Ισπανία Μαύρη αγορά στη Μαδρίτη-Γυναίκες μόνες ψάχνουν

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης

Η βραδινή μας βόλτα στην πόλη, ξεκίνησε από ένα συμπαθητικό μπαράκι το οποίο, εντελώς κατά τύχη, ήταν κάτω από το ξενοδοχείο μας κι αν και για τα δεδομένα μας ήταν νωρίς, αποδείχτηκε πως 11 το βράδυ ήταν αργά για τους υπόλοιπους θαμώνες. Πήραμε τις σαγκρίες μας, το κάπνισμα ευτυχώς επιτρεπόταν και πιάσαμε ελάχιστο κουβεντολόι με τον σερβιτόρο ρωτώντας τι παίζει βράδυ στη Μαδρίτη.
Οι δυνάμεις μετά από το ολοήμερο σχεδόν ταξίδι δεν ήταν και πολλές αλλά έναν περίπατο στο κέντρο τον κάναμε. Ξεκινήσαμε από την Calle Arenal και φτάσαμε ως την Plaza Mayor, όπου εκείνη την ώρα ο τεράστιος χώρος της φιλοξενούσε τους τελευταίους επισκέπτες που είτε έβγαζαν φωτογραφίες είτε απολάμβαναν το ποτό τους.

Η Μαδρίτη το βράδυ είναι όμορφη, είναι ζωντανή- στο κέντρο τουλάχιστον- Ισπανοί κάνουν την βόλτα τους στην Sol όπου ο πεζόδρομός της εκτός από εμπορικά καταστήματα κι αρκετά φαγάδικα, φιλοξενεί και πανέμορφα κτίρια. Γενικά όλη η πόλη έχει μια αρχιτεκτονική που στις περισσότερες γειτονιές της, την έχουν διατηρήσει από τα παλιά τα χρόνια, κάτι που μας γοήτευσε αφάνταστα.
Αποπνέει μια μεγαλοπρέπεια, μου άρεσε που στους τοίχους των όμορφων κτισμάτων, η επιγραφή του ονόματος της οδού ήταν μαρμάρινη και τα γράμματα σκαλιστά, μου άρεσε που εκείνη την ώρα περνούσε ο δήμος και μάζευε τα πάντα στο πέρασμά του ώστε να διατηρηθεί καθαρός ένας πεζόδρομος που μαζεύει πάρα μα πάρα πολύ κόσμο. Μου άρεσε επίσης που στα γύρω στενά ήταν χωμένα μικρά μαγαζάκια, σαν στέκια και ακουγόταν ευχάριστη μουσική.

Η τελευταία στάση πριν το κρεβάτι μας, ήταν στο 24ωρο φαγάδικο της Μαδρίτης πάνω στη Sol, για ανεφοδιασμό μιας και το στομάχι είχε φτάσει στην πλάτη τόσες ώρες. Πάω χαρωπή να ανοίξω την πόρτα, καθώς έβλεπα τα εδέσματα να με γλυκοκοιτούν κι ενώ είχε κόσμο μέσα, ήταν κλειδωμένα. Απέφυγα εντυπωσιακά τη σύγκρουση με το τζάμι και πριν γίνουμε εντελώς ρεζίλι, η υπάλληλος μας άνοιξε, αφήνοντας έξω 5-6 Ισπανούς που στη θέα του σεκιουριτά που υπήρχε διακριτικά στο μαγαζί, την έκαναν με ελαφρά. Μπορώ να πω, πως μας έκανε μια μικρή εντύπωση τόση ασφάλεια μιας και υπήρχε αρκετός κόσμος και ήμασταν σε κεντρικότατο σημείο αλλά είπαμε να ανακαλύψουμε το γιατί τις επόμενες μέρες.

Πριν κλείσω τα βλέφαρά μου εκείνο το βράδυ, σκεφτόμουν την επόμενη μέρα, της Πρωτομαγιάς, που εκτός των άλλων, έπρεπε να κάνουμε την «αναγκαστική» βόλτα στο Palacio de los Deportes όπου στις 2 του μήνα, θα άρχιζαν οι ημιτελικοί του final four, μήπως στεκόμασταν τυχερές και βρίσκαμε τα πρώτα θύματα για να αποτινάξουμε τον «ζυγό» των εισιτηρίων… Το πλάνο ήταν, πάμε, αφουγκραζόμαστε σφυγμούς- παλμούς, τι κόσμο έχει, ποιος έχει στα μάτια τον πανικό της μη κατοχής εισιτηρίων και αν καταστεί δυνατόν, πιάνουμε φιλίες έχοντας βλέμμα puppy που έχασε το κόκκαλό του.

 

Attachments

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Γερό, υπέροχο ξεκίνημα και πολλά υποσχόμενο! Αναμένω, περιμένω και θέλω ευτράπελα, θέλω πλάκες, θέλω γέλια , θέλω θέλω.....
Μην το αργήσεις όμως και πλακώσει η Αστραλ με τα μαστίγια και τα τσεκούρια της , (αν θυμάμαι καλά είναι και Ολυμπιακός).
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Από ευτράπελα άλλο τίποτα! Να θυμάσαι καλά dim μου, να θυμάσαι, να ξέρω να αποφύγω χαρακτηρισμούς στη συνέχεια...(Astraloula ου ου!!):D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Από ευτράπελα άλλο τίποτα! Να θυμάσαι καλά dim μου, να θυμάσαι, να ξέρω να αποφύγω χαρακτηρισμούς στη συνέχεια...(Astraloula ου ου!!):D
Μην την προκαλείς σου λέω... μην την προκαλείς.... Δεν έχεις αίσθημα αυτοσυντήρησης?
Για ρίξε συνέχεια ...... τρελαίνομαι....
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Όπως είδες καθόλου δε βαρέθηκαν οι κυρίες της παρέας -κι ας έχω μεσάνυχτα από ποδόσφαιρο. Περιμένω τη συνέχειαααα!
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Εισαι σοβαρη; Ιστορια με μπασκετμπολιστες και θα βαρεθουμε...;;:haha::haha::haha:

ΘΕΟΣ ο Μητσος!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
μια χαρά σας βλεπω παρά τις ατυχίες ...
περιμενω τη συνεχεια ...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
για λέγε,για λέγε....φαίνεται πολύ καλό αυτό το ταξίδι..γεμάτο εκπλήξεις!;)
και λύσε μου μια απορία της άσχετης, επί παντός σχετιζόμενου με μπάλα,πότε ήταν πρίγκιπας αυτός ο τύπος που αναφέρεις??:roll:
για τη μεταμόρφωση σε βάτραχο ,δεν ρωτάω, ξέρω!!:D
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Γερό, υπέροχο ξεκίνημα και πολλά υποσχόμενο! Αναμένω, περιμένω και θέλω ευτράπελα, θέλω πλάκες, θέλω γέλια , θέλω θέλω.....
Μην το αργήσεις όμως και πλακώσει η Αστραλ με τα μαστίγια και τα τσεκούρια της , (αν θυμάμαι καλά είναι και Ολυμπιακός).
Ώστε εδώ μου κρυφτήκατε εσείς ε? Όχι που δε θα σας έβρισκα!! :D
Ολυμπιακός? ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ????? Φτου κακά!!
Ένας είναι ο ναός αγάπη μου: ΤΟΥΜΠΑ!!!! :clap:

Από ευτράπελα άλλο τίποτα! Να θυμάσαι καλά dim μου, να θυμάσαι, να ξέρω να αποφύγω χαρακτηρισμούς στη συνέχεια...(Astraloula ου ου!!):D
Μην την προκαλείς σου λέω... μην την προκαλείς.... Δεν έχεις αίσθημα αυτοσυντήρησης?
Για ρίξε συνέχεια ...... τρελαίνομαι....
χμμμ....άντε καλά, μιας και είναι η πρώτη ιστορία της μικρής μας Twinkie θα είμαι επιεικής μαζί της... αλλά όχι και πολύ...μην παίρνετε θάρρος! :bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αααα! Ολα τα καλα κοριτσια εδω ειναι μαζεμενα; Σας βρηκα και εγω λοιπον! Οχι που θα ελειπα εφοσον ακουστηκε κατι για γραμμωμενους κοιλιακους...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.094
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom