Μεξικό MÉXICO - Μi Αmor!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039

CHICHEN ITZA - CENOTES (Samaal και Suytun)

Την επόμενη μέρα αποχαιρετήσαμε την Μέριδα και ξεκινήσαμε για Chichén Itzá και 2 ακόμα cenotes προτού καταλήξουμε στο Tulum.

Έχοντας καλομάθει τις προηγούμενες μέρες να βρισκόμαστε στους αρχαιολογικούς χώρους σχεδόν μόνοι μας, μας κακοφάνηκε που είδαμε στην είσοδο του Chichén Itzá να γίνεται ένας χαμός. Μιλάμε για απίστευτη κοσμοσυρροή. Ευτυχώς, λόγω Χέκτορ, παρακάμψαμε τις ατελείωτες ουρές και μπήκαμε χωρίς πολλή καθυστέρηση.

Ο χώρος είναι, πραγματικά, πολύ εντυπωσιακός και μπορείς να καταλάβεις εύκολα γιατί συγκαταλέγεται στα «7 Νέα Θαύματα του Κόσμου».
Τα κτίρια είναι τόσο επιβλητικά που όταν έφτασαν οι ισπανοί δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι τα είχαν φτιάξει οι "άγριοι ιθαγενείς".

Το Chichén Itzá ιδρύθηκε από τους Μάγιας σε μια περιοχή που αρχικά ήταν άνυδρη και έπαιρνε νερό από 2 γειτονικές cenotes, εξ' ου και το όνομα της πόλης, αφού το Chichén Itzá σημαίνει "στο στόμα του πηγαδιού Ιτζά" (Ιτζά ήταν οι ιθαγενείς της περιοχής).
Για να είμαστε πιο σωστοί, η μία cenote τροφοδοτούσε την πόλη με νερό, ενώ η άλλη χρησιμοποιούταν για τελετές προς τον θεό της βροχής Chaac, σε περιόδους ξηρασίας.

Οι αρχαιολόγοι δεν ξέρουν ούτε πότε χτίστηκε ακριβώς -υπολογίζουν μεταξύ 6-12ου αιώνα- ούτε πότε εγκαταλείφθηκε και γιατί. Ήταν λόγω φυσικής καταστροφής? Ήταν λόγω πολέμου? Κανείς δεν ξέρει.
Πάντως η πόλη υπήρξε σημαντικό πολιτικό, στρατιωτικό, εμπορικό και θρησκευτικό κέντρο που αριθμούσε μέχρι 35.000 κατοίκους.

Τα πιο σημαντικά αξιοθέατα είναι η κλιμακωτή πυραμίδα El Castillo ή Temple of Kukulcán
και το στάδιο/γήπεδο του ποδοσφαίρου.

Το ποδόσφαιρο των Μάγιας δεν ήταν σαν αυτό που ξέρουμε σήμερα. Παιζόταν χτυπώντας οι παίκτες την λαστιχένια μπάλα μόνο με τα γόνατά τους και o σκοπός δεν ήταν τόσο η διασκέδαση όσο η επίλυση διαφωνιών και το θρησκευτικό τελετουργικό.
Πάντως, θεωρείται το 1ο ομαδικό οργανωμένο παιχνίδι στην ιστορία.

Αν χωθείς στο δάσος που πλαισιώνει την κεντρική πυραμίδα El Castillo, θα ανακαλύψεις κι άλλα αξιοθέατα: τον ναό των πολεμιστών, τον ναό των ιαγουάρων, το Καρακόλ (αστεροσκοπείο) κ.λ.π.
Είναι τέτοια η ζέστη δε, που η βόλτα στο δάσος είναι και μια ανακούφιση δροσιάς.

IMG_0853.jpeg



IMG_0855.jpeg


IMG_0915.jpeg



IMG_2398.jpeg



IMG_2399.jpeg





Αφού τελειώσαμε την περιήγησή μας στο Chichén Itzá, κατευθυνθήκαμε στον επόμενο σταθμό της εκδρομής μας, την Samaal Cenote.
Όμορφη, μεγάλη, με ανοιχτή οροφή, τέλεια για κολύμπι και βουτιές από ψηλά. Ξετρελάθηκαν μικροί και μεγάλοι.
Bέβαια πολύς κόσμος, όπως παντού από αυτό το σημείο της Γιουκατάν και μετά, αλλά τουλάχιστον καλή οργάνωση ώστε να μην δημιουργούνται ουρές και συνωστισμός.

IMG_0944.jpeg


IMG_0950.jpeg



Μετά, κάναμε ένα πέρασμα από Βαγιαδολίδ. Πολύ όμορφη αποικιοκρατική πόλη, πολύχρωμη και ζωντανή αλλά και εδώ υπερβολικός κόσμος -ειδικά σαματατζήδες αμερικανοί σε τεράστιες παρέες- και πολλή κίνηση από αυτοκίνητα και μηχανάκια.

Τελευταία στάση (πριν τον τελικό μας προορισμό) ήταν η Cenote Suytun. Πανέμορφη και ατμοσφαιρική cenote. Δεν είναι πολύ ελκυστική για κολύμπι λόγω του ότι είναι εντελώς κλειστή η οροφή της, έχει μόνο ένα μικρό άνοιγμα από το οποίο μπαίνει το φως του ήλιου για πολύ λίγο, μια συγκεκριμένη ώρα μέσα στην ημέρα.
Είναι όμως πασίγνωστη από το instagram και γι' αυτό είδαμε πάρα πολλούς instagrammers ή wanna-be να ξεροσταλιάζουν σε μία ατελείωτη ουρά για το πολυπόθητο κλικ. Η ιδανική λήψη, όμως, είναι εκείνη την πολύ συγκεκριμένη στιγμή που μπαίνει η αχτίδα του ήλιου.

Να πω την αλήθεια δεν στήθηκα στην ουρά μαζί με όλους τους ινφλουένσερς, έβγαλα κάποιες λήψεις από ψηλά και γεια χαρά... δεν μπορούσαμε να καθυστερήσουμε άλλωστε... μας περίμενε η Τουλούμ.

IMG_0938.jpeg



IMG_1029.jpeg



 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Έλα και ετοιμάζομαι κι εγώ για Μεξικό :xalara:
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3
Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.390
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σας και γω από το Μεξικό σας διαβάζω.
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
1000_F_199150610_V3Zxwf99zf4YqfltJEZ5Dofu0tOMZWYv.jpg
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)

Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
View attachment 445510
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
Ωχ ελπιζω και ευχομαι ολα καλα τωρα! … μαλλον καλα θα ειναι αφου εισαι ηδη φευγατη…😉
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ααχ απο που ακριβως;
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Kαι τι δεν θα εδινα να ημουν κι εγω στους εορτασμους...
Ασε που εχω τα γενεθλια μου την ιδια μερα (dia de los muertos)... Καρμικο!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.451
[QUOTE="Yorgos, post:... ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Τι εννοείς με το 21%; Εκπτώσεις σε ειδη ρουχισμου; Το CPI (Δεικτης Τιμων Καταναλωτη) ανεβηκε 0.45% σε συγκριση με το περασμενο μηνα και ο πληθωρισμος κατεβηκε στο 4.45%. το δε πεσο απο 19.75 περυσι σε 17.81 φετος σε συγκριση με το δολαριο!

Βεβαια για τον δικο μικροκοσμο, και απο τον περασμενο Μαρτη, πολλα προιοντα εχουνε ακριβυνει και πλησιαζουνε τις Ευρωπαικες τιμες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.367
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom