Κιργιστάν Ουζμπεκιστάν Τατζικιστάν Τουρκμενιστάν Τέσσερα "Σταν" (Ουζμπεκιστάν, Τουρκμενιστάν, Τατζικιστάν, Κιργιστάν) και μια απουσία (Καζακστάν)

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165


Ασκήσεις επί χάρτου
Μια πρόχειρη ματιά στον χάρτη των πρώην σοβιετικών (ο Αλλάχ να τις κάνει) δημοκρατιών της Κεντρικής Ασίας αρκεί για ν’ αντιληφθεί κανείς ότι το Καζακστάν από μόνο του διαθέτει υπερδιπλάσια επιφάνεια απ’ αυτήν που καλύπτουν τα υπόλοιπα τέσσερα Σταν μαζί. Μιλάμε δηλαδή για έναν γεωγραφικό γίγαντα, που κάθεται φαρδιά πλατιά και ξεδιάντροπα πάνω στα μικρότερα αδερφάκια του, απολύτως απαθές απέναντι στο γεγονός ότι τα καταπλακώνει με τον όγκο του. Τι να πιάσεις και τι ν’ αφήσεις από έναν τέτοιο κολοσσό όταν διαθέτεις όλο κι όλο έναν σκάρτο μήνα για την κεντρασιατικό περιπλάνηση; Αναστεναγμός κι απελπισία. Όσο κοιτάω τον χάρτη τόσο αυξάνονται οι φόβοι μου ότι όπως ο Μπρους Γουίλλις είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει, έτσι και το Καζακστάν είναι πολύ μεγάλο για να χωρέσει στο συγκεκριμένο ταξίδι.

Προβλήματα όμως τέτοιου μεγέθους, η Ιστορία μας διδάσκει ότι δεν αντιμετωπίζονται με την πεπατημένη και τις έτοιματζίδικες συνταγές. Η λύση τους απαιτεί τόλμη, γοητ… ε, αρετή ήθελα να πω και, κυρίως, αντισυμβατική σκέψη. Η φαντασία στην εξουσία όπως λέει και το σχετικό σύνθημα! Έτσι λοιπόν κι εγώ, κατ’ ευθείαν εμπνεόμενη από τον Μάη του ’68 αλλά και τον σύντροφο Χριστόφορο (Κολόμβο) και το γνωστό αυγό του προχωρώ θαρρετά σε μια απλή όσο και ριζοσπαστική λύση αποδεικνύοντας εν τοις πράγμασι ότι οι μεγάλες επαναστατικές αλλαγές είναι πάνω απ’ όλα θέμα βούλησης και αποφασιστικότητας. Κάνω που λέτε ένα ωραιότατα copypaste τον ηλεκτρονικό χάρτη, τον μεταφέρω στο κρεβάτι του Προκρούστη, δηλαδή σ’ ένα φωτογραφικό προγραμματάκι της Canon, ενεργοποιώ το trim και … ιδού, θαυμάστε αποτέλεσμα:



Μεγαλοφυές, μην μου πείτε όχι! Και όλα αυτά με μία κίνηση. Εντάξει, δεν λέω, το πράσινο εξακολουθεί όσο να’ναι να καταλαμβάνει σημαντικό μέρος της εξεταζόμενης επιφάνειας, πλην όμως πρώτον, έχει περιοριστεί σημαντικά σε μέγεθος και, δεύτερον και κυριότερο, έχει εξαφανιστεί εντελώς το όνομα της ενοχλητικά μεγάλης χώρας που δεν χωράει στο ταξίδι. Bye bye Καζακστάν! Some other time maybe. Για την ώρα όμως delete. Cancel. Erase. Πόσο πιο σαφές να το κάνω; Σαν να μην υπήρξε ποτέ. Πώς είπατε; Καζακστάν; Υπάρχει τέτοιο κράτος; Περίεργο, εγώ πάντως πρώτη φορά τ’ ακούω. Τι; Πρώην σοβιετική δημοκρατία; Α μπα, αποκλείεται, λάθος κάνετε. Ορίστε, κοιτάξτε εδώ στον χάρτη (μου), κι άμα βρείτε χώρα με τέτοιο όνομα να μου τρυπήσετε τη μύτη.

Άκρως ικανοποιημένη από την λαθροχειρία μου, κι αφού συγχάρηκα και χειροκρότησα τον εαυτό μου ως όφειλα, σκύβω και πάλι πάνω στον κουτσουρεμ… ε, συγνώμη για το σαρδάμ… απλοπλοιημένο χάρτη των Σταν και ζυγιάζω τα μεγέθη από την αρχή. Φτου και ξανά φτου! Πάλι δεν βγαίνουν οι αριθμοί. Κάτι σαν το ελληνικό χρέος ένα πράγμα. Ακόμα και μετά την περικοπή-μαμούθ, μας μένουν στα χέρια περί τα 1.250.000 τετραγωνικά χιλιόμετρα να βολέψουμε. Σαν να λέμε οκτώ Ελλάδες και βάλε. Ήτοι το δράμα πόρρω απέχει από την επίλυσή του. Μικρότερο ασφαλώς σε διάσταση από το προηγούμενο αλλά πάντως δράμα παρόλα αυτά.

Και τώρα τι κάνουμε;

Πρώτον, επειδή το θέμα είναι σοβαρό και απαιτεί βαθιά περίσκεψη, σηκώνουμε το τηλέφωνο και παραγγέλλουμε καφέ από την καντίνα.

Δεύτερον, δίπλα ακριβώς από τον χάρτη, ανοίγουμε σε σμίκρυνση τον συγκριτικό πίνακα με τις τιμές προμηθευτών ειδών θέρμανσης και κλιματισμού ώστε αν σκάσει μύτη ξαφνικά εκείνος ο ξενέρωτος ο προϊστάμενος να μπορούμε μ’ ένα κλικ να μεταπηδήσουμε στο σχετικό αρχείο να φανεί τάχα μου ότι μοχθούμε για την εταιρεία και τον καπιταλισμό.

Και τρίτον βάζουμε το μυαλό μας να σκεφτεί εξ επαγωγής: Ποιες στάσεις είναι αυτές που ΔΕΝ γίνεται με τίποτε να μην συμπεριληφθούν σ’ ένα τέτοιο ταξίδι; Ασφαλώς το Ουζμπεκιστάν είναι αδιαπραγμάτευτο. Εφόσον μέσα στα σύνορά του περικλείονται ονόματα όπως Σαμαρκάνδη και Μπουχάρα έχει κερδίσει από χέρι. Άσε πια η Τασκένδη, κάποτε πρωτεύουσα ολοκληρης της σοβιετικής κεντρασιαστικής επικράτειας, και φορτισμένη μεταξύ άλλων με τις πικρές μνήμες από τις νύχτες του Αγίου Βαρθολομαίου της ελληνικής Αριστεράς το 1956. Ιστορία μου αμαρτία μου…

Άρα μέχρι στιγμής έχουμε τρεις πόλεις must στο πρόγραμμα, πέντε-έξι ώρες απόσταση η μία από την άλλη. Υπολογίζοντας από τρεις μέρες την κάθε μία μαζί με τις ενδιάμεσες μετακινήσεις, ίσον εννιά μέρες μίνιμουμ. Μέχρις εδώ καλά. Τη Χίβα να δω πως θα βολέψω που είναι στην άλλη άκρη της χώρας. Εσωτερική πτήση; Δηλαδή με Ουζμπεκιστάν αιρλάινς; Ωχ ωχ ωχ.. Τέλος πάντων, ας μετρήσουμε προσωρινά άλλες δυο μέρες για την Χίβα που είναι μικρή, τρεις μαζί με την Αράλη, σύνολο δώδεκα και πάμε παρακάτω. Πρώτα όμως διάλειμμα (Soudianos, το Καλίνκα παρακαλώ!) γιατί από το επόμενο επεισόδιο θα μπούμε πλέον σε πιο μπλεγμένα χωράφια.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εκ βαθέων οι ευχαριστίες μου για μια περιοχή που θέλω πολύ να επισκεφθώ
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Πότε πρόλαβες κι όλας και μπήκες βρε θηρίο!:)

Ερώτηση αδαούς περί της λειτουργίας του σάιτ: Δεν βλέπω να εμφανίζεται το θέμα στην αρχική σελίδα του travel stories στις Τελευταίες Συζητήσεις. Πρέπει να κάνω κάπου αναγγελία αρχής αφήγησης ή αρκεί που το έβαλα στο "ταξιδιωτικές ιστορίες σε εξέλιξη"?
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Κύριοι, κυρίες, δεσποινίδες μου (τι είστε) και αγαπητή 'μαρίδα', εφοδιαστείτε με πασατέμπο, λιόσπορο και γκαζόζες και στρωθείτε! Στις οθόνες σας μόλις ξεκίνησε κολοσσός!!!

υ.γ. πάω να καθίσω μπροστά από το γουρούνι...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κύριοι, κυρίες, δεσποινίδες μου (τι είστε) και αγαπητή 'μαρίδα', εφοδιαστείτε με πασατέμπο, λιόσπορο και γκαζόζες και στρωθείτε! Στις οθόνες σας μόλις ξεκίνησε κολοσσός!!!
υ.γ. πάω να καθίσω μπροστά από το γουρούνι...
Δίπλα, έχω πιάσει πρώτη θέση.
Μήπως Isabelle μου λίγο πριν την ολοκληρώσεις να μας καλέσεις να μας διαβάσεις τα τελευταία κεφάλαια; κάτι σε απαγγελίες συγγραφέων. Να έχουμε και αποκλειστικότητα. Υπέροχο καλογραμμένο κείμενο. Διπλό δώρο συνεπώς
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
oυζμπεκισταν και καζακτσαν πηγα το 1987 οταν ηταν περιοχες της τοτε σοβιετικης ενωσης . ηταν μαρτιος και ο καιρος ανοιξιατικος στο ουζμπεκισταν και πιο ζεστος στο καζακσταν. παροτι επισκεφθηκαμε μονο τις τοτε πρωτευουσες τασκενδη και αλμα ατα , πιστευω οτι ειναι κρατη που αξιζουν μια αναλυτικη περιπλανηση ..
δηλωνω συμμετοχη σε οποια παρεα κανει προγραμμα προς .......STAN. :clap:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
oυζμπεκισταν και καζακτσαν πηγα το 1987 οταν ηταν περιοχες της τοτε σοβιετικης ενωσης . ηταν μαρτιος και ο καιρος ανοιξιατικος στο ουζμπεκισταν και πιο ζεστος στο καζακσταν. παροτι επισκεφθηκαμε μονο τις τοτε πρωτευουσες τασκενδη και αλμα ατα , πιστευω οτι ειναι κρατη που αξιζουν μια αναλυτικη περιπλανηση ..
δηλωνω συμμετοχη σε οποια παρεα κανει προγραμμα προς .......STAN. :clap:
Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει πλήρη stan. Είναι στα υπόψιν....
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Σας ευχαριστώ όλους για τη θερμή υποδοχή, οφείλω όμως να παραδεχτώ ότι ο Soudianos με έστειλε με τη μουσική υπόκρουση!

υ.γ. Hydronetta ακόμα χρωστάς κάποιο Νησί ή μου φαίνεται; :) Άντε γιατί κοντεύουμε να γίνουμε βούδες από την πολλή υπομονή.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τρελαίνομαι για σοβαρές ιστορίες γραμμένες με το χιούμορ της isabele..
έχω υπομονή!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.211
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom