Πορτογαλία Senhora do Mar / Η κυρά της θάλασσας! (Portugal)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. 1η ημέρα: 2 πτήσεις, αναμονή και η άφιξη στο Πόρτο!
  3. 2η ημέρα - Αυτό είναι το Porto! – part 1
  4. 2η ημέρα - Αυτό είναι το Porto! – part 2
  5. 2η ημέρα - Αυτό είναι το Porto! – part 3
  6. 3η ημέρα: H αποτυχημένη εκδρομή και τα καρεκλοπόδαρα! part 1
  7. 3η ημέρα: H αποτυχημένη εκδρομή και τα καρεκλοπόδαρα! part 2
  8. 4η ημέρα: Η φουρτούνα στον Ωκεανό και το λάθος τρένο!
  9. 4η ημέρα: Άφιξη στη Λισαβόνα, το Πάρκο των Εθνών και η… Coca!
  10. 5η ημέρα: Άνω πόλη – Κάτω πόλη (Οι γειτονιές του Bairro Alto και του Chiado) και ο Fernando Pessoa!
  11. 5η ημέρα: Στις γειτονιές του Chiado της Baixa και αντικρίζοντας τον Χριστό!
  12. 6η ημέρα: Belem - Το μέρος της Unesco των θαλασσοπόρων και των Pasteis de Nata!
  13. 6η ημέρα: Χαμένοι στα σοκάκια της Alfama και το ωραιότερο ηλιοβασίλεμα!
  14. 7η ημέρα: Στην ρομαντική όαση της Sintra
  15. 7η ημέρα: Καύσωνας και μπερδέματα στις γειτονιές του Ατλαντικού!
  16. 8η ημέρα: Οι τελευταίες ώρες στη Λισαβόνα…Αντίο!
  17. Extra: Λίγο από Βρυξέλλες και πολύ από άγχος!
  18. Video

3η ημέρα: H αποτυχημένη εκδρομή και τα καρεκλοπόδαρα! part 2

Ωραία. Την είδαμε την Guimaraes αλλά έχουμε και μια Braga. Μήπως να μη πάμε? Αναρωτιόμαστε. Αλλά ήρθαμε μέχρι εδώ. Ας πάμε και στην Μπάργκα! Βασικά εγώ ήθελα κι ας ήξερα ότι η υπόθεση δεν θα εξελιχθεί καλά αφού ο καιρός χειροτέρεψε και άλλο. Χρόνος και διάθεση με τέτοιες καιρικές συνθήκες δεν υπήρχε για αναζήτηση του αστικού που θα μας πήγαινε στον κεντρικό σταθμό λεωφορείων, και για να πάμε με τα πόδια ούτε λόγος αφού είναι περίπου 20 λεπτά από το κέντρο. Το λεωφορείο πάντως που πάει στον σταθμό είναι η γραμμή linha Cidade που από την Toural μετά από 4 στάσεις φτάνει στον σταθμό λεωφορείων. Εισιτήριο από τον οδηγό 1,68€. Το site μεταφορών της πόλης http://tug.com.pt/horarios/

Πήραμε ταξί λοιπόν που μας άφησε στην είσοδο του κεντρικού σταθμού λεωφορείων (Central de camionagem) που βρίσκεται στην Alameda Doutor Mariano Felgueiras. Το κόστος του ταξί ήταν περίπου 3,5€.

Ήμασταν στα χαμένα και μέσα στον σταθμό δεν βρήκαμε εκδοτήρια εισιτηρίων. Είδαμε ένα χαρτί με τα δρομολόγια και λεωφορείο αναχωρούσε σε 5 λεπτά. Οπότε βγήκαμε έξω στους διαδρόμους αναχώρησης και γρήγορα βρήκαμε το λεωφορείο της transdev. Εισιτήριο μας έκοψε ο οδηγός που κόστισε γύρω στα 3 το άτομο. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες αλλά η συγκεκριμένη έχει τα περισσότερα και πιο συχνά δρομολόγια μεταξύ Braga και Guimaraes.


To επίσημο site έχει αναλυτικά τα δρομολόγια και μπορείτε να δείτε και τους άλλους προορισμούς που εξυπηρετεί σε όλη την Πορτογαλία όπως Λισαβόνα, Πόρτο κ.α http://www.transdev.pt/carreiras/pesquisa.php?lstart=Guimar%E3es&lend=Braga
Για κάποια συγκεκριμένα δρομολόγια παραπέμπει στο sitehttp://www.citiexpress.eu/

Αφήνοντας την Guimaraes…


Μετά από 50 λεπτά φτάσαμε στην Braga. Ο σταθμός λεωφορείων της πόλης είναι στην Travessa Praca do Comercio αρκετά κοντά στο κέντρο γύρω στα 10 λεπτά με χαλαρό περπάτημα. Με το που φτάσαμε κατάλαβα πως η επίσκεψη θα ήταν διεκπεραιωτική αλλά δεν φανταζόμουν πόσο! Είχαμε γίνει ήδη μούσκεμα και σε τέτοιες περιπτώσεις χάνει την αξία της η όποια περιήγηδραστηριότητα θες να κάνεις! Η βροχή δυνάμωσε κι άλλο και ούτε με την ομπρέλα μπορούσες να σταθείς αφού είχε βγάλει και δυνατό αέρα. Πολύ ωραία! Η πόλη είχε μεγαλύτερη κίνηση από την Guimaraes και έστω με τόση βροχή μου φάνηκε πιο ζωντανή πόλη. Είναι βέβαια και αρκετά περισσότερος ο πληθυσμός της.

Largo de Sao Francisco


Αφού φτάσαμε στην κεντρική Praca da Republica και είδαμε πως δεν γίνεται να συνεχίσουμε βρήκαμε καταφύγιο στο Cafe Vianna μια από τις πιο εμβληματικές καφετέριεςτης Braga με ιστορία από το 1871. Καθίσαμε για φαγητό να πάνε τα φαρμάκια κάτω. Φάγαμε δύο τεράστιες και νοστιμότατες μακαρονάδες με μπύρα χαζεύοντας τον κόσμο που περνούσε και την βροχή που δεν είχε σκοπό να σταματήσει. Οι τιμές στο καφέ αρκετά πιο χαμηλές σε σύγκριση με το Πόρτο αφού η μια μακαρονάδα κόστιζε μόνο 5 ευρώ.






Δεν ήθελα να δεχτώ ότι θα φύγουμε από την Μπράγκα χωρίς να δω το Santuario do Bom Jesus do Monte. Το ιερό αφιερωμένο στον Ιησού Χριστό που αποτελείται μια τεράστια μπαρόκ σκάλα 116 μέτρων και την ομώνυμη εκκλησία. Να ήταν μέσα στην πόλη δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήναμε. Αλλά αυτό δυστυχώς είναι έξω από την πόλη. Μήπως να πάμε? Κρίμα δεν είναι που ήρθαμε μέχρι εδώ και θα φύγουμε έτσι? Ο φίλος μου με κοιτάει σχεδόν συμπονετικά. Ξέρω πως δεν θέλει και ξέρει πως αυτό που ζητάω του φαντάζει παράλογο. Ίσως να έχει δίκιο. Στην ουσία το είπα για να το πω αφού ούτε εγώ πραγματικά ήθελα να μπούμε σ’ αυτή τη διαδικασία. Αν είχε κοπάσει λίγο η βροχή… αν …αλλά δεν… η βροχή συνέχιζε το ίδιο δυνατά και η ομπρέλα έσπαγε από τον αέρα.

Αν όμως εσείς βρεθείτε στην πόλη να ξέρετε πως από την στάση Central II (Ζώνη 1 / 1 Coroa) στην Praca da Republica παίρνουμε το λεωφορείο 91 ή 2 και κατεβαίνουμε Estrada S Pedro II (Arco) Ζώνη2/ 2 Coroas ή Bom Jesus αντίστοιχα. Από εκεί το μνημείο είναι προσβάσιμο με το τελεφερίκ του 1882 ή με τα πόδια.http://www.estanciadobomjesus.com/

Σκεφτόμουν τις ώρες που αφιέρωσα να ψάχνω για την Barga και η αλήθεια είναι πως έχει πολλά αξιοθέατα. Από το ψάξιμο μου έκανε πιο ενδιαφέρουσα από την Guimaraes. Με την απορία θα μείνω. Τόσες ώρες ψαξίματος και ένας κωλόκαιρος μας τα έκανε θάλασσα! Ήταν πια απόγευμα και πήραμε τον δρόμο για τον σταθμό τρένων για την επιστροφή μας στο πόρτο o οποίος απέχει κάνα 10λεπτο από το κέντρο. Στην διαδρομή μέχρι τον σταθμό είδαμε στα γρήγορα κάποια από τα αξιοθέατα ενώ η βροχή είχε μειωθεί λιγάκι.

Largo do Paco






Se Catedral






Arco da Porta Nova στην Rua Dom Diogo de Sousa






Campo das Hortas




Rotunda Estacao – Σταθμός τρένων της Braga


Κόψαμε εισιτήρια με τιμή κάτι λιγότερο από 3,5€ για τον σταθμό Sao Bento που ήταν ακόμα πιο βολικός για μας. Έτσι άδοξα αποχαιρετίσαμε την Braga που το μόνο όμορφο που θα θυμάμαι είναι οι μακαρονάδες που φάγαμε!

Όταν φτάσαμε στο Πόρτο στον σταθμό του Sao Bento σχεδόν σούρουπο, νιώσαμε λες και φτάσαμε σπίτι μας. Είχαμε ανάγκη από πολύωρη ξεκούραση αυτή τη φορά και χαλάρωση στο δωμάτιο. Στη ρεσεψιόν ήταν μια κοπέλα. Είμαι σίγουρος πως αν ήταν ο γνωστός ρεσεψιονίστ θα μας σχολίαζε τον άθλιο καιρό!

Η τελευταία βραδιά στο Πόρτο θέλαμε να κλείσει ή σε κάποιο ωραίο μπαρ για ποτό ή με ένα σπέσιαλ γεύμα. Ανάλογα τα κέφια. Δεν θέλαμε να απομακρυνθούμε από το ξενοδοχείο μας γι’ αυτό και ψαχτήκαμε σε δύο δρόμους που όπως λέγεται έχουν νυχτερινή ζωή με αρκετά μπαρ και εστιατόρια. Την Rua Galerias de Parisκαι την παράλληλη Rua Candido dos Reis. Δεν ξέρω αν φταίει που ήταν καθημερινή αλλά και εδώ επικρατούσε ηρεμία. Μα παντού ήρεμο είναι αυτό το Πόρτο? Είδαμε κάποια μπαρ και καφέ αλλά είχαν πολύ λίγο κόσμο και δεν μας ενέπνευσαν να καθίσουμε. Αν και ήμασταν σε φάση ποτού καταλήξαμε να πάμε για φαγητό αν και δεν πεινούσαμε ιδιαίτερα.

Επιλέξαμε την Taberna Galerias de Paris που είχε μόνο μια παρέα αλλά μας έκανε κλικ το μαγαζί. Ήταν αρκετά σκοτεινό και λιτό στο εσωτερικό του αλλά ζεστό και φιλόξενο. Στους τείχους ήταν κρεμασμένα κάποια κάδρα που είχαν απλές ζωγραφιές. Κατάλαβα πως ήταν πελατών αφού και στο δικό μας τραπέζι η επιφάνεια του είχε το ειδικό χαρτί για ζωγραφική και δίπλα ένα κουτί με μαρκαδόρους. Προφανώς επιλέγουν τις καλύτερες και πράγματι κάποιες ήταν εξαιρετικές με θέμα το κρασί ή την πόλη του Πόρτο. Πρωτότυπο. Μπήκα κι εγώ στο παιχνίδι και θυμήθηκα το ξεχασμένο ταλέντο μου στη ζωγραφική. Ελπίζω και η δική μου ζωγραφιά να βρίσκεται στο μαγαζί κρεμασμένη! Επίσης να πω πως μετά από εμας το μαγαζί γέμισε. Ήμασταν γουρλήδες όπως σχεδόν σε όλα τα μαγαζιά που μπαίναμε συνέβαινε το ίδιο!


Το μενού είχε κυρίως θαλασσινά και τολμώ να πω ήταν από τα καλύτερα φαγητά που έχω φάει έξω. Δεν πεινούσαμε αλλά κλασικά παραγγείλαμε ΠΟΛΛΑ! Ένα απίστευτο ντοματόρυζο με 2,30€ που από μόνο του ήταν αρκετό να χορτάσεις. Μπακαλιαρόκεφτέδες με ένα τέλειο ντιπ, ένα σκεύος γεμάτο από όστρακα που το εσωτερικό τους έμοιαζε με σουπιά βουτηγμένα σε μια μαύρη σάλτσα μάλλον από μελάνι ή πέστο που το έφαγα όλο εγώ, μια σαλάτα άνευ ουσίας που δεν αγγίξαμε και το καλύτερο ένα πήλινο με μια κρούστα που όταν την σπάσαμε με το κουτάλι εμφανίστηκαν οι πατάτες με τον μπακαλιάρο, πού ήταν τόσο χυλωμένο και γευστικό που πάθαμε ντελίριο! Αναζήτησα τη συνταγή και στο ίντερνετ αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι. Η ονομασία του πιάτου είναι bacalhau da tab. Mαζί με δύο ποτήρια κρασί σύνολο 42€.

Kάποια από τα πιάτα στο τελείωμα τους!


Kαι δωσ’ του φαί και δώσ’ του πιοτό! Βέβαια η αναισθησία έχει και τα όρια της! Κόντευα να σκάσω. Δεν πεινούσα και έφαγα κανονικότατα και μάλιστα βαριά φαγητά. Νόμιζα πως θέλω να ξαναφάω σε 5 μέρες! Πότε θα το χωνέψω τόσο φαί? Την επόμενη μέρα έκανα αποτοξίνωση και έφαγα μόνο μία τυρόπιτα όλη τη μέρα! Πραγματικά δεν πείνασα για 1,5 μέρα!

Με δυσκολία φτάσαμε σχεδόν σέρνοντας τα κορμιά μας στο ξενοδοχείο και κοιμηθήκαμε για τελευταία νύχτα στο Πόρτο.

 
Last edited:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αμάν βρε @giannismits βαλτός είσαι να κόψουμε φλέβες σήμερα, όχι τίποτα άλλο αλλά διαβάζω και Πεσσόα αυτές τις μέρες...:D

Περίμενα πως και πως την ιστορία σου πραγματικά, ελπίζω να είσαι συνεπής μαθητής όπως πάντα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

υ.γ η αναφορά στους Απαράδεκτους πολύ με συγκίνησε, αντίστοιχο βίωμα βλέπεις...;)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το soundrack της ιστορίας είναι εξαιρετικό! Το ίδιο εξαιρετική προμηνύεται και η ιστορία.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αμάν βρε @giannismits βαλτός είσαι να κόψουμε φλέβες σήμερα, όχι τίποτα άλλο αλλά διαβάζω και Πεσσόα αυτές τις μέρες...:D

Περίμενα πως και πως την ιστορία σου πραγματικά, ελπίζω να είσαι συνεπής μαθητής όπως πάντα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

υ.γ η αναφορά στους Απαράδεκτους πολύ με συγκίνησε, αντίστοιχο βίωμα βλέπεις...;)
Είναι και μουντός ο καιρός σήμερα μια χαρά ταιριάζει:p
χμ θα προσπαθήσω αν και αυτή τη φορά δεν παίρνω όρκο για την συνέπεια μου.Το δεύτερο κεφάλαιο πάντως θα ανέβει σύντομα.
Το soundrack της ιστορίας είναι εξαιρετικό! Το ίδιο εξαιρετική προμηνύεται και η ιστορία.
Ευχαριστώ:)Το εύχομαι κι εγώ.Θα βάλω τα δυνατά μου, γι'αυτό το καλό πράγμα θα αργεί:D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γιάννη γνωρίζεις ότι περίμενα πώς και πώς την ιστορία σου! :)
Η αρχή ξεπέρασε και τις προσδοκίες μου-συναισθηματική γραφή και υπέροχα τραγούδια!
Αναμένω τη συνέχεια! Άλλωστε, δεδομένου ότι η εμπειρία μου στην Πορτογαλία περιορίζεται σε υπερπόντιο έδαφός της (τις λίγες ώρες που πέρασα στη Λισσαβώνα δεν τις πολυμετράω), περιμένω τις πληροφορίες σου και για πρακτικούς λόγους (αφού ως γνωστόν για τα μέρη που έχει γράψει ο giannismits οι οδηγοί είναι πεταμένα λεφτά! :p )!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
:DΕυχαριστώ ευχαριστώ
Νομίζω πως αυτή τη φορά περισσότερο θα έχουμε ιστορία και λιγότερο οδηγό αλλά δεν θα σας αφήσω έτσι.Τις πρακτικές πληροφορίες όπου μπορώ θα τις δώσω!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είναι πολύ σημαντικό για μένα το background ενός απωθημένου. Συνήθως δε θυμόμαστε τα βιώματα που μας έκαναν να θέλουμε να ταξιδέψουμε σε ένα μέρος. Το λεγόμενο "κλικ" . Χαιρομαι που το θυμάσαι.
Η Πορτογαλλία έχει φανατικό κοινό ,νομίζω πως η μελαγχολία που εκπέμπει είναι εθιστική. Θα ήθελα πολύ να την επισκεφτώ!
Πες μας και πώς πήγες γιατί δεν είναι καθόλου προσβάσιμη δυστυχώς :(
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Και νόμιζα πως το απωθημένο σου ήταν η Ρουμανία! :p
Αναμένω κι εγώ την συνέχεια, μ΄αρέσουν οι συναισθηματικές αφηγήσεις!!

(Κι εγώ στους απαράδεκτους είδα πρώτη φορά την Πορτογαλία!!!)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Είναι πολύ σημαντικό για μένα το background ενός απωθημένου. Συνήθως δε θυμόμαστε τα βιώματα που μας έκαναν να θέλουμε να ταξιδέψουμε σε ένα μέρος. Το λεγόμενο "κλικ" . Χαιρομαι που το θυμάσαι.
Η Πορτογαλλία έχει φανατικό κοινό ,νομίζω πως η μελαγχολία που εκπέμπει είναι εθιστική. Θα ήθελα πολύ να την επισκεφτώ!
Πες μας και πώς πήγες γιατί δεν είναι καθόλου προσβάσιμη δυστυχώς :(
Φένια όπως θα εξηγήσω και αναλυτικά στο επόμενο κεφάλαιο οι πτήσεις έγιναν με Ryanair μέσω Βελγίου.Λεπτομέρειες οσονούπω:)
Αυτό που λες είναι σωστό και αυτό ήθελα να τονίσω.Το κλικ και το έναυσμα του ταξιδιού.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Kοιτα που μας βγηκες και ρομαντικη ψυχη giannismits!! :p
Για παμε παρακατω.... :)
Είμαι :icon_redface: :D
Και νόμιζα πως το απωθημένο σου ήταν η Ρουμανία! :p
Αναμένω κι εγώ την συνέχεια, μ΄αρέσουν οι συναισθηματικές αφηγήσεις!!

(Κι εγώ στους απαράδεκτους είδα πρώτη φορά την Πορτογαλία!!!)
Η Πορτογαλία δεν ήταν ακριβώς απωθημένο.Ήταν κάτι πιο βαθύ που ήταν κρυμμένο μέσα μου.Και βγήκε ξαφνικά.Δεν ήταν ταξίδι όνειρο.Εξελίχθηκε κάπως έτσι.

Πάντως @varioAthens, @zmaria, @fenia42 για να μη δωθεί λάθος εντύπωση η συνέχεια δεν θα είναι τόσο συναισθηματική και ρομαντική :p. Απλά η εισαγωγή ήταν τόσο αυθόρμητη και αληθινή που δείχνει όπως είπα το στίγμα και το background αυτού του ταξιδιού. Και χωρις να θέλω να προδώσω την συνέχεια η εκπληκτική Λισαβόνα τουλάχιστον δεν μου φάνηκε τόσο μελαγχολική;)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πολύ ωραία αρχή Γιάννη!!! Πότε πήγατε; Με ποια εταιρία; Πόσο πήγαν τα εισιτήρια; Η Πορτογαλία είναι συνέχεια μέσα στο μυαλό μου αλλά τα αεροπορικά δεν βολεύουν... δλδ αν είναι δυνατόν να μην έχει απευθείας πτήση για Λισσαβόνα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom