Κομόρες Τανζανία Πάμε κάπου που δεν έχουμε πάει (Κομόρες-Τανζανία), μόνο μη κάτσουμε άλλο σπίτι…

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Κεφ.2: Portfolio Koμόρων (non-kalspiros edition)

Πριν συνεχιστεί όμως η ιστορία μας δεν θα σας αφήσω στο σκότος άγνοιας για τις Κομόρες. Η μελέτη περιλαμβάνει και εξέταση άμα τη επιστροφή από το ταξίδι. Oι αριστεύσαντες θα επιβραβευθούν με μουσική από τα νησιά.


Ανθρωπογεωγραφία

Η ομοσπονδιακή ισλαμική δημοκρατία των Κομόρων είναι ένα ηφαιστειογενές σύμπλεγμα τριών νησιών μεταξύ της Μαδαγασκάρης και των ανατολικών ακτών της Αφρικής.
Τα 3 νησιά είναι η Njazidja ή Grand Comore (που είναι και το μεγαλύτερο, εκεί βρίσκεται και η πρωτεύουσα Moroni), το Μwali ή Moheli (το μικρότερο και πιο «πρωτόγονο») και το Nzwani ή Anjouan. Στην ουσία το αρχιπέλαγος περιλαμβάνει 4 νησιά, αλλά το 4ο της παρέας, το Mayotte, ζει στη πλάνη του διότι από το να μείνει πτωχόν πλην ανεξάρτητο, επέλεξε να παραμείνει υπερπόντια κτήση-θέρετρο της Γαλλίας.

awww.geoatlas.com_medias_maps_countries_comoros_co431s11_comoros_phy.jpg



Το όνομά των Κομόρων προέρχεται από το αραβικό qamar, που σημαίνει «σελήνη», η οποία υπό τη μορφή ημισελήνου κοσμεί τη σημαία τους (οι οριζόντιες λουρίδες αντιστοιχούν σε καθένα από τα νησιά του αρχιπελάγους συμπεριλαμβανομένου και του «κατεχόμενου» Mayotte).

Είναι το 3ο μικρότερο σε έκταση και το 6ο μικρότερο σε πληθυσμό κράτος της Αφρικής (μόλις κάτω από 800,000 κάτοικοι). Ο πληθυσμός είναι μίγμα Αράβων, Αφρικανών, Μαλαγάσιων κι Ασιατών και στην πλειονότητα είναι σουνίτες μουσουλμάνοι. Σύμφωνα με στοιχεία το 2008 το 50% του πληθυσμού ζει κάτω από το διεθνές επίπεδο φτώχειας (1.25$ την ημέρα, μια από τις πτωχότερες χώρες στο κόσμο).


Γλώσσα
Αν και τα αραβικά και τα γαλλικά θεωρούνται επίσημες γλώσσες , ο πληθυσμός μιλά τη Shikomoro, ένα κράμα αραβικών με σουαχίλι με διαλέκτους αναλόγως του νησιού.


Ιστορία

Τα νησιά εποικίστηκαν από τους Αφρικανούς τον 8ο αιώνα. Η παρουσία του Ισλάμ καταγράφεται ήδη από τον 11ο αιώνα. Με την άφιξη των μουσουλμάνων Αράβων, δημιουργήθηκαν σουλτανάτα το 15ο αιώνα που, τι πρωτότυπο αλληλοτρώγονταν για την επικυριαρχία.
Πορτογάλοι και από τα μέσα του 19ου αιώνα οι Γάλλοι έθεσαν υπό τον έλεγχό τους τα νησιά. Οι τελευταίοι μάλιστα ίδρυσαν και προτεκτοράτο στη περιοχή. Μόλις στις αρχές του 20ου αιώνα έγιναν ανεξάρτητη αποικία. Το 1946 ανακηρύχθηκαν αυτοδιοικούμενο υπερπόντιο έδαφος της Γαλλίας, το 1961 παραχωρήθηκε εσωτερική αυτοδιοίκηση, αλλά μόλις το 1973 με δημοψήφισμα οι κάτοικοι αποφάσισαν την ανεξαρτησία τους από την αποικιοκρατική μαμά Γαλλία.
Διάφοροι ευφάνταστοι στρατηγο-πολιτικάντες διαδέχονταν ή ανέτρεπαν ο ένας τον άλλον. Εις εξ αυτών, ο εκλεγμένος Mohamed Taki Abdoulkarim το 1996 είχε τη φαεινή ιδέα να διαλύσει την ομοσπονδιακή βουλή, να την αντικαταστήσει με ισλαμική επιτροπή, να μετονομάσει το κράτος σε Ισλαμική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία των Κομορών και να επιβάλει τον ισλαμικό νόμο στα νησιά. Επί της «εμπνευσμένης» προεδρίας του κορυφώθηκαν οι αποσχιστικές τάσεις δύο νησιών, του Moheli και του Anzouan.
Μέχρι πρόσφατα η πολιτική αστάθεια ταλανίζει τη χώρα, η οποία από την εποχή της ανεξαρτησίας ως σήμερα έχει δει γύρω στα 20 πραξικοπήματα και απόπειρες πραξικοπημάτων ως και εμφύλιο. Kατά πως φαίνεται οι τοπικοί άρχοντες συμπεριφέρονταν σαν αυτόκλητοι ηγεμόνες. Πρόσφατα το 2008 υπήρξε εισβολή του στρατού με τη βοήθεια στρατευμάτων από χώρες της Αφρικανικής Ένωσης για την ανατροπή ενός τέτοιου πολιτικάντη στο νησί Anjouan. Με βάση το νέο Σύνταγμα, υπάρχει εναλλαγή των τριών νησιών στην προεδρία, με θητεία τεσσάρων ετών το καθένα


Μουσική παράδοση

Η μουσική παράδοση στις Κομόρες, αν και άγνωστη, υπήρξε για μένα ευχάριστη έκπληξη μετά από αναζήτηση στο youtube. Από τους γνωστότερους αοιδούς είναι η τραγουδίστρια, τραγουδοποιός και οργανοπαίκτρια Nawal, o Abou Chihabi (συνέθεσε και τον εθνικό ύμνο της χώρας), ενώ πολύ ενδιαφέροντα βρήκα και τον Maalesh

Άλλο ένα ενδιαφέρον μουσικό βίντεο είναι το ακόλουθο που εκτός των εικόνων από τα νησιά, δείχνει σκηνές από γάμο που θεωρείται ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα στις μικρές κοινότητες των νησιών και αντανακλά το κοινωνικό status των οικογενειών.

Nόμισμα

Νόμισμα της χώρας είναι το φράγκο Κομόρων, το οποίο είναι σε σταθερή ισοτιμία με το ευρώ (1 Εuro = 492 Cfr) λόγω της σύνδεσης των νησιών με τη Γαλλία από την εποχή της αποικιοκρατίας. Με τα Ευρώ σας μπορείτε να κινηθείτε καθώς αποτελεί συχνά το νόμισμα στο οποίο πληρώνονται οι τουριστικές υπηρεσίες.

Κλίμα (πότε να πάτε)

Το κλίμα των νησιών είναι τροπικό, με τους μουσώνες να δημιουργούν δύο εποχές: η πρώτη (Νοέμβριος-Απρίλιος) είναι ζεστή και υγρή ενώ η δεύτερη (Μάιος-Οκτώβριος) , χαρακτηρίζεται από ξηρασία και ελαφρά χαμηλότερες θερμοκρασίες.


Πώς πάτε (αν το θελήσετε)

Στις Κομόρες θα φτάσετε αεροπορικώς γιατί για θαλάσσια διασύνδεση δεν παίρνω όρκο και δεν θα το συνιστούσα. Το 2011 η φθηνότερη επιλογή είναι Αθήνα-Dar Es Salaam με Egyptair και στη συνέχεια Dar Es Salaam – Moroni με την Τανζανική Precision air (περί τα 660 ευρώ). Ο συνδυασμός αυτός δυστυχώς δεν είναι καθημερινός και η συνολική διάρκεια του ταξιδιού αγγίζει τις …20 ώρες. Ακριβότερες επιλογές είναι μέσω Ναιρόμπι με Kenyan airways ή μέσω Παρισιού με Air Austral (όλες πολύωρες).
Μεταξύ των νησιών υπάρχει αεροπορική και θαλάσσια συγκοινωνία (η τελευταία με τους σκυλοπνίχτες αντενδείκνυται). Ενδεικτικά το R/TMoroni-Moheli κόστιζε 90 ευρώ με την Air Services Comores ( EU banned εταιρεία…)

Βίζα
Για την είσοδο στις Κομόρες απαιτείται βίζα που εκδίδεται στο αεροδρόμιο του Μoroni και το 2011 κόστιζε 60 ευρώ, διάρκειας 45 ημερών.


Διαμονή
Οι επιλογές σας είναι περιορισμένες και οι περισσότερες στη πρωτεύουσα Moroni. Εμείς καταλήξαμε στο Jardin de la paix (ως καλύτερη λύση τιμής προς ποιότητα) στο Μoroni (Grand Comore) και στο Laka Lodge στο νησί Moheli. Στο νησί Anjouan δεν προγραμματίσαμε να πάμε.


Φαγητό
Υπάρχουν, ναι υπάρχουν κάποια εστιατόρια… Hδιατροφή βασίζεται στο ρύζι, τα λαχανικά, τα φρούτα, τα θαλασσινά, ενώ το κρέας (μοσχάρι, κατσίκι) έχει τη τιμητική του κυρίως σε τελετές.


Για τα ήθη και έθιμα των Κομοριανών, αποφάσισα να γράψω μετά την επιτόπια έρευνα ώστε να έχω ιδία άποψη

Τιμώντας τέλος τον φίλο συμφορουμίτη kalspiros, παραθέτω το δικό του portfolio για τις Κομόρες με τις φωτογραφίες που ανάρτησε. http://www.travelstories.gr/community/threads/portfolio-comoros.33795/


 

Attachments

Last edited:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εντάξει, έχουμε εξελιχθεί πάαααρα πολύ!

Ξεκινάμε ιστορίες πρίν το ταξίδι πλέον!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γάτος και γουρούνι σε ζούγκλες και βυθό :roll: Είμαι περίεργη να δω πως θα ταιριάξετε με την πανίδα της περιοχής :lol:
Τέλεια επιλογή για ταξίδι!! Περιμένω πολλές φωτο και παραλιορεπορτάζ έτσι?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εντάξει, έχουμε εξελιχθεί πάαααρα πολύ!
Ξεκινάμε ιστορίες πρίν το ταξίδι πλέον!!!
Έχουμε να γράψουμε πιο ζουμερά πράγματα μετά Αντώνη μου :)
Μη χάνουμε χρόνο!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Γάτος και γουρούνι σε ζούγκλες και βυθό :roll: Είμαι περίεργη να δω πως θα ταιριάξετε με την πανίδα της περιοχής :lol:
Τέλεια επιλογή για ταξίδι!! Περιμένω πολλές φωτο και παραλιορεπορτάζ έτσι?
Ειδικά για το τελευταίο σίγουρα μιας και το bungalow είναι μια ανάσα από τη παραλία.... και κατά τα φαινόμενα μόνο ένα γκρουπ τρελλαμένων ελλήνων θα έχει κάνει κατάληψη στη παραλία...
Ο γάτος αντε κολλάει, εγώ ως γουρούνι σε μουσουλμανική χώρα; :roll:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Παιδιά, ψέμματα λέει το ροζ γουρούνι... δεν ενθουσιάστηκα...

....τρελλάθηκα από τη χαρά μου!!! (ψιλοτσίριαζα και δεν το πίστευα !!) :clap::clap::lol::lol:

Οταν μάλιστα μου έστειλε το παρακάτω τραγούδι (για να μπούμε και στο κλίμα του αναμενόμενου ταξιδιού μας),
κουνιόμουν στους ρυθμούς του (αχ !!)


Λοιπόν άρχισα και γω τις προετοιμασίες μου:

- μπρατσάκια για το κολύμπι
- τιγρέ νεγκλιζέ για τις νύχτες στο σαφάρι, (μιας και ο ρουχισμός μας εκεί
πρέπει να ακολουθεί τους φυσικούς χρωματισμούς )
- γόβες στιλέτο κροκό (εεε σε ζούγκλα θα πάμε)
- αντιηλιακό 120 SPF (μην μαυρίσω και άλλο και δεν με βλέπουν οι φίλοι μου)
- κουνουπιέρα φορητή (για τα κουνούπια και τις μύγες τσε τσε)
- λεμονάκια για τους αστακούς μας (τη ρίγανη θα την φέρει ο travelogatos)
- φακό (για την ανεύρεση της τουαλέτας το βράδυ στο σαφάρι )

... και συνεχίζω... (μέχρι τώρα το σακβουαγιάζ έχει φτάσει τα 28 κιλά :haha:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο γάτος αντε κολλάει, εγώ ως γουρούνι σε μουσουλμανική χώρα; :roll:
Μην ανησυχείς! Δε θα σε φάει κανείς! (ξέρεις παίζει ενα θεματάκι κανιβαλισμού αυτές τις ημε΄ρες στο Travelstories...)
Καλά να περάσετε! Που θα περάσετε δηλαδή!
Να πω οτι έχω σκάσει από τη ζήλεια μου λίγο είναι...
Πότε επιστρέφετε;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μην ανησυχείς! Δε θα σε φάει κανείς! (ξέρεις παίζει ενα θεματάκι κανιβαλισμού αυτές τις ημε΄ρες στο Travelstories...)
Καλά να περάσετε! Που θα περάσετε δηλαδή!
Να πω οτι έχω σκάσει από τη ζήλεια μου λίγο είναι...
Πότε επιστρέφετε;
Βασικά είπα να εγκατασταθώ εκεί αν μου αρέσει, να τρώω ψαράκια ολημερίς και χυμούς ανανά και λιτσί αλλά η δουλειά μας καλεί πίσω , οπότε αν όλα πάνε κατ'ευχήν θα μας δείτε online στις 7 Νοεμβρη
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αγαπώ HYDRONETTA!, Aγαπώ travelogato! Aγαπώ Malysa!
Kαι έχω σκάσει κι εγώ από την ζήλια μου!! Ποιος, που, πότε, γιατί!!!
Πωπωπω τι ωραίο ταξίδι θα είναι αυτο!!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Βασικά είπα να εγκατασταθώ εκεί αν μου αρέσει, να τρώω ψαράκια ολημερίς και χυμούς ανανά και λιτσί αλλά η δουλειά μας καλεί πίσω , οπότε αν όλα πάνε κατ'ευχήν θα μας δείτε online στις 7 Νοεμβρη
Nα εγκατασταθεις,να εγκατασταθεις!!!!!
Και θα ρθω κι εγω να εγκατασταθω...λιγο πιο περα,σε αλλη καλυβα....να ανταλλαζουμε και βιζιτες βρε αδελφε!!!!!
Να περασετε ξενοιαστα,να φατε ολους τους αστακους,να τεντωθητε στις αιωρες,να...να...να...και αφηστε με εμενα εδω να βριζω χειροτερα απο λιμενεργατης!!!!!1
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Τωρα να πω οτι εχω σκασει - οχι απο ζηλεια, αλλα που δεν μπορω να παω προς το παρον. Αντε να δουμε τι θα γινει τους επομενους μηνες.

Παντως ειναι ενας εκπληκτικος συνδυασμος (στη κορυφη της places to visit λιστας μου) που το σχεδιαζω καιρο τωρα, μαζι με Σερενγκετι βεβαια.

Αναμενουμε εναγωνιως λεπτομεριες οταν με το καλο γυρισετε.

ΥΓ1: Αν μαθετε τιποτα για ημερισιες εκδρομες για ψαρεμα γραφτε σχετικα.

ΥΓ: Αυτο με τους αστακους με εχει στειλει!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αγαπώ HYDRONETTA!, Aγαπώ travelogato! Aγαπώ Malysa!
Kαι έχω σκάσει κι εγώ από την ζήλια μου!! Ποιος, που, πότε, γιατί!!!
Πωπωπω τι ωραίο ταξίδι θα είναι αυτο!!
Εγώ βλέπω τη θετική πλευρά:

Αυτοί έχουνε σκάσει που δεν είμαστε μαζί! :bleh::haha::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom