ΗΠΑ Η δικιά μου Νέα Υόρκη

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237

Ήρθε και η Παρασκευή. Τρίβοντας τα μάτια μου, πήγα να κοιτάξω έξω μήπως φανεί κάτι, αφού το προηγούμενο βράδυ τίποτα δε μπορούσα να δω, είχε εντελώς σκοτεινιάσει την ώρα που φτάσαμε στο δωμάτιο. Λένε ότι η πρώτη εντύπωση που μας αφήνει κάτι είναι καθοριστικής σημασίας. Η δικιά μου πρώτη εντύπωση από το μέρος, ήταν ουδέτερη, ίσως αδιάφορη. Μόνο κάποια ξενοδοχεία λάμψης και πολυτέλειας παρόμοιας με αυτής του δικού μας είδα και υπέροχους μαύρους από τη φρέσκια άσφαλτο δρόμους. Που και που, έσπαγε αυτή η μονοτονία των μαύρων αποχρώσεων των δρόμων και των κτιρίων με λίγο πράσινο που υπήρχε φυτεμένο αραιά. Όταν βγούμε έξω, ίσως βρω πιο ενδιαφέρουσα τη περιοχή, ψιθύρισα μέσα μου.

Οι άντρες της παρέας προτιμήσαμε πρωινό στον τεράστιο μπουφέ του ξενοδοχείου, ενώ οι γυναίκες, έφαγαν στο δωμάτιο τους, με τη θέα που προσφέρει η πολλών τετραγωνικών τζαμαρία σε ένα δωμάτιο στον 16ο όροφο.

Εκείνες είχαν βγάλει το πρόγραμμά τους. Έξι ώρες σπά, έξι ώρες... ‘‘Νίκο, είναι BlackFriday’’, είπα στον συγκάτοικό μου, ‘‘παίρνουμε ταξί και πάμε στα outlet’’, συνέχισα. Τιμές υπερβολικά χαμηλές που πωλούνται τα προϊόντα στην Αμερική, μία μόνο φορά το χρόνο. Δε γίνεται να το χάσουμε.

Στο AtlanticCity υπάρχει μια πλατεία και κάποιοι κάθετοι δρόμοι που βρίσκονται τα outlet.Καταστήματα με αθλητικά είδη, καταστήματα με επίσημα ενδύματα, με ρολόγια, τσάντες, κοσμήματα σε πάρα πολλές μάρκες. Είναι πολύ οργανωμένα και δεν γίνεται ο πανικός - ούτε υπάρχει ο συνωστισμός της Νέας Υόρκης. Επίσης, οι τιμές είναι πολύ καλύτερες από τις τιμές στη Ν.Υ.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, περάσαμε και ‘μείς κάπου στις τέσσερις ώρες ψωνίζοντας. Κάποια στιγμή γυρίσαμε στο ξενοδοχείο, σαν ζαλισμένοι περπατώντας, πέφτοντας μια δεξιά, μια αριστερά, όχι από την κούραση που τα πόδια μας αισθάνονταν, περισσότερο από το φορτίο που κρατούσαμε στα δέκα μας δάχτυλα. Αργότερα γύρισαν και οι.... μεταμορφωμένες από τις έξι ώρες σπα, γυναίκες της παρέας. Και εκεί που είχαν χαλαρώσει πλήρως, μόλις είδαν τι ψωνίσαμε και άκουσαν σε τι τιμές, δεν άντεξαν! Πάει η χαλάρωση, πάει και η περιποίηση, τρέχοντας έφυγαν για τα outlet.

Ήταν περίπου 19:30 και δεν είχαν πολύ χρόνο μπροστά τους. Τελικά, πρόλαβαν και γύρισαν με αρκετές τσάντες ψώνια πίσω, τα καταστήματα παρέμεναν ανοιχτά ως τις δέκα το βράδυ. Συνεχίσαμε τη βραδιά στο καζίνο, παίζοντας λίγο, αλλά στην ουσία ήταν μια απογοητευτική επανάληψη της προηγούμενης βραδιάς, όσον αφορά τα τυχερά παιχνίδια – η Θεά της τύχης ούτε απόψε είχε κάνει την εμφάνιση της.

Στο μυαλό μου ήρθε η σκέψη που εκείνο το πρωί είχα κάνει σχετικά με τη πρώτη εντύπωση που έλαβα για το μέρος, τότε που νυσταγμένος κοίταξα έξω από τη θέα του δωματίου. Ένα επίπεδο μέρος, με μια συμπαθητική προβλήτα για περπάτημα, που αφού τίποτα άλλο δεν έχει να προσφέρει στους επισκέπτες του, το στόλισαν με υπερβολικά φουτουριστικά πανύψηλα ξενοδοχεία και καζίνο. Είναι το ιδανικό μέρος για τους νεοϋορκέζους, αλλά και τους κατοίκους των γύρω πολιτειών που πιστεύουν στη Θεά Τύχη, να το επισκέπτονται, μιας και καθόλου εύκολο δεν είναι να πηγαίνει κανείς στη δυτική ακτή για τον ίδιο λόγο. Και εγώ σκεφτόμουν πόσο τυχερός ήμουν να βρεθώ εκεί Black Friday και να κάνω τα τόσο τέλεια ψώνια σε τόσο χαμηλές τιμές, προσπαθώντας απελπισμένα να δώσω κάποια αξία στις δύο μέρες που έμεινα στο AtlanticCity.

Αφού με αυτή τη σκέψη, έφτιαξα αρκετά τη διάθεσή μου, πήγαμε στο club που έχει μέσα στο ξενοδοχείο για ένα ποτό. Εδώ θα έπρεπε να γραφτεί η πραγματικότητα για εκείνη τη νύχτα (η οποία τελικά έκανε το διήμερο αυτό ενδιαφέρον με το παραπάνω), αλλά δε γίνεται και αντί γι’ αυτό γράφω το παρακάτω: Αφού κοιμηθήκαμε ήσυχα και κανένα απολύτως απρόοπτο δε διατάραξε το βράδυ μας εκείνο, ξυπνήσαμε σχετικά νωρίς και ξεκίνησαν οι προετοιμασίες αναχώρησης. Γυρνάμε πίσω, Νέα Υόρκη.
 

Attachments

Last edited by a moderator:
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Like like like!!! Μπράβο antoni, μου ξύπνησες αναμνήσεις! Πολύ ωραία η περιγραφή σου! Και μην αργήσει η συνέχεια, ε;;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αντώνη το hotdog ειναι must??
παναθεμα την για πόλη ..πρέπει να παω για να την απομυθοποιήσω!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.866
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μπράβο antoni, και σε μένα ξύπνησες αναμνήσεις! έχω να πάω απο το 2002.περιμένουμε τη συνέχεια.:D:D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
Τόσους μήνες πριν και είχατε αποφασίσει και τι θα φάτε??? Μωρέ μπράβο προγραμματισμός!!! :lol: Πήγατε τελικά Atlantic City? Είμαι πού αρνητική με αυτό το μέρος και θέλω να δω αν θα αλλάξω γνώμη!!!
Για λέγε, για λέγε...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη το hotdog ειναι must??
παναθεμα την για πόλη ..πρέπει να παω για να την απομυθοποιήσω!!
Τα hotdog ποτέ δεν ήταν τα αγαπημένα μου. Τα Burger τους τα βρήκα πολύ καλύτερα, αλλά τα συμπαθώ έτσι κι αλλιώς (μόλις έκανα γυμναστική και είμαι έτοιμος να παρασυρθώ). Ναι, πρέπει να πάς, όσα και να γράψει κανείς, είναι λίγα.

Τόσους μήνες πριν και είχατε αποφασίσει και τι θα φάτε??? Μωρέ μπράβο προγραμματισμός!!! :lol: Πήγατε τελικά Atlantic City? Είμαι πού αρνητική με αυτό το μέρος και θέλω να δω αν θα αλλάξω γνώμη!!!
Για λέγε, για λέγε...
Πως να μην αποφασίσουμε; Δεν είδες τι έγραφε η θεότρελλη κουμπάρα στα μηνύματα; Πραγματικ είναι και γ**ώ τα άτομα. Θα μάθεις στη συνεχια για το AC, δε τα λέω όλα τώρα :bleh:.
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Ωραία ξεκίνησε η μέρα!! Μετά από Ινδίες, Ιαπωνίες κ.α να πάρουμε τώρα και τη δόση μας από Νέα Υόρκη :bleh::bleh: γράφε (χωρίς να θέλω να σε πιέσω:haha:)
Υ.Γ σωστή η κουμπάρα!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πήρα πατατάκια την μπυρίτσα μου και αναμένω να μας ταξιδέψεις σε ένα προορισμό που μου κλείνει το μάτι κι ακόμα δεν αξιώθηκα να πάω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ωραιο μεγεθος γραμματων, μεγαλα σαν την αξια της Νεας Υορκης...
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Αχ, μπράβο Αντώνη!
Κι εγώ στο κοινό, περιμένω ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom