Κούβα Κούβα 2018 - Ένα ταξίδι χωρίς επιστροφή... Μην σου τύχει!!!!

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214


-6-8:30 ηωρα, σηκώνομαι, βγαίνω στο μπαλκόνι μου που θα έπαιρνα το πρωινό μου στις 9. Πολυ καλό, φρούτα, χυμός, βούτυρο, ψωμί, ομελέτα, καφές, πανκέικ,...
Ήρθε κ ο Χριστιανός, ο άντρας του σπιτιού(!) για τα περαιτέρω(στοιχεία διαβατηρίου, πληροφορίες κτλ). Κάπως ετσι ξεκίνησε η μερα μου στο Τρινιδάδ.
Αποφάσισα να πάω playa ancon και έκανα την καλύτερη επιλογή κατεμέ! Η κοντινή μου στάση ήταν απέναντι απο το Havana tours, περιμένω το λεωφορείο με αρκετούς τουρίστες ακομα, σχεδόν 11 ηώρα, βλέπω κάτι έρχεται.. Τι είναι τούτο λεω;; Σαν μια κλούβα κινούμενη...
Ρωτάω τον διπλανό μου, λεω αυτό είναι για την πλάγια; Όχι αυτό είναι για τους ντόπιους, ααχχ τρόμαξα προς στιγμής! Πλάκα κάνω, θα θελα πολυ να ανέβω κ να γίνω ενα με τους ντόπιους αλλα γρι ισπανικά εγω γρι αγγλικά αυτοί δεν ρίσκαρα να δω που θα με βγάλει αυτή η διαδρομή! Έφτασε το κόκκινο λεωφορείο τύπου Λονδίνου, ξέρεις!
Με 5cuc πήγαινε έλα!
Σε μισή ώρα φτάσαμε στην playa ancon! Με το που φτάνεις σε αφήνει εκεί που είναι ενα ξενοδοχείο, με φοίνικες ωραία παραλία, θάλασσα καραιβικής ξέρεις...
Μην περιμένεις ότι είναι σαν το Βαραδερό αλλα είναι πολυ ικανοποιητική. Ο ήλιος έκαιγε πολυ, την πιάνω λοιπόν την ξαπλώστρα με 2cuc
και λεω στο αγόρι της παραλίας πιάσε μου κ μια φρέσκια καρύδα να το ζήσω.. Αλλα 3cuc!
Αν είστε της απομόνωσης, του γυμνισμού η του δεν θέλω να βλέπω άνθρωπο θα πας όλο αριστερά να μην σε βλέπει μάτι,
φοίνικες δεν θα βρεις ούτε σκιά αλλα πιο καθαρά τα νερά και πιο άγρια η φύση...
Αν θες να έρθεις σε επαφή με την φύση λοιπόν μην διστάσεις!
Πλησιάζει 3 και ξεκινάνε τα φλας απο μακριά, το σκότος, τα μπουμπουνητά, οι κεραυνοί, πέρασε απο την θάλασσα η καταιγίδα
εμάς μονο λίγο μας πιτσίλισε δεν γίναμε μούσκεμα, 3:30 ο γυρισμός φτηνά την γλυτώσαμε!
Φτάνω στο σπίτι, μπανάκι και πάμε να γυρίσουμε στα στενά
και στις πλατείες
και να χαζεψουμε, φωτογραφίσουμε την ζωή των ντόπιων,
στην τσάντα κ η ομπρέλα... Εσυ δεν την έφερες;;; Γίνε μούσκεμα τωρα καλα να πάθεις!!
Εεεε αλογατάρηη που είναι τα κάρα με τα ζά ωρέ, ο αγρότης μόνος ψάχνει δεν φάνηκε πουθενά!!! Νομίζω ότι άργησα, έπρεπε να εχω κάνει αυτό το ταξίδι 10 χρόνια πριν, ίσως και 5 να ήταν ακομα πιο αυθεντικά... Σίγουρα εχει γίνει πολυ τουριστικό το μέρος, σίγουρα σε βάζει στο όλο κλίμα αλλα σίγουρα δεν είναι αυτό που περίμενα. Όχι ότι απογοητευτικα αλλα ίσως να αφιέρωνα λιγότερο χρόνο εδω. Γύρισα αρκετά, είναι η χαρά του φωτογράφου σίγουρα, αυτό που άξιζε πραγματικά ήταν το καμπαναριό, να δώσετε αυτά τα 1-2cuc δεν θυμάμαι δεν έδωσα κ σημασία, ήθελα απλά να ανέβω!! Πανοραμική θέα μέχρι την θάλασσα, ήμουν εκεί την ωρα που έδυε ο ήλιος και απλά μου έδωσε στο πιάτο μοναδικές φωτογραφίες.
Κάθισα για μια πίνα κολάντα με 2-2,50 cuc πάνω στα σκαλάκια στο casa musica με live μουσική και live μετάδοση στα social!
Το πρωινό με κράτησε μέχρι αυτή την ωρα και γύρω στις 8 πηγαίνω σε ενα εστιατόριο για αστακό με καλές κριτικές απο το tripadvisor. Φτάνω, βλέπω μονο ενα τραπέζι γεμάτο, λεω δεν παίζει, τι πάει λάθος απο αυτά που διάβασα; Το σκέφτομαι λίγο, μπαίνω μέσα, μου δίνει το αγόρι ο σερβιτόρος ενα χαρτί με το μενού της ημέρας, δυο επιλογές με πρώτο, δεύτερο, τρίτο πιάτο με ποτό σε ενα χώρο vintage όλα τα λεφτά με live μουσική, οπού στην Γαλλία θα το πλήρωνες 50€ το άτομο(κ λίγα λεω) εδω η μια επιλογή 8cuc κ η άλλη 10cuc...
Επειδή είμαι large είπα να πάρω την δεύτερη... Εξαιρετική επιλογή! Καθώς ήρθαν μερικά τραπέζια ακομα απολάμβανα την μουσική και το κοκτέιλ, το φαγητό υπέροχο...
Ήρθε κ ο λογαριασμός μαζι με το γλυκό.. κ πραγματικά ήταν μονο 10cuc όλα αυτά!
Καθώς κάνω μια βόλτα πριν επιστρέψω στο δωμάτιο συναντώ μια αλάνα με 3 σταυρούς, ήταν νύχτα, φώτα στους δρόμους δεν υπήρχαν, το ράδιο έπαιζε στο τέρμα απο ενα σπίτι, το μονο που φαινόταν ήταν τα φώτα απο τα σπίτια και αυτό το υπερθέαμα όπου τα αστέρια έλαμπαν τόσο πολυ, τόσο μαγικά! Σταματάω κάτω απο έναν σταυρό για να ακουμπισω το κινητό στο πεζούλι να βγάλω φωτο τα αστέρια... Κάτι βγήκε!
Όλες οι φωτος μου είναι απο το κινητό παρεπιπτόντως! Γυρνώντας στο δωμάτιο ήταν όλοι μέσα στα σπίτια δεν υπήρχε δείγμα ντόπιου έξω, απο όλα τα σπίτια ακούγεται το ίδιο σήριαλ, κολλημένη όλη η οικογένεια μπροστά στην οθόνη να βλέπει με πάθος την ίδια τηλενουβέλα!!! Αααα Ναντίτοοοο φιλάς την ανάπηρη;;;;; Όχι αυτό ήταν απο άλλο σίριαλ αλλα σε τέτοια φάση φανταστείτε!!

 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ωραία και απολαυστική η ιστορία σου .
Χαιρομαι που περασες ωραία .
Περιμενω και για το Μεξικό .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπραβο ρε αρχηγε πολυ εξυπνα γραμμενη ιστορια!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Άξιος Λιάκο, πολύ ζωντανή, την ήπια μονορούφι
την ιστορία σου.
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Φοβερός! Συνηθίζω να προσπερνώ ιστορίες τέτοιου στυλ, αλλά με το που ξεκίνησα να τη διαβάζω και είδα ένα χιούμορ ευφυέστατο και ακομπλεξάριστο που μου αρέσει πολύ, τη συνέχισα και τη διάβασα μονομιάς. Σε πολλά σημεία γέλασα. Ήταν λες και τα αφηγείται η Σακίρα από το θεατρικό ''Φούστα-Μπλούζα'' αν γνωρίζεις! Ελπίζω να μας γράψεις και για το Μεξικό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άνοιξα το θέμα, κι αν δεν έβλεπα τα σχόλια, δε θα καθόμουν να διαβάσω τέτοιο κατεβατό. Ενδιαφέρον κείμενο, ενδιαφέρουσα διαφορετική ματιά, αλλά αν το έσπαγες κιόλας σε κεφάλαια για να μην είναι μονοκοπανιά ...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
ωραίος με πολύ καλο χιούμορ! Εύχομαι πάντα τέτοια ταξίδια χωρίς το τέλος που είχε αυτό! περιμένω το Μεξικό σύντομα!! Υ.Γ. Πολύ καλές οι φωτο σου!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom