Γαλλία Ασπρόμαυρη Χριστουγεννιάτικη ιστορία (Γαλλική κουλτούρα στο Παρίσι)

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Φωτογραφίες 9ου κεφαλαίου (με το γνωστό νυχτερινό φίλτρο):

Επέστρεψα πάλι στο 6ο

DSC_3049.JPG



Φτάνει με το ποτάμι όμως, μας πήρε η νύχτα

DSC_3050.JPG



Μμμμ, ωραία γειτονιά μου κάνει αυτή, για δες

DSC_3054.JPG



DSC_3055.JPG



Κάπου εδώ πρέπει να είναι ο χαμός, ας πάω

DSC_3059.JPG



Πολλά καταστήματα εστίασης βλέπω και χαίρομαι, μα εγώ ψάχνω μπαρ

DSC_3060.JPG



DSC_3063.JPG



Γίναμε!

DSC_3066.JPG



Αυτό δεν είναι μπαρ, είναι ναός

DSC_3066b.jpg



Για να εξερυνήσω λίγο ακόμη

DSC_3067.JPG



DSC_3071.JPG



Έχει και ωραίες στοές, να ξανάρθω

DSC_3075.JPG



Για να δω και τη πλατεία με το θέατρο

DSC_3077.JPG



DSC_3079.JPG



Εγώ ρε φίλε τα σκουπίδια έψαχνα, πως έμπλεξα πάλι μαζί σου;

DSC_3080b.jpg



 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Γιάννη μπράβο !!! Μου άρεσε αυτό που πες πως σε τέτοιες εποχές δύσκολες λόγω πανδημίας η ατάκα '' άστο για αργότερα'' δεν ισχύει πια ... Τώρα που μπορούμε τώρα θα πάμε ... Ε όπως και να το κάνουμε το Παρίσι έχει μια αίγλη , μια κομψότητα ... Δεν μας κουράζεις καθόλου με τις φωτογραφίες ίσα ίσα εμένα προσωπικά με ξαναταξιδεύεις εκεί και οι ασπρόμαυρες θα είναι πιο καλλιτεχνικές ... Ελπίζω να ανέβηκες στη Μονμάρτη ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
η ατάκα '' άστο για αργότερα'' δεν ισχύει πια ... Τώρα που μπορούμε τώρα θα πάμε ...
Νομίζω ότι αυτό θα υιοθετηθεί γενικότερα ως στάση ζωής. ;)
... Ε όπως και να το κάνουμε το Παρίσι έχει μια αίγλη , μια κομψότητα
Το Παρίσι ήταν απίστευτο, θα προσπαθήσω να το περάσω μέσα από την ιστορία μου.
Δεν μας κουράζεις καθόλου με τις φωτογραφίες ίσα ίσα εμένα προσωπικά με ξαναταξιδεύεις εκεί και οι ασπρόμαυρες θα είναι πιο καλλιτεχνικές ...
Για να δούμε, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...
Ελπίζω να ανέβηκες στη Μονμάρτη
Ασφαλώς!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προετοιμασία και σχεδιασμός


Πάνω που άρχισα να πιστεύω (με το όποιο ρίσκο) ότι οι πτήσεις στο διάστημα των εορτών του 2021 θα διεξάγονταν υπό κανονικές συνθήκες, ξεκίνησε και το ψαχτήρι εισιτηρίων, μέσα σε μία έντονη ταξιδιωτική περίοδο απανωτών εκδρομών. Μια μικρή καθυστέρηση στη κράτηση μου στοίχησε γύρω στα 20 ευρώ, κλείνοντας τελικά στη τιμή των 112 ευρώ συνολικά για απευθείας πτήση στις 23 και επιστροφή στις 26 του Δεκέμβρη, ποσό το οποίο θεωρώ αρκετά ικανοποιητικό για τη περίοδο αυτή.

Στο συγκεκριμένο κόστος προστέθηκε και αυτό των 7€ για fast track επιβίβαση λίγο καιρό πριν το ταξίδι, κάτι που αποδείχτηκε παντελώς άχρηστο, καθώς δεν προσφέρονταν εμφανώς τουλάχιστον τέτοια υπηρεσία στο αεροδρόμιο Orly, που χρησιμοποιεί η Transavia για τις πτήσεις της.

Δεν υπήρχε η ανάγκη προσθήκης κάποιας επιπλέον αποσκευής, μιας και η συγκεκριμένη εταιρεία είναι η μόνη low cost που ‘χω δει εγώ τουλάχιστον που διατήρησε τη δυνατότητα της χειραποσκευής μαζί με προσωπικό αντικείμενο, υπέρ αρκετά για ταξίδι 3 ημερών, που δε τα χρησιμοποίησα κιόλας ταξιδεύοντας μ’ ένα σακίδιο.

Στο περίπλοκο θέμα της διαμονής τώρα, θα μπορούσα κανονικά να αφιερώσω ολόκληρο κεφάλαιο. Από τη μία οι υπερβολικές τιμές της πόλης για διαμονή σε βολικό σημείο, από την άλλη το πολυεπίπεδο θέμα της ασφάλειας και των μετακινήσεων, μαζί με μια πρωινή πτήση κατά την αναχώρηση. Έπρεπε να συνδυαστούν πολλά και διάφορα.

Τελικώς αφού το σκέφτηκα όσο πιο λογικά γινόταν έκανα δύο κρατήσεις με δωρεάν ακύρωση, ποντάροντας στο γεγονός ότι η δυσκολία στα ταξίδια λόγω της πανδημίας θα ευνοήσει τελικά όσους το αποφασίσουν όσο θα πλησιάζει ο καιρός.

Και να που δικαιώθηκα πανηγυρικά, μιας που όσο περνούσαν οι μέρες οι τιμές έπεφταν και οι διαθεσιμότητες μαζί με τις παροχές ανέβαιναν κατακόρυφα. Έτσι κατόπιν και των συζητήσεων μας στο αντίστοιχο νήμα και των πολύ εύστοχων υποδείξεων του @interted ,κατέληξα στο Hôtel de France Quartier-Latin ,ένα αρκετά νορμάλ ξενοδοχείο στο 5ο διαμέρισμα της πόλης, στη συνολική τιμή των 186€ με πρωινό. Μπορεί να ακούγεται λίγο τσιμπημένο αλλά μη ξεχνάμε τα βασικά. Παρίσι, Χριστούγεννα, μονόκλινο και σε τρομερά βολική τοποθεσία!

map1.jpg


Γνωρίζοντας ότι φτάνω με μεγάλη κούραση, θεώρησα σωστό να αποφύγω τη ταλαιπωρία αλλαγής μέσων και το ψάξιμο (που τελικά δεν ήταν τίποτα δύσκολο), δίνοντας 6 ευρώ παραπάνω για ένα transfer που μου πρότεινε η transavia μέσω email, κάτι που εκ του αποτελέσματος δεν άξιζε και τόσο. Για την επιστροφή μου στο αεροδρόμιο θα αποφάσιζα επιτόπου, ανάλογα με τα πρωινά δρομολόγια.

Επιτόπου θα έκλεινα και τις εντός πόλης μετακινήσεις μου, μιας και η τριήμερη κάρτα δεν είχε νόημα για το πλάνο που είχα κατά νου και σημείωσα για άλλη μια φορά στο χάρτη. Διαβάζοντας πολύ μέσα στο φόρουμ, οδηγούς, αλλά κυριότερα με τη βοήθεια της @Pel ,έστησα ένα πρόγραμμα που έπρεπε να ακολουθήσω πιστά για να δω όσο δυνατόν περισσότερα στο λίγο χρόνο που είχα.

map2.jpg


Αυτός ήταν ο λόγος που δεν έκανα κράτηση για κάποιο αξιοθέατο, όταν ψάχνοντας για το Λούβρο (παρόλο που έχω τις ενστάσεις μου) διαπίστωσα ότι δεν είχε είσοδο για το κοινό μετά τις τρεις το μεσημέρι. Ήταν το μόνο άλλωστε που ήθελα να αφιερώσω χρόνο. Ευτυχώς στο όλο εγχείρημα βοήθησε ο καιρός. Ένας πολύ καλός για τα δεδομένα της εποχής καιρός!
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Τελικά στο Λούβρο πήγες ;;;
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Πηγα - πέρασα - έφυγα.
Θα τα αναφέρω αναλυτικά. :)
έλα, μη μας κρατάς σε αγωνία! και μόνο που βρήκες σ΄εκείνη την περιοχή ξενοδοχείο, ήσουν υπερτυχερός!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
και μόνο που βρήκες σ΄εκείνη την περιοχή ξενοδοχείο, ήσουν υπερτυχερός!
Παραγγελία να το χα κάνει δε θα μπορούσε να είναι καλύτερα!
Είναι οι λεγόμενες «ευκαιρίες» που προέκυψαν τους περασμένους μήνες με την όλη κατάσταση.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Βρε Γιάννη, να σου πω, του χωνεύεις εσυ τους Γάλλους ; 😂😂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom