ΗΠΑ Η δικιά μου Νέα Υόρκη

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237

Οι βαλίτσες έκλεισαν για τα καλά. Σε λίγες μόνο ώρες θα παίρναμε την πτήση της επιστροφής. Τεράστια αντίθεση από τις προηγούμενες δέκα ημέρες, τα κατσουφιασμένα μας πρόσωπα. Στο ισόγειο μας περίμενε η φίλη μας η Χριστίνα με το τεράστιο βαν της. Χώρεσαν εκεί εννέα βαλίτσες μεγάλου μεγέθους και τέσσερις χειραποσκευές - χωρίς να υπολογίζω τα έξτρα, λαπτοπ, παλτό και λοιπά αξεσουάρ τεσσάρων ατόμων.

Μας πήγε για πρόγευμα στο μαγαζί που πήγαμε και την περασμένη Κυριακή, αφού είναι πολυβραβευμένο και μας άρεσε πολύ. Θέλαμε οι τελευταίες εικόνες που θα αποτυπώνονταν στη μνήμη μας να είναι όσο το δυνατόν πιο ανέμελες και χαρούμενες.

Πρώτη φορά μετά από τόσες μέρες που ένιωθα ότι οι προσευχές μου δεν έπιασαν τόπο. Διότι περάσαμε κανονικά τον έλεγχο εισιτηρίων, τον έλεγχο αποσκευών και δεν υπήρξε καμία ενημέρωση για αναβολή, ματαίωση ή έστω καθυστέρηση της πτήσης.

Και πρώτη φορά που απογοητεύτηκα επειδή η πτήση θα γινόταν στην ώρα της.

ΕΠΙΛΟΓΟΣ
Κυριακή πρωί. Εγώ και η Τούλα περιμένουμε λίγες ώρες στο αεροδρόμιο της Αθήνας για την επόμενη πτήση προς Κάρπαθο. Ο Νίκος και η Ζίνα θα πάνε Πειραιά για λίγες ακόμα ημέρες. Χαιρετιστήκαμε ψυχρά, σχεδόν θυμωμένα. Ίσως για να ξεχάσουμε ότι ήμασταν ήδη πίσω. Ίσως για να αποφύγουμε να κοιταχτούμε στα μάτια και η θλίψη γίνει εντονότερη.

Το μυαλό μου όμως αντέδρασε, σα σταματημένο για καιρό γρανάζι που άρχισε αποφασιστικά να κινείται. Άρχισα να σκέφτομαι όσα περάσαμε, όσα είδαμε αυτές τις δέκα μέρες. Σκάλιζα άτακτα, άτσαλα λόγω βιασύνης μες τη μνήμη μου, βρίσκοντας απεγνωσμένα πρόσφατες εικόνες, για να ξεχάσω λίγο την αλήθεια.

Περισσότεροι από δυο μήνες έχουν περάσει από το πρωινό της επιστροφής μας και δεν περνάει ώρα που να μην φέρω όσο περισσότερες αναμνήσεις μπορώ στο νου μου. Τώρα μόνο ευτυχισμένος νιώθω που ήμουν τυχερός να έχω τρείς υπέροχους συνταξιδιώτες για αυτό το ταξίδι που χρόνια ονειρευόμασταν. Δεν ξέρω τι ήταν. Ήταν ο σύγχρονος τόπος, ήταν η ιδανική εποχή ή τα μεγαλοπρεπή καταστήματα; Ήταν ο πολλών φυλών χρωματιστός κόσμος, ήταν η βαβούρα που συνήθιζε να ενοχλεί τα αυτιά μας ή τα φώτα που παντού υπήρχαν και ποτέ δεν έσβηναν; Δεν ξέρω. Ίσως τα κτίρια που κοιτούσα και νόμιζα πως δε τελείωναν πουθενά εκτός αν έφταναν στον ουρανό, τα χρώματα που ήταν τόσα πολλά σα μια γιγαντιαία παλέτα, το φαγητό ή οι δεκάδες γέφυρες που κανείς με μια ματιά μπορεί να μετρήσει; Δεν ξέρω τι ήταν. Δεν είμαι σίγουρος τι απ’ όλα αυτά είναι υπεύθυνο ή αν είναι όλα μαζί και ακόμα τόσα. Σίγουρα όμως, ο προορισμός αυτός έχει πάρει τη θέση του στην καρδιά μου ως ο ιδανικός.
 

Attachments

Last edited by a moderator:
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Like like like!!! Μπράβο antoni, μου ξύπνησες αναμνήσεις! Πολύ ωραία η περιγραφή σου! Και μην αργήσει η συνέχεια, ε;;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αντώνη το hotdog ειναι must??
παναθεμα την για πόλη ..πρέπει να παω για να την απομυθοποιήσω!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.865
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μπράβο antoni, και σε μένα ξύπνησες αναμνήσεις! έχω να πάω απο το 2002.περιμένουμε τη συνέχεια.:D:D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Τόσους μήνες πριν και είχατε αποφασίσει και τι θα φάτε??? Μωρέ μπράβο προγραμματισμός!!! :lol: Πήγατε τελικά Atlantic City? Είμαι πού αρνητική με αυτό το μέρος και θέλω να δω αν θα αλλάξω γνώμη!!!
Για λέγε, για λέγε...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη το hotdog ειναι must??
παναθεμα την για πόλη ..πρέπει να παω για να την απομυθοποιήσω!!
Τα hotdog ποτέ δεν ήταν τα αγαπημένα μου. Τα Burger τους τα βρήκα πολύ καλύτερα, αλλά τα συμπαθώ έτσι κι αλλιώς (μόλις έκανα γυμναστική και είμαι έτοιμος να παρασυρθώ). Ναι, πρέπει να πάς, όσα και να γράψει κανείς, είναι λίγα.

Τόσους μήνες πριν και είχατε αποφασίσει και τι θα φάτε??? Μωρέ μπράβο προγραμματισμός!!! :lol: Πήγατε τελικά Atlantic City? Είμαι πού αρνητική με αυτό το μέρος και θέλω να δω αν θα αλλάξω γνώμη!!!
Για λέγε, για λέγε...
Πως να μην αποφασίσουμε; Δεν είδες τι έγραφε η θεότρελλη κουμπάρα στα μηνύματα; Πραγματικ είναι και γ**ώ τα άτομα. Θα μάθεις στη συνεχια για το AC, δε τα λέω όλα τώρα :bleh:.
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Ωραία ξεκίνησε η μέρα!! Μετά από Ινδίες, Ιαπωνίες κ.α να πάρουμε τώρα και τη δόση μας από Νέα Υόρκη :bleh::bleh: γράφε (χωρίς να θέλω να σε πιέσω:haha:)
Υ.Γ σωστή η κουμπάρα!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πήρα πατατάκια την μπυρίτσα μου και αναμένω να μας ταξιδέψεις σε ένα προορισμό που μου κλείνει το μάτι κι ακόμα δεν αξιώθηκα να πάω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ωραιο μεγεθος γραμματων, μεγαλα σαν την αξια της Νεας Υορκης...
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Αχ, μπράβο Αντώνη!
Κι εγώ στο κοινό, περιμένω ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom