Νορβηγία Η κατάκτηση του άγριου Βορρά

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

Κεφάλαιο 7: Η Θάλασσα…

Όσο εμείς τριγυρνάγαμε, η Λέϊα είχε μετατρέψει την κουζίνα του σκάφους σε μαγειρείο. Είχε ετοιμάσει δυο φαγητά: Ένα σκανδιναβικό πιάτο, σούπα με λαχανικά και χοιρινό, και για τους μη χοιρινοφάγους της παρέας ένα σκανδιναβικό κους κους με σάλτσα βατόμουρου… Ευτυχώς που δεν είμαι χορτοφάγος. Ο καιρός είχε ζεστάνει, και με τον ήλιο να πέφτει πάνω μας μέσα στο απάνεμο λιμάνι, μπορεί και σημειακά να είχαμε αγγίξει και τους 15 βαθμούς. Μετά λοιπόν το απολαυστικό μεσημεριανό μας στο κατάστρωμα, ήρθε η ώρα να αναχωρήσουμε για την επιστροφή μας.







Εκεί, παρενέβη ο καπετάνιος μας. Ξέρετε, μας λέει, όταν δε μεταφέρω τουρίστες, το χόμπι μου είναι η παρατήρηση φαλαινών. Κοίταζα λοιπόν όσο σας περίμενα, και εδώ στο φιόρδ αυτό φαίνεται να έχουμε δυο μπλε φάλαινες. Ξέρετε, το μεγαλύτερο θηλαστικό στον πλανήτη, όχι το θανάσιμο παιχνίδι στο internet… Θέλετε να ψάξουμε να τις βρούμε; Θα μας βγάλει κάνα μισάωρο εκτός προγράμματος, έχει κανείς πρόβλημα αν αργήσουμε;

Ξεκινήσαμε λοιπόν, μιας και κανείς δεν είχε πρόβλημα (και να είχε, υποψιάζομαι ότι το έλυσε ησύχως!) και τις αναζητήσαμε. Και τις βρήκαμε, όπως βρήκαμε και μια τρίτη, μια μικρότερη Minke στο τέλος. Και είδαμε και τους παγετώνες τριγύρω. Και ο @kalspiros, είδε επιτέλους μερικά puffin, κάτι πουλάκια που μας είχε φάει τ’ αυτιά από το πρωί ότι θέλει να τα δει (δε λέω, γλυκούλικα είναι…).






























Φάλαινα minke:









Μετά και τις φάλαινες, ο δρόμος της επιστροφής. Το καράβι διέθετε μπόλικο καφέ, ελεύθερο για όλους, αλλά κάτι η έλλειψη ύπνου, κάτι το νανουριστικό κούνημα των κυμάτων, η παρέα «έπεσε». Μιάμιση ώρα μετά, όμως, στο επόμενο «αξιοθέατο», είμασταν και πάλι όλοι στο κατάστρωμα. Ο παγετώνας Dahlbreen απλωνόταν μπροστά μας, “up-close and personal” που λέγαμε και στο χωριό μου. Είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακός οπτικά, αλλά ταυτόχρονα είναι και σοκαριστικά εντυπωσιακός ακουστικά, με δυνατά κράκ να ακούγονται από όλες τις κατευθύνσεις, συνήθως προερχόμενα από την προέλαση του παγετώνα κάπου στο βάθος, κι όχι από κάποιο κομμάτι του που αποκόπτεται για να πέσει στη θάλασσα.

Δυστυχώς, δεν κατέγραψα κάποιο κρακ σ' αυτό το βιντεάκι:

Για περισσότερα σχετικά με τους παγετώνες στο Svalbard, βρήκα αυτή την παρουσίαση αρκετά περιεκτική και πολύ κατατοπιστική: http://www.unis.no/wp-content/uploads/2014/08/1.-Glaciers-on-svalbard.pdf

























Η επιστροφή, διαρκείας δυο ωρών περίπου από δω ως το Longyearbyen βρίσκει τον @kalspiros να την έχει πέσει στην καμπίνα του καραβιού, και τους υπόλοιπους να απολαμβάνουμε τη διαδρομή, που είναι ιδιαίτερα ανώμαλη λόγω φουσκοθαλασσιάς. Προς το τέλος, διασταυρωθήκαμε με το κρουαζιερόπλοιο που έφευγε (και τα απόνερά του μας κούνησαν για τα καλά).




 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
:clap::clap::clap: υποκλίνομαι! δεν διάβασα απλώς... την "ρούφηξα" την εισαγωγή κι αναμένω εναγωνίως τη συνέχεια. Προορισμός που με ιντριγκάρει
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:clap::clap::clap: υποκλίνομαι! δεν διάβασα απλώς... την "ρούφηξα" την εισαγωγή κι αναμένω εναγωνίως τη συνέχεια. Προορισμός που με ιντριγκάρει
Εσένα ειδικά, θα σε ιντριγκάρει ακόμα παραπάνω πιο κάτω. Μην το κουνήσεις ρούπι. :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλη αρχή... (μονο διορθωσε το ορθογραφικο στον τιτλο, κριμα ειναι...)
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλη αρχή... (μονο διορθωσε το αρθογραφικο στον τιτλο, κριμα ειναι...)
ΚΑλά σου λέει, πάρε παράδειγμα από το Samion...

Εμενα μου αρέσει το δασκαλίστικο ύφος, κάθομαι να πάρω μαθήματα. ΜΕ τα βίντεα δεν τα πάω καλά, αλλά θα τα προσπεράσω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία !!!! Αναμένω τη συνέχεια.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Μου ήρθε μια δροσιά, τόσο που λέω να κλείσω το a/c! Κώστα, περιμένουμε τη συνέχεια!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Επιτέλους θα δω πολική αρκούδα! ευχαριστώ!περιμένω τιμές αν μπορείς.
Ειδικά το κόστος οδηγού..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom