Ισπανία Μαύρη αγορά στη Μαδρίτη-Γυναίκες μόνες ψάχνουν

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης

Ξύπνημα, πρωινό στο απίστευτο καφέ που είχαμε ανακαλύψει το προηγούμενο βράδυ σε ένα από τα στενά γύρω από την Arenal, ντύσιμο(τελικά όχι το ενδεδειγμένο), το φακελάκι με τα εισιτήρια στις τσάντες και βουρ στην πρώτη με ήλιο βόλτα στη Μαδρίτη.

Στα λίγα μέτρα που κάναμε για να φτάσουμε στην Puerta del Sol και να πάρουμε το μετρό, βλέπαμε κόσμο σε εγρήγορση…Πρωτομαγιά δεν είναι ρε παιδιά; Άντε καμιά πορεία, όλοι να λιάζονται πίνοντας καφέ, καμιά βόλτα…τέτοια είχαμε κατά νου. No mi amigo. Εδώ μάλλον το βλέπουν αλλιώς το θέμα, σκεφτήκαμε οι αδαείς. Οργασμός δουλειάς στην «Πόρτα του Ήλιου», με εξέδρες, σταντ, μεγάφωνα, μικρόφωνα, κορδέλες με μπλε και άσπρο, εμβλήματα να κρέμονται από το εντυπωσιακό κεραμιδί κτίριο του Δημαρχείου και φωτισμός – ναι, ναι την ημέρα- στο άγαλμα- έμβλημα της πόλης, αντικριστά από το μεγαλοπρεπές κτίριο, που αναπαριστά μια αρκούδα στην προσπάθειά της να πιάσει τους καρπούς μιας φραουλιάς.

Το πανέμορφο κτίριο, όπου σε κάθε όροφο και παράθυρό του κρέμονταν εμβλήματα της πόλης, υπήρξε το παλιό ταχυδρομείο της Μαδρίτης και πλέον στεγάζει το Υπουργείο Εσωτερικών όπως και σε κάποια κομμάτια του, με βαριά ιστορία- επί εποχής Φράνκο διαπράχθηκαν αρκετά εγκλήματα κατά των ανθρωπίνων δικαιωμάτων- τον Δήμο της Μαδρίτης.
Το επί τόπου διάβασμά μου, ανέφερε πως η Puerta del Sol, δεν μετρά αιώνες ζωής- παρά τα δεκάδες παλιά κτίρια γύρω της- άλλα έμελλε να γίνει η κεντρικότερη πλατεία της Μαδρίτης ουσιαστικά μετά την εξέγερση των ντόπιων ενάντια στους Γάλλους γύρω στο 1800, όταν και κάηκαν ή κατεδαφίστηκαν αρκετά κτίρια που «εμπόδιζαν» την κατασκευή της. Η διακήρυξη της Δημοκρατίας το 1931 από τα μπαλκόνια του Δημαρχείου, κάνει ακόμα πιο ιστορικό το ήδη χαραγμένο με πολλή ιστορία κτίριο στην πλατεία.
Να μαστε λοιπόν, μπροστά από το «Χιλιόμετρο μηδέν»- το σημείο όπου ξεκινά κατά τους Μαδριλένους όλο το συγκοινωνιακό σύμπλεγμα της πόλης και κοιτάμε σαν χαμένες το χαώδες πλήθος να περιφέρεται στην πλατεία, ανάμεσα στις εξέδρες, στα καφέ, στα μαγαζιά του κεντρικότερου σημείου της πρωτεύουσας.

Εξαιτίας της πολυκοσμίας που εκείνη την ώρα έμπαινε στο μετρό, είπαμε να αναβάλλουμε για λίγο την επίσκεψη στο Palacio de los Deportes και να ρεμβάσουμε τα πλακόστρωτα με τα αμέτρητα μαγαζιά στην Calle de Preciados αλλά και να γευτούμε ακόμα ένα καφεδάκι, καθώς η μέρα προβλεπόταν μεγάλη…

 

Attachments

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Γερό, υπέροχο ξεκίνημα και πολλά υποσχόμενο! Αναμένω, περιμένω και θέλω ευτράπελα, θέλω πλάκες, θέλω γέλια , θέλω θέλω.....
Μην το αργήσεις όμως και πλακώσει η Αστραλ με τα μαστίγια και τα τσεκούρια της , (αν θυμάμαι καλά είναι και Ολυμπιακός).
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Από ευτράπελα άλλο τίποτα! Να θυμάσαι καλά dim μου, να θυμάσαι, να ξέρω να αποφύγω χαρακτηρισμούς στη συνέχεια...(Astraloula ου ου!!):D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Από ευτράπελα άλλο τίποτα! Να θυμάσαι καλά dim μου, να θυμάσαι, να ξέρω να αποφύγω χαρακτηρισμούς στη συνέχεια...(Astraloula ου ου!!):D
Μην την προκαλείς σου λέω... μην την προκαλείς.... Δεν έχεις αίσθημα αυτοσυντήρησης?
Για ρίξε συνέχεια ...... τρελαίνομαι....
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Όπως είδες καθόλου δε βαρέθηκαν οι κυρίες της παρέας -κι ας έχω μεσάνυχτα από ποδόσφαιρο. Περιμένω τη συνέχειαααα!
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Εισαι σοβαρη; Ιστορια με μπασκετμπολιστες και θα βαρεθουμε...;;:haha::haha::haha:

ΘΕΟΣ ο Μητσος!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
μια χαρά σας βλεπω παρά τις ατυχίες ...
περιμενω τη συνεχεια ...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
για λέγε,για λέγε....φαίνεται πολύ καλό αυτό το ταξίδι..γεμάτο εκπλήξεις!;)
και λύσε μου μια απορία της άσχετης, επί παντός σχετιζόμενου με μπάλα,πότε ήταν πρίγκιπας αυτός ο τύπος που αναφέρεις??:roll:
για τη μεταμόρφωση σε βάτραχο ,δεν ρωτάω, ξέρω!!:D
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Γερό, υπέροχο ξεκίνημα και πολλά υποσχόμενο! Αναμένω, περιμένω και θέλω ευτράπελα, θέλω πλάκες, θέλω γέλια , θέλω θέλω.....
Μην το αργήσεις όμως και πλακώσει η Αστραλ με τα μαστίγια και τα τσεκούρια της , (αν θυμάμαι καλά είναι και Ολυμπιακός).
Ώστε εδώ μου κρυφτήκατε εσείς ε? Όχι που δε θα σας έβρισκα!! :D
Ολυμπιακός? ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ????? Φτου κακά!!
Ένας είναι ο ναός αγάπη μου: ΤΟΥΜΠΑ!!!! :clap:

Από ευτράπελα άλλο τίποτα! Να θυμάσαι καλά dim μου, να θυμάσαι, να ξέρω να αποφύγω χαρακτηρισμούς στη συνέχεια...(Astraloula ου ου!!):D
Μην την προκαλείς σου λέω... μην την προκαλείς.... Δεν έχεις αίσθημα αυτοσυντήρησης?
Για ρίξε συνέχεια ...... τρελαίνομαι....
χμμμ....άντε καλά, μιας και είναι η πρώτη ιστορία της μικρής μας Twinkie θα είμαι επιεικής μαζί της... αλλά όχι και πολύ...μην παίρνετε θάρρος! :bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αααα! Ολα τα καλα κοριτσια εδω ειναι μαζεμενα; Σας βρηκα και εγω λοιπον! Οχι που θα ελειπα εφοσον ακουστηκε κατι για γραμμωμενους κοιλιακους...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.118
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom