Μεξικό MÉXICO - Μi Αmor!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039


Και να πω ότι δεν το ήξερα? Οι τίτλοι σε όλα τα sites, όλο τον προηγούμενο καιρό, ήταν ξεκάθαροι:
“Χάος στα ευρωπαϊκά αεροδρόμια λόγω των απεργιών”, "Χιλιάδες οι ακυρωμένες πτήσεις”, “Τεράστιες ουρές και πολύωρες καθυστερήσεις”, "Εγκλωβισμένοι τουρίστες στα αεροδρόμια", “Χιλιάδες οι χαμένες αποσκευές”.

Προσπαθούσαμε να είμαστε θετικοί... τόσο πολύ δε, που τελικά βγήκαμε θετικοί στον κορωνοιό (εγώ κι ο husband) μόλις 10 μέρες πριν το ταξίδι. Είχαμε το άγχος μας με τις πτήσεις, αποκτήσαμε και νέο για το αν θα προλάβουμε να βγούμε αρνητικοί γιατί μας είχε ζητηθεί rapid test (δεν θυμάμαι, όμως, από ποιά εταιρεία/αεροδρόμιο/χώρα).

Η πτήση ήταν για το Σάββατο 2/7/22 με το 1ο σκέλος Αθήνα-Παρίσι στις 6.15. Προπαραμονή του ταξιδιού, ημέρα Πέμπτη βγαίνουμε επιτέλους αρνητικοί. Η χαρά μας δεν κράτησε πολύ γιατί ξημερώματα Σαββάτου, λίγο πριν ξεκινήσουμε για το αεροδρόμιο, λαμβάνουμε ειδοποίηση από την Air France, ότι θα έχουμε καθυστέρηση και η πτήση θα πραγματοποιηθεί στις 8.15. Άρχισαν να μας ζώνουν τα φίδια γιατί με αυτή την καθυστέρηση οι 6 ώρες transit time στο CDG γίνονταν αυτόματα 4.

Εν τέλει, φτάνουμε 5.30 στο αεροδρόμιο, κάνουμε τσεκ ιν διότι είχαμε βαλίτσα (μέγα σφάλμα) και προχωράμε στην θύρα μας. Ανακοινώνεται η επιβίβαση, έρχονται μάλιστα και οι υπάλληλοι για τον έλεγχο των boarding passes, ανοίγουν φυσούνα, κομπλέ όλα, “εμείς wow αισθανόμαστε τυχεροί στην τοποθεσία Ελευθέριος Βενιζέλος” και αφού έχουμε σηκωθεί όλοι οι επιβάτες περιχαρείς, τσουπ νέα ανακοίνωση “Η πτήση τάδε για Παρίσι δεν μπορεί να αναχωρήσει λόγω της απεργίας των εναέριων ελεγκτών στο CDG”. Ξανακαθόμαστε, ξανά αναμονή, ξανά ανακοίνωση για νέα ώρα πτήσης στις 9.00.

Για να μην τα πολυλογώ, μας σήκωσαν και μας κάθισαν άλλες 2 φορές, πραγματικά ήταν σαν να μας κάνουν καψόνια. Όταν τελικά μπήκαμε στο αεροπλάνο και απογειωνόμασταν για Παρίσι, ταυτόχρονα απογειωνόταν και η πτήση μας από Παρίσι με προορισμό το Μέξικο Σίτυ. Όπως καταλάβατε, την χάσαμε!!! Και ουσιαστικά ήταν σα να φεύγουμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα γιατί κανείς δεν μπορούσε να μας εγγυηθεί τι μας περίμενε στο Παρίσι...





 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Έλα και ετοιμάζομαι κι εγώ για Μεξικό :xalara:
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3
Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.390
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σας και γω από το Μεξικό σας διαβάζω.
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
1000_F_199150610_V3Zxwf99zf4YqfltJEZ5Dofu0tOMZWYv.jpg
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)

Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
View attachment 445510
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
Ωχ ελπιζω και ευχομαι ολα καλα τωρα! … μαλλον καλα θα ειναι αφου εισαι ηδη φευγατη…😉
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ααχ απο που ακριβως;
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Kαι τι δεν θα εδινα να ημουν κι εγω στους εορτασμους...
Ασε που εχω τα γενεθλια μου την ιδια μερα (dia de los muertos)... Καρμικο!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.451
[QUOTE="Yorgos, post:... ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Τι εννοείς με το 21%; Εκπτώσεις σε ειδη ρουχισμου; Το CPI (Δεικτης Τιμων Καταναλωτη) ανεβηκε 0.45% σε συγκριση με το περασμενο μηνα και ο πληθωρισμος κατεβηκε στο 4.45%. το δε πεσο απο 19.75 περυσι σε 17.81 φετος σε συγκριση με το δολαριο!

Βεβαια για τον δικο μικροκοσμο, και απο τον περασμενο Μαρτη, πολλα προιοντα εχουνε ακριβυνει και πλησιαζουνε τις Ευρωπαικες τιμες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom