο Καββαδίας αναστήθηκε.Χίλια μπράβο!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.267
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom