Μεξικό MÉXICO - Μi Αmor!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043

ΚΑΜΠΕΤΣΕ


Η Καμπέτσε προέκυψε τυχαία.
Σκοπεύαμε να επισκεφθούμε, εκτός από την Μέριδα, μία ακόμα colonial πόλη και κλίναμε προς Βαγιαδολίδ. Όμως, επειδή θέλαμε να "σπάσουμε" την διαδρομή Παλένκε-Μέριδα στην μέση για να μην είμαστε πολλές ώρες (και μάλιστα βραδινές) on the road, καταλήξαμε να αφαιρέσουμε την διανυκτέρευση από Βαγιαδολίδ και να την προσθέσουμε στην Καμπέτσε, και τελικά φάνηκε ότι πράξαμε σωστά.
Γιατί η Καμπέτσε αποδείχτηκε η έκπληξη του ταξιδιού. Ιστορική, γραφική και πολύχρωμη αλλά το κυριότερο: πολύ λιγότερο τουριστική από την Μέριδα και το Βαγιαδολίδ.

Στα χρόνια της ισπανικής αποικιοκρατίας, η Καμπέτσε ήταν πολύ σημαντική πόλη λόγω του λιμανιού της που ήταν το κύριο λιμάνι της Χερσονήσου Γιουκατάν. Γι' αυτό και δεχόταν συχνές επιθέσεις από πειρατές και έτσι αναγκάστηκαν να την οχυρώσουν. Μέρος των τειχών διατηρείται μέχρι σήμερα, χωρίζοντας ουσιαστικά το ιστορικό κέντρο της πόλης από την παραλιακή λεωφόρο.
Οι ντόπιοι έχουν περί πολλού την παραλιακή τους λεωφόρο με την περαντζάδα και τις ταβέρνες και καμαρώνουν που η πόλη τους, σε σχέση με την "ανταγωνίστρια" Μέριδα, βρέχεται από τον ωκεανό. Βέβαια, γιατί αποκαλούν τον Κόλπο του Μεξικού ωκεανό, δεν το κατάλαβα... μάλλον για το εφέ.
Να πώ την αλήθεια δεν χάσαμε πολύ χρόνο στον παραλιακό δρόμο γιατί μας γοήτευσε πολύ περισσότερο το ιστορικό κέντρο το οποίο ήταν μια μαγεία με τα καλοδιατηρημένα ιστορικά κτίρια, τις εκκλησίες, τα πολύχρωμα σπίτια colonial αρχιτεκτονικής, τους πεζόδρομους με τα χαρακτηριστικά πολύχρωμα σημαιάκια...
Ακόμα και οι δρόμοι έξω από το ιστορικό κέντρο, χάρη στην ελάχιστη κίνηση αυτοκινήτων, ήταν ό,τι έπρεπε για βόλτα και χάζι μέσα από τα ορθάνοιχτα παράθυρα των σπιτιών.
Τρομερά φωτογενής πόλη... τόσο "καθαρές" φωτογραφίες χωρίς ένα τσούρμο τουρίστες και μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα στο πλάνο μου, πραγματικά, δεν έχω από Μέριδα.

Και όσο βράδιαζε, που η πόλη λουζόταν στο πορτοκαλί χρώμα του ηλιοβασιλέματος και άναβαν σιγά-σιγά τα κρεμαστά φωτάκια στους πεζόδρομους, η ατμόσφαιρα γινόταν ονειρική.

Την ευχαριστηθήκαμε πολύ την πόλη... και πρωί την περπατήσαμε και απόγευμα και βράδυ... και βραδινό φαγητό απολαύσαμε σε έναν πεζόδρομο με τον ρομαντικό φωτισμό από τα κρεμαστά φωτάκια, και πρωινό καφέ ήπιαμε μέσα σε μια κρυμμένη πανέμορφη αυλή... και δύσκολα την αποχωριστήκαμε η αλήθεια είναι, αλλά τουλάχιστον ήμασταν ακόμα στην μέση του ταξιδιού...

IMG_0053.jpeg


IMG_0097.jpeg



IMG_0151.jpeg



IMG_0159.jpeg


IMG_0187.jpeg



IMG_0199.jpeg



IMG_0232.jpeg


IMG_9975.jpeg


IMG_9979.jpeg


IMG_0043 (1).jpeg



 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Έλα και ετοιμάζομαι κι εγώ για Μεξικό :xalara:
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3
Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.394
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σας και γω από το Μεξικό σας διαβάζω.
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
1000_F_199150610_V3Zxwf99zf4YqfltJEZ5Dofu0tOMZWYv.jpg
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)

Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
View attachment 445510
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
Ωχ ελπιζω και ευχομαι ολα καλα τωρα! … μαλλον καλα θα ειναι αφου εισαι ηδη φευγατη…😉
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ααχ απο που ακριβως;
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Kαι τι δεν θα εδινα να ημουν κι εγω στους εορτασμους...
Ασε που εχω τα γενεθλια μου την ιδια μερα (dia de los muertos)... Καρμικο!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.451
[QUOTE="Yorgos, post:... ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Τι εννοείς με το 21%; Εκπτώσεις σε ειδη ρουχισμου; Το CPI (Δεικτης Τιμων Καταναλωτη) ανεβηκε 0.45% σε συγκριση με το περασμενο μηνα και ο πληθωρισμος κατεβηκε στο 4.45%. το δε πεσο απο 19.75 περυσι σε 17.81 φετος σε συγκριση με το δολαριο!

Βεβαια για τον δικο μικροκοσμο, και απο τον περασμενο Μαρτη, πολλα προιοντα εχουνε ακριβυνει και πλησιαζουνε τις Ευρωπαικες τιμες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.397
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom