Γερμανία Σχεδόν από 'κει που τ' αφήσαμε. Δρέσδη και ολίγον από Βερολίνο.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Αναχώρηση και άφιξη στη πόλη





DSC_8943a.jpg


(καθιερωμένη αεροπλανική φωτογραφία)

Η απευθείας πτήση στις 8 το πρωί από το αεροδρόμιο Μακεδονία ήταν δίχως καθυστέρηση και πολύ ομαλή, παρόλο που το κάθισμα μου δε θα το έλεγα και ιδιαίτερα ευρύχωρο, αναγκάζοντας με σε σύντομες βόλτες στη καμπίνα:


DSC_8943b.jpg



Στις δύο περίπου ώρες αρχίσαμε τη κάθοδο μας προς το «νέο» αεροδρόμιο ‘’Brandenburg’’ του Βερολίνου:


DSC_8943d.jpg



Κατεβήκαμε από τη φυσούνα που προσεγγίζουν οι πτήσεις της Aegean με τη σειρά μας όπως ορίζουν οι νέοι κανονισμοί.


DSC_8943e.jpg



Και ανεμπόδιστα βγήκαμε προς τον εξωτερικό χώρο μετά από λίγο κόπο, καθώς για να βρεις την έξοδο ήθελε μια διαδικασία καθώς και να περάσεις μερικές έξυπνες αλλά στριμωχτές πόρτες:


DSC_8943f.jpg



Πρακτικά δε πρόκειται για τίποτα περισσότερο από μια επέκταση και παραπάνω terminal του προϋπάρχοντος αεροδρομίου ‘’Schönefeld’’.

Εκμεταλλευόμενοι τη διαφορά ώρας και τη πρωινή πτήση κατευθυνθήκαμε προς το τέρμα των λεωφορείων περίπου 500 μέτρα μετά, βλέποντας τα Flixbuses να πηγαινοέρχονται. Οι όποιες αμφιβολίες για τη κράτηση του σωστού λεωφορείου διαλύθηκαν όταν με ελάχιστη καθυστέρηση λεπτών κατέφτασε το λεωφορείο με το σωστό νούμερο. Αφού ελέγχθηκαν εισιτήρια, μάσκες και καθαρίσαμε τα χέρια μας με αντισηπτικό καθ’ υπόδειξη του οδηγού, αναχωρήσαμε αμέσως βγαίνοντας στην εθνική οδό. Η επιλογή του FlixBus αποτελεί έναν εξαιρετικό τρόπο μετακίνησης, καθώς πέρα από το καθαρό λεωφορείο, προσφέρονται άνετα καθίσματα (μέχρι κι εγώ κατάφερα να ρίξω έναν υπνάκο) & καλό WiFi.


DSC_8943fa.jpg



Ακολουθήσαμε τη διαδρομή στην ειδικά διαμορφωμένη λωρίδα του αυτοκινητόδρομου στην οποία συναντήσαμε ουκ ολίγα έργα, βλέποντας παράλληλα όμορφες εικόνες της Γερμανικής φύσης:


DSC_8943g.jpg



Δύο ώρες μετά το λεωφορείο έκανε τη πρώτη του στάση στη Δρέσδη, συγκεκριμένα στη νέα πόλη και το δεύτερο μεγαλύτερο σιδηροδρομικό σταθμό ‘’Dresden-Neustadt’’ ,ένα πολύ ωραίο και καλοδιατηρημένο κτήριο, κάνοντας μας να αναρωτιόμαστε για μια μάλλον συνηθισμένη εικόνα στην Ευρώπη:


DSC_8943h.jpg



Η διαδρομή συνεχίστηκε για λίγα λεπτά ακόμη περιφερειακά της παλιάς πόλης:


DSC_8943j.jpg



Καταλήγοντας στο τέρμα/αφετηρία του Flixbus, δίπλα στον ακόμα πιο όμορφο κεντρικό σταθμό ‘’Dresden Hauptbahnhof’’ όπου ήταν και το ραντεβού της οικογενειακής παρέας:


DSC_8945.JPG



To hostel βρισκόταν περίπου 600 μέτρα πιο κάτω, κάτι που απαιτούσε ολιγόλεπτο περπάτημα. Αν κάτι μου έκανε εντύπωση ήταν η ιδιαίτερη ζέστη που σε συνδυασμό με την υγρασία έκανε τις συνθήκες σχετικά ανυπόφορες. Τελειώσαμε με τα διαδικαστικά (εγγραφή στοιχείων, εφαρμογές ιχνηλάτησης, ταυτότητες & πληρωμές) και παραλάβαμε το δωμάτιο μας στον 7ο όροφο με εξαιρετική θέα προς το νέο:


DSC_8946.JPG



Αλλά και προς το παλαιότερο κομμάτι της πόλης:


DSC_8948.JPG



Ανυπομονούσα να βγω έξω προς εξερεύνηση μιας και με όλες αυτές τις μετακινήσεις δεν είχα αντιληφθεί ακόμα το βασικότερο, το γεγονός ότι μετά από τόσο καιρό και όλα όσα μεσολάβησαν, βρισκόμουν πάλι εκδρομή σε μια πόλη του εξωτερικού, περπατώντας και φωτογραφίζοντας σε νέους δρόμους άγνωστος μέσα σε αγνώστους, κάτι που δε θα αργούσα πολύ να καταλάβω:


DSC_8951.JPG



 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Περιμένω με αγωνία πληροφορίες για την Δρέσδη :)
Θα πάω για μια μέρα και κάτι αρχές Νοεμβρίου από Πράγα.
Πρόκειται για μια καταπληκτική πόλη, δε θα μετανιώσεις στιγμή την επίσκεψη στο επιβεβαιώνω.
Κι εγώ περίπου τόσο έμεινα, πρόλαβα όμως να δω πολλά.
Μείνε συντονισμένη. ;)
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σχεδιασμός & προετοιμασία



Η επιμονή της αδερφής μου έπαιξε καταλυτικό ρόλο, καθώς με τις παραινέσεις της έκαμψε τις όποιες αμφιβολίες μου. Μεγάλη σημασία επίσης είχαν και όσα διάβαζα στο travelstories όλο το καλοκαίρι, βλέποντας φίλους να ταξιδεύουν ανεμπόδιστα. Έχοντας αυτά τα δύο στο μυαλό μου και εκμεταλλευόμενος και τη προσφορά της Aegean που έσκασε πάνω στην ώρα, έκλεισα το εισιτήριο μετ’ επιστροφής ένα μήνα πριν στο κόστος των 74 περίπου ευρώ από 100 που έκανε, τσοντάροντας ένα κουπονάκι από αναβληθέν ταξίδι που έριξε κι άλλο τη τιμή.

Όλα βέβαια έγιναν κατόπιν συμφωνίας, που δεν ήταν άλλη την επίσκεψη και τη διαμονή μας στη Δρέσδη, μιας και οι υπόλοιποι θα πήγαιναν στο Βερολίνο έως τα μέσα της επόμενης εβδομάδας πριν συνεχίσουν για Ντόρτμουντ. Μιας και το Βερολίνο το είχα σχετικά πρόσφατο, προτιμούσα να δω κάτι ακόμη και όχι ξανά μόνο αυτό, όσο προκλητική και αν ήταν σαν ιδέα.

Έτσι το πλάνο κρατήσεων ξεκίνησε αρχικά ψάχνοντας τη πιο εύκολη μεταφορά. Ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησα τη πλατφόρμα rome2rio για τη κράτηση εισιτηρίων,

rome2rio.jpg


μια πολύ εξυπηρετική ιστοσελίδα που σου δείχνει όλους τους πιθανούς τρόπους μετάβασης από ένα προορισμό προς έναν άλλον, μαζί με τα εκτιμώμενα κόστη και τους χρόνους. Η αλήθεια είναι ότι είχα τις επιφυλάξεις μου, αλλά σχεδόν όλα πήγαν ρολόι.

Πρώτο κλείστηκε το -πάντα αξιόπιστο στην Ευρώπη- Flixbus, με απευθείας μετάβαση από το αεροδρόμιο του Βερολίνου στο κεντρικό σταθμό της Δρέσδης, κόστους 8€ το άτομο.

Η επιστροφή κλείστηκε με το τρένο ΗΒ, δεύτερο τη τάξει στη Γερμανία και κόστισε περί τα 17€ έκαστος, από κεντρικό σε κεντρικό σταθμό.

Το επόμενο ζήτημα ήταν η διαμονή μας, με τις τιμές να ποικίλουν όπως πάντα στη Γερμανία, έχοντας πολλαπλές επιλογές. Στις παρούσες συνθήκες θέλαμε κάτι όσο το δυνατόν προβλεπόμενο, έτσι καταλήξαμε μετά από ψάξιμο σε Hostel αλλά με ιδιωτικό δωμάτιο και μπάνιο, κάτι που αποδείχτηκε καλή επιλογή.

Στη Δρέσδη επιλέξαμε το ‘’a&o Dresden Hauptbahnhof’’ σε απόσταση βολής από το κεντρικό σταθμό Hauptbahnhof και τιμή 109€ για μία διανυκτέρευση,

map1.jpg


ενώ στο Βερολίνο το ‘’MEININGER Hotel Berlin East Side Gallery’’ δίπλα στο σταθμό Ostbahnhof και την East side Gallery, περιοχή που γνώριζα καλά.

map2.jpg


Αναφορικά με τα αξιοθέατα που είχαμε επιλέξει να επισκεφτούμε δεν απαιτούνταν κάποια προκράτηση, οπότε βλέποντας και κάνοντας επιτόπου, μιας και λόγω καταστάσεων όλα είναι διαφορετικά απ’ ότι τα έχουμε συνηθίσει.

Τέλος από πλευράς διαδικαστικών δεν υπήρχε κάτι άλλο, παρά μόνο το Ελληνικό PLF που χρειαζόταν στην επιστροφή μου για την είσοδο στη χώρα, το οποίο και συμπλήρωσα δύο ημέρες πριν το ταξίδι. Αντίστοιχα στη Γερμανία δεν απαιτούνταν κάποιο έγγραφο.

Το μόνο που δε περίμενα να περάσει αυτή τη φορά για το ταξίδι μου ήταν ο χρόνος. Οι καλοκαιρινές ημέρες ξοδεύτηκαν ευχάριστα σε Κάσο & Κάρπαθο, οπότε το διάστημα που μεσολαβούσε μέχρι τη πτήση στο εξωτερικό ήταν αμελητέο και απειροελάχιστο. :cool:
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Πρόκειται για μια καταπληκτική πόλη, δε θα μετανιώσεις στιγμή την επίσκεψη στο επιβεβαιώνω.
Κι εγώ περίπου τόσο έμεινα, πρόλαβα όμως να δω πολλά.
Μείνε συντονισμένη. ;)
@psilos3 Αξέχαστη , επιβλητική , ρομαντική , πανέμορφη και υπέροχη Δρέσδη , μπράβο σας που πήγατε , αναμένουμε εντυπώσεις και φωτογραφίες !!!

Καταλαβαίνω απόλυτα τον φόβο που είχατε στην αρχή του πρώτου σας ταξιδιού μετά τη δύσκολη πανδημία ... Έτσι ήμουν και εγώ αλλά ευτυχώς που κατάφερα και πήγα Ρώμη-Φλωρεντία ... Η πανδημία μας δίδαξε πως δεν πρέπει να αφήνουμε για αύριο αυτό που μπορούμε να κάνουμε σήμερα ... Και πάλι καλά κάνατε που πήγατε , γεμίσατε εικόνες και εμπειρίες γιατί τον χειμώνα κανείς δεν ξέρει τι μέλλει γενέσθαι ...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Πραγματικά πολύ όμορφη πόλη και είναι απορίας άξιον πως κατόρθωσαν να την ξαναφτιάξουν αφου ισοπεδώθηκε στην κυριολεξία απο βομβαρδισμούς στον ΒΠΠ..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 Αξέχαστη , επιβλητική , ρομαντική , πανέμορφη και υπέροχη Δρέσδη , μπράβο σας που πήγατε , αναμένουμε εντυπώσεις και φωτογραφίες !!!
Όπως τα λες κι ακόμα παραπάνω!
Καταλαβαίνω απόλυτα τον φόβο που είχατε στην αρχή του πρώτου σας ταξιδιού μετά τη...
Φόβος; Δισταγμός; Προβληματισμός; Ίσως λίγο απ' όλα ενός συναισθήματος που δεν έφυγε και σίγουρα δε θα φύγει εύκολα, θα μας πάρει καιρό.
Ταξιδεύουμε με επιφύλαξη και χαιρόμαστε ό,τι μπορούμε. :)

Πραγματικά πολύ όμορφη πόλη και είναι απορίας άξιον πως κατόρθωσαν να την ξαναφτιάξουν αφου ισοπεδώθηκε στην κυριολεξία απο βομβαρδισμούς στον ΒΠΠ..
Είναι παραπάνω από εντυπωσιακό το γεγονός.
Αν δε γνωρίζεις τι έγινε και κατέβεις ουρανοκατέβατος π.χ. στη πόλη, αδυνατείς να πιστέψεις ότι αυτή ήταν εντελώς ισοπεδωμένη και ξαναέγινε έτσι!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αναχώρηση και άφιξη στη πόλη




DSC_8943a.jpg

(καθιερωμένη αεροπλανική φωτογραφία)

Η απευθείας πτήση στις 8 το πρωί από το αεροδρόμιο Μακεδονία ήταν δίχως καθυστέρηση και πολύ ομαλή, παρόλο που το κάθισμα μου δε θα το έλεγα και ιδιαίτερα ευρύχωρο, αναγκάζοντας με σε σύντομες βόλτες στη καμπίνα:

DSC_8943b.jpg


Στις δύο περίπου ώρες αρχίσαμε τη κάθοδο μας προς το «νέο» αεροδρόμιο ‘’Brandenburg’’ του Βερολίνου:

DSC_8943d.jpg


Κατεβήκαμε από τη φυσούνα που προσεγγίζουν οι πτήσεις της Aegean με τη σειρά μας όπως ορίζουν οι νέοι κανονισμοί.

DSC_8943e.jpg


Και ανεμπόδιστα βγήκαμε προς τον εξωτερικό χώρο μετά από λίγο κόπο, καθώς για να βρεις την έξοδο ήθελε μια διαδικασία καθώς και να περάσεις μερικές έξυπνες αλλά στριμωχτές πόρτες:

DSC_8943f.jpg


Πρακτικά δε πρόκειται για τίποτα περισσότερο από μια επέκταση και παραπάνω terminal του προϋπάρχοντος αεροδρομίου ‘’Schönefeld’’.

Εκμεταλλευόμενοι τη διαφορά ώρας και τη πρωινή πτήση κατευθυνθήκαμε προς το τέρμα των λεωφορείων περίπου 500 μέτρα μετά, βλέποντας τα Flixbuses να πηγαινοέρχονται. Οι όποιες αμφιβολίες για τη κράτηση του σωστού λεωφορείου διαλύθηκαν όταν με ελάχιστη καθυστέρηση λεπτών κατέφτασε το λεωφορείο με το σωστό νούμερο. Αφού ελέγχθηκαν εισιτήρια, μάσκες και καθαρίσαμε τα χέρια μας με αντισηπτικό καθ’ υπόδειξη του οδηγού, αναχωρήσαμε αμέσως βγαίνοντας στην εθνική οδό. Η επιλογή του FlixBus αποτελεί έναν εξαιρετικό τρόπο μετακίνησης, καθώς πέρα από το καθαρό λεωφορείο, προσφέρονται άνετα καθίσματα (μέχρι κι εγώ κατάφερα να ρίξω έναν υπνάκο) & καλό WiFi.

DSC_8943fa.jpg


Ακολουθήσαμε τη διαδρομή στην ειδικά διαμορφωμένη λωρίδα του αυτοκινητόδρομου στην οποία συναντήσαμε ουκ ολίγα έργα, βλέποντας παράλληλα όμορφες εικόνες της Γερμανικής φύσης:

DSC_8943g.jpg


Δύο ώρες μετά το λεωφορείο έκανε τη πρώτη του στάση στη Δρέσδη, συγκεκριμένα στη νέα πόλη και το δεύτερο μεγαλύτερο σιδηροδρομικό σταθμό ‘’Dresden-Neustadt’’ ,ένα πολύ ωραίο και καλοδιατηρημένο κτήριο, κάνοντας μας να αναρωτιόμαστε για μια μάλλον συνηθισμένη εικόνα στην Ευρώπη:

DSC_8943h.jpg


Η διαδρομή συνεχίστηκε για λίγα λεπτά ακόμη περιφερειακά της παλιάς πόλης:

DSC_8943j.jpg


Καταλήγοντας στο τέρμα/αφετηρία του Flixbus, δίπλα στον ακόμα πιο όμορφο κεντρικό σταθμό ‘’Dresden Hauptbahnhof’’ όπου ήταν και το ραντεβού της οικογενειακής παρέας:

DSC_8945.JPG


To hostel βρισκόταν περίπου 600 μέτρα πιο κάτω, κάτι που απαιτούσε ολιγόλεπτο περπάτημα. Αν κάτι μου έκανε εντύπωση ήταν η ιδιαίτερη ζέστη που σε συνδυασμό με την υγρασία έκανε τις συνθήκες σχετικά ανυπόφορες. Τελειώσαμε με τα διαδικαστικά (εγγραφή στοιχείων, εφαρμογές ιχνηλάτησης, ταυτότητες & πληρωμές) και παραλάβαμε το δωμάτιο μας στον 7ο όροφο με εξαιρετική θέα προς το νέο:

DSC_8946.JPG


Αλλά και προς το παλαιότερο κομμάτι της πόλης:

DSC_8948.JPG


Ανυπομονούσα να βγω έξω προς εξερεύνηση μιας και με όλες αυτές τις μετακινήσεις δεν είχα αντιληφθεί ακόμα το βασικότερο, το γεγονός ότι μετά από τόσο καιρό και όλα όσα μεσολάβησαν, βρισκόμουν πάλι εκδρομή σε μια πόλη του εξωτερικού, περπατώντας και φωτογραφίζοντας σε νέους δρόμους άγνωστος μέσα σε αγνώστους, κάτι που δε θα αργούσα πολύ να καταλάβω:

DSC_8951.JPG
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ανυπομονούμε και περιμένουμε και άλλο φωτογραφικό υλικό από τη πόλη-κόσμημα της Γερμανίας !!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ανυπομονούμε και περιμένουμε και άλλο φωτογραφικό υλικό από τη πόλη-κόσμημα της Γερμανίας !!!
Εξυπακούεται, τα καλύτερα τώρα ξεκινούν, ακόμα είμαστε στην εισαγωγή. :cool:
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Εξυπακούεται, τα καλύτερα τώρα ξεκινούν, ακόμα είμαστε στην εισαγωγή. :cool:
@psilos3 Τέτοια να ακούω να μου λες :xalara: :xalara: :xalara:

Αγαπώ τα ταξίδια στο εξωτερικό : Ανανεώνουν μυαλό και ψυχή , ανοίγει ο νους και προχωράμε με όμορφες αναμνήσεις που έχουμε αποκομίσει από κει !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom