Μεξικό MÉXICO - Μi Αmor!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043

ΠΑΛΕΝΚΕ Ι

Δεν φτάνει που δεινοπαθήσαμε με τις αεροπορικές εταιρείες μέχρι να φτάσουμε στο Μεξικό (μετρώντας ήδη μια χαμένη πτήση, μια χαμένη αποσκευή και κάμποσα σκωτσέζικα ντους στο Ελ.Βεν. ("φεύγετε- όχι δεν φεύγετε-σηκωθείτε για επιβίβαση-ξανακαθίστε τελικά" κλπ), έπρεπε να δεινοπαθήσουμε και εντός Μεξικού με τις εγχώριες αεροπορικές εταιρείες αυτή την φορά.

Συγκεκριμένα, ενώ περνούσαμε μια χαρά στην ωραία μας ξενάγηση στο Τεοτιχουακάν, μας ήρθε ένα email από την Viva Aerobus με την οποία θα πετούσαμε την επόμενη μέρα (από Μέξικο Σίτυ για Βιγιαερμόσα) που μας ενημέρωνε ότι η πτήση μας ακυρώθηκε και ότι έχουμε 2 επιλογές: ή να αλλάξουμε πτήση ή να μας δώσουν τα χρήματά μας πίσω.
Το ξενέρωμα της ακύρωσης της πτήσης ακολουθήθηκε από πολλαααά νεύρα καθώς η αξιαγάπητη Viva, επί 15 μέρες που βρισκόμασταν στο Μεξικό δεν απάντησε ΠΟΤΕ σε κανένα email μας ΟΥΤΕ στο τηλέφωνο επικοινωνίας που μας είχαν δώσει.
Η δε Αγγελική, λόγω γλώσσας, προσπάθησε να μας βοηθήσει παίρνοντας τηλέφωνο στον κεντρικό τηλεφωνικό αριθμό της εταιρείας και πάντα η ίδια διαδικασία: εξηγούσε λεπτομερώς το ιστορικό, έδινε αναλυτικά τα στοιχεία των 4 μας, περίμενε μετά κανά 5λεπτο αναμονή για να μας συνδέσουν και καλά με το αρμόδιο τμήμα και τελικά έπεφτε η γραμμή.
Δεν καταφέραμε να επικοινωνήσαμε ποτέ με την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ αυτή εταιρεία και δεν θέλω ούτε να την ακούω πια. Επειδή, ευτυχώς, καταλάβαμε γρήγορα που πάει το πράμα κλείσαμε τελικά με Aeromexico και τουλάχιστον δεν χάλασε το πρόγραμμά μας.
Όσο για την Viva, αφού δεν μας έδινε η ίδια τα χρήματά μας πίσω, κάναμε αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζά μας μόλις γυρίσαμε Ελλάδα και μας επιστράφηκε μέχρι και το τελευταίο cent.

Έτσι λοιπόν, μετά από δύο ωραίες μέρες στην πρωτεύουσα, Τρίτη ξημερώματα επιβιβαστήκαμε στο αεροπλάνο για Βιγιαερμόσα, το πιο κοντινό αεροδρόμιο για το Παλένκε που ήταν και ο τελικός μας προορισμός.
Το Παλένκε διαθέτει δικό του αεροδρόμιο όμως δεν εκτελούνται πλέον απευθείας πτήσεις από Μέξικο Σίτυ (νομίζω και από καμία άλλη πόλη) από τις αρχές του '22, δηλ. λίγους μήνες πριν πάμε εμείς.
Oυδέν κακόν αμιγές καλού όμως, αφού μπορεί μεν να κάναμε 130 χλμ., ωστόσο είχαμε την ευκαιρία να δούμε μια πολύ ωραία διαδρομή στην ενδοχώρα από την Πολιτεία Ταμπάσκο (που είναι η Βιγιαερμόσα) στην Πολιτεία Τσιάπας (που είναι το Παλένκε).
Η διαδρομή περνούσε μέσα από μικρές επαρχιακές πόλεις και απίστευτη βλάστηση. Βασικά, σε όλη την Πολιτεία Τσιάπας η φύση οργιάζει. Αισθητή ήταν και η αλλαγή της θερμοκρασίας από το Μέξικο Σίτυ όπου χρειαζόμασταν το ζακετάκι μας, εδώ αρχίσαμε να πετάμε ρούχα.


IMG_9527.jpeg



IMG_9540.jpeg



IMG_9546.jpeg



IMG_9550.jpeg



IMG_9663.jpeg


IMG_9556.jpeg



Κάποια στιγμή φτάσαμε στο κέντρο του Παλένκε το οποίο είναι μια πάρα πολύ άσχημη πόλη και κανονικά θα την προσπερνούσαμε στα γρήγορα αλλά ο συμπαθής Χέκτορ, που θα ήταν ο οδηγός μας για τις επόμενες μέρες, ήθελε σώνει και ντε να μας πάει στο σπίτι του να μας γνωρίσει την γυναίκα του.
Η τόση επιμονή του κάπως μας προβλημάτισε (με τόσα που είχαμε ακούσει για την εγκληματικότητα στο Μεξικό) αλλά κάτι που μας τον είχε συστήσει η Αγγελική, κάτι που μας φάνηκε καλούλης στα 130χλμ που διανύσαμε συζητώντας μαζί του (από το αεροδρόμιο), κάτι που ήταν μέρα-μεσημέρι και το σπίτι του στο κέντρο της πόλης, τελικά πήγαμε.
Εν τέλει, την γυναίκα του την γνωρίσαμε "στο πόδι" έξω από το σπίτι τους, κυριολεκτικά στο πεζοδρόμιο. Είχε στολιστεί, με ένα κατακόκκινο φόρεμα, κατακόκκινο κραγιόν και μαλλί στην πένα. Με το που συστηθήκαμε μας έστησε για σέλφις με το κινητό της, βγάλαμε 5-6 φωτος, πλακώθηκε μετά στα γλωσσόφιλα με τον Χέκτορ να τον αποχαιρετήσει (μωρέ μπράβο πάθος μετά από 18 χρόνια γάμου και 2 παιδιά) γιατί αυτός θα έλειπε μαζί μας για 1 εβδομάδα και μας έστειλε στο καλό. Πραγματικά, ένιωσα όπως κάποτε στην Ινδία που λόγω της λευκής επιδερμίδας μου και του ξανθού μου μαλλιού, έρχονταν σε ορδές οι ινδοί και ζητούσαν να φωτογραφηθούν μαζί μου. Ε τώρα ήμασταν εις τριπλούν οι ανοιχτόχρωμοι ξανθοί και μάλλον έπρεπε να απαθανατιστεί το θέαμα.


Το υπόλοιπο της ημέρας ήταν αφιερωμένο στα δάση και στους καταρράκτες της περιοχής.
Ο πρώτος καταρράκτης που επισκεφθήκαμε ήταν ο Misol Ha, στα 20χλμ. από το Παλένκε. Βρίσκεται μέσα σε τροπική βλάστηση και το νερό πέφτει από τα 35 μέτρα μέσα σε μια λίμνη σαν πισίνα, η οποία είναι καθαρή και μπορείς να κολυμπήσεις, ό,τι καλύτερο μετά από το περπάτημα που έχεις ρίξει μέχρι να φτάσεις. Το τοπίο είναι εξαιρετικής ομορφιάς και προφανώς γι' αυτό έχει γυριστεί εκεί και σκηνή από ταινία James Bond.

IMG_3941.jpeg


IMG_9449.jpeg


IMG_9465.jpeg



IMG_9559.jpeg


IMG_2256.jpeg

Οι δεύτεροι καταρράκτες ήταν οι Agua Azul, στα 45χλμ. από το Παλένκε. Ουσιαστικά είναι κλιμακωτοί καταρράκτες που σχηματίζουν διαδοχικές/σκαλωτές "πισίνες", και όσο μπόι τους λείπει (μόλις 6μ. ύψος ο ψηλότερος) το αναπληρώνουν σε μήκος. Και εκεί μπορείς να κολυμπήσεις, με προσοχή όμως γιατί το ρεύμα είναι αρκετά ορμητικό (χωρίς να του φαίνεται) και μπορεί να σε παρασύρει. Η περιοχή είναι προστατευόμενη λόγω της πλούσιας χλωρίδας και πανίδας της.



Κατάκοποι από το πολύ πρωινό εγερτήριο, την πτήση και τα άπειρα χιλιόμετρα που κάναμε όλη την ημέρα, γυρίσαμε στο ξενοδοχείο μας που ήταν μια ό-α-σ-η. Ευτυχώς βρισκόταν αρκετά χιλιόμετρα έξω από την (άσχημη) πόλη του Παλένκε καταμεσής του τροπικού δάσους, πνιγμένο από την οργιώδη βλάστηση.
Το να είσαι μέσα στην ζούγκλα, να απολαμβάνεις τα χρώματα του ηλιοβασιλέματος πίνοντας το κοκτέιλ σου και ακούγοντας τα κρωξίματα των τροπικών πουλιών και τις κραυγές των a-males μαϊμούδων (jungle howler monkeys) είναι μια μαγική εμπειρία που δεν θα ξεχάσω ποτέ μου...

Το χοτέλ:

IMG_9430.jpeg



IMG_9696.jpeg



IMG_9691.jpeg



IMG_9698.jpeg




Αν θέλετε να ακούσετε τα a-males jungle monkeys όπως τα ακούγαμε στο ξενοδοχείο, εδώ:
Palenque Jungle Howler Monkeys

 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Έλα και ετοιμάζομαι κι εγώ για Μεξικό :xalara:
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3
Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.394
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σας και γω από το Μεξικό σας διαβάζω.
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
1000_F_199150610_V3Zxwf99zf4YqfltJEZ5Dofu0tOMZWYv.jpg
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)

Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
View attachment 445510
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
Ωχ ελπιζω και ευχομαι ολα καλα τωρα! … μαλλον καλα θα ειναι αφου εισαι ηδη φευγατη…😉
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ααχ απο που ακριβως;
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Kαι τι δεν θα εδινα να ημουν κι εγω στους εορτασμους...
Ασε που εχω τα γενεθλια μου την ιδια μερα (dia de los muertos)... Καρμικο!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.451
[QUOTE="Yorgos, post:... ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Τι εννοείς με το 21%; Εκπτώσεις σε ειδη ρουχισμου; Το CPI (Δεικτης Τιμων Καταναλωτη) ανεβηκε 0.45% σε συγκριση με το περασμενο μηνα και ο πληθωρισμος κατεβηκε στο 4.45%. το δε πεσο απο 19.75 περυσι σε 17.81 φετος σε συγκριση με το δολαριο!

Βεβαια για τον δικο μικροκοσμο, και απο τον περασμενο Μαρτη, πολλα προιοντα εχουνε ακριβυνει και πλησιαζουνε τις Ευρωπαικες τιμες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.390
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom