Τουρκία 12 Dev Adam (Στην Άγκυρα, οδικώς, για Mundobasket)

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899

Ευτυχώς προνοήσαμε να πάμε νωρίς στο πάρκινγκ του γηπέδου,γιατί το τελευταίο ματς της ημέρας ήταν το Τουρκία-Ρωσία,και αναμενόταν χαμός.Τα προβλήματα με την βιντεοκάμερά μου αυτή την φορά ξεκίνησαν από τον έλεγχο εισιτηρίων για την είσοδο στο γήπεδο.Οι security,επέμεναν ότι δεν επιτρέπεται η χρήση της,ο amsterdam άρχισε να εξοργίζεται,επανέλαβε τις τυπωμένες οδηγίες της FIBA στο πίσω μέρος του εισιτηρίου και με τα πολλά περάσαμε.Οι θέσεις μας αυτή τη φορά ήταν διαφορετικές,αλλά ευτυχώς,και πάλι μακριά από τους συμπατριώτες μας.Οι Ιβοριανοί εμφανίστηκαν και αυτοί,και κατάφεραν-παρότι λίγοι-να δημιουργήσουν μια εκκωφαντική φασαρία,να προσδώσουν χρώμα και γραφικότητα με τους χορούς τους.Στο ημίχρονο βγήκαμε για τσιγάρο,και είδαμε το πούλμαν της Εθνικής να καταφτάνει.Κατεβήκαμε ενθουσιασμένοι για να μιλήσουμε με τους παίκτες,αλλά ήρθαμε αντιμέτωποι με την "παγωμένη" τους ψυχολογία.Σκυθρωποί,αμίλητοι,κινήθηκαν γρήγορα στα αποδυτήρια,και το μόνο που αποκομίσαμε ήταν η φωτό-υπόσχεση με τον big-Σόφο.Ο άνθρωπος δεν υπάρχει...είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.Και εγώ και ο amsterdam,είμαστε άνω του μέσου όρου,αλλά δίπλα σε αυτό το θηρίο,φαινόμασταν σαν τα αδερφάκια του από την Μπιάφρα!!!!.Το τετ α τετ κράτησε πολύ λίγο,καθώς και αυτός έφυγε βιαστικά...είπαμε το κλίμα στην Εθνική ήταν βαρύ,και η ψυχολογία κακή.Φαινόταν εύκολα στα πρόσωπα των παικτών και αποδείχθηκε και αργότερα με την πορεία της ομάδας.
Δυστυχώς οι Ιβοριανοί,έχασαν για μια ακόμα φορά,και ξεκινούσε πλέον ο αγώνας μας με το Πουέρτο Ρίκο.Αγχωτικό για μια ακόμη φορά το ματς,και εμείς να προσπαθούμε με φωνές και συνθήματα να ενισχύσουμε τους παίκτες μας.Αυτό φαίνεται ότι ενόχλησε έναν Τούρκο φίλαθλο που καθόταν 5-6 rows χαμηλότερα,και συνέχεια γυρνούσε και έριχνε επικριτικά και υποτιμητικά βλέμματα.Εγώ φώναζα πιο δυνατά κάθε φορά που γυρνούσε,αλλά ο amsterdam άρχισε να βλέπει ξανά φαντάσματα..."Ρε συ,χαλάρωσε λίγο,ο τύπος ενοχλείται"μου επεσήμανε το αυτονόητο.Ε,και;τι με νοιάζει!Την ομάδα μου υποστηρίζω,δεν κάνω κάτι κακό.Δεν παίζουμε με τους Τούρκους για να διαμαρτύρεται.Θα φωνάζω όσο θέλω...του απάντησα εκνευρισμένος πλέον.Ήμουνα σίγουρος,ότι ο κολλητός είχε αρχίσει να ξαναοραματίζεται φασαρίες,φυλακές,απαγόρευση εξόδου από την χώρα,την παράνομη διέλευση των διοδίων,απολύσεις,και κούρνιασε στην θέση του φοβισμένος.Βλέποντας τις αντιδράσεις του,φώναζα ακόμα δυνατότερα για να αναπληρώσω και αυτόν...και τότε έγινε το απίστευτο!!!!!!!!!!!
Ο τύπος,κάλεσε την υπεύθυνο της θύρας,της μίλησε δείχνοντάς μας,αυτή κατόπιν ήρθε σε εμάς,και μας πρότεινε να αλλάξουμε θέσεις,να ενταχθούμε στους "πελαργούς" για να είμαστε με τους συμπατριώτες μας.:shock::shock::shock:Τότε ήταν που ο amsterdam ξεσπάθωσε..."Thank for your offer,but we prefer our seats.We don't want to move".Η υπεύθυνη,δέχτηκε αδιαμαρτύρητα την άρνησή μας,επέστρεψε στον Τούρκο για εξηγήσεις,αυτός έδειχνε πλέον φανερά θυμωμένος δείχνοντας προς το μέρος μας απροκάλυπτα,αλλά αναγκάστηκε να δεχτεί τα δεδομένα.Το συμβάν οδήγησε τον κολλητό να εκδηλώσει πλέον τους φόβους του..."Παλιό-μπιπ,είσαι πολύ μπιπ,και μπιπ,μπιπ,μπιπ στις φυλακές!!!Τα μπιπ-διόδια,θα μας μπιπ,και ύστερα μπιπ,φυλακές,όπου και θα μπιπ,και αν ποτέ μπιπ,μπιπ,μπιπ στην Ελλάδα, θα μας μπιπ,μπιπ και εγώ εσένα μπιπ,μπιπ,μπιπ".Μην αγχώνεσαι ρε φίλος,ορίστε κοίτα παραδίπλα.Βλέπεις αυτούς τους 3 κουστουμαρισμένους;ήρθαν μετά τις διαμαρτυρίες.Πρέπει να τους έστειλε η υπεύθυνη,γιατί κοιτάνε συνέχεια προς το μέρος μας αδιαφορώντας για τον αγώνα.Δεν πρόκειται να ανοίξει μύτη,χαλάρωσε...του είπα.Το βλέμμα έκπληξης του amsterdam ήταν όλα τα λεφτά.Δεν μπορούσαμε να πιστέψουμε όσα συνέβαιναν εκείνες τις στιγμές.Και αποφασίσαμε να το διασκεδάσουμε.Λοιπόν,τώρα που "συνοδευόμαστε",άκου τι θα κάνουμε...του πρότεινα πονηρά.Στο ημίχρονο,θα σηκωθούμε και οι 2 και θα κινηθούμε προς διαφορετικές κατευθύνσεις για να τους μπερδέψουμε.Σύμφωνοι;...συνέχισα ενθουσιασμένος."Μα καλά τι μπιπ μου λες τώρα;;;;;;;;Ήρθαν οι μπιπ με τα κουστούμια και μπιπ,μπιπ και εσύ μπιπ παιχνίδια;Μπιπ,μπιπ,μπιπ φυλακές;;;;Βαρέθηκα τις μπιπ,μπιπ και αν μπιπ,μπιπ μόνος σου"είπε φανερά πλέον ενοχλημένος.Μου έκοψε την φόρα,και αποφασίσαμε να λήξει εκεί το επεισόδιο για να μην έχουμε ντράβαλα,λίγες ώρες πριν την επιστροφή Ελλάδα.Έλα όμως που δεν θα ήταν τα μόνα....
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να καταλάβουμε σιγά σιγά.... που πήγατε? Στο Μουντομπάσκετ?
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολλά υποσχόμενη αρχή! Μου εξάπτει την περιέργεια! Και ναι, πού πήγατε;
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Τουρκία οδικώς και εν μέσω Μουντομπάσκετ..;; Τυχεροί. Αυτό μόνο..
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Η διαδρομή Διδυμότειχο-Άγκυρα,συνολικά γύρω στα 740χλμ,περιελάμβανε μια πρώιμη στάση...στον συνοριακό σταθμό Καστανιών.Τα 40χλμ μέχρι εκεί διανύθηκαν χωρίς να το καταλάβουμε,αφού τα συνεχή ερωτήματα για τις πιθανές δυσκολίες της διαδρομής είχαν τραβήξει όλη μας την προσοχή.Περνώντας τον ελληνικό έλεγχο,οι αποφάσεις είχαν παρθεί..."προχωράμε και ότι συμβεί θα το αντιμετωπίσουμε εκείνη την ώρα".
Δεν είχε καλά-καλά φτάσει 6 η ώρα το πρωί όταν σταματούσα το αυτοκίνητο έξω από τον τουρκικό έλεγχο.Από την προηγουμένη το είχα άγχος για το πρωινό της ώρας που θα μας έβρισκε στην τουρκική πλευρά.Είναι γεγονός οτι στις Καστανιές αν πετύχεις τον Τούρκο υπάλληλο σε ακατάλληλη ώρα(συνήθως ώρες κατάκλισης και ύπνου),μπορεί να σου πάρει απροσδιόριστο χρόνο μέχρι να ξεμπερδέψεις.Αρκεί να μην πετύχεις σε κανέναν βαρεμένο,ραχατλίδικο τύπο που θέλει κανά μισάωρο μέχρι να ξυπνήσει,καμιά ώρα μέχρι να ντυθεί και κανά δίωρο μέχρι να σφραγίσει τα διαβατήρια και να ελέγξει την πράσινη κάρτα.Ευτυχώς την ώρα που φτάσαμε οι υπάλληλοι είχαν ήδη ξυπνήσει,έπιναν τον καιμακλίδικο καφέ τους και η μόνη καθυστέρηση ήταν στα 352 χασμουρητά τους μέχρι να μπουν οι πολυπόθητες σφραγίδες.
Ενθουσιασμένοι για την μικρή,μόνο,αργοπορία περάσαμε μέσα από την Αδριανούπολη,που εκείνη την ώρα ζεσταινόταν από τις πρώτες αχτίδες ήλιου και άρχιζε νωχελικά να ξυπνά,και βγήκαμε στον Ε80 που θα μας οδηγούσε Εις Την Πόλιν.
Οι επόμενες 2-2,5 ώρες πέρασαν εύκολα,οδηγώντας σε έναν μεγάλο,ομαλό και χωρίς κίνηση δρόμο,συζητώντας το πως θα ξεπεράσουμε τον σκόπελο της κίνησης στην Κων/πολη,αφού θα πέφταμε πάνω στην ώρα αιχμής της.Παράλληλα θέσαμε και τους επόμενους στόχους.Στάση για ΑΤΜ και βενζίνη.Διαγράψαμε από το μυαλό μας να αφήσουμε τον περιφερειακό και να μπούμε στην πόλη και αποφασίσαμε να ψάξουμε για μετρητά αφού θα φτάναμε στην ασιατική πλευρά.Tο τιμόνι πλέον είχε αναλάβει ο amsterdam,και τα πρώτα διόδια φάνηκαν στον ορίζοντα.Διόδια.....μια πονεμένη ιστορία!!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ούτε για δείγμα!!!! Μέγα λάθος που δεν επιμείναμε στην αναζήτηση ΑΤΜ στην Αδριανούπολη....
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ούτε για δείγμα!!!! Μέγα λάθος που δεν επιμείναμε στην αναζήτηση ΑΤΜ στην Αδριανούπολη....
Μια πονεμένη ιστορία μόνο για μένα γιατί εσύ γελούσες..!!
Όταν σου έδειχνα τα ΑΤΜ στην Αδριανούπολη δεν σου άρεσαν,δεν βόλευε το μέρος να παρκάρεις,μιας και οδηγούσες εσύ,και έβρισκες συνεχώς φτηνές δικαιολογίες να μην σταματήσεις!!
Κατόπιν μ΄ έβαλες να οδηγώ στο χάος του περιφερειακού της Πόλης,από τότε,βέβαια,εγκατέλειψα τελείως την οδήγηση και κυκλοφορώ με ποδήλατο.
Τραύματα μου έχουν μείνει..
Μου την "φυλούσες" για τα διόδια.
Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειπες Μαο Μαο και το μυαλο πηγε στις Αφρικες!:bleh:
Περιμενουμε συνεχεια.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Κατόπιν μ΄ έβαλες να οδηγώ στο χάος του περιφερειακού της Πόλης,από τότε,βέβαια,εγκατέλειψα τελείως την οδήγηση και κυκλοφορώ με ποδήλατο.
Μετά από εκείνο το test drive,μπορούσες πλέον να αποσυρθείς από την αγωνιστική οδήγηση...:bleh:
Εξάλλου για μένα η Πόλη ήταν "νηπιαγωγείο"...και στο απέδειξα στο Βαρανάσι...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ειπες Μαο Μαο και το μυαλο πηγε στις Αφρικες!:bleh:
Και εμένα με είχε εντυπωσιάσει η έκφραση που χρησιμοποιούσαν σχεδόν όλοι για να περιγράψουν το ταξίδι στην Άγκυρα,λες και θα πηγαίναμε στην πιο υποβαθμισμένη τριτοκοσμική περιοχή.Χαζές αντιλήψεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.528
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom