Μεξικό MÉXICO - Μi Αmor!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.042

Mexico City I

Την επόμενη μέρα, Κυριακή, παρά την κούρασή μας, ήμασταν στο πόδι από τις 5 τα ξημερώματα λόγω jetlag και έτσι από πολύ νωρίς το πρωί άρχισε η περιήγησή μας στην πόλη.

Ευτυχώς μέναμε 2 δρόμους από το ιστορικό κέντρο, Zócalo. Ξεκινήσαμε να κάνουμε ένα ωραίο walking tour με πολλές πολλές στάσεις.

Τα αξιοθέατα που είδαμε στο ιστορικό κέντρο:
  • Πλατεία Zócalo ή Plaza de la Constitución: (Πλατεία Συντάγματος). Από τις μεγαλύτερες του κόσμου (σχεδόν 3πλάσια από την δική μας ομώνυμη πλατεία στην Αθήνα), χωράει 100.000 κόσμο και στο κέντρο της έχει μια γιγαντιαία μεξικανική σημαία. Γύρω-γύρω από την πλατεία υπάρχουν και άλλα σημαντικά αξιοθέατα όπως ο Καθεδρικός Ναός, το Παλάτι, το Gran Hotel και άλλα κτίρια κυβερνητικά και μη.
  • Καθεδρικός Ναός: πετύχαμε την κυριακάτικη λειτουργία και ήταν πολύ κατανυκτική η ατμόσφαιρα λόγω της χορωδίας, του εκκλησιαστικού οργάνου αλλά και της απόλυτης ησυχίας από τον κόσμο που εκκλησιαζόταν. Ο Καθεδρικός, να πώ, ότι γέρνει λόγω του ότι έχει χτιστεί πάνω σε λίμνη την οποία αποστράγγισαν οι ισπανοί, οπότε αργά αλλά σταθερά τόσο ο Ναός όσο και τα γύρω κτίρια βυθίζονται και γι’ αυτό σχεδόν κάθε χρόνο γίνονται εργασίες συντήρησης.
  • Templo Mayor / Μεγάλος Ναός των Αζτέκων: Σήμερα, δυστυχώς, μόνο τα ερείπιά του σώζονται αφού τα καλόπαιδα οι ισπανοί τον κατέστρεψαν για να χτίσουν ακριβώς πάνω του (όοοοχι δεν μπορούσαν λίγο πιο ‘κει) τον Καθεδρικό τους (αυτόν που γέρνει).
  • Πίσω από την Zócalo, υποτιθέμενοι ή γνήσιοι απόγονοι των Αζτέκων με παραδοσιακά ινδιάνικα ρούχα επιδίδονται σε αζτέκικους χορούς και τελετές εξαγνισμού. Το θέαμα κάπως τουριστικό αλλά ταυτόχρονα αρκετά εντυπωσιακό και «γράφει» και ωραία στον φακό.
  • Gran Hotel: το πολυτελές αυτό Αρτ Νουβό ξενοδοχείο ήταν το αγαπημένο της Φρίντα Κάλο και άλλων εξεχουσών προσωπικοτήτων και εκτός των εντυπωσιακών του χώρων, έχει και τέλεια θέα στην Πλατεία Zócalo.

Αφήνοντας σιγά-σιγά το ιστορικό κέντρο και μέσα από διάφορα στενάκια, που ήξερε η Αγγελική ως κάτοικος, είδαμε γραφικά κτίρια που δεν αναγράφονται σε οδηγούς, ωραίες γκαλερί, ξεχωριστά μαγαζιά και χαριτωμένα καφέ.

Είδαμε επίσης, τα μαγαζιά που απολαμβάνουν οι ντόπιοι το πρωινό/μεσημεριανό τους: άλλοι σε τακερίες ολίγον λιγδιασμένες και μικρές σαν τρύπες, άλλοι σε παραδοσιακά μαγαζιά χρόνων και άλλοι σε χλιδάτα αίθρια. Η αντίθεση είναι ακραία.


Άλλα αξιοθέατα που είδαμε:
  • Palacio Postal: Το ταχυδρομείο, αν και Κυριακή ήταν ανοιχτό και μπορέσαμε να θαυμάσουμε και το εσωτερικό αυτού του εντυπωσιακού κτιρίου. Λειτουργεί ακόμα ως ταχυδρομείο, είναι όμως και σημαντικό αξιοθέατο γιατί αποτελεί αρχιτεκτονικό διαμαντάκι.
  • Palacio de Bellas Artes / Παλάτι Καλών Τεχνών: επίσης μεγαλειώδες κτίριο και σημαντικό πολιτιστικό κέντρο. Να δώσω κι ένα tip: για να το θαυμάσετε από ψηλά και πανοραμικά και να βγάλετε αντίστοιχα ωραία φωτογραφία, να ανέβετε στο απέναντι πολυκατάστημα Sears (είτε στην καφετέρια που έχει, είτε από τα παράθυρα των υψηλότερων ορόφων).
  • Πάρκο Alameda. Δίπλα στο Παλάτι Καλών Τεχνών. Πολύ πράσινο και ηρεμία μέσα στο κέντρο της μεγαλούπολης. Είδαμε οικογένειες να κάνουν πικ νικ και να παίζουν τα παιδιά τους, ζευγαράκια να κάνουν την βόλτα τους, ηλικιωμένους να ξεκουράζονται στα παγκάκια έχοντας πιάσει ψιλοκουβεντούλα με άλλους ηλικιωμένους. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν που στα κιόσκια του πάρκου, τις Κυριακές, υπάρχουν δάσκαλοι χορού που κάνουν μαθήματα σάλσα. Έδινε πολύ ζωή η μουσική και ο χορός σε όλο το πάρκο.
Κάπου στην διαδρομή είχαμε την ευκαιρία να δούμε και να αγγίξουμε μετεωρίτη, (αυτό εντυπωσιάζει ιδιαιτέρως τα παιδιά) ο οποίος έπεσε το 1893 στην επαρχία Chihuahua, μεταφέρθηκε στο Μέξικο Σίτυ και εκτίθεται σε εξωτερικό χώρο του Palacio de Mineria (δωρεάν).
Επίσης, πετύχαμε και την φωτογράφιση μιας κοπέλας για την quinceañera της.
Η quinceañera είναι τα 15α γενέθλια των κοριτσιών και στο Μεξικό, αλλά και γενικά στην Λατινική Αμερική, θεωρείται μεγάλο γεγονός καθώς σηματοδοτεί την ενηλικίωση των κοριτσιών. Γίνεται ένα πολύ μεγάλο πάρτυ αφού έχει προηγηθεί και μια γκράντε φωτογράφιση του κοριτσιού με επίσημο φόρεμα, χτένισμα, μακιγιάζ και επαγγελματία φωτογράφο. Γενικώς, το όλο event είναι για τους μεξικανούς όπως έχουμε εδώ τον γάμο (με δεξιώσεις, φωτογραφίσεις, μακιγιάζ-μαλλιά-νυφικό κ.λ.π.). Φυσικά, φωτογραφηθήκαμε κι εμείς σαν τους μπατζανάκηδες με το κορίτσι που πραγματικά το ζούσε και το γούσταρε φουλ.

Eίμαι σίγουρη ότι ξεχνάω πράγματα γιατί αυτά που είδαμε ήταν τόσα πολλά, τα αξιοθέατα και τα μαγαζιά που μπήκαμε άπειρα, μιλήσαμε με έναν σωρό ανθρώπους-χάρη στην Αγγελική που έπιανε την κουβέντα με όλο τον κόσμο συμπεριλαμβάνοντάς μας μέσα στη συζήτηση- και ακόμα δεν είχε φτάσει καν μεσημέρι.


IMG_8302.jpeg



IMG_8303 (1).jpeg



IMG_8320.jpeg



IMG_8327.jpeg


IMG_8344.jpeg


IMG_8363.jpeg



IMG_8412.jpeg



IMG_8465.jpeg


IMG_8484.jpeg



IMG_8491.jpeg


IMG_8507.jpeg



IMG_9316.jpeg



 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.042
Έλα και ετοιμάζομαι κι εγώ για Μεξικό :xalara:
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3
Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.392
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σας και γω από το Μεξικό σας διαβάζω.
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)
Ξανα;;; Ζηλευω! Νομιζω οτι το Μεξικο ειναι αν οχι το καλυτερο μου ταξιδι, τουλαχιστον στο τοπ3Ποτε πας; Και σε ποια μερη;
Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
1000_F_199150610_V3Zxwf99zf4YqfltJEZ5Dofu0tOMZWYv.jpg
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.042
Θέλω κι εγώ να βρεθώ τέτοια εποχή εκεί για τη μέρα των νεκρών :)

Κι εμένα είναι στα τοπ 3! Εγώ πάω Μάρτιο (για να μην έχει φύκια ελπίζω), ε, κλασσικά Γιουκατάν, παραλίες αλλά αυτή τη φορά θα πάω και Βαγιαδολίδ και λέω να φτάσω μέχρι Mahahual
View attachment 445510
Ξέρω οτι πρέπει να πάω και σε άλλα μέρη της χώρας και όχι μόνο Γιουκατάν και παραλίες, αλλά φέτος το καλοκαιρι αντί για Κρήτη βρέθηκα στο νοσοκομείο και δεν είδα θάλασσα ούτε με κυάλια. Οπότε θέλω να λυσσάξω :haha::haha:
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας!
Ωχ ελπιζω και ευχομαι ολα καλα τωρα! … μαλλον καλα θα ειναι αφου εισαι ηδη φευγατη…😉
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ααχ απο που ακριβως;
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.042
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Kαι τι δεν θα εδινα να ημουν κι εγω στους εορτασμους...
Ασε που εχω τα γενεθλια μου την ιδια μερα (dia de los muertos)... Καρμικο!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.451
[QUOTE="Yorgos, post:... ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.

Τι εννοείς με το 21%; Εκπτώσεις σε ειδη ρουχισμου; Το CPI (Δεικτης Τιμων Καταναλωτη) ανεβηκε 0.45% σε συγκριση με το περασμενο μηνα και ο πληθωρισμος κατεβηκε στο 4.45%. το δε πεσο απο 19.75 περυσι σε 17.81 φετος σε συγκριση με το δολαριο!

Βεβαια για τον δικο μικροκοσμο, και απο τον περασμενο Μαρτη, πολλα προιοντα εχουνε ακριβυνει και πλησιαζουνε τις Ευρωπαικες τιμες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.383
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom