Κομόρες Τανζανία Πάμε κάπου που δεν έχουμε πάει (Κομόρες-Τανζανία), μόνο μη κάτσουμε άλλο σπίτι…

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Kεφ.12: Κι αν θα μας φάνε τ’άγρια θηρία… (Selous Game Reserve, Μέρος IΙI)

Η τελευταία μέρα παραμονής μας στο Selous περιελάμβανε μια επανάληψη του αρχικού safari με jeep.

Ξεκινήσαμε με την ελπίδα ότι θα καταφέρουμε να εντοπίσουμε περισσότερα ζώα αυτή τη φορά κι ομολογώ ότι η ημερήσια βόλτα μας αποζημίωσε.

alh3.googleusercontent.com__vpPDn8WK8sw_UKv8wDgnaJI_AAAAAAAAAcE_JNBFFBlPQpE_s1100_IMG_3438.jpg


alh3.googleusercontent.com__JM_12uG1hbc_UKv9VqjxXrI_AAAAAAAAAf2af881d77a4ec07860ce8cf0dfed81dd.jpg


Εκτός των καμηλοπαρδάλεων, των impala και των ζεβρών που περίσσευαν καταφέραμε:

- να βρεθούμε κοντά σε ομάδα ιπποποτάμων που μακαρίως πλατσούριζαν στο νερό

alh4.googleusercontent.com__uAQzuuQbDRU_UKv8u_YVBRI_AAAAAAAAAb4_zxqhAG33jXU_s1100_IMG_3351.jpg

- να ξανασυναντηθώ με τον κροκόδειλο που λες και δεν μετακίνηθηκε ρούπι από κει που τον είχα αφήσει την πρώτη μέρα και που με μισό μάτι με ζύγιαζε πάλι ως πιθανό γεύμα. Kροκόδειλο είδα κι αργότερα, αρκετά ευμεγέθη, ο οποίος έσπευσε να χαθεί στα νερά της λίμνης μόλις προσπάθησα να τον προκαλέσω με την παρουσία μου

alh6.googleusercontent.com__GL6DLknCrLU_UKv9JcH1dcI_AAAAAAAAAd0_JFbJ4vbD7m4_s1100_IMG_3655.jpg

- να συναπαντηθούμε με μια μικρή αγέλη ελεφάντων που ξεδιψούσαν στη λίμνη ή μετά το λασπόλουτρο ξύνονταν πάνω στους κορμούς των δένδρων και έδειξαν να ενοχλούνται από τη παρουσία των jeep κουνώντας απειλητικά τα κεφάλια και τις προβοσκίδες τους

alh4.googleusercontent.com__QwkHEq7R0Tg_UKv9bWQzQSI_AAAAAAAAAf291d35867f108c1dd577d6ade4d7e198.jpg


alh3.googleusercontent.com__hPFmeNi_XFw_UKv81xlcb2I_AAAAAAAAAcY_z9H7_t8x__Q_s1100_IMG_3455.jpg

- να εντοπίσουμε μια μοναχική ύαινα που μόλις της χαλάσαμε την σιέστα απομακρύνθηκε άρον άρον

alh4.googleusercontent.com__oouw6qQPWbk_UKv9ZGMIp0I_AAAAAAAAAf4bfd1ccc06981d793a6b0eb21d938124.jpg

- να βρούμε αγέλες λιονταριών σε σκηνές οικογενειακής ευτυχίας με τα λιονταράκια να χαριεντίζονται παιχνιδιάρικα με τις θηλυκές. Οι οδηγοί μας οδήγησαν σε απόσταση αναπνοής κι από ένα μοναχικό νεαρό αρσενικό λιοντάρι που αναπαυόταν στη σκιά από τη ζέστη της μέρας

alh5.googleusercontent.com__7qwlLm7BqmA_UKv9EaqAsjI_AAAAAAAAAdc_NH7YbU2JzMw_s1100_IMG_3606.jpg


alh5.googleusercontent.com__0j5ilO1r4Ro_UKv9YLSR6lI_AAAAAAAAAfd14d37de8624ad5aa7af2c4219449180.jpg

- να προσπεράσουμε μια μοναχική λέαινα που χαλάρωνε λαχανιασμένη από το πρόσφατο κυνήγι. Στο λάφυρό της, ένα γκνου σε μεταθανάτια ακαμψία, έχασκε ένα τεράστιο κενό στη κοιλιά του. Προφανώς η θηλυκιά ανέμενε την υπόλοιπη αγέλη για να μοιραστεί το γεύμα.

alh6.googleusercontent.com__r_bk3xZeCTA_UKv9EgqovII_AAAAAAAAAdY_UylZAWiNIKc_s1100_IMG_3627.jpg

Τα όρνια ήδη έσερναν τρελό χορό στα κλαδιά των δέντρων πέριξ του πτώματος έτοιμα να κατασπαράξουν τα απομεινάρια

alh5.googleusercontent.com__2_sUHWqm_M0_UKv9dgobK7I_AAAAAAAAAf0c8003aec4ba901fe8faf4dab57897e5.jpg


Η μέρα περιελάμβανε πικ νικ παραλιμνίως μόνο που αυτή τη φορά οι οδηγοί μας έδειχναν ελαφρά ανήσυχοι κι όχι αναίτια. Ούτε ένα χιλιόμετρο μακρυά μας βρίσκονταν διάσπαρτες αγέλες λιονταριών. Κάτι που αγνοούσα κι εγώ σαν απομακρύνθηκα από την ομήγυρη προς αναζήτηση υπαίθριας τουαλέτας (καθώς Αφρική άνευ ολίγης διάρροιας δεν λέει).

alh3.googleusercontent.com__KRtoxY_FPXw_UK9apxJ8QOI_AAAAAAAAAjM_N3lOk0vGbZk_s1100_P1000457.jpg

Ο δρόμος της επιστροφής το απόγευμα προς το camp μου φάνηκε μαρτυρικός. Αναζητούσα λύτρωση σε μια στάλα στερεού εδάφους από εκείνο το ανελέητο ανεβοκατέβασμα στο jeep.
Το μαρτύριο όμως παρατάθηκε καθώς στο δρόμο μας βρέθηκε ένας ελέφαντας ο οποίος δεν έδειξε πρόθυμος να μεριάσει για να διαβούμε, αντιθέτως πήρε θέση πανέτοιμος για ολομέτωπη σύγκρουση. Όπου φύγει φύγει εμείς (διότι με το παχύδερμο δεν τα βαζεις) κάνοντας παρακάμψεις επί παρακάμψεων για να φτάσουμε κατάκοποι τελικά στο camp.

Δεν έχασα την ευκαιρία να χαλαρώσω το ταλαιπωρημένο μου κορμί αγναντεύοντας για τελευταία φορά τη θέα προς το ποτάμι μ’εναν μοναχικό ιπποπόταμο να επιδεικνύει εκτός νερού όλο μεγαλοπρέπεια τους τεράστιους χαυλιόδοντες

alh3.googleusercontent.com__Vj4fUcxuDFA_UKv9IgZJOII_AAAAAAAAAds_e2Q6XNYqfnE_s1100_IMG_3698.jpg

Τα πορφυρά χρώματα εναλλάσονταν με τα μαβιά στον καμβά τ’ουρανού κι η ψυχή αφηνόταν στη θωπεία των ήχων της νυχτερινής σαβάνας.

alh5.googleusercontent.com__TE7D5Mgepgw_UKv9M8laEvI_AAAAAAAAAeI_rxN7geKk8ho_s1100_IMG_3720.jpg


alh6.googleusercontent.com__0Zz53MYOt4g_UKv9PJeWsqI_AAAAAAAAAeg_KHxpAH0lonM_s1100_IMG_3730.jpg

Όλα τα όμορφα όμως οφείλουν να έχουν ένα τέλος για να διατηρούν τη γοητεία τους στη μνήμη μας κι εμείς το επόμενο πρωί ετοιμάσαμε τις αποσκευές μας για τον επόμενο σταθμό: το νησί των μπαχαρικών, την Ζανζιβάρη.

 

Attachments

Last edited:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εντάξει, έχουμε εξελιχθεί πάαααρα πολύ!

Ξεκινάμε ιστορίες πρίν το ταξίδι πλέον!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γάτος και γουρούνι σε ζούγκλες και βυθό :roll: Είμαι περίεργη να δω πως θα ταιριάξετε με την πανίδα της περιοχής :lol:
Τέλεια επιλογή για ταξίδι!! Περιμένω πολλές φωτο και παραλιορεπορτάζ έτσι?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εντάξει, έχουμε εξελιχθεί πάαααρα πολύ!
Ξεκινάμε ιστορίες πρίν το ταξίδι πλέον!!!
Έχουμε να γράψουμε πιο ζουμερά πράγματα μετά Αντώνη μου :)
Μη χάνουμε χρόνο!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Γάτος και γουρούνι σε ζούγκλες και βυθό :roll: Είμαι περίεργη να δω πως θα ταιριάξετε με την πανίδα της περιοχής :lol:
Τέλεια επιλογή για ταξίδι!! Περιμένω πολλές φωτο και παραλιορεπορτάζ έτσι?
Ειδικά για το τελευταίο σίγουρα μιας και το bungalow είναι μια ανάσα από τη παραλία.... και κατά τα φαινόμενα μόνο ένα γκρουπ τρελλαμένων ελλήνων θα έχει κάνει κατάληψη στη παραλία...
Ο γάτος αντε κολλάει, εγώ ως γουρούνι σε μουσουλμανική χώρα; :roll:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Παιδιά, ψέμματα λέει το ροζ γουρούνι... δεν ενθουσιάστηκα...

....τρελλάθηκα από τη χαρά μου!!! (ψιλοτσίριαζα και δεν το πίστευα !!) :clap::clap::lol::lol:

Οταν μάλιστα μου έστειλε το παρακάτω τραγούδι (για να μπούμε και στο κλίμα του αναμενόμενου ταξιδιού μας),
κουνιόμουν στους ρυθμούς του (αχ !!)


Λοιπόν άρχισα και γω τις προετοιμασίες μου:

- μπρατσάκια για το κολύμπι
- τιγρέ νεγκλιζέ για τις νύχτες στο σαφάρι, (μιας και ο ρουχισμός μας εκεί
πρέπει να ακολουθεί τους φυσικούς χρωματισμούς )
- γόβες στιλέτο κροκό (εεε σε ζούγκλα θα πάμε)
- αντιηλιακό 120 SPF (μην μαυρίσω και άλλο και δεν με βλέπουν οι φίλοι μου)
- κουνουπιέρα φορητή (για τα κουνούπια και τις μύγες τσε τσε)
- λεμονάκια για τους αστακούς μας (τη ρίγανη θα την φέρει ο travelogatos)
- φακό (για την ανεύρεση της τουαλέτας το βράδυ στο σαφάρι )

... και συνεχίζω... (μέχρι τώρα το σακβουαγιάζ έχει φτάσει τα 28 κιλά :haha:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο γάτος αντε κολλάει, εγώ ως γουρούνι σε μουσουλμανική χώρα; :roll:
Μην ανησυχείς! Δε θα σε φάει κανείς! (ξέρεις παίζει ενα θεματάκι κανιβαλισμού αυτές τις ημε΄ρες στο Travelstories...)
Καλά να περάσετε! Που θα περάσετε δηλαδή!
Να πω οτι έχω σκάσει από τη ζήλεια μου λίγο είναι...
Πότε επιστρέφετε;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μην ανησυχείς! Δε θα σε φάει κανείς! (ξέρεις παίζει ενα θεματάκι κανιβαλισμού αυτές τις ημε΄ρες στο Travelstories...)
Καλά να περάσετε! Που θα περάσετε δηλαδή!
Να πω οτι έχω σκάσει από τη ζήλεια μου λίγο είναι...
Πότε επιστρέφετε;
Βασικά είπα να εγκατασταθώ εκεί αν μου αρέσει, να τρώω ψαράκια ολημερίς και χυμούς ανανά και λιτσί αλλά η δουλειά μας καλεί πίσω , οπότε αν όλα πάνε κατ'ευχήν θα μας δείτε online στις 7 Νοεμβρη
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αγαπώ HYDRONETTA!, Aγαπώ travelogato! Aγαπώ Malysa!
Kαι έχω σκάσει κι εγώ από την ζήλια μου!! Ποιος, που, πότε, γιατί!!!
Πωπωπω τι ωραίο ταξίδι θα είναι αυτο!!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Βασικά είπα να εγκατασταθώ εκεί αν μου αρέσει, να τρώω ψαράκια ολημερίς και χυμούς ανανά και λιτσί αλλά η δουλειά μας καλεί πίσω , οπότε αν όλα πάνε κατ'ευχήν θα μας δείτε online στις 7 Νοεμβρη
Nα εγκατασταθεις,να εγκατασταθεις!!!!!
Και θα ρθω κι εγω να εγκατασταθω...λιγο πιο περα,σε αλλη καλυβα....να ανταλλαζουμε και βιζιτες βρε αδελφε!!!!!
Να περασετε ξενοιαστα,να φατε ολους τους αστακους,να τεντωθητε στις αιωρες,να...να...να...και αφηστε με εμενα εδω να βριζω χειροτερα απο λιμενεργατης!!!!!1
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Τωρα να πω οτι εχω σκασει - οχι απο ζηλεια, αλλα που δεν μπορω να παω προς το παρον. Αντε να δουμε τι θα γινει τους επομενους μηνες.

Παντως ειναι ενας εκπληκτικος συνδυασμος (στη κορυφη της places to visit λιστας μου) που το σχεδιαζω καιρο τωρα, μαζι με Σερενγκετι βεβαια.

Αναμενουμε εναγωνιως λεπτομεριες οταν με το καλο γυρισετε.

ΥΓ1: Αν μαθετε τιποτα για ημερισιες εκδρομες για ψαρεμα γραφτε σχετικα.

ΥΓ: Αυτο με τους αστακους με εχει στειλει!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αγαπώ HYDRONETTA!, Aγαπώ travelogato! Aγαπώ Malysa!
Kαι έχω σκάσει κι εγώ από την ζήλια μου!! Ποιος, που, πότε, γιατί!!!
Πωπωπω τι ωραίο ταξίδι θα είναι αυτο!!
Εγώ βλέπω τη θετική πλευρά:

Αυτοί έχουνε σκάσει που δεν είμαστε μαζί! :bleh::haha::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom