Πορτογαλία Senhora do Mar / Η κυρά της θάλασσας! (Portugal)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. 1η ημέρα: 2 πτήσεις, αναμονή και η άφιξη στο Πόρτο!
  3. 2η ημέρα - Αυτό είναι το Porto! – part 1
  4. 2η ημέρα - Αυτό είναι το Porto! – part 2
  5. 2η ημέρα - Αυτό είναι το Porto! – part 3
  6. 3η ημέρα: H αποτυχημένη εκδρομή και τα καρεκλοπόδαρα! part 1
  7. 3η ημέρα: H αποτυχημένη εκδρομή και τα καρεκλοπόδαρα! part 2
  8. 4η ημέρα: Η φουρτούνα στον Ωκεανό και το λάθος τρένο!
  9. 4η ημέρα: Άφιξη στη Λισαβόνα, το Πάρκο των Εθνών και η… Coca!
  10. 5η ημέρα: Άνω πόλη – Κάτω πόλη (Οι γειτονιές του Bairro Alto και του Chiado) και ο Fernando Pessoa!
  11. 5η ημέρα: Στις γειτονιές του Chiado της Baixa και αντικρίζοντας τον Χριστό!
  12. 6η ημέρα: Belem - Το μέρος της Unesco των θαλασσοπόρων και των Pasteis de Nata!
  13. 6η ημέρα: Χαμένοι στα σοκάκια της Alfama και το ωραιότερο ηλιοβασίλεμα!
  14. 7η ημέρα: Στην ρομαντική όαση της Sintra
  15. 7η ημέρα: Καύσωνας και μπερδέματα στις γειτονιές του Ατλαντικού!
  16. 8η ημέρα: Οι τελευταίες ώρες στη Λισαβόνα…Αντίο!
  17. Extra: Λίγο από Βρυξέλλες και πολύ από άγχος!
  18. Video

4η ημέρα: Η φουρτούνα στον Ωκεανό και το λάθος τρένο!

Έφτασε πια η 4η ημέρα του ταξιδιού και η μέρα που θα αποχαιρετίσουμε το Πόρτο. Υπάρχει όμως μια εκκρεμότητα. Άλλωστε η αναχώρησή μας για Λισαβόνα είναι στις 12:47! Αφήσαμε τις αποσκευές στην ρεσεψιόν και βγήκαμε. Ο καιρός απειλεί αφού ο μαύρος ουρανός προμηνύει μεγάλη βροχή. Αφού έτσι θέλει δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Η ομπρέλα και πάλι αναπόσπαστο κομμάτι του χεριού. Πήγαμε μέχρι τον σταθμό Sao Bento και απέναντι στη στάση πήραμε το λεωφορείο 500 που περνάει δίπλα από τον ποταμό Douro, την ακτογραμμή του Ατλαντικού και τερματίζει Matosinhos Mercado. Εναλλακτικά ιδανικά είναι με το τραμ 1 που ξεκινάει από INFANTE (Rua Sao Francisco ) που κάνει επίσης διαδρομή στις όχθες του ποταμού και 11 στάσεις μετά κάνει τέρμα στο PASSEIO ALEGRE εκεί που ενώνεται ο ποταμός Douro με τον Ατλαντικό Ωκεανό.

Με το λεωφορείο 500 λοιπόν κατεβήκαμε στη στάση PASSEIO ALEGRE. Βρισκόμαστε στο δυτικό τμήμα του Πόρτο την Foz do Douro. Σε προνομιακή θέση, όπου ο ποταμός Douro συναντά τον Ατλαντικό Ωκεανό είναι μία από τις πιο εύπορες περιοχές του Πόρτο, και είναι γνωστό ότι κατοικείται από τις ανώτερες τάξεις. Με το που κατεβήκαμε περάσαμε το Jardim do Passeio Alegre, τους κομψούς κήπους που περιβάλλονται από φοίνικες και διάφορα γλυπτά αλλά δεν το πετύχαμε και στην καλύτερη εικόνα του αφού μεγάλο μέρος του ήταν υπό ανακατασκευή και περιφραγμένος. Μπροστά από τους κήπους, εκεί που τελειώνει και χύνεται ο ποταμός Douro είναι η λεωφόρος Avenida de Dom Carlos I.










Καθώς φτάσαμε στα ανοιχτά τα πράγματα έγιναν ζόρικα. Ο ουρανός μαύρος με την καταιγίδα να είναι έτοιμη να ξεσπάσει και τον αέρα να φυσάει λυσσασμένα. Όμως αυτά ήταν τα στοιχεία που δημιούργησαν ένα συγκλονιστικό θέαμα που δεν είχαμε ξαναδεί! Ο ποταμός έγινε ένα με τον φουρτουνιασμένο Ατλαντικό Ωκεανό! Μπροστά μας απλώθηκε ο Ωκεανός και τα άγρια μαύρα νερά του. Δέος. Τελικά η δύναμη και η μαγεία της φύσης είναι ίσως πιο ισχυρή από οποιοδήποτε ναό ή κτίσμα που έχει φτιάξει ο άνθρωπος! Έμεινα και κοιτούσα χωρίς να δίνω σημασία στον τρελό αέρα. Ο αέρας είχε γίνει σύμμαχος μου και μου πρόσφερε ένα θέαμα που αποτυπώθηκε στο μυαλό μου. Τα πελώρια κύματα έσκαγαν με μανία στην προβλήτα και στον φάρο Felgueiras εκεί που Ωκεανός και ποταμός ενώνονται και αμέτρητα γλαροπούλια χόρευαν και τραγουδούσαν πάνω από τα κύματα.










Castillo de Sao Joao da Foz, Rua da Praia


Παρακαλούσα να μη βρέξει… Να απολαύσουμε ανενόχλητοι αυτή την εικόνα. Και βέβαια είχαμε πολύ δρόμο ακόμα. Σκοπός μας ήταν να διασχίσουμε όλο το παραλιακό μέτωπο στην Avenida do Brasil, μέχρι την Praca Goncalves Zarco εκεί που βρίσκεται το Castelo do Queijo, λίγα μέτρα μετά στο σήμα κατατεθέν της περιοχής το γλυπτό She Changes, ένα ιδιαίτερο εικαστικό που κοσμεί την Praca da Cidade do Salvador, όπου από το σημείο αυτό αρχίζει η Avenida Norton de Matos και η παραλία του Matosinhos. Η διαδρομή αυτή δεν είναι μικρή. Συγκεκριμένα από το Passeio Alegre που μας άφησε το αστικό στην αρχή του Ατλαντικού μέχρι τέρμα στην παραλία του Matosinhos είναι γύρω στη 1,5 ώρα! Φυσικά αυτό με ιδανικές συνθήκες θα γινόταν άνετα, με χαλαρό περπάτημα, και στάσεις για καφέ και φαγητό. Κοντά βρίσκεται ο σταθμός μετρό Matosinhos Sul της γραμμής Α και μ’ αυτό θα επιστρέφαμε στο κέντρο. Όλα αυτά όνειρο απατηλό!

Η καταιγίδα ήταν προ των πυλών αλλά εκείνη τη στιγμή με είχε μαγνητίσει η φουρτούνα στον Ωκεανό. Ήταν οξύμωρο αλλά απολάμβανα αυτές τις καιρικές συνθήκες γιατί δημιούργησαν μια άγρια ομορφιά που δεν θα έβλεπα αν υπήρχε ηλιοφάνεια ή άπνοια. Από την άλλη ήξερα πως δεν θα καταφέρουμε να φτάσουμε μέχρι Matosinhos και να ολοκληρώσουμε την βόλτα μας.

Πράγματι σε λίγα λεπτά ξεκίνησε να βρέχει αλλά με ένταση που δεν ήταν απαγορευτική και συνεχίσαμε το δρόμο μας κατά μήκος του Ωκεανού με τον αέρα να έχει πάθει αμόκ! Αυτή η ομπρέλα αν είχε στόμα θα ούρλιαζε! Καλή μου ομπρέλα YSL σε έχω από το 1997, κράτησες 17 ολόκληρα χρόνια ανέπαφη και έμελε η Πορτογαλία να σε τσακίσει! Πόσες φορές αναποδογύρισε και έσπασε χαρίζοντάς μας όμως και πολύ γέλιο! Στη διαδρομή μας συναντήσαμε αμμώδεις και βραχώδεις παραλίες όπως η Praia da Luz, Praia Do Ourigo, Praia do Molhe, ξύλινα μονοπάτια στην άμμο, όμορφα διαμορφωμένους χώρους και πάρκα και πάντα στα αριστερά μας ο Ατλαντικός.

Praia Do Ourigo






page7.jpg


Εδώ είναι ένα άλλο Πόρτο. Είναι από τις πιο πλούσιες και ανεπτυγμένες περιοχές, με κοσμοπολίτικες πλατείες, πάρκα, εστιατόρια και καφέ. Το παραλιακό μέτωπο είναι αξιοποιημένο και ενδείκνυται για περιπάτους δίπλα στον Ωκεανό και στην παραλιακή λεωφόρο. Το μέρος φημίζεται για την έντονη ζωή μέρα και νύχτα όμως τέτοια εποχή και με τέτοιες καιρικές συνθήκες είναι λογικό που επικρατούσε ησυχία. Τα καφέ δίπλα στον Ωκεανό σχεδόν όλα ήταν κλειστά και είχαν βραχεί από τα κύματα. Μάλιστα πριν κάποιους μήνες η μανία του Ωκεανού είχε καταστρέψει και παρασύρει beach bars και εστιατόρια στην παραλία και σε δημόσιους δρόμους με ολικές ανεπανόρθωτες ζημιές σε ορισμένα από αυτά. Η βροχή σε συνδυασμό με τα μποφόρ δυσκόλευαν αρκετά τη μετακίνηση μας.








Avenida do Brasil


Από τα πιο όμορφα σημεία της διαδρομής η στοά δίπλα στην θάλασσα


page8.jpg






Avenida Mondevideu


Praia do Molhe


page9.jpg


Και ξαφνικά ήρθε η καταιγίδα και μας πέτυχε στην Praia do Molhe. Όπου φύγει φύγει. Δεν τέθηκε καν θέμα να συνεχίσουμε, δεν είμαστε και τόσο τρελοί. Υπήρχε πολύς δρόμος μέχρι Matosinhos και ήδη είχαμε βραχεί πολύ.




Πήγαμε στην στάση πάνω στην στην Avenida Montevideu και περιμέναμε το λεωφορείο 500 που θα μας πήγαινε στο κέντρο του Πόρτο. Εδώ που τα λέμε και καλό καιρό να είχε μάλλον δεν θα προλαβαίναμε. Είχαμε τη διαδικασία να πάρουμε αποσκευές από το ξενοδοχείο και να πάμε στον σταθμό τρένων για να φύγουμε Λισαβόνα. Απλά η καταιγίδα επίσπευσε τη διαδικασία.


Πάντως ήταν ακραίο που εν μέσω καταιγίδας είδαμε κάποιους τρελούς? Ανώμαλους? Παράλογους? Να κάνουν τζόκινγκ πάνω στο δρόμο με καλοκαιρινά όπως και κάποιοι με ποδήλατα!

Μπορεί να βραχήκαμε μπορεί ο αέρας να πας πήρε και να μας σήκωσε, μπορεί η βόλτα να μην ολοκληρώθηκε όπως θα έπρεπε αλλά ήταν μια αναζωογονητική και έντονη στιμή όλου του ταξιδιού με εικόνες πρωτόγνωρες και άγρια όμορφες. Μέσα από το λεωφορείο χαζεύαμε την καταιγίδα και τους τρελούς που ανέφερα πριν που έτρεχαν στην βροχή!




Όταν φτάσαμε στο κέντρο η βροχή είχε σχεδόν σταματήσει. Υπήρχε λίγος χρόνος ακόμα και είπαμε να πάμε για έναν καφέ να χαλαρώσουμε γιατί το είχαμε ανάγκη. Να φύγουμε από το Πόρτο και να μη πάμε στο Cafe Majestic? Φυσικά και όχι. Το ρομαντικό και φινετσάτο Art Nouveau καφέ βρίσκεται στην Rua de Santa Catarina 112, έχει ιστορία από το 1921 και συγκέντρωνε τις μεγαλύτερες προσωπικότητες της διανόησης και της τέχνης. Ήπιαμε έναν υπέροχο καπουτσίνο προς 3,5 € τον έναν και ηρεμήσαμε από τις έντονες προηγούμενες ώρες. http://www.cafemajestic.com/en/Majestic-Cafe/History.aspx





Έφτασε η ώρα να πάρουμε τις βαλίτσες από το ξενοδοχείο και να αποχαιρετίσουμε το Πόρτο που το συμπαθήσαμε πάρα πολύ! Η ίδια η πόλη που είναι κούκλα, η περιοχή στον Ατλαντικό Ωκεανό, ο ποταμός Douro , τα οινοποιεία, η κοιλάδα του Douro, και οι υπέροχες πόλεις που βρίσκονται κοντά της, την καθιστούν έναν εξαιρετικό προορισμό για ταξίδι χαλάρωσης, αναψυχής, γευσιγνωσίας και οινοποσίας. Απλά στον βορρά όπως διαπιστώσαμε ο καιρός είναι απρόβλεπτος αλλά η θερμοκρασία Οκτώβρη μήνα ήταν πολύ καλή γύρω στους 21-24 βαθμούς.

Αντίο Πόρτο…


Το τρένο μας αναχωρεί από τον κεντρικό σταθμό Porto Campanha στις 12:47. Tα εισιτήρια τα είχα εκτυπώσει από το επίσημο site των σιδηροδρόμων Πορτογαλίας http://www.cp.pt/passengers/en/ Η τιμή ήταν διαφορετική για κράτηση από το site τους και διαφορετική από τον σταθμό. Έκλεισα με τρένο ΑP (Alfa Pendular) με κόστος 18,50€ το άτομο ενώ από τον σταθμό κοστίζει 30,30€, και η διάρκεια μέχρι Lisboa - Oriente είναι 02:35 ώρες. Το ΙC κοστίζει 15€ από ίντερνετ και 24,40 από τον σταθμό και φτάνει Lisboa - Oriente σε 3 ώρες! Τα εκτυπωμένα εισιτήρια δεν χρειάζεται να τα δείξεις στα εκδοτήρια οπότε πήγαμε κατευθείαν στην πλατφόρμα. Το τρένο αναχώρησε στην ώρα του. Μπαίνεις σε όποιο βαγόνι θέλεις και κάθεσαι όπου θες. Τα λέμε Λισαβόνα!


Μάλλον όχι! Γιατί έτσι απλά να φτάσουμε Λισαβόνα? Γιατί να μη κάνουμε μια στάση ρε αδερφέ! Εκεί που χαλαρώναμε στα άνετα καθίσματα μας, μετά από 30 λεπτά ήρθε ο ελεγκτής να δει τα εισιτήρια μας. Τα κοιτάει και ψύχραιμα μας λέει:

-Μπήκατε σε λάθος τρένο!
-Ορίστε?Μα πως γίνεται αυτό, αφού πάει Λισαβόνα.
-Δείτε τα εισιτήρια σας... Η ώρα αναχώρησης σας είναι στις 13:47 και εσείς ξεκινήσατε με των 12:47!

Μα είναι δυνατόν? Από την πρώτη στιγμή όταν έκλεισα τα εισιτήρια και όταν τα είδα εκτυπωμένα σαν είδα την ώρα μου κόλλησε το 12:47. Kαι τώρα?

Ο ευγενέστατος υπάλληλος μας εξήγησε τις δύο επιλογές. Ή να δώσουμε έξτρα κάποια ευρώ αφού το τρένο που πήραμε είναι intercity ή να κατέβουμε Aveiro σε 10 λεπτά και εκεί να περιμένουμε το σωστό τρένο που θα ερχόταν μετά από 40 λεπτά. Κατ’ αρχήν δεν μου κόλλησε να δώσουμε έξτρα χρήματα αφού το τρένο αυτό ήταν πιο αργό και κόστιζε λιγότερα. Πως γίνεται αυτό? Να πληρώσουμε για το λάθος μας? Ειληκρινά δεν το κατάλαβα. Από την άλλη προτιμούσα την άλλη εναλλακτική που είχε λίγη αναμονή και θα έβλεπα τον σταθμό του Aveiro που αποτελεί αξιοθέατο.

Εκεί που μας άφησε εκεί θα περνούσε και το επόμενο τρένο. Κι ενώ ο φίλος μου με τις αποσκευές περίμενε, εγώ βρήκα την ευκαιρία να βγω από τον σταθμό για να δω το κτίριο του παλιού σταθμού τρένων που βρίσκεται δίπλα.


Είναι ένα πανέμορφο αν και λίγο παραμελημένο κτίριο που πλέον δεν χρησιμοποιείται! Ο παλιός σταθμός τρένων του Aveiro είναι ένα ιστορικό κτίριο που χρονολογείται από τις αρχές του 20ου αιώνα και μεγάλο μέρος της πρόσοψής του είναι διακοσμημένο με υπέροχους πίνακες από Azulejos που περιγράφουν τη ζωή στην πόλη και την περιοχή, μέσα στους αιώνες. Η αντίθεση του λευκού της πρόσοψης με τα μπλε πλακάκια είναι αυτό που τραβάει το βλέμμα.














Μακάρι και η πόλη να ήταν κοντά να έπαιρνα μια γεύση αλλά η απόσταση από το σταθμό μέχρι το κέντρο της πόλης είναι γύρω στα 20 λεπτά περπάτημα. Επέστρεψα στην πλατφόρμα και λίγα λεπτά μετά στην ώρα του ήρθε το τρένο μας. Υπερσύγχρονο και με τρενοσυνοδό (κατά το αεροσυνοδό) που εξυπηρετούσε τους επιβάτες με καφέδες, σάντουιτς και γεύματα σε λογικές τιμές και όχι αεροπλάνου! Όσο προχωρούσαμε προς νότο ο καιρός άνοιγε και τώρα θα το πω:
Τα λέμε Λισαβόνα!

 
Last edited:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Αμάν βρε @giannismits βαλτός είσαι να κόψουμε φλέβες σήμερα, όχι τίποτα άλλο αλλά διαβάζω και Πεσσόα αυτές τις μέρες...:D

Περίμενα πως και πως την ιστορία σου πραγματικά, ελπίζω να είσαι συνεπής μαθητής όπως πάντα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

υ.γ η αναφορά στους Απαράδεκτους πολύ με συγκίνησε, αντίστοιχο βίωμα βλέπεις...;)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Το soundrack της ιστορίας είναι εξαιρετικό! Το ίδιο εξαιρετική προμηνύεται και η ιστορία.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αμάν βρε @giannismits βαλτός είσαι να κόψουμε φλέβες σήμερα, όχι τίποτα άλλο αλλά διαβάζω και Πεσσόα αυτές τις μέρες...:D

Περίμενα πως και πως την ιστορία σου πραγματικά, ελπίζω να είσαι συνεπής μαθητής όπως πάντα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

υ.γ η αναφορά στους Απαράδεκτους πολύ με συγκίνησε, αντίστοιχο βίωμα βλέπεις...;)
Είναι και μουντός ο καιρός σήμερα μια χαρά ταιριάζει:p
χμ θα προσπαθήσω αν και αυτή τη φορά δεν παίρνω όρκο για την συνέπεια μου.Το δεύτερο κεφάλαιο πάντως θα ανέβει σύντομα.
Το soundrack της ιστορίας είναι εξαιρετικό! Το ίδιο εξαιρετική προμηνύεται και η ιστορία.
Ευχαριστώ:)Το εύχομαι κι εγώ.Θα βάλω τα δυνατά μου, γι'αυτό το καλό πράγμα θα αργεί:D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γιάννη γνωρίζεις ότι περίμενα πώς και πώς την ιστορία σου! :)
Η αρχή ξεπέρασε και τις προσδοκίες μου-συναισθηματική γραφή και υπέροχα τραγούδια!
Αναμένω τη συνέχεια! Άλλωστε, δεδομένου ότι η εμπειρία μου στην Πορτογαλία περιορίζεται σε υπερπόντιο έδαφός της (τις λίγες ώρες που πέρασα στη Λισσαβώνα δεν τις πολυμετράω), περιμένω τις πληροφορίες σου και για πρακτικούς λόγους (αφού ως γνωστόν για τα μέρη που έχει γράψει ο giannismits οι οδηγοί είναι πεταμένα λεφτά! :p )!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
:DΕυχαριστώ ευχαριστώ
Νομίζω πως αυτή τη φορά περισσότερο θα έχουμε ιστορία και λιγότερο οδηγό αλλά δεν θα σας αφήσω έτσι.Τις πρακτικές πληροφορίες όπου μπορώ θα τις δώσω!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είναι πολύ σημαντικό για μένα το background ενός απωθημένου. Συνήθως δε θυμόμαστε τα βιώματα που μας έκαναν να θέλουμε να ταξιδέψουμε σε ένα μέρος. Το λεγόμενο "κλικ" . Χαιρομαι που το θυμάσαι.
Η Πορτογαλλία έχει φανατικό κοινό ,νομίζω πως η μελαγχολία που εκπέμπει είναι εθιστική. Θα ήθελα πολύ να την επισκεφτώ!
Πες μας και πώς πήγες γιατί δεν είναι καθόλου προσβάσιμη δυστυχώς :(
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Και νόμιζα πως το απωθημένο σου ήταν η Ρουμανία! :p
Αναμένω κι εγώ την συνέχεια, μ΄αρέσουν οι συναισθηματικές αφηγήσεις!!

(Κι εγώ στους απαράδεκτους είδα πρώτη φορά την Πορτογαλία!!!)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Είναι πολύ σημαντικό για μένα το background ενός απωθημένου. Συνήθως δε θυμόμαστε τα βιώματα που μας έκαναν να θέλουμε να ταξιδέψουμε σε ένα μέρος. Το λεγόμενο "κλικ" . Χαιρομαι που το θυμάσαι.
Η Πορτογαλλία έχει φανατικό κοινό ,νομίζω πως η μελαγχολία που εκπέμπει είναι εθιστική. Θα ήθελα πολύ να την επισκεφτώ!
Πες μας και πώς πήγες γιατί δεν είναι καθόλου προσβάσιμη δυστυχώς :(
Φένια όπως θα εξηγήσω και αναλυτικά στο επόμενο κεφάλαιο οι πτήσεις έγιναν με Ryanair μέσω Βελγίου.Λεπτομέρειες οσονούπω:)
Αυτό που λες είναι σωστό και αυτό ήθελα να τονίσω.Το κλικ και το έναυσμα του ταξιδιού.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Kοιτα που μας βγηκες και ρομαντικη ψυχη giannismits!! :p
Για παμε παρακατω.... :)
Είμαι :icon_redface: :D
Και νόμιζα πως το απωθημένο σου ήταν η Ρουμανία! :p
Αναμένω κι εγώ την συνέχεια, μ΄αρέσουν οι συναισθηματικές αφηγήσεις!!

(Κι εγώ στους απαράδεκτους είδα πρώτη φορά την Πορτογαλία!!!)
Η Πορτογαλία δεν ήταν ακριβώς απωθημένο.Ήταν κάτι πιο βαθύ που ήταν κρυμμένο μέσα μου.Και βγήκε ξαφνικά.Δεν ήταν ταξίδι όνειρο.Εξελίχθηκε κάπως έτσι.

Πάντως @varioAthens, @zmaria, @fenia42 για να μη δωθεί λάθος εντύπωση η συνέχεια δεν θα είναι τόσο συναισθηματική και ρομαντική :p. Απλά η εισαγωγή ήταν τόσο αυθόρμητη και αληθινή που δείχνει όπως είπα το στίγμα και το background αυτού του ταξιδιού. Και χωρις να θέλω να προδώσω την συνέχεια η εκπληκτική Λισαβόνα τουλάχιστον δεν μου φάνηκε τόσο μελαγχολική;)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πολύ ωραία αρχή Γιάννη!!! Πότε πήγατε; Με ποια εταιρία; Πόσο πήγαν τα εισιτήρια; Η Πορτογαλία είναι συνέχεια μέσα στο μυαλό μου αλλά τα αεροπορικά δεν βολεύουν... δλδ αν είναι δυνατόν να μην έχει απευθείας πτήση για Λισσαβόνα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom