Πορτογαλία Senhora do Mar / Η κυρά της θάλασσας! (Portugal)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. 1η ημέρα: 2 πτήσεις, αναμονή και η άφιξη στο Πόρτο!
  3. 2η ημέρα - Αυτό είναι το Porto! – part 1
  4. 2η ημέρα - Αυτό είναι το Porto! – part 2
  5. 2η ημέρα - Αυτό είναι το Porto! – part 3
  6. 3η ημέρα: H αποτυχημένη εκδρομή και τα καρεκλοπόδαρα! part 1
  7. 3η ημέρα: H αποτυχημένη εκδρομή και τα καρεκλοπόδαρα! part 2
  8. 4η ημέρα: Η φουρτούνα στον Ωκεανό και το λάθος τρένο!
  9. 4η ημέρα: Άφιξη στη Λισαβόνα, το Πάρκο των Εθνών και η… Coca!
  10. 5η ημέρα: Άνω πόλη – Κάτω πόλη (Οι γειτονιές του Bairro Alto και του Chiado) και ο Fernando Pessoa!
  11. 5η ημέρα: Στις γειτονιές του Chiado της Baixa και αντικρίζοντας τον Χριστό!
  12. 6η ημέρα: Belem - Το μέρος της Unesco των θαλασσοπόρων και των Pasteis de Nata!
  13. 6η ημέρα: Χαμένοι στα σοκάκια της Alfama και το ωραιότερο ηλιοβασίλεμα!
  14. 7η ημέρα: Στην ρομαντική όαση της Sintra
  15. 7η ημέρα: Καύσωνας και μπερδέματα στις γειτονιές του Ατλαντικού!
  16. 8η ημέρα: Οι τελευταίες ώρες στη Λισαβόνα…Αντίο!
  17. Extra: Λίγο από Βρυξέλλες και πολύ από άγχος!
  18. Video





Ο τίτλος της ιστορίας είναι εμπνευσμένος από ένα τραγούδι που πρωτοάκουσα το 2008 και δίνει το στίγμα του ταξιδιού. Δείχνει την γενική αίσθηση που πήρα μαζί μου φεύγοντας από εκεί. Το πιο έντονο στοιχείο που υπερίσχυσε έναντι όλων όσων είδα και έζησα. Όταν άκουσα για πρώτη φορά το τραγούδι αυτό περίεργα συναισθήματα με κατέκλυσαν… λύπη, λαχτάρα και μια ακαθόριστη επιθυμία! Λέξεις άγνωστες αλλά η δύναμη της μελωδίας αυτού του σύγχρονου fado έκανε την καρδιά να φτερουγίσει και να πάει εκεί! Το τραγούδι αυτό που μέχρι σήμερα το έχω ακούσει εκατοντάδες φορές πάντα μα πάντα με συγκινεί, με μελαγχολεί με συντροφεύει και με ταξιδεύει. Και όλα αυτά για την κυρά της θάλασσας. Την Πορτογαλία.

Είναι παράξενο όταν νοιώθεις δικό σου ένα μέρος πριν καν πας. Όταν αισθάνεσαι οικείο κάτι ξένο. Όταν ένας προορισμός είναι κάτι παραπάνω συναισθηματικά από ένα απλό ταξίδι. Όταν είναι το πρώτο μέρος που ξύπνησε την περιέργεια για μια ξένη χώρα στην παιδική ηλικία. Mικρός στην αρχή της δεκαετίας του ’90 άκουσα για πρώτη φορά για την Πορτογαλία από τους Απαράδεκτους! Ναι την αγαπημένη σειρά όταν η τρελοπαρέα πήγε ταξίδι στην εξωτική αυτή χώρα! Ήταν μάλλον η πρώτη ξένη χώρα που είδα οπτικά από την τότε νέα ιδιωτική τηλεόραση που γέννησε μέσα μου την επιθυμία να ταξιδέψω, να ανακαλύψω!

Έτσι την έβλεπα πάντα την Πορτογαλία. Εξωτική και μακρινή. Η γλώσσα που σε πάει στη Βραζιλία, ο Ατλαντικός που τη χτυπάει αλύπητα, η απομόνωση της στο δυτικότερο άκρο της Ευρώπης. Όταν στο δημοτικό έμαθα για την Πορτογαλία των μεγάλων θαλασσοπόρων ένοιωσα μια έλξη και έπλασα έναν μεγαλύτερο μύθο για αυτή την σπουδαία χώρα. Από εδώ οι ανήσυχοι εξερευνητές με κίνδυνο τη ζωή τους ξεκίνησαν με αποφασιστικότητα και όραμα να ανακαλύψουν τα μήκη και τα πλάτη της γης. Από το 1430 και για περίπου 100 χρόνια οι πρωτοπόροι Βάσκο ντα Γκάμα, ο Μαγγελάνος, ο Ερρίκος ο Θαλασσοπόρος, ο Βαρθολομαίος Ντιάζ, ο Πιέρο ντε Κοβίλια και άλλοι απέδειξαν ότι η Πορτογαλία ήταν η πιο έτοιμη κοινωνία να διερευνήσει τους θαλάσσιους δρόμους προς την Ανατολή για να ανακαλύψει τον Νέο Κόσμο! Χωρίς αυτούς ο κόσμος θα ήταν τελείως διαφορετικός!

Εδώ λοιπόν στο δυτικότερο σημείο της Ιβηρικής χερσονήσου στην άκρη της Ευρώπης, στη χώρα των πιο σπουδαίων θαλασσοπόρων χτύπησαν οι καρδιές μας για 7 μέρες. Έχω αγάπη για την θάλασσα και η σκέψη της γνωριμίας μου με τον Ατλαντικό Ωκεανό μου δημιουργούσε ένα δέος. Γι’ αυτό και ο στόχος μας δεν ήταν μονάχα οι μεσαιωνικές πόλεις και χωριά οι μπαρόκ εκκλησίες και τα μνημεία Unesco, αλλά περισσότερο θέλαμε να αισθανθούμε την μαγεία του Ατλαντικού ωκεανού. Την απεραντοσύνη του. Παραθαλάσσιοι οικισμοί, παραλίες, απόκρημνοι βράχοι, γκρεμοί, άγρια μαύρα νερά που λέει και το τραγούδι. Με λίγα λόγια θέλαμε να ζήσουμε την αύρα της κυράς της θάλασσας! Το πρόγραμμά που έστησα ήταν υπερφιλόδοξο και μάλλον ουτοπικό. Πως άλλωστε να χωρέσουν τόσα πράγματα σε 7 μόνο μέρες. Πώς να πραγματοποιηθούν όλες αυτές οι διαδρομές χωρίς αυτοκίνητο.

Η πτήση για Πορτογαλία ξεκινάει! Όσοι αγαπάτε την Ευρώπη, όσους σας αρέσει το φωτογραφικό υπερθέαμα, οι γραφικές γειτονιές, τα πανοράματα και τα ηλιοβασιλέματα, η θάλασσα και τα κύματα, όσους σας αρέσει η μουσική Fado, όσοι έχετε περιέργεια για αυτή τη χώρα, όσοι ήδη αγαπάτε την Πορτογαλία, όσους σας αρέσει το κρασί και τα… πλακάκια μείνετε συντονισμένοι!

Θα κλείσω αυτό το πρώτο κεφάλαιο όπως το άρχισα. Μουσικά. Μελαγχολικό δεν με λες ούτε πεσιμιστή σε καμία περίπτωση. Το αντίθετο μάλιστα. Όμως λατρεύω την μουσική fado. Ακούγοντας fado αισθάνομαι μια μελαγχολία και νοσταλγία και μου δημιουργείται ένα αίσθημα κενού και λύπης αλλά πολλές φορές και χαράς! Μάλλον αυτή η μουσική πετυχαίνει τον σκοπό της. Που είναι να σε κάνει να θυμηθείς και να νοσταλγήσεις χαμένες αγάπες, ανθρώπους που έφυγαν ή να τραγουδήσεις για την θάλασσα. Το θέμα που πολλά τραγούδια fado κάνουν αναφορά. Η θάλασσα. Τα τραγούδια λοιπόν της μοίρας και του πεπρωμένου όπως είναι η μετάφραση της λέξης Fado αντανακλούν μια ολόκληρη κοινωνία, την ίδια την κουλτούρα του Πορτογαλικού λαού. Η μουσική αυτή που εντοπίζεται κάπου στο 1820 έχει περάσει τα σύνορα της Πορτογαλίας και έφτασε η φήμη της σε πολλές χώρες της υφηλίου. Αναφοράς άξιο ότι η Unesco έχει συμπεριλάβει το Fado σε άυλη παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά.

Αριστούργημα!

Ένα άλλο τραγούδι που λατρεύω είναι το πασίγνωστο Cancao do Mar (το τραγούδι της θάλασσας) από την σπουδαία σύγχρονη fadista την Dulce Pontes. Μια συγκλονιστική μελωδία και ερμηνεία που σε μεταφέρει με δύναμη και ακατανίκητη έλξη στην θάλασσα. Η συγκεκριμένη εκτέλεση βέβαια που το έκανε διάσημο ανά τον κόσμο είναι μια σύγχρονη διασκευή του 1994 ενώ η αυθεντική εκτέλεση είναι του 1955 από τον μύθο που ονομάζεται Amalia Rodrigues. Της πιο σπουδαίας τραγουδίστριας Fado που πέρασε ποτέ και με διεθνή αναγνώριση και που από το 1999 βρίσκεται στο πάνθεον των πιο μεγάλων προσωπικοτήτων της Πορτογαλίας.

Ανεβάστε την ένταση, απολαύστε το τραγούδι της θάλασσας και αφήστε την αύρα και τον ερωτισμό του να σας ταξιδέψει…η ιστορία μόλις άρχισε...


 
Last edited:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Αμάν βρε @giannismits βαλτός είσαι να κόψουμε φλέβες σήμερα, όχι τίποτα άλλο αλλά διαβάζω και Πεσσόα αυτές τις μέρες...:D

Περίμενα πως και πως την ιστορία σου πραγματικά, ελπίζω να είσαι συνεπής μαθητής όπως πάντα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

υ.γ η αναφορά στους Απαράδεκτους πολύ με συγκίνησε, αντίστοιχο βίωμα βλέπεις...;)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Το soundrack της ιστορίας είναι εξαιρετικό! Το ίδιο εξαιρετική προμηνύεται και η ιστορία.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αμάν βρε @giannismits βαλτός είσαι να κόψουμε φλέβες σήμερα, όχι τίποτα άλλο αλλά διαβάζω και Πεσσόα αυτές τις μέρες...:D

Περίμενα πως και πως την ιστορία σου πραγματικά, ελπίζω να είσαι συνεπής μαθητής όπως πάντα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

υ.γ η αναφορά στους Απαράδεκτους πολύ με συγκίνησε, αντίστοιχο βίωμα βλέπεις...;)
Είναι και μουντός ο καιρός σήμερα μια χαρά ταιριάζει:p
χμ θα προσπαθήσω αν και αυτή τη φορά δεν παίρνω όρκο για την συνέπεια μου.Το δεύτερο κεφάλαιο πάντως θα ανέβει σύντομα.
Το soundrack της ιστορίας είναι εξαιρετικό! Το ίδιο εξαιρετική προμηνύεται και η ιστορία.
Ευχαριστώ:)Το εύχομαι κι εγώ.Θα βάλω τα δυνατά μου, γι'αυτό το καλό πράγμα θα αργεί:D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.147
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γιάννη γνωρίζεις ότι περίμενα πώς και πώς την ιστορία σου! :)
Η αρχή ξεπέρασε και τις προσδοκίες μου-συναισθηματική γραφή και υπέροχα τραγούδια!
Αναμένω τη συνέχεια! Άλλωστε, δεδομένου ότι η εμπειρία μου στην Πορτογαλία περιορίζεται σε υπερπόντιο έδαφός της (τις λίγες ώρες που πέρασα στη Λισσαβώνα δεν τις πολυμετράω), περιμένω τις πληροφορίες σου και για πρακτικούς λόγους (αφού ως γνωστόν για τα μέρη που έχει γράψει ο giannismits οι οδηγοί είναι πεταμένα λεφτά! :p )!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
:DΕυχαριστώ ευχαριστώ
Νομίζω πως αυτή τη φορά περισσότερο θα έχουμε ιστορία και λιγότερο οδηγό αλλά δεν θα σας αφήσω έτσι.Τις πρακτικές πληροφορίες όπου μπορώ θα τις δώσω!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είναι πολύ σημαντικό για μένα το background ενός απωθημένου. Συνήθως δε θυμόμαστε τα βιώματα που μας έκαναν να θέλουμε να ταξιδέψουμε σε ένα μέρος. Το λεγόμενο "κλικ" . Χαιρομαι που το θυμάσαι.
Η Πορτογαλλία έχει φανατικό κοινό ,νομίζω πως η μελαγχολία που εκπέμπει είναι εθιστική. Θα ήθελα πολύ να την επισκεφτώ!
Πες μας και πώς πήγες γιατί δεν είναι καθόλου προσβάσιμη δυστυχώς :(
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Και νόμιζα πως το απωθημένο σου ήταν η Ρουμανία! :p
Αναμένω κι εγώ την συνέχεια, μ΄αρέσουν οι συναισθηματικές αφηγήσεις!!

(Κι εγώ στους απαράδεκτους είδα πρώτη φορά την Πορτογαλία!!!)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Είναι πολύ σημαντικό για μένα το background ενός απωθημένου. Συνήθως δε θυμόμαστε τα βιώματα που μας έκαναν να θέλουμε να ταξιδέψουμε σε ένα μέρος. Το λεγόμενο "κλικ" . Χαιρομαι που το θυμάσαι.
Η Πορτογαλλία έχει φανατικό κοινό ,νομίζω πως η μελαγχολία που εκπέμπει είναι εθιστική. Θα ήθελα πολύ να την επισκεφτώ!
Πες μας και πώς πήγες γιατί δεν είναι καθόλου προσβάσιμη δυστυχώς :(
Φένια όπως θα εξηγήσω και αναλυτικά στο επόμενο κεφάλαιο οι πτήσεις έγιναν με Ryanair μέσω Βελγίου.Λεπτομέρειες οσονούπω:)
Αυτό που λες είναι σωστό και αυτό ήθελα να τονίσω.Το κλικ και το έναυσμα του ταξιδιού.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Kοιτα που μας βγηκες και ρομαντικη ψυχη giannismits!! :p
Για παμε παρακατω.... :)
Είμαι :icon_redface: :D
Και νόμιζα πως το απωθημένο σου ήταν η Ρουμανία! :p
Αναμένω κι εγώ την συνέχεια, μ΄αρέσουν οι συναισθηματικές αφηγήσεις!!

(Κι εγώ στους απαράδεκτους είδα πρώτη φορά την Πορτογαλία!!!)
Η Πορτογαλία δεν ήταν ακριβώς απωθημένο.Ήταν κάτι πιο βαθύ που ήταν κρυμμένο μέσα μου.Και βγήκε ξαφνικά.Δεν ήταν ταξίδι όνειρο.Εξελίχθηκε κάπως έτσι.

Πάντως @varioAthens, @zmaria, @fenia42 για να μη δωθεί λάθος εντύπωση η συνέχεια δεν θα είναι τόσο συναισθηματική και ρομαντική :p. Απλά η εισαγωγή ήταν τόσο αυθόρμητη και αληθινή που δείχνει όπως είπα το στίγμα και το background αυτού του ταξιδιού. Και χωρις να θέλω να προδώσω την συνέχεια η εκπληκτική Λισαβόνα τουλάχιστον δεν μου φάνηκε τόσο μελαγχολική;)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πολύ ωραία αρχή Γιάννη!!! Πότε πήγατε; Με ποια εταιρία; Πόσο πήγαν τα εισιτήρια; Η Πορτογαλία είναι συνέχεια μέσα στο μυαλό μου αλλά τα αεροπορικά δεν βολεύουν... δλδ αν είναι δυνατόν να μην έχει απευθείας πτήση για Λισσαβόνα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom