Κομόρες Τανζανία Πάμε κάπου που δεν έχουμε πάει (Κομόρες-Τανζανία), μόνο μη κάτσουμε άλλο σπίτι…

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Κεφ.5: Moheli: αν οι τροπικοί παράδεισοι είχαν όνομα… (2η μέρα)

Το χάραμα βρήκε τους περισσότερους ταξιδευτές μας σε πλήρη εγρήγορση απολαμβάνοντας την απόλυτη ηρεμία πριν το ξύπνημα των πουλιών με το ξέφρενο τιτίβισμά τους. Εγώ αντίθετα βρήκα την ευκαιρία να απολαύσω λίγες στιγμές χουζουρέματος χωρίς έννοιες. Ποιος αναπολεί τη δουλειά σε τέτοιο παράδεισο;

Το πρόγραμμα της ημέρας περιελάμβανε βόλτα στ’ανοιχτά του θαλάσσιου πάρκου για να συναπαντήσουμε δελφίνια. Δυστυχώς οι φάλαινες που τόσο προσδοκούσα να δω, αποφάσισαν να με σνομπάρουν και είχαν ξεκινήσει το μακρύ τους ταξίδι προς την ανταρκτική πριν την άφιξή μας. Απογοήτευση στην ομάδα, όμως η προσδοκία της βαρκάδας και η στάση για snorkeling σε ένα από τα νησάκια του θαλάσσιου πάρκου ήταν αρκούντως ελκυστική. Βατραχοπέδιλα, μάσκες, αντιηλιακά, μαγιώ και όλοι μας πανέτοιμοι να πλεύσουμε ως άλλοι ποντοπόροι στα καταγάλανα νερά του Ινδικού ωκεανού.

Απογοήτευση δεύτερη.
Η υπέροχη παραλία του lodge μας είχε μετατραπεί σε ένα ρηχό βούρκο. Ήταν η ώρα της άμπωτης και τα νερά είχαν αποτραβηχθεί τόσο πολύ που είχες την αίσθηση ότι μπορούσες να φτάσεις στα νησιά περπατώντας.

Στρογγυλοκαθήσαμε στις βάρκες ως προνομιούχοι τουρίστες αφήνοντας τους βαρκάρηδες να αγκομαχούν στη προσπάθεια να ξεκολλήσουν τα σκάφη από τα αβαθή. Με τα λιποκύτταρα από τα κοκορέτσια και τις γαρδούμπες να σμιλεύουν τις κορμοστασιές μας, είναι ευτύχημα που δεν μείναμε σφηνωμένοι στη παραλία δια το υπόλοιπον της ημέρας. Ας είναι καλά τα στιβαρά μπράτσα των βαρκάρηδων, ψημένα από τη θαλασσινή αρμύρα, με τους πόρους του δέρματος να στάζουν κόμπους ιδρώτα κάτω από το πυρωμένο τροπικό ήλιο, κυλώντας σα δάκρυ στο εβένινο γυμνό τους στήθος :)shock::shock::shock: :haha::haha::haha: έχω μέλλον ως συγγραφέας Άρλεκιν?).


ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_PA260152.jpg

H ονειρεμένη παραλία με άμπωτη :( photo by malysa

ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_IMG_3423.jpg

Τα αβαθή λόγω άμπωτης επέτρεπαν να βλέπουμε τα κοράλια photo by travelogatos

ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_P1000143.jpg

Γαλαζοπράσινα νερά...

Προσπερνώντας αρχικά ένα μικρό νησί γεμάτο θαλασσοπούλια ξανοιχτήκαμε στον αχανή ινδικό ωκεανό προς ανεύρεση δελφινιών. Κι όλο και ξεμακραίναμε, κι όλο ο ήλιος ανελέητα μαστίγωνε τις πλάτες μας κι όλο εγώ έκανα αλλοπρόσαλλες σκέψεις ότι αντί για δελφίνια πάμε καρφί στις ακτές της Μαδαγασκάρης για να πουληθούμε σκλάβοι στις μπανανοφυτείες.
Και ξάφνου τα παιχνιδιάρικα θαλάσσια θηλαστικά σε μεγάλες ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους κι άρχισαν να φλερτάρουν με τα σκάφη σ’ένα ξέφρενο ράλι ταχύτητας. Από τη χαμηλή βάρκα ένοιωθες πως αν άπλωνες το χέρι θα άγγιζες τη ράχη τους.

ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_IMG_3438.jpg


ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_IMG_3445.jpg


ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_IMG_3442.jpg

photos by travelogatos


«Μπορώ να κολυμπήσω με τα δελφίνια;» ρώτησα σε ιμιτασιόν γαλλικήν, λες κι ο ανοικτός ωκεανός ήταν πισίνα ενυδρείου και τα χαριτωμένα αυτά πλάσματα άλλη όρεξη δεν είχαν παρά να πλατσουρίζουν χαρωπά γύρω από ένα τρελαμένο τουρίστα. Μάσκα, βατραχοπέδιλα και βουτιά. Ίσα ίσα που πρόλαβα να δω 3 φιγούρες να εξαφανίζονται στα σκοτεινά νερά. Το φωτεινό μου παράδειγμα ακολούθησαν κι οι δυό τραβελοστορίτες από την άλλη βάρκα, αλλά με απογοητευτικά αποτελέσματα. Τα δελφίνια είχαν ήδη απομακρυνθεί.
Εύκολα βουτήξαμε. Ωραιότατη η θερμοκρασία νερού. Λίγο φοβιστική η αίσθηση ότι μπορεί κι άλλο πεινασμένο πτερύγιο να αναδυθεί από τα βαθιά, αλλά τώρα πώς ξαναμπαίνουμε στη βάρκα; Ο travelogatos δίκην αθλητού ενόργανης γυμναστικής τα κατάφερε με τη πρώτη. Εγώ πάλι και η malysa δώστου δίναμε σάλτους αλλά όλο στο νερό καταλήγαμε. Απελπίστηκα ότι θα ξεμείνω καταμεσής του ωκεανού, βορρά των θαλάσσιων αρπακτικών. Ευτυχώς ο βαρκάρης με τα στιβαρά του μπράτσα (ψημένα από τη θαλάσσια αρμύρα, με τους πόρους του δέρματος να στάζουν κόμπους ιδρώτα κλπ κλπ) με ανέσυρε στη βάρκα. Με τη malysa μας τα πράγματα ήταν πιο σύνθετα. Ο ένας μεν τη τράβαγε πάνω από τη βάρκα, ο άλλος δε (εντός του νερού) ως πιστός μουσουλμάνος αδυνατούσε να σπρώξει τα οπίσθια μιας αλλόθρησκης τουρίστριας. Μετά τις άκαρπες προσπάθειες, οι ενδοιασμοί του ξεπεράστηκαν και με μια δυνατή ώθηση από τα στιβαρά του μπράτσα (ψημένα από τη θαλάσσια αρμύρα, με τους πόρους του δέρματος να στάζουν κόμπους ιδρώτα κλπ κλπ) η ταλαίπωρη malysa μας τσουβαλιάστηκε σαν φρεσκοψαρεμένη συναγρίδα στο πάτο της βάρκας, εν μέσω πανηγυρισμών ημών των υπολοίπων.

Με τη ψευδαίσθηση ότι υποδυθήκαμε έστω και για λίγο τον Κουστώ, συνεχίσαμε προς ένα από τα νησάκια του θαλάσσιου πάρκου για snorkeling και χαλάρωση στη παραλία.
Ένας καταπράσινος βράχος και μια κατάλευκη παραλία ήταν όλο κι όλο το σκηνικό. Αφού προσάραξαν στην άμμο οι βάρκες, αναζητήσαμε αμέσως προστασία κάτω από τα δέντρα που πρόσφεραν πλουσιοπάροχα σκιά από τον τροπικό ήλιο.

ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_P1000161.jpg


ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_P1000199.jpg


ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_P1000197.jpg



Ανασύνταξη δυνάμεων και με πλήρη εξοπλισμό βουτήξαμε ευθύς στα γαλαζοπράσινα νερά χαζεύοντας με τις μάσκες μας αχόρταγα τα κοράλια στο βυθό.

ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_P1000196.jpg


ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_P1000194.jpg


ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_P1000176.jpg


ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_P1000183.jpg


ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_P1000174.jpg


ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_P1000172.jpg


Το μεσημεράκι είχε πια φτάσει και πήραμε το δρόμο επιστροφής με θέα το παραθαλάσσιο χωριό Nioumachoi.

ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_IMG_3473.jpg

Nioumachoi
Το απόγευμα για μια ακόμα φορά κύλησε νωχελικά με μπάνιο. Η παλίρροια είχε καλύψει ολούθε τη παραλία του ξενοδοχείου μας. Πόσο αντίθετη εικόνα από κείνη που αντικρίσαμε το πρωί.

Για μια ακόμα φορά το δειλινό μας βρήκε δίπλα από τη θάλασσα. Παρακολουθώντας το δίσκο του ήλιου να μας αποχαιρετά ξεσπάσαμε σε χειροκροτήματα σαν θεατές ενός εντυπωσιακού θεάματος.
Η φύση αποδείχθηκε γι’ακόμα μια φορά εμπνευσμένος σκηνοθέτης….

ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_P1000217.jpg


ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_P1000224.jpg


Οι αστακοί που μας περίμεναν φρεσκο-ψαρεμενο-μαγειρεμένοι ήταν μια οπτική πανδαισία αντάξια για την κατάληξη μιας όμορφης, χαλαρής μέρας. Όντας μίζερος δεν τους άγγιξα καθόλου, προς τέρψιν των συνδαιτυμόνων μου που τους καταβρόχθησαν εν ριπή οφθαλμού.
Όμως άνθρακες ο θησαυρός. Γευστικά δεν προκάλεσαν στεναγμούς γαστριμαργικής ηδονής.
Άλλωστε όπως μας γνωστοποιήθηκε οι ντόπιοι σπάνια τους τρώνε. Πόσο μάλλον να ξέρουν να τους μαγειρεύουν… :(

ai752.photobucket.com_albums_xx162_hydronetta_Comoros_IMG_3511.jpg



 

Attachments

Last edited:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εντάξει, έχουμε εξελιχθεί πάαααρα πολύ!

Ξεκινάμε ιστορίες πρίν το ταξίδι πλέον!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γάτος και γουρούνι σε ζούγκλες και βυθό :roll: Είμαι περίεργη να δω πως θα ταιριάξετε με την πανίδα της περιοχής :lol:
Τέλεια επιλογή για ταξίδι!! Περιμένω πολλές φωτο και παραλιορεπορτάζ έτσι?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εντάξει, έχουμε εξελιχθεί πάαααρα πολύ!
Ξεκινάμε ιστορίες πρίν το ταξίδι πλέον!!!
Έχουμε να γράψουμε πιο ζουμερά πράγματα μετά Αντώνη μου :)
Μη χάνουμε χρόνο!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Γάτος και γουρούνι σε ζούγκλες και βυθό :roll: Είμαι περίεργη να δω πως θα ταιριάξετε με την πανίδα της περιοχής :lol:
Τέλεια επιλογή για ταξίδι!! Περιμένω πολλές φωτο και παραλιορεπορτάζ έτσι?
Ειδικά για το τελευταίο σίγουρα μιας και το bungalow είναι μια ανάσα από τη παραλία.... και κατά τα φαινόμενα μόνο ένα γκρουπ τρελλαμένων ελλήνων θα έχει κάνει κατάληψη στη παραλία...
Ο γάτος αντε κολλάει, εγώ ως γουρούνι σε μουσουλμανική χώρα; :roll:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Παιδιά, ψέμματα λέει το ροζ γουρούνι... δεν ενθουσιάστηκα...

....τρελλάθηκα από τη χαρά μου!!! (ψιλοτσίριαζα και δεν το πίστευα !!) :clap::clap::lol::lol:

Οταν μάλιστα μου έστειλε το παρακάτω τραγούδι (για να μπούμε και στο κλίμα του αναμενόμενου ταξιδιού μας),
κουνιόμουν στους ρυθμούς του (αχ !!)


Λοιπόν άρχισα και γω τις προετοιμασίες μου:

- μπρατσάκια για το κολύμπι
- τιγρέ νεγκλιζέ για τις νύχτες στο σαφάρι, (μιας και ο ρουχισμός μας εκεί
πρέπει να ακολουθεί τους φυσικούς χρωματισμούς )
- γόβες στιλέτο κροκό (εεε σε ζούγκλα θα πάμε)
- αντιηλιακό 120 SPF (μην μαυρίσω και άλλο και δεν με βλέπουν οι φίλοι μου)
- κουνουπιέρα φορητή (για τα κουνούπια και τις μύγες τσε τσε)
- λεμονάκια για τους αστακούς μας (τη ρίγανη θα την φέρει ο travelogatos)
- φακό (για την ανεύρεση της τουαλέτας το βράδυ στο σαφάρι )

... και συνεχίζω... (μέχρι τώρα το σακβουαγιάζ έχει φτάσει τα 28 κιλά :haha:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο γάτος αντε κολλάει, εγώ ως γουρούνι σε μουσουλμανική χώρα; :roll:
Μην ανησυχείς! Δε θα σε φάει κανείς! (ξέρεις παίζει ενα θεματάκι κανιβαλισμού αυτές τις ημε΄ρες στο Travelstories...)
Καλά να περάσετε! Που θα περάσετε δηλαδή!
Να πω οτι έχω σκάσει από τη ζήλεια μου λίγο είναι...
Πότε επιστρέφετε;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μην ανησυχείς! Δε θα σε φάει κανείς! (ξέρεις παίζει ενα θεματάκι κανιβαλισμού αυτές τις ημε΄ρες στο Travelstories...)
Καλά να περάσετε! Που θα περάσετε δηλαδή!
Να πω οτι έχω σκάσει από τη ζήλεια μου λίγο είναι...
Πότε επιστρέφετε;
Βασικά είπα να εγκατασταθώ εκεί αν μου αρέσει, να τρώω ψαράκια ολημερίς και χυμούς ανανά και λιτσί αλλά η δουλειά μας καλεί πίσω , οπότε αν όλα πάνε κατ'ευχήν θα μας δείτε online στις 7 Νοεμβρη
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αγαπώ HYDRONETTA!, Aγαπώ travelogato! Aγαπώ Malysa!
Kαι έχω σκάσει κι εγώ από την ζήλια μου!! Ποιος, που, πότε, γιατί!!!
Πωπωπω τι ωραίο ταξίδι θα είναι αυτο!!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Βασικά είπα να εγκατασταθώ εκεί αν μου αρέσει, να τρώω ψαράκια ολημερίς και χυμούς ανανά και λιτσί αλλά η δουλειά μας καλεί πίσω , οπότε αν όλα πάνε κατ'ευχήν θα μας δείτε online στις 7 Νοεμβρη
Nα εγκατασταθεις,να εγκατασταθεις!!!!!
Και θα ρθω κι εγω να εγκατασταθω...λιγο πιο περα,σε αλλη καλυβα....να ανταλλαζουμε και βιζιτες βρε αδελφε!!!!!
Να περασετε ξενοιαστα,να φατε ολους τους αστακους,να τεντωθητε στις αιωρες,να...να...να...και αφηστε με εμενα εδω να βριζω χειροτερα απο λιμενεργατης!!!!!1
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Τωρα να πω οτι εχω σκασει - οχι απο ζηλεια, αλλα που δεν μπορω να παω προς το παρον. Αντε να δουμε τι θα γινει τους επομενους μηνες.

Παντως ειναι ενας εκπληκτικος συνδυασμος (στη κορυφη της places to visit λιστας μου) που το σχεδιαζω καιρο τωρα, μαζι με Σερενγκετι βεβαια.

Αναμενουμε εναγωνιως λεπτομεριες οταν με το καλο γυρισετε.

ΥΓ1: Αν μαθετε τιποτα για ημερισιες εκδρομες για ψαρεμα γραφτε σχετικα.

ΥΓ: Αυτο με τους αστακους με εχει στειλει!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αγαπώ HYDRONETTA!, Aγαπώ travelogato! Aγαπώ Malysa!
Kαι έχω σκάσει κι εγώ από την ζήλια μου!! Ποιος, που, πότε, γιατί!!!
Πωπωπω τι ωραίο ταξίδι θα είναι αυτο!!
Εγώ βλέπω τη θετική πλευρά:

Αυτοί έχουνε σκάσει που δεν είμαστε μαζί! :bleh::haha::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom