Κομόρες Τανζανία Πάμε κάπου που δεν έχουμε πάει (Κομόρες-Τανζανία), μόνο μη κάτσουμε άλλο σπίτι…

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Kεφ.9. Μια μικρή γεύση από το Dar Es Salaam

H πτήση επιστροφής προς το Dar Es Salaam ήταν προγραμματισμένη νωρίς το μεσημέρι και κατά την γνωστή τακτική μας, φτάσαμε στο αεροδρόμιο χωρίς τα εισιτήρια στο χέρι. Πώς δια μαγείας βρέθηκαν στα χέρια των ελεγκτών αποτελεί μυστήριο ακόμα. Αυτό που μας κίνησε την περιέργεια ήταν το πολύχρωμο πλήθος του κόσμου που καθόταν σε μια εξέδρα εκτός του κτηρίου του αεροδρομίου λες και παρακολουθούσε ποδοσφαιρικό αγώνα. Μάλλον επρόκειτο για την υπαίθρια αίθουσα αφίξεων/αναχωρήσεων για τους ντόπιους. Αποχαιρετήσαμε τον 15ans με θερμούς εναγκαλισμούς (υπό συνεχή πειράγματα ολίγον θερμότερους για κάποιες) κι αναλωθήκαμε λίγο στην αίθουσα αναμονής χαζεύοντας τα σουβενίρ. Made in China η πλειονότης με ένα αυτoκόλλητο στις περισσότερες περιπτώσεις να δηλώνει ότι το καπελάκι είναι ενθύμιο Κομόρων.

Η μητρόπολη της Τανζανίας Dar Es Salaam, των σχεδόν 3,000,000 ψυχών είναι ταυτόχρονα η οικονομική καρδιά της χώρας. Και σαν την αντικρύζει από το παράθυρο του αεροπλάνου αναλογίζεται κανείς το μέγεθός της αλλά και την έκταση της παραγκούπολης που κατά τα φαινόμενα απαρτίζει το μεγαλύτερο μέρος ειδικά των προαστίων της.

alh3.googleusercontent.com__BvCkyFt_zco_UKel3O8rMhI_AAAAAAAAATU_NPZhqTzBkq8_s1024_P1000029.jpg


alh4.googleusercontent.com__dO0rth2pghE_UKel4GQ01fI_AAAAAAAAATg_Pw3UprnFUKc_s1024_P1000028.jpg

Η Precision air προσγειώθηκε στην ώρα της για να ξαναβρεθούμε στο καταθλιπτικό αεροδρόμιο του Dar Es Salaam, μόνο που αυτή τη φορά μπήκαμε στη διαδικασία έκδοσης βίζας. Αφού ένας υπάλληλος συνέλεξε τα διαβατήρια, περιμέναμε να μας καλέσουν ονομαστικά. Αφού μας φωτογράφισαν κι αφήσαμε και το δακτυλικό μας αποτύπωμα (όλα ψηφιακά εννοείται όχι αστεία) πήραμε το πολυπόθητο ΟΚ για να εισέλθουμε στην επικράτεια της Δημοκρατίας της Τανζανίας. Για την αποφυγή δυσάρεστων συμβάντων είχα ήδη κανονίσει transfer από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο και τούμπαλιν.
Αν και το Dar Es Salaam δεν έχει τη φήμη άλλων αφρικανικών πόλεων όσον αφορά την εκληματικότητα, εντούτοις δεν την αποκαλείς και το ασφαλέστερο μέρος στο κόσμο ειδικά για δυτικούς τουρίστες που ξεχωρίζουν σαν μύγες μεσ’στο γάλα. Έτσι επέλεξα μια σχετικά ακριβή, αλλά ασφαλή διαμονή στο κέντρο της πόλης προς όφελος όλης της ομάδας μας.

Χρόνο πολύ δεν είχαμε για εκτενή περιήγηση, παρά την επιθυμία μερικών για επίσκεψη στις υπαίθριες αγορές. Μετά από μια σύντομη ανάπαυλα, αποφασίσαμε να αναλωθούμε στην ευρύτερη περιοχή γύρω από το ξενοδοχείο. Ξεκινήσαμε μαζικά προς ανεύρεση ανταλλακτηρίου συναλλάγματος, καθώς και ενός γραφικού Cafe που ήταν καταχωρημένο στη λίστα του Lonely Planet και είχε εντοπίζει η συνταξιδιώτισσά μας Στέλλα. Με τη διαπίστωση ότι το Cafe μετουσιωνόταν σε πολυώροφο οικοδόμημα , άρχισε ένας αγώνας εξεύρεσης μέρους για να πιούμε αυτό το πολυπόθητο ρόφημα. Μετά από περπάτημα καταλήξαμε στη παραλιακή λεωφόρο με θεα το φυσικό λιμάνι της πόλης, απ’όπου ξεκινούν παντός είδους πλεούμενα με κατεύθυνση τη Ζανζιβάρη. Με θλίψη παρατήρησα ότι μια όμορφη περιοχή που θα μπορούσε δυνητικά να έχει λογιών λογιών καφέ και φαγάδικα ήταν παντελώς αναξιοποίητη, και κυρίως μη προσβάσιμη προς το υγρό στοιχείο. Με τον καθεδρικό του St.Joseph να δεσπόζει στη περιοχή καταφύγαμε σ’ενα κυριλέ ξενοδοχείο αλλά κι εκεί καφέ δεν καταφέραμε να πιούμε (τουλάχιστον έβγαλα κάποιες πανοραμικές φωτό του λιμανιού). Με το σύνδρομο στέρησης καφεΐνης, είχε αρχίσει πια το μάτι ν’ αγριεύει. Πρέπει να είμασταν πολύ απελπισμένοι για να καταλήξουμε στο παρακμιακό κυλικείο ενός ξενώνα κάποιας χριστιανικής αδελφότητας όπου τελικά ούτε και καφέ της προκοπής είπιαμε, αλλά στήσαμε κι ένα καυγά γιατί μας απαγόρευσαν να καπνίσουμε ακόμα και σ’ανοικτό χώρο.

alh6.googleusercontent.com__MnCmiS1HBZw_UKel_6_fRkI_AAAAAAAAAUM_jKY8iOKJKBU_s1024_P1000415.jpg


alh6.googleusercontent.com__Cf8HqOEq6K8_UKel_3Vf1qI_AAAAAAAAAUQ_eO8EZB3cvAE_s1024_P1000416.jpg

Επιστρέφοντας στα ενδότερα (κι αφού μας έκαναν καμάκι ταξιδιωτικοί πράκτορες να αγοράσουμε ακτοπλοϊκά εισιτήρια για τη Ζανζιβάρη), χαθήκαμε λίγο στα στενά της πόλης όπου το μόνο ενδιαφέρον ήταν κάποια ταπεινά αποικιακά κτήρια.

alh4.googleusercontent.com__dKJhKS_4NxE_UKel7S6rOoI_AAAAAAAAATw_l8Mt9A0goYU_s1024_P1000405.jpg


alh6.googleusercontent.com__EAWxGoiw_Zw_UKel8HgaB_I_AAAAAAAAAT0_sOeSZ1HwNBk_s1024_P1000406.jpg


alh6.googleusercontent.com__9maCJCT9Ut4_UKel9o_8E_I_AAAAAAAAAUE_KE0YqG_V77Y_s1024_P1000408.jpg

Επιστρέψαμε όταν πια είχε σκοτεινιάσει στο ξενοδοχείο μας για να ανακαλύψουμε με φρίκη ότι.... ήταν το καλύτερο μέρος για εκείνο τον ρημαδοκαφέ. Είχε μια υπέροχη ταράτσα για να απολαύσεις το καφέ ή το δείπνο σου με θέα το λιμάνι.
Αρνούμενοι τελικά τις γευστικές προτάσεις του για δείπνο, ξεχυθήκαμε εκ νέου στους δρόμους προς αναζήτηση παραδοσιακότερου γεύματος.
Μετά από μια δεύτερη άκαρπη περιπλάνηση προς αναζήτηση του εστιατορίου που με ζέση μας πρότεινε ο LP (ήταν κλειστό) καταφύγαμε σ’ενα ινδικό εστιατόριο μιας και ήταν η κατ’εξοχήν κουζίνα της συγκεκριμένη περιοχής. Εκεί σαν λύκοι πέσαμε πάνω σε λογής λογής εδέσματα, εν μέσω όλων των ξέμπαρκων backpackers που προφανώς κατακλύζουν την περιοχή και τα φθηνά της ξενοδοχεία.

Το κέντρο του Dar Es Salaam ομολογώ ότι θα παραμένει αδιάφορο στη μνήμη μου. Εκτιμώ ότι δεν προσφέρει κάτι στον επισκέπτη, εκτός από την αίσθηση μιας αφρικανικής μεγαλούπολης. Κάποια αξιοθέατα όπως το Εθνικό μουσείο και κυρίως το Village Museum θα ήθελα να τα είχα επισκεφθεί, αλλά δεν υπήρχαν τα χρονικά περιθώρια. Πολύ πιθανόν αν κανείς μείνει στη πόλη και με τη συνοδεία κάποιου ντόπιου, να ανακαλύψει όμορφες γωνιές, πράγμα δύσκολο για τις λίγες ώρες που αφιερώσαμε εμείς στη πόλη.
Άλλωστε εξ’αρχής δεν ήταν για μας παρά το αναγκαίο πέρασμα για να ξεκινήσουμε το σαφάρι προς το Εθνικό πάρκο Selous. Wild life here we come…

alh3.googleusercontent.com__iXkh3qrkqaE_UKemB2NAECI_AAAAAAAAAUc_kghpvsbaUgA_s1024_P1000435.jpg

Η εξωτική θέα από το δωμάτιο του ξενοδοχείου


alh6.googleusercontent.com__FRVL1LdbnNc_UKemCGwG_AI_AAAAAAAAAUg_uQVYifWZQPQ_s1024_P1000436.jpg

Mήπως υπονοεί κάτι για την ασφάλεια της πόλης;;;;


 

Attachments

Last edited:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εντάξει, έχουμε εξελιχθεί πάαααρα πολύ!

Ξεκινάμε ιστορίες πρίν το ταξίδι πλέον!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γάτος και γουρούνι σε ζούγκλες και βυθό :roll: Είμαι περίεργη να δω πως θα ταιριάξετε με την πανίδα της περιοχής :lol:
Τέλεια επιλογή για ταξίδι!! Περιμένω πολλές φωτο και παραλιορεπορτάζ έτσι?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εντάξει, έχουμε εξελιχθεί πάαααρα πολύ!
Ξεκινάμε ιστορίες πρίν το ταξίδι πλέον!!!
Έχουμε να γράψουμε πιο ζουμερά πράγματα μετά Αντώνη μου :)
Μη χάνουμε χρόνο!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Γάτος και γουρούνι σε ζούγκλες και βυθό :roll: Είμαι περίεργη να δω πως θα ταιριάξετε με την πανίδα της περιοχής :lol:
Τέλεια επιλογή για ταξίδι!! Περιμένω πολλές φωτο και παραλιορεπορτάζ έτσι?
Ειδικά για το τελευταίο σίγουρα μιας και το bungalow είναι μια ανάσα από τη παραλία.... και κατά τα φαινόμενα μόνο ένα γκρουπ τρελλαμένων ελλήνων θα έχει κάνει κατάληψη στη παραλία...
Ο γάτος αντε κολλάει, εγώ ως γουρούνι σε μουσουλμανική χώρα; :roll:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Παιδιά, ψέμματα λέει το ροζ γουρούνι... δεν ενθουσιάστηκα...

....τρελλάθηκα από τη χαρά μου!!! (ψιλοτσίριαζα και δεν το πίστευα !!) :clap::clap::lol::lol:

Οταν μάλιστα μου έστειλε το παρακάτω τραγούδι (για να μπούμε και στο κλίμα του αναμενόμενου ταξιδιού μας),
κουνιόμουν στους ρυθμούς του (αχ !!)


Λοιπόν άρχισα και γω τις προετοιμασίες μου:

- μπρατσάκια για το κολύμπι
- τιγρέ νεγκλιζέ για τις νύχτες στο σαφάρι, (μιας και ο ρουχισμός μας εκεί
πρέπει να ακολουθεί τους φυσικούς χρωματισμούς )
- γόβες στιλέτο κροκό (εεε σε ζούγκλα θα πάμε)
- αντιηλιακό 120 SPF (μην μαυρίσω και άλλο και δεν με βλέπουν οι φίλοι μου)
- κουνουπιέρα φορητή (για τα κουνούπια και τις μύγες τσε τσε)
- λεμονάκια για τους αστακούς μας (τη ρίγανη θα την φέρει ο travelogatos)
- φακό (για την ανεύρεση της τουαλέτας το βράδυ στο σαφάρι )

... και συνεχίζω... (μέχρι τώρα το σακβουαγιάζ έχει φτάσει τα 28 κιλά :haha:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο γάτος αντε κολλάει, εγώ ως γουρούνι σε μουσουλμανική χώρα; :roll:
Μην ανησυχείς! Δε θα σε φάει κανείς! (ξέρεις παίζει ενα θεματάκι κανιβαλισμού αυτές τις ημε΄ρες στο Travelstories...)
Καλά να περάσετε! Που θα περάσετε δηλαδή!
Να πω οτι έχω σκάσει από τη ζήλεια μου λίγο είναι...
Πότε επιστρέφετε;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μην ανησυχείς! Δε θα σε φάει κανείς! (ξέρεις παίζει ενα θεματάκι κανιβαλισμού αυτές τις ημε΄ρες στο Travelstories...)
Καλά να περάσετε! Που θα περάσετε δηλαδή!
Να πω οτι έχω σκάσει από τη ζήλεια μου λίγο είναι...
Πότε επιστρέφετε;
Βασικά είπα να εγκατασταθώ εκεί αν μου αρέσει, να τρώω ψαράκια ολημερίς και χυμούς ανανά και λιτσί αλλά η δουλειά μας καλεί πίσω , οπότε αν όλα πάνε κατ'ευχήν θα μας δείτε online στις 7 Νοεμβρη
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αγαπώ HYDRONETTA!, Aγαπώ travelogato! Aγαπώ Malysa!
Kαι έχω σκάσει κι εγώ από την ζήλια μου!! Ποιος, που, πότε, γιατί!!!
Πωπωπω τι ωραίο ταξίδι θα είναι αυτο!!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Βασικά είπα να εγκατασταθώ εκεί αν μου αρέσει, να τρώω ψαράκια ολημερίς και χυμούς ανανά και λιτσί αλλά η δουλειά μας καλεί πίσω , οπότε αν όλα πάνε κατ'ευχήν θα μας δείτε online στις 7 Νοεμβρη
Nα εγκατασταθεις,να εγκατασταθεις!!!!!
Και θα ρθω κι εγω να εγκατασταθω...λιγο πιο περα,σε αλλη καλυβα....να ανταλλαζουμε και βιζιτες βρε αδελφε!!!!!
Να περασετε ξενοιαστα,να φατε ολους τους αστακους,να τεντωθητε στις αιωρες,να...να...να...και αφηστε με εμενα εδω να βριζω χειροτερα απο λιμενεργατης!!!!!1
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Τωρα να πω οτι εχω σκασει - οχι απο ζηλεια, αλλα που δεν μπορω να παω προς το παρον. Αντε να δουμε τι θα γινει τους επομενους μηνες.

Παντως ειναι ενας εκπληκτικος συνδυασμος (στη κορυφη της places to visit λιστας μου) που το σχεδιαζω καιρο τωρα, μαζι με Σερενγκετι βεβαια.

Αναμενουμε εναγωνιως λεπτομεριες οταν με το καλο γυρισετε.

ΥΓ1: Αν μαθετε τιποτα για ημερισιες εκδρομες για ψαρεμα γραφτε σχετικα.

ΥΓ: Αυτο με τους αστακους με εχει στειλει!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αγαπώ HYDRONETTA!, Aγαπώ travelogato! Aγαπώ Malysa!
Kαι έχω σκάσει κι εγώ από την ζήλια μου!! Ποιος, που, πότε, γιατί!!!
Πωπωπω τι ωραίο ταξίδι θα είναι αυτο!!
Εγώ βλέπω τη θετική πλευρά:

Αυτοί έχουνε σκάσει που δεν είμαστε μαζί! :bleh::haha::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom