Τουρκία 12 Dev Adam (Στην Άγκυρα, οδικώς, για Mundobasket)

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899

Η ανακοίνωση του πλήρους προγράμματος στο official site δεν είχε αλλάξει τίποτα.Έβαλε απλά το κερασάκι στην τούρτα που ήθελα πολύ καιρό τώρα να δοκιμάσω.Πάντα με κέντριζε η ιδέα να παρευρεθώ σε ένα παγκόσμιας εμβέλειας γεγονός,και αυτή την φορά ήταν πιο "δίπλα" από ποτέ...είχε έρθει η ώρα;
Τα πράγματα δείχναν εύκολα στην αρχή αλλά τα εμπόδια πολλαπλασιάζονταν στην πορεία.Ο αρχικός ενθουσιασμός όλων,σε όσους πρότεινα να με ακολουθήσουν,αντικαθίστατο εύκολα από δυσαρέσκεια και μια ανεξήγητη,όσο και αδικαιολόγητη απορία:"που;μα καλά τι θα πάμε να κάνουμε στους Μάο-Μάο;".Χαλαρώστε βρε παιδιά,δεν θα πάμε και στην άκρη του κόσμου...καμιά 15αριά τσιγάρα δρόμο μόνο...Το δεύτερο κακό ήταν η χρονική περίοδος.Τέλη Αυγούστου γαρ,και όλοι ήθελαν να λιάσουν τα κορμιά τους σε καμιά αμμουδερή παραλία και όχι στη μέση του πουθενά.Αποφασισμένος λοιπόν οτι θα πορευτώ μόνος άρχισα να κάνω τα πρώτα δειλά πλάνα οργάνωσης.Τρένα,καράβια,αεροπλάνα,ξενοδοχεία,αξιοθέατα,εισιτήρια...Και έρχεται η Πυθία να δώσει τον ισοπεδωτικό χρησμό."Μέχρι αρχές Σεπτέμβρη,θα έχεις επαναεγκατασταθεί Αθήνα".Και το όνειρο έδειξε να γκρεμίζεται...
Όταν όμως θέλεις κάτι πάρα πολύ,τότε το σύμπαν συνομωτεί....και πραγματικά συνομώτησε.Οι ενδείξεις δεν ήταν όλες ορατές.Ο Ερμής είχε έρθει σε σύνοδο με τον Δία,αλλά με τόση συννεφιά εκείνες τις μέρες χαμπάρι δεν πήρα!!!!Η ΕΤΕ πήρε μια ανοδική ανάσα,αλλά και πάλι εγώ...στόκος.Οι ρημάδες οι ντομάτες που είχα βάλει στον κήπο επιτέλους ωρίμασαν,αλλά...ντουβάρι ο μαθητής.Μέχρι που ήρθε το σήμα από τα κεντρικά και εγένετο φως!!!!"Πάρε και μια αδειούλα και σε περιμένουμε Αθήνα στα μέσα Σεπτέμβρη"....ανακούφιση επιτέλους!!!Τώρα τουλάχιστο δεν έχω το άγχος του χρόνου,το ταξίδι θα γίνει...έστω και μοναχικό.Έλα όμως που είχα υπολογίσει χωρίς τον...amsterdam:"θυμάσαι το ταξιδάκι που με έψηνες να πάμε;count me in",είπε σε ένα απρόσμενο απογευματινό τηλεφώνημα.Τέλεια.Και άρχισε η οργάνωση...
-"Με τι θα πάμε;"...Με το αμάξι,του απάντησα με αφοπλιστική σιγουριά.
-"Είσαι τρελός;;;;;;;;;;;Και αν μας συμβεί κάτι;Πως θα βγάλουμε άκρη,αυτοί ούτε αγγλικά δεν μιλάνε εκεί!!!!" Μην ανησυχείς,το αναλαμβάνω εγώ αυτό...ακόμα και back up σε περίπτωση κινδύνου θα σου έχω.Κλείσε εισιτήρια και διαμονή και το αμάξι δικό μου,τον καθησύχασα.
Από την επομένη άρχισε ο αγώνας δρόμου για το σέρβις,τα λάστιχα,τις ρεζέρβες,την ασφάλεια,την πράσινη κάρτα,την ώρα που τα κλικαρίσματα στο pc του amsterdam είχαν την ταχύτητα του φωτός.Και όλα ήταν έτοιμα σε χρόνο dt!!!!...και ακολούθησε η αναμονή....
Βάση προγράμματος,ο amsterdam θα ερχόταν από Αθήνα να κοιμηθεί σπίτι μου και να αναχωρήσουμε χαράματα.Το ξυπνητήρι χτύπησε στις 5 το πρωί,αλλά δεν ξύπνησε κανέναν.Για την ακρίβεια δεν είχαμε κοιμηθεί καθόλου,αφού όλο το βράδυ συζητούσαμε ενθουσιασμένοι τις τελευταίες λεπτομέρειες.Με γρήγορες κινήσεις φορτώσαμε το αυτοκίνητο,φουλάραμε βενζίνη,ρυθμίσαμε το gps και ξεκινήσαμε για τα σύνορα....
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να καταλάβουμε σιγά σιγά.... που πήγατε? Στο Μουντομπάσκετ?
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολλά υποσχόμενη αρχή! Μου εξάπτει την περιέργεια! Και ναι, πού πήγατε;
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Τουρκία οδικώς και εν μέσω Μουντομπάσκετ..;; Τυχεροί. Αυτό μόνο..
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Η διαδρομή Διδυμότειχο-Άγκυρα,συνολικά γύρω στα 740χλμ,περιελάμβανε μια πρώιμη στάση...στον συνοριακό σταθμό Καστανιών.Τα 40χλμ μέχρι εκεί διανύθηκαν χωρίς να το καταλάβουμε,αφού τα συνεχή ερωτήματα για τις πιθανές δυσκολίες της διαδρομής είχαν τραβήξει όλη μας την προσοχή.Περνώντας τον ελληνικό έλεγχο,οι αποφάσεις είχαν παρθεί..."προχωράμε και ότι συμβεί θα το αντιμετωπίσουμε εκείνη την ώρα".
Δεν είχε καλά-καλά φτάσει 6 η ώρα το πρωί όταν σταματούσα το αυτοκίνητο έξω από τον τουρκικό έλεγχο.Από την προηγουμένη το είχα άγχος για το πρωινό της ώρας που θα μας έβρισκε στην τουρκική πλευρά.Είναι γεγονός οτι στις Καστανιές αν πετύχεις τον Τούρκο υπάλληλο σε ακατάλληλη ώρα(συνήθως ώρες κατάκλισης και ύπνου),μπορεί να σου πάρει απροσδιόριστο χρόνο μέχρι να ξεμπερδέψεις.Αρκεί να μην πετύχεις σε κανέναν βαρεμένο,ραχατλίδικο τύπο που θέλει κανά μισάωρο μέχρι να ξυπνήσει,καμιά ώρα μέχρι να ντυθεί και κανά δίωρο μέχρι να σφραγίσει τα διαβατήρια και να ελέγξει την πράσινη κάρτα.Ευτυχώς την ώρα που φτάσαμε οι υπάλληλοι είχαν ήδη ξυπνήσει,έπιναν τον καιμακλίδικο καφέ τους και η μόνη καθυστέρηση ήταν στα 352 χασμουρητά τους μέχρι να μπουν οι πολυπόθητες σφραγίδες.
Ενθουσιασμένοι για την μικρή,μόνο,αργοπορία περάσαμε μέσα από την Αδριανούπολη,που εκείνη την ώρα ζεσταινόταν από τις πρώτες αχτίδες ήλιου και άρχιζε νωχελικά να ξυπνά,και βγήκαμε στον Ε80 που θα μας οδηγούσε Εις Την Πόλιν.
Οι επόμενες 2-2,5 ώρες πέρασαν εύκολα,οδηγώντας σε έναν μεγάλο,ομαλό και χωρίς κίνηση δρόμο,συζητώντας το πως θα ξεπεράσουμε τον σκόπελο της κίνησης στην Κων/πολη,αφού θα πέφταμε πάνω στην ώρα αιχμής της.Παράλληλα θέσαμε και τους επόμενους στόχους.Στάση για ΑΤΜ και βενζίνη.Διαγράψαμε από το μυαλό μας να αφήσουμε τον περιφερειακό και να μπούμε στην πόλη και αποφασίσαμε να ψάξουμε για μετρητά αφού θα φτάναμε στην ασιατική πλευρά.Tο τιμόνι πλέον είχε αναλάβει ο amsterdam,και τα πρώτα διόδια φάνηκαν στον ορίζοντα.Διόδια.....μια πονεμένη ιστορία!!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ούτε για δείγμα!!!! Μέγα λάθος που δεν επιμείναμε στην αναζήτηση ΑΤΜ στην Αδριανούπολη....
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ούτε για δείγμα!!!! Μέγα λάθος που δεν επιμείναμε στην αναζήτηση ΑΤΜ στην Αδριανούπολη....
Μια πονεμένη ιστορία μόνο για μένα γιατί εσύ γελούσες..!!
Όταν σου έδειχνα τα ΑΤΜ στην Αδριανούπολη δεν σου άρεσαν,δεν βόλευε το μέρος να παρκάρεις,μιας και οδηγούσες εσύ,και έβρισκες συνεχώς φτηνές δικαιολογίες να μην σταματήσεις!!
Κατόπιν μ΄ έβαλες να οδηγώ στο χάος του περιφερειακού της Πόλης,από τότε,βέβαια,εγκατέλειψα τελείως την οδήγηση και κυκλοφορώ με ποδήλατο.
Τραύματα μου έχουν μείνει..
Μου την "φυλούσες" για τα διόδια.
Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειπες Μαο Μαο και το μυαλο πηγε στις Αφρικες!:bleh:
Περιμενουμε συνεχεια.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Κατόπιν μ΄ έβαλες να οδηγώ στο χάος του περιφερειακού της Πόλης,από τότε,βέβαια,εγκατέλειψα τελείως την οδήγηση και κυκλοφορώ με ποδήλατο.
Μετά από εκείνο το test drive,μπορούσες πλέον να αποσυρθείς από την αγωνιστική οδήγηση...:bleh:
Εξάλλου για μένα η Πόλη ήταν "νηπιαγωγείο"...και στο απέδειξα στο Βαρανάσι...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ειπες Μαο Μαο και το μυαλο πηγε στις Αφρικες!:bleh:
Και εμένα με είχε εντυπωσιάσει η έκφραση που χρησιμοποιούσαν σχεδόν όλοι για να περιγράψουν το ταξίδι στην Άγκυρα,λες και θα πηγαίναμε στην πιο υποβαθμισμένη τριτοκοσμική περιοχή.Χαζές αντιλήψεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom