Ισπανία Μαύρη αγορά στη Μαδρίτη-Γυναίκες μόνες ψάχνουν

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης

Ο σχεδόν ένας μήνας που μεσολάβησε μέχρι το ταξίδι, εκτυλίχθηκε κατά βάση σε πώληση των εισιτηρίων με κάθε δυνατό μέσο και σε κάθε δυνατό τρόπο. Μόνο ταμπέλα στο κούτελο δεν είχαμε βάλει, τι ελληνικά, τι ευρωπαϊκά site, τι πλευριάζαμε οπαδούς των άλλων τεσσάρων ομάδων να τα πάρουν. Τίποτα..Υπήρχαν δε άλλοι τόσοι Έλληνες που είχαν κάνει την ίδια «φανταστική» σκέψη με εμάς, οπότε ο ανταγωνισμός ολοένα και μεγάλωνε. «Πάρε το δικό μου εισιτήριο, το χω σε ζελατίνα, είναι στο φάκελο, δεν το έχω καν αγγίξει, αυτός θα σε βάλει να πληρώσεις μεταφορικά» κι άλλες τέτοιες παγαποντιές λέγαμε αλλά φως στο τούνελ δεν βλέπαμε…Φτάνουν και με το currier μια ωραία πρωία στα χέρια μου και δώστου ξανά άγχος.

Η 30η Απριλίου, μέρα της αναχώρησης, είχε φτάσει κι εκτός από τα απαραίτητα στις βαλίτσες είχαμε τελικά και τον φάκελο με τα τρία απούλητα εισιτήρια. «Τι να κάνουμε τώρα… Πάμε κι αν βρούμε απ’ έξω να τα πουλήσουμε, καλώς, αλλιώς πάμε να δούμε τη ΤΣΣΚΑ να σηκώνει κούπα» είπα και είδα τον τρόμο ζωγραφισμένο στα μάτια των συνταξιδιωτισσών μου χωρίς να μπορώ να καταλάβω αν τον προκάλεσε η μη πώληση των εισιτηρίων ή αυτό που είπα για τους Ρώσους.
Με όλα τα «όμορφα» που είχαν συμβεί η οργάνωση για το υπόλοιπο ταξίδι είχε πάει στην άκρη. Που μονοήμερη να πάω για σουβλάκια στα Καλύβια θα κάτσω να βρω το καλύτερο καφέ, το καλύτερο παγωτό, ε κι αν έχει και κάτι αξιομνημόνευτο στο 3ωρο που θα πάμε, να το κάνουμε…Το είχα πάρει απόφαση πως πάω αδιάβαστη σε μια πόλη που ήθελα τόοσο να επισκεφθώ που όχι πρόγραμμα, εκδρομές και μνημεία δεν είχα σκεφτεί να κλείσουμε, αλλά ούτε και να πληροφορηθούμε τουλάχιστον πως την περίοδο που πάμε, εκτός από τον αυξημένο τουρισμό λόγω final four και πρωτομαγιάς, οι αυτόχθονες μαδριλένοι επιστρέφουν στα πάτρια εδάφη για την Fiesta de la Comunidad στις 2 Μαΐου…

Και καλά πες όλα τα άλλα θα τα βρίσκαμε στην πορεία, το γεγονός ότι φύγαμε από Αθήνα με 15 βαθμούς, και λέμε, θα το κάνει το κρυάκι του, οροπέδιο γαρ, ας πάρουμε κανά μπουφανάκι μαζί και τελικώς καταλήξαμε να ψάχνουμε σαν μανιακές σαγιονάρες στη Μαδρίτη να ξεσκάσει το βασανισμένο από τα αθλητικά πόδι;

Άφιξη στο Μπαράχας, βραδάκι, ο καιρός ανοιξιάτικος, εμείς με τις πατατούκες ανά χείρας και η Barbunzel μετρούσε ήδη την πρώτη απώλεια επί ισπανικού εδάφους, μια σπασμένη βαλίτσα που κατέβηκε με τόσο πόνο από τον ιμάντα που θα μπορούσε να συγκριθεί με τον δικό μας… Η δε πρόσβαση στο hostal Hostal Las Fuentes Hostel Las Fuentes, Madrid, Spain ? Official Web Site αν και φαινόταν παιχνιδάκι εξαιτίας της εξαιρετικής του θέσης (Plaza Mayor, Puerta del Sol) αποδείχτηκε κομμάτι δύσκολο αφού κάτι είχαν πάθει τα μετροτρένα τους εκείνο το βράδυ(ε, βέβαια) και ήμασταν από το ένα στο άλλο με μόνιμη καθυστέρηση. Συν το γεγονός ότι ανεβοκατεβαίναμε σκάλες με έξτρα βάρος, τούνελ από εδώ, ανάβαση από εκεί, περικοκλάδα πιο δίπλα, το ομολογώ είχα αρχίσει να προβληματίζομαι έντονα με την τύχη μου…
Όταν επιτέλους μπήκαμε στον τελευταίο συρμό, φίσκα το βαγόνι, εμείς όρθιες να προσπαθούμε να κουλαντρίσουμε βαλίτσες και μπουφάν(είχαμε σκάσει) ανοίγει η πόρτα, μπαίνει μέσα ένα λεφούσι νεαρών, Έλληνες στη καταγωγή και εκεί επαναπροσδιόρισα τη γνωστή φράση «βρήκε ο γύφτος τη γενιά του κι αγαλλίασε η καρδιά του». 20 βαγόνια είχε η αμαξοστοιχία σε εμάς έπρεπε να πέσει ο κλασικός Ελληνάρας που φώναζε, αναστάτωνε τον κόσμο, κοιτούσε με περιέργεια τις τρεις κατακαημένες φίλες και ω! τι έκπληξη όταν η μια από αυτές κόντεψε να βρεθεί στο κενό μεταξύ συρμού και αποβάθρας να μη κουνήσει όχι χείρα, ούτε δάχτυλο βοηθείας στον συνάνθρωπο πατριώτη τη στιγμή που μια γιαγιά Ισπανίδα πρέπει να έβγαλε τον δεύτερο γοφό να την πιάσει..
Ε, λέμε, αφού δεν αυτοκτόνησε σήμερα στο μετρό της Μαδρίτης όλα καλά θα πάνε. Η συγκίνηση όταν φτάσαμε στο hostal ήταν τέτοια, που ξεχάσαμε το γεγονός πως η υπάλληλος δεν μιλούσε γρι αγγλικά και ευτυχήσαμε να συνεννοηθούμε σε σπασμένα ιταλικά και ελάχιστα ισπανικά αλλά και να δούμε την παράφραση του επίθετου της Barbunzel αφού κι αυτή είχε «επικίνδυνο» σύμφωνο γι αρχικό. Η «Θου» λοιπόν μαζί με τις δυο φίλες τακτοποιήθηκαν στα δωμάτια τους και παρά την κούραση της ημέρας και την υπερένταση από τους τρεις καφέδες στο Malpensa του Μιλάνου στην αναμονή της πτήσης, ξεχύθηκαν στους δρόμους να ανακαλύψουν τη νυχτερινή πρωτεύουσα της Ισπανίας. Μαδριλένοι φυλαχθείτε!

 

Attachments

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Γερό, υπέροχο ξεκίνημα και πολλά υποσχόμενο! Αναμένω, περιμένω και θέλω ευτράπελα, θέλω πλάκες, θέλω γέλια , θέλω θέλω.....
Μην το αργήσεις όμως και πλακώσει η Αστραλ με τα μαστίγια και τα τσεκούρια της , (αν θυμάμαι καλά είναι και Ολυμπιακός).
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Από ευτράπελα άλλο τίποτα! Να θυμάσαι καλά dim μου, να θυμάσαι, να ξέρω να αποφύγω χαρακτηρισμούς στη συνέχεια...(Astraloula ου ου!!):D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Από ευτράπελα άλλο τίποτα! Να θυμάσαι καλά dim μου, να θυμάσαι, να ξέρω να αποφύγω χαρακτηρισμούς στη συνέχεια...(Astraloula ου ου!!):D
Μην την προκαλείς σου λέω... μην την προκαλείς.... Δεν έχεις αίσθημα αυτοσυντήρησης?
Για ρίξε συνέχεια ...... τρελαίνομαι....
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Όπως είδες καθόλου δε βαρέθηκαν οι κυρίες της παρέας -κι ας έχω μεσάνυχτα από ποδόσφαιρο. Περιμένω τη συνέχειαααα!
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Εισαι σοβαρη; Ιστορια με μπασκετμπολιστες και θα βαρεθουμε...;;:haha::haha::haha:

ΘΕΟΣ ο Μητσος!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
μια χαρά σας βλεπω παρά τις ατυχίες ...
περιμενω τη συνεχεια ...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
για λέγε,για λέγε....φαίνεται πολύ καλό αυτό το ταξίδι..γεμάτο εκπλήξεις!;)
και λύσε μου μια απορία της άσχετης, επί παντός σχετιζόμενου με μπάλα,πότε ήταν πρίγκιπας αυτός ο τύπος που αναφέρεις??:roll:
για τη μεταμόρφωση σε βάτραχο ,δεν ρωτάω, ξέρω!!:D
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Γερό, υπέροχο ξεκίνημα και πολλά υποσχόμενο! Αναμένω, περιμένω και θέλω ευτράπελα, θέλω πλάκες, θέλω γέλια , θέλω θέλω.....
Μην το αργήσεις όμως και πλακώσει η Αστραλ με τα μαστίγια και τα τσεκούρια της , (αν θυμάμαι καλά είναι και Ολυμπιακός).
Ώστε εδώ μου κρυφτήκατε εσείς ε? Όχι που δε θα σας έβρισκα!! :D
Ολυμπιακός? ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ????? Φτου κακά!!
Ένας είναι ο ναός αγάπη μου: ΤΟΥΜΠΑ!!!! :clap:

Από ευτράπελα άλλο τίποτα! Να θυμάσαι καλά dim μου, να θυμάσαι, να ξέρω να αποφύγω χαρακτηρισμούς στη συνέχεια...(Astraloula ου ου!!):D
Μην την προκαλείς σου λέω... μην την προκαλείς.... Δεν έχεις αίσθημα αυτοσυντήρησης?
Για ρίξε συνέχεια ...... τρελαίνομαι....
χμμμ....άντε καλά, μιας και είναι η πρώτη ιστορία της μικρής μας Twinkie θα είμαι επιεικής μαζί της... αλλά όχι και πολύ...μην παίρνετε θάρρος! :bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αααα! Ολα τα καλα κοριτσια εδω ειναι μαζεμενα; Σας βρηκα και εγω λοιπον! Οχι που θα ελειπα εφοσον ακουστηκε κατι για γραμμωμενους κοιλιακους...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.141
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom