Κομόρες Τανζανία Πάμε κάπου που δεν έχουμε πάει (Κομόρες-Τανζανία), μόνο μη κάτσουμε άλλο σπίτι…

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Κεφ.13. Ζανζιβάρη (Μέρος Ι)

Πρωινό εγερτήριο και αναχώρηση για το “αεροδρόμιο”.
Προς έκπληξή μας ο "διάδρομος" είχε ήδη καταληφθεί από μια αγέλη ελεφάντων και αίφνης απορίσαμε κατά πόσο είναι εφικτή η προσγείωση του αεροπλάνου που θα μας παραλάμβανε. Διότι αδυναμία προσγείωσης λόγω καιρικών συνθηκών μπορείς να επικαλεστείς, λόγω ύπαρξης ελεφάντων ακούγεται λίγο…παράδοξο. Ευτυχώς τα παχύδερμα μετακινήθηκαν άγραν βοσκής και μετά λίγα λεπτά το ελικοφόρο φάνηκε στον μακρινό ορίζοντα να παίρνει την κατιούσα.
Ο ίδιος αγέλαστος νοτιοαφρικάνος πιλότος ανέλαβε τη τύχη μας στους αιθέρες. Η πτήση αυτή τη φορά παρείχε τη δυνατότητα να απολαύσουμε τον καταγάλανο ινδικό ωκεανό και τα τυρκουάζ νερά των παραλιών της Ζανζιβάρης πριν τροχιοδρομήσουμε στον Διεθνή Aερολιμένα του νησιού όπου και μας υποδέχθηκαν οι γνώριμες ορδές δυτικοευρωπαϊκών γκρουπ σέρνοντας ευμεγέθεις βαλίτσες. Μετά από την απομόνωση στο Μοheli φθάσαμε σ’εναν από τους τουριστικότερους προορισμούς της Ανατολικής Αφρικής.

alh6.googleusercontent.com__LQfcA5YzZGI_UPruEVBqXPI_AAAAAAAAAoc_uatPWnTIjek_s912_IMG_3768.jpg

Mπορεί οι παραλίες της Ζανζιβάρης να αποτελούν τον πόλο έλξης για τους δυτικούς, όμως το ενδιαφέρον του νησιού εστιάζεται πρωταρχικά στην πρωτεύουσα Stonetown (Mji Mkongwe στα Σουαχίλι -"παλιά πόλη") με την ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονική της, που ως επί το πλείστον χρονολογείται από τον 19ο αιώνα και αποτελεί ένα μοναδικό μείγμα από αραβικές, περσικές, ινδικές και ευρωπαϊκές επιρροές. Για το λόγο αυτό, η πόλη χαρακτηρίστηκε ως μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO το 2000. Το όνομα προέρχεται από τη χρήση των κοραλλιογενή πέτρα ως κύριο δομικό υλικό και η πόλη υπήρξε πρώην πρωτεύουσα του Σουλτανάτου της Ζανζιβάρης, και ακμαίο κέντρο του εμπορίου μπαχαρικών, καθώς και του δουλεμπορίου τον 19ο αιώνα.​

alh4.googleusercontent.com__eozQ44WDFPo_UPruEj9fqcI_AAAAAAAAAog_iGoXifVrM8Y_s912_IMG_3776.jpg

Stonetown, η πρωτεύουσα της Ζανζιβάρης


Από το αεροδρόμιο πήραμε ένα μινι βαν που μας αφησε σχετικά κοντά στο κατάλυμμά μας που βρισκόταν στην παλιά πόλη δίπλα από την αγορά Darajani που είναι το κύριο παζάρι της Ζανζιβάρης. Μας υποδέχθηκε ένας πολύχρωμο, χαοτικό συνονθύλευμα με πάγκους όπου πωλούνταν τα πάντα.
Σέρναμε τις βαλίτσες σ’ένα λαβύρινθο από στενά δρομάκια με σπίτια, καταστήματα, παζάρια και τζαμιά όπου λογικά ήταν αδύνατον για τα τροχοφόρα να κινηθούν.

alh6.googleusercontent.com__81p5TuFyEgU_UPruaYAqoHI_AAAAAAAAAqc_Cu0EkdZ_QTU_s912_IMG_3888.jpg


alh4.googleusercontent.com__S2uO6jiNI4A_UPrueKsFm6I_AAAAAAAAAqs_awhSONZEBeA_s912_IMG_3889.jpg

Αγορά Dajarani

Το Zanzibar Coffee House ήταν μια boutique επιλογή (αρκετά ακριβή ομολογώ) αλλά χαροποίησε ιδιαίτερα τους υπόλοιπους συνταξιδιώτες μου. Άνετα, φινετσάτα , περιποιημένα δωμάτια. Στα υπερ ο καλύτερος καφές του νησιού που σέρβιραν. Στα μείον ότι η εξώπορτα (για λόγους ασφαλείας; ) έκλεινε κάποια ώρα αργά το απόγευμα κι έπρεπε να χτυπάς κουδούνια για να σου ανοίξει ο φύλακας.

alh3.googleusercontent.com__jpBJYtgehPc_UPru7df3DTI_AAAAAAAAAs8_7sOnngr84wY_s912_IMG_3984.jpg

To στενό του ξενοδοχείου μας


Ερχόμενος σε επαφή με ένα συνονθύλευμα θορύβων, ανθρώπων, οσμών σε ένα καμβά παρακμής, είχα κατενθουσιαστεί. Ρούφαγα άπληστα τις εικόνες κι ήμουν πανευτυχής. Ειδικά όταν διαπίστωσα ότι η πλειονότητα των τουριστών παίρνει αυτομάτως την άγουσα για τα παραθαλάσσια resorts.

Ατέλειωτες συσκέψεις (έλληνες γαρ) και παζάρια για να καταλήξουμε τελικά να κλείσουμε ένα σύντομο τουρ για να γνωρίσουμε την παλιά πόλη. Μέχρι να μας παραλάβουν δε είδαμε και πάθαμε, χάνοντας πολύτιμο χρόνο στην αναμονή πίνοντας ένα σωρό καφέδες.

alh3.googleusercontent.com__hgOgSuRfrDs_UPruu__9drI_AAAAAAAAAsE_S0ArfGAup10_s912_IMG_3955.jpg

Μετά από μια σύντομη αναφορά στην ιστορία του νησιού από το ξεναγό μας (κατά τη διάρκεια της οποίας χάζευα τριγύρω ως συνήθως φωτογραφίζοντας ιστούς αράχνης) ξεκινήσαμε πρώτα από το πέτρινο Παλιό Φρούριο (Old Fort) που δεσπόζει στην παραλία της παλιάς πόλης, χτισμένο το 17ο αιώνα. Έχει περίπου τετράγωνο σχήμα με παρατηρητήρια ακροβολισμένα στις τέσσερις άκρες του με την εσωτερική αυλή ούσα μια τεράστια αλάνα όπου κατοικοέδρευαν μικρά καταστήματα με λογής καλλιτεχνήματα προς πώληση. Στον χώρο αυτό υπάρχει διαμορφωμένος χώρος όπου μπορεί να παρακολουθήσει κανείς μουσικοχορευτικές παραστάσεις.

alh5.googleusercontent.com__AnKqKbXxmBg_UPruvmBsGqI_AAAAAAAAAsI_gY6dSx3UU04_s912_IMG_3954.jpg


alh6.googleusercontent.com__rdHL8OG3j64_UPruJ_qUagI_AAAAAAAAAo8_xR4ibCL6y44_s912_IMG_3801.jpg

Old Fort


Δίπλα ακριβώς είναι το ορόσημο της Stonetown: το House of Wonders (ή Palace of Wonders), το μεγαλύτερο και ψηλότερο κτίριο της πόλης σε περίοπτη θέση στην παραλία της παλιάς πόλης με θέα στους κήπους Forodhani.
Το όνομα το πήρε, λόγω της νεωτερικότητάς του στην αρχιτεκτονική και διότι κατασκευαστικά χρησιμοποιήθηκαν μη παραδοσιακά υλικά (πχ στήλες από χυτοσίδηρο, πλάκες από σκυρόδεμα ή χαλύβδινες δοκοί δοκοί)
Χτίστηκε το 1883, αποτέλεσε πρώην κατοικία του Σουλτάνου της Ζανζιβάρης Barghash bin Said αλλά προοδευτικά άλλαξε πολλές χρήσεις (κυβερνητικά γραφεία, βρετανικό διοικητήριο κ.α) για να στεγάσει σημερα το Μουσείο της Ιστορίας & Πολιτισμού της Ζανζιβάρης. Ήταν το πρώτο κτίριο στη Ζανζιβάρη που απέκτησε ηλεκτρικό ρεύμα, καθώς και το πρώτο κτίριο στην Ανατολική Αφρική που διέθετε… ανελκυστήρα.
Μη με ρωτήσετε για το εσωτερικό του κτηρίου. Δεν προκόψαμε να το επισκεφθούμε.
Το House of Wonders συνδέεται με τα δύο γειτονικά παλάτια Beit al-Hukum και Beit Al Sahel (τώρα αποτελούν το Palace Museum).

alh4.googleusercontent.com__TbCTxnJ0xyI_UPru2Rs8jMI_AAAAAAAAAsk_6d2xiQUv2bU_s912_IMG_3959.jpg

House of Wonders


Οι κήποι Forodhani και ο παραλιακός πεζόδρομος είναι το σημείο συνεύρεσης των πάντων σαν πέφτει το δειλινό σε μια ατέλειωτη περαντζάδα. Τη διάρκεια της μέρας μπορείς κανείς να απολαύσει εικόνες του λιμανιού με τα παραδοσιακά ισιτοφόρα να κυλούν αθόρυβα στη θάλασσα.

alh3.googleusercontent.com__NpLvmFvQtzk_UPrurD4UZNI_AAAAAAAAArw_39aE0lxxk_Y_s912_IMG_3950.jpg


alh3.googleusercontent.com__dh5Zjji_Qj0_UPruuUiTHrI_AAAAAAAAAr8_xTh18MNQIME_s912_IMG_3951.jpg

Ακολούθησε περιήγηση στα δαιδαλώδη δρομάκια.
Η πόλη προσφέρεται για ατέλειωτες βόλτες. Να χαθείς στα δρομάκια. Να καταγράψεις εικόνες καθημερινότητας. Να επισκεφθείς κι άλλα εντυπωσιακά κτίσματα όπως τζαμιά, σπίτια ευγενών για τα οποία δεν έκανα αναφορά. Όμως όσο περπατούσα την Stonetown τόσο μια απογοήτευση με κυρίευε. Κατάσταση παρακμής όπου η πλειονότητα των κτηρίων κραυγάζουν για συντήρηση.

alh5.googleusercontent.com__L5WpBJltrmQ_UPruqcIxnQI_AAAAAAAAArk_Wa3gkDDM5aQ_s912_IMG_3934.jpg


alh4.googleusercontent.com__XLrcNMu8hf8_UPruNPhB0_I_AAAAAAAAApQ_a9YL4FF4USM_s912_IMG_3825.jpg


alh3.googleusercontent.com__pEmoliGoXCE_UPrum_eJ0tI_AAAAAAAAArc_XZsy8fENzoQ_s912_IMG_3917.jpg


alh6.googleusercontent.com__1c7RSEC9kLo_UPrvKGDjsSI_AAAAAAAAAu4e4fdc362e838c852e223ddca4c79f29.jpg


alh6.googleusercontent.com__T3u_KxVFmmw_UPru9QeCcpI_AAAAAAAAAtM_fgZkk02KlNQ_s912_IMG_3976.jpg

Το πιο γνωστό χαρακτηριστικό των σπιτιών είναι οι όμορφα διακοσμημένες ξύλινες πόρτες μερικές φορές με μεγάλα καρφιά από ορείχαλκο απότοκα Ινδικής παράδοσης. Ενίοτε αραβουργήματα από στίχους του Κορανίου διακοσμούν εξώθυρες και τοίχους ενώ περιστασιακά εντοπίζει κανείς άνθη λωτού, έμβλημα ευημερίας

alh6.googleusercontent.com__SGcjKAv5eeI_UPruRSka6XI_AAAAAAAAApk_FQDHKAQMZk0_s912_IMG_3839.jpg


alh6.googleusercontent.com__UsXLmLHz2xg_UPruU8mkDtI_AAAAAAAAAp8_aPSYA5zVInY_s912_IMG_3850.jpg


alh5.googleusercontent.com__e5mY9j4voKY_UPruJ9zHa8I_AAAAAAAAAo4_SuluR0_mOZ4_s912_IMG_3792.jpg


alh5.googleusercontent.com__2b_NOTce6DA_UPruRbaho8I_AAAAAAAAApo_L5uJavqA6gg_s912_IMG_3830.jpg

Επισκεφθήκαμε τα λουτρά Hamamni, ένα συγκρότημα δημόσιων λουτρών του 19ου αιώνα τα οποία αν και επισκέψιμα και αρκετά ατμοσφαιρικά εντούτοις έχουν πάψει από πολλές δεκαετίες να είναι λειτουργικά.

alh6.googleusercontent.com__Ts5vB6BGaM8_UPruOwIkJ9I_AAAAAAAAApc_C7Z3HmoldYM_s912_IMG_3834.jpg

Παράταιρος αλλά εντυπωσιακός σε μέγεθος ο Αγγλικανικός καθεδρικός ναός, ο πρώτος στην Ανατολική Αφρική. Χτίστηκε το 1887 σε μια περιοχή στο κέντρο της πόλης όπου υπήρχε το μεγαλύτερο σκλαβοπάζαρο της Ζανζιβάρης.
Ο χώρος επιλέχθηκε σκόπιμα για να εορτασθεί το τέλος της δουλείας και το ιερό στήθηκε στο ακριβές σημείο όπου γινόταν το deal πώλησης των σκλάβων. Σήμερα μόνο οι υπόγειοι θάλαμοι όπου στοιβάζονταν οι σκλάβοι απομένουν μάρτυρες του παρελθόντος. Θάλαμοι ανήλιαγοι, με ύψος ούτε δυό μέτρα και πεζούλια-ράφια για να χωρέσει το ανθρώπινο εμπόρευμα.

alh4.googleusercontent.com__Pyp864ykl2k_UPrvREfJezI_AAAAAAAAAu2998256340563145f380422c86c2a7c2.jpg


alh3.googleusercontent.com__9RS8aLbB8eY_UPrvN_adlhI_AAAAAAAAAuc44c86f3354118ad5a1efedc33bb6deb.jpg

Ένα μνημείο στον περίβολο της εκκλησίας αναπαριστώντας αλυσοδεμένους σκλάβους θυμίζει στους περαστικούς τον πόνο και την αγριότητα αλλοτινών εποχών. Τότε που η ανθρώπινη υπόσταση είχε τιμή πλειοδοσίας, που ο έμπορος και ο αφέντης είχαν δικαίωμα στη ζωή και το θάνατο. Όμως, άλλαξε κάτι από τότε; αναρωτήθηκα. Ίσως όχι. Υπάρχουν και σύγχρονοι σκλάβοι. Κυριολεκτικά και μεταφορικά.

alh6.googleusercontent.com__2UDH1shHwEQ_UPruXFBXsLI_AAAAAAAAAqI_8af0jfyaKlc_s912_IMG_3865.jpg

Είχε φτάσει αργά το απόγευμα όταν γυρίσαμε για μια ανάπαυλα στο ξενοδοχείο.
Το βράδυ βολτάραμε όπως όλοι οι ντόπιοι στους κήπους Forodhani δίπλα στη θάλασσα, όπου λογής πλανόδιοι είχαν απλώσει τις ψησταριές τους με λογής καλούδια. Τα παιδιά είχαν στήσει παιδική χαρά πάνω στην άμμο παίζοντας ποδόσφαιρο, κάνοντας κωλοτούμπες.

alh6.googleusercontent.com__kVD8ffK9n6I_UPru__E4bvI_AAAAAAAAAtU_HGoAPMSh1iI_s912_IMG_3991.jpg


alh6.googleusercontent.com__TMoU3tT1VlI_UPru8I1bOII_AAAAAAAAAtE_OfQ0VPt5oFk_s912_IMG_3990.jpg


alh6.googleusercontent.com__BQ_VzPTHGys_UPrvC0WozhI_AAAAAAAAAts_7KWmbNhuNu8_s912_IMG_4003.jpg

Κι εμείς απολαύσαμε ένα χαλαρό δείπνο υπό το φως των κεριών, πριν το πέπλο της νύχτας καλύψει τον ουρανό.

 

Attachments

Last edited:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εντάξει, έχουμε εξελιχθεί πάαααρα πολύ!

Ξεκινάμε ιστορίες πρίν το ταξίδι πλέον!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γάτος και γουρούνι σε ζούγκλες και βυθό :roll: Είμαι περίεργη να δω πως θα ταιριάξετε με την πανίδα της περιοχής :lol:
Τέλεια επιλογή για ταξίδι!! Περιμένω πολλές φωτο και παραλιορεπορτάζ έτσι?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εντάξει, έχουμε εξελιχθεί πάαααρα πολύ!
Ξεκινάμε ιστορίες πρίν το ταξίδι πλέον!!!
Έχουμε να γράψουμε πιο ζουμερά πράγματα μετά Αντώνη μου :)
Μη χάνουμε χρόνο!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Γάτος και γουρούνι σε ζούγκλες και βυθό :roll: Είμαι περίεργη να δω πως θα ταιριάξετε με την πανίδα της περιοχής :lol:
Τέλεια επιλογή για ταξίδι!! Περιμένω πολλές φωτο και παραλιορεπορτάζ έτσι?
Ειδικά για το τελευταίο σίγουρα μιας και το bungalow είναι μια ανάσα από τη παραλία.... και κατά τα φαινόμενα μόνο ένα γκρουπ τρελλαμένων ελλήνων θα έχει κάνει κατάληψη στη παραλία...
Ο γάτος αντε κολλάει, εγώ ως γουρούνι σε μουσουλμανική χώρα; :roll:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Παιδιά, ψέμματα λέει το ροζ γουρούνι... δεν ενθουσιάστηκα...

....τρελλάθηκα από τη χαρά μου!!! (ψιλοτσίριαζα και δεν το πίστευα !!) :clap::clap::lol::lol:

Οταν μάλιστα μου έστειλε το παρακάτω τραγούδι (για να μπούμε και στο κλίμα του αναμενόμενου ταξιδιού μας),
κουνιόμουν στους ρυθμούς του (αχ !!)


Λοιπόν άρχισα και γω τις προετοιμασίες μου:

- μπρατσάκια για το κολύμπι
- τιγρέ νεγκλιζέ για τις νύχτες στο σαφάρι, (μιας και ο ρουχισμός μας εκεί
πρέπει να ακολουθεί τους φυσικούς χρωματισμούς )
- γόβες στιλέτο κροκό (εεε σε ζούγκλα θα πάμε)
- αντιηλιακό 120 SPF (μην μαυρίσω και άλλο και δεν με βλέπουν οι φίλοι μου)
- κουνουπιέρα φορητή (για τα κουνούπια και τις μύγες τσε τσε)
- λεμονάκια για τους αστακούς μας (τη ρίγανη θα την φέρει ο travelogatos)
- φακό (για την ανεύρεση της τουαλέτας το βράδυ στο σαφάρι )

... και συνεχίζω... (μέχρι τώρα το σακβουαγιάζ έχει φτάσει τα 28 κιλά :haha:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο γάτος αντε κολλάει, εγώ ως γουρούνι σε μουσουλμανική χώρα; :roll:
Μην ανησυχείς! Δε θα σε φάει κανείς! (ξέρεις παίζει ενα θεματάκι κανιβαλισμού αυτές τις ημε΄ρες στο Travelstories...)
Καλά να περάσετε! Που θα περάσετε δηλαδή!
Να πω οτι έχω σκάσει από τη ζήλεια μου λίγο είναι...
Πότε επιστρέφετε;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μην ανησυχείς! Δε θα σε φάει κανείς! (ξέρεις παίζει ενα θεματάκι κανιβαλισμού αυτές τις ημε΄ρες στο Travelstories...)
Καλά να περάσετε! Που θα περάσετε δηλαδή!
Να πω οτι έχω σκάσει από τη ζήλεια μου λίγο είναι...
Πότε επιστρέφετε;
Βασικά είπα να εγκατασταθώ εκεί αν μου αρέσει, να τρώω ψαράκια ολημερίς και χυμούς ανανά και λιτσί αλλά η δουλειά μας καλεί πίσω , οπότε αν όλα πάνε κατ'ευχήν θα μας δείτε online στις 7 Νοεμβρη
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αγαπώ HYDRONETTA!, Aγαπώ travelogato! Aγαπώ Malysa!
Kαι έχω σκάσει κι εγώ από την ζήλια μου!! Ποιος, που, πότε, γιατί!!!
Πωπωπω τι ωραίο ταξίδι θα είναι αυτο!!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Βασικά είπα να εγκατασταθώ εκεί αν μου αρέσει, να τρώω ψαράκια ολημερίς και χυμούς ανανά και λιτσί αλλά η δουλειά μας καλεί πίσω , οπότε αν όλα πάνε κατ'ευχήν θα μας δείτε online στις 7 Νοεμβρη
Nα εγκατασταθεις,να εγκατασταθεις!!!!!
Και θα ρθω κι εγω να εγκατασταθω...λιγο πιο περα,σε αλλη καλυβα....να ανταλλαζουμε και βιζιτες βρε αδελφε!!!!!
Να περασετε ξενοιαστα,να φατε ολους τους αστακους,να τεντωθητε στις αιωρες,να...να...να...και αφηστε με εμενα εδω να βριζω χειροτερα απο λιμενεργατης!!!!!1
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Τωρα να πω οτι εχω σκασει - οχι απο ζηλεια, αλλα που δεν μπορω να παω προς το παρον. Αντε να δουμε τι θα γινει τους επομενους μηνες.

Παντως ειναι ενας εκπληκτικος συνδυασμος (στη κορυφη της places to visit λιστας μου) που το σχεδιαζω καιρο τωρα, μαζι με Σερενγκετι βεβαια.

Αναμενουμε εναγωνιως λεπτομεριες οταν με το καλο γυρισετε.

ΥΓ1: Αν μαθετε τιποτα για ημερισιες εκδρομες για ψαρεμα γραφτε σχετικα.

ΥΓ: Αυτο με τους αστακους με εχει στειλει!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αγαπώ HYDRONETTA!, Aγαπώ travelogato! Aγαπώ Malysa!
Kαι έχω σκάσει κι εγώ από την ζήλια μου!! Ποιος, που, πότε, γιατί!!!
Πωπωπω τι ωραίο ταξίδι θα είναι αυτο!!
Εγώ βλέπω τη θετική πλευρά:

Αυτοί έχουνε σκάσει που δεν είμαστε μαζί! :bleh::haha::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom