Μεξικό MÉXICO - Μi Αmor!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039

TULUM Ι

Toυλούμ! Ο προορισμός!
Για τους παραλιολάτρεις είναι must... ακόμα και τα φύκια δεν έχουν πτοήσει τον κόσμο να πηγαίνει και εγώ δεν αποτελώ εξαίρεση.

Αρχικά ας πω ότι η Τουλούμ χωρίζεται σε 2 μέρη.

Το ένα είναι αυτό που γνωρίζουμε από sites, φωτογραφίες κ.λ.π., δηλαδή η ατελείωτη λευκή παραλία με τα χλιδάτα beach clubs και ξενοδοχεία. Στον ακριβώς από πάνω δρόμο από την παραλία, ο οποίος μάλιστα έχει και πολύ πλούσια βλάστηση, βρίσκονται όλα τα κυριλέ εστιατόρια και οι είσοδοι των ξενοδοχείων. Η διακόσμηση των εστιατορίων είναι απίθανη και αυτό που μου έκανε (θετική) εντύπωση είναι ότι όλα τα διακοσμητικά στοιχεία είναι απολύτως "γήινα" (ξύλο, πανιά, ψάθες) με αποτέλεσμα να δένουν αρμονικά με το φυσικό περιβάλλον χωρίς τις "παραφωνίες" που θα δεις σε άλλα τουριστικά μέρη, δηλαδή πλαστικά τραπεζοκαθίσματα, ταμπέλες σιδερένιες πολύχρωμες, φωτεινές επιγραφές νέον κ.λ.π.
Υπάρχουν και σημεία εκτός αυτής της ζώνης όπου μπορείς να κάνεις το μπάνιο σου χωρίς απαραίτητα να περάσεις μέσα από κάποιο beach club.

Το άλλο κομμάτι της Τουλούμ είναι η κανονική πόλη όπου μένουν οι ντόπιοι. Δεν έχει κάποια ιδιαίτερη γραφικότητα, όμως χτίζονται πλέον ο ένας ξενώνας μετά τον άλλον και ανοίγουν μοντέρνα εστιατόρια ανάμεσα στα πιο ορίτζιναλ μεξικάνικα όπου συχνάζουν οι ντόπιοι, με αποτέλεσμα να δημιουργείται σιγά-σιγά ένας δεύτερος τουριστικός πυρήνας, πολύ πιο οικονομικός.

Η απόσταση της πόλης από την παραλία είναι πολύ μεγάλη για να πας με τα πόδια, οπότε παίζει πολύ η ενοικίαση ποδηλάτου.

Εμείς προτιμήσαμε να μείνουμε στην πόλη σε έναν πολύ καλόγουστο ξενώνα που κόστιζε το 1/3 της τιμής των παραλιακών ξενοδοχείων και ταυτόχρονα μας εξασφάλιζε δωρεάν είσοδο σε ένα μοδάτο beach club, που εκ των υστέρων μάθαμε ότι είναι ιδιοκτησίας ενός πάρα πολύ διάσημου μεξικανού ηθοποιού και επιχειρηματία, του Roberto Palazuelos.

Γενικά, αρκετοί ξενώνες της πόλης έχουν συνεργασία με κάποιο beach club ώστε οι πελάτες τους να μπαίνουν δωρεάν ή με κάποια έκπτωση, κι αυτό είναι κάτι που συμφέρει πολύ.
Μάλιστα, επειδή λόγω εποχής, τα φύκια ήταν αυξημένα, πολλά beach clubs είχαν ούτως ή άλλως προσφορές στις τιμές εισόδου στην παραλία.
Ωστόσο, δεν είδα αντίστοιχες προσφορές για διανυκτέρευση στα παραλιακά ξενοδοχεία, ούτε παρατήρησα μειωμένο τουρισμό λόγω της ύπαρξης των φυκιών, γεγονός που μου έκανε εντύπωση.

Η παραλία της Τουλούμ μου άρεσε πολύ, όπως και οι τουριστικές υποδομές της, τα beach clubs, τα εστιατόρια, γενικά το vibe που επικρατούσε.

Οφείλω, όμως, να παραδεχτώ ότι πέρασα πολύ καλά και στην πόλη...ειδικά τα βράδια είχε πολλή κοινωνική ζωή τόσο από τους ντόπιους όσο και από τους τουρίστες.
Οι τουρίστες ήταν πιο "εναλλακτικοί" από τους "κάτω", των πολυτελών ξενοδοχείων, κάποιοι μάλιστα έμεναν εδώ και μήνες στην πόλη, είχαν γίνει ένα με τους ντόπιους. Άλλος κόσμος! Μου φαινόταν σαν να βρισκόμουν αλλού και όχι στην Τουλούμ.

Δίπλα από τον ξενώνα μας υπήρχε κι ένα hostel όπου κάθε βράδυ γίνονταν parties.
Ένα πρωί, μόλις είχε διαλυθεί το γλέντι, βρήκαμε έναν αμερικανό πιτσιρικά τέζα στο πεζοδρόμιό μας να κοιμάται του καλού καιρού. Λυπήθηκα να τον αφήσουμε εκεί μην τυχόν τον κλέψουν ή τίποτα χειρότερο.... οπότε δήλωσα στο φάμιλυ ότι δεν το κουνάω ρούπι από δίπλα του μέχρι να ξυπνήσει... "βρε καλή μου, βρε χρυσή μου, πάμε παραλία, θα τον μαζέψουν οι φίλοι του" .... τίποτα εγώ, ανένδοτη, είχε ξυπνήσει μέσα μου η ελληνίδα μάνα. Τελικά, με τα χίλια ζόρια τον ξυπνήσαμε για να τον βάλουμε εμείς μέσα στο χόστελ. Ταυτόχρονα τον νουθετούσα να προσέχει και να μην ξαναγίνει ζάντα, τα παιδιά μου με αποκαλούσαν κριντζ που έκανα κήρυγμα στον ξένο άνθρωπο, όμως αυτός τελικά μας κάλεσε στο πάρτυ που θα γινόταν το ίδιο βράδυ στον κήπο του χόστελ.
Πήγαμε και περάσαμε τέλεια...ο δε πιτσιρικάς ήταν κύριος! Έπινε με μέτρο! Αντίθετα η ελληνίδα μάνα κόντεψε να γίνει εκείνη κουρούμπελο. :xalara:

Φωτος από την παραλία:


IMG_1235.jpeg


IMG_1260.jpeg


IMG_1265.jpeg


IMG_1356.jpeg



IMG_1365.jpeg



IMG_1513.jpeg


IMG_1585.jpeg



...και κάτι λίγα από την πόλη:


IMG_1205.jpeg



IMG_1217.jpeg



 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Έλα και ετοιμάζομαι κι εγώ για Μεξικό :xalara:
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3
Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.390
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σας και γω από το Μεξικό σας διαβάζω.
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
1000_F_199150610_V3Zxwf99zf4YqfltJEZ5Dofu0tOMZWYv.jpg
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)

Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
View attachment 445510
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
Ωχ ελπιζω και ευχομαι ολα καλα τωρα! … μαλλον καλα θα ειναι αφου εισαι ηδη φευγατη…😉
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ααχ απο που ακριβως;
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Kαι τι δεν θα εδινα να ημουν κι εγω στους εορτασμους...
Ασε που εχω τα γενεθλια μου την ιδια μερα (dia de los muertos)... Καρμικο!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.451
[QUOTE="Yorgos, post:... ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Τι εννοείς με το 21%; Εκπτώσεις σε ειδη ρουχισμου; Το CPI (Δεικτης Τιμων Καταναλωτη) ανεβηκε 0.45% σε συγκριση με το περασμενο μηνα και ο πληθωρισμος κατεβηκε στο 4.45%. το δε πεσο απο 19.75 περυσι σε 17.81 φετος σε συγκριση με το δολαριο!

Βεβαια για τον δικο μικροκοσμο, και απο τον περασμενο Μαρτη, πολλα προιοντα εχουνε ακριβυνει και πλησιαζουνε τις Ευρωπαικες τιμες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom