Λιβύη Λιβύη χώρα της άμμου...

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι

Για μεσημεριανό είπαμε να αλλάξουμε τις πρόσφατες αποκτηθείσες τοπικές διατροφικές συνήθειες και να επιστέψουμε στο μενού που έχουμε συνηθίσει, δηλαδή στην κρεατοφαγία.. Ο Νώντας είχε εισηγηθεί από χθες να αγοράσουμε κοτόπουλα και να τα ψήσουμε στη υπαίθρια ψησταριά που υπάρχει στο χώρο πριν από την είσοδο του φαραγγιού. Περνώντας λοιπόν το πρωί από τον χασάπη είδαμε και πάθαμε να τον πείσουμε πως θέλουμε 12 κοτόπουλα..
- 12???? Ρωτά και κοιτά με γουρλωμένα μάτια το τζουτζούκο..
- Ναι 12.. λέει ο Νώντας κάνοντας τον υπολογισμό των ατόμων και το πόσο τρώει ο κάθε ένας μας....Άσε που είναι και μικρά, αν τα ξεπουπουλιάσεις θα μείνουν τα μισά είπε με το βλέπει το μέγεθος των πτηνών..
-Μόνο μην μας βάλουν να τα σφάξουμε κιόλας έτσι?
- Θα τα σφάξουν οι οδηγοί μας ανακοινώνει ο τζουτζούκος με ένα χαμόγελο που φτάνει στα αυτιά..
Όση ώρα χρειάστηκε να ψηθούν οι μισοί πάλευαν να διώχνουν τις μύγες και οι άλλοι μισοί ήταν σε σκληρές διαπραγματεύσεις στα τουριστικομάγαζια λαϊκής τέχνης….Η μυρωδιά που πλημμύρισε το τόπο αυξάνοντας την έκκριση γαστρικών υγρών και όρεξης εμένα μου υπενθύμισε ότι θα την βγάλω πάλι με τουρσί και σαρδέλα αφού το σκόρδο που ήταν το βασικό συστατικό του μαριναρίσματος για μένα είναι ο διάολος μου...Ας είναι, φταίω εγώ που δεν το είπα ενωρίτερα, αν και θα έπρεπε να μου έχει γίνει μάθημα τόσες φορές που την έχω πατήσει .
Φάγαμε του σκασμού και όταν αποφασίσαμε να πάρουμε το δρόμο του γυρισμού με το ζόρι σέρναμε τα πόδια μας πάνω στις καυτές μαύρες ηφαιστειοπέτρετες .
Περάσαμε το πλατό και όταν φάνηκαν οι πρώτες αμμοκορυφές οι οδηγοί οδήγησαν τα τζιπ πάνω τους και για 3-4 ώρες δημιουργούσαμε διάδρομους διαφυγής από βουνό σε βουνό από κορυφή σε κορυφη.. Και αν τη πρώτη φορά βλέποντας αυτά τα βουνά τα παρομοίωσα με φρεσκοχτυπημένη σαντιγί, τώρα μέσα σε αυτά, πάνω σε αυτά, αισθάνομαι σαν ένα ανυπόμονο δάχτυλο που βουτά στο γεμάτο μίξερ δοκιμάζοντας την αφρώδη παχιά κρέμα.. ..Μαγεία να το πω, όνειρο να το πώς, δεν ξέρω, σίγουρα πάντως ήταν ασύγκριτο μοναδικό όσο και πραγματικό.. Μα πως διάολο βρίσκουν το δρόμο? Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι ότι από αριστερά πρέπει να είναι η κοιλάδα που αφήσαμε για χάρη της περιπέτειας και που πρέπει να ξαναβρούμε αν θέλουμε να επιστρέψουμε ανάμεσα στους ζωντανούς , μπροστά ίσια η περίπου ίσια είναι η Germa και δεξιά μας η συνέχεια των αμμόβουνων που αυτή τη στιγμή κατακτούμε και που δεν λένε να τελειώσουν..
- Αυτοί ξέρουν αλλοίμονο , είναι τσακάλια λέει η Αγγελική..
- Μπαμ! Ένας ξερός θόρυβος ένα σάλτο και ένα τσακ το τζιπ του αρχηγού, δηλαδή το δικό μας καρφώνεται στο κορυφη ενός βουνού…
- Και τώρα Αγγελική θα μας φάνε τα αληθινά τσακάλια αν δεν ξεκολλήσουμε από εδώ !!
Το να κατέβουμε μας φάνηκε μια λογική λύση αλλά δεν ήταν πραγματοποιήσιμη για τον απλούστατο λόγο ότι οι πόρτες δεν άνοιγαν είχαν μπλοκάρει από την αμμο . Περιμέναμε να πλησιάσουν και οι άλλοι να δουν τα χάλια μας, να απομακρύνουν λίγο την αμμο ώστε να μας επιτρέψει να βγούμε και να υποστούμε τα γιουχαΐσματα που έπεσαν σύννεφο….. Γαμώτο τι ατυχία και αυτή..
- Είδες την αρχηγάρα σας? Λέει κάποιος , μου φαίνεται είναι η Ολυμπία …Μόνο για εμάς λέτε που χανόμαστε,,,.. να τώρα..
Τσιμουδιά εμείς με κατεβασμένο κεφάλι και το ηθικό στο πάτωμα, στη αμμο δηλαδή, αρχίσαμε να σκάβουμε με τα χέρια βοηθώντας στον απεγκλωβισμό …

.. καρφωμένοι σε μια κορυφη


και για να μην γινουμε παρελθον και ξεχασμενοι σαν αυτο εδω..


σκαψαμε με χερια και ποδια για να ξεκαρφωσουμε το τζιπ..


το κοτο-μπαρμεκιουυυυυυυυ


οι κατοικοι της ερημου..ελπιζω να φαινεται αυτη τη φορα...


και οταν λεω στα 4 ...ειναι στα 4 και με ντοκουμεντα...νανε καλα οι φιλοι θεατες!!!


..με βημα αργο ...κατω απο το ηλιο...

 

Attachments

Last edited by a moderator:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ααααα, δεν παίζω! Λιβύη προτού φύγω, ε???? Για να με κρατάς σε αγωνία!

Γράφε, γράφε, να την ευχαριστηθώ ολόκληρη άμα γυρίσω!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Lullu περιμένω να διαβάσω με αγωνία την Λιβύη χωρίς εμένα!
στον διαγωνισμό χορού έφερες κανένα ρεκορ??
ορκίζομαι στα νυστέρια σου οτι βγήκες πρώτη...:cool:
γιά λέγε λοιπόν...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Λιβύη, διαγωνισμοί χορού, για λέγε, για λέγε.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Λιβύη, διαγωνισμοί χορού, για λέγε, για λέγε.
στην ιταλία ήταν οι χοροί!!!
ξεκίνησε απο εκεί για προθέρμανση και μετά τα δωσε όλα στην σαχάρα:D
μυστήρια καρότσια οι γυναίκες!!:rolleyes:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
στην ιταλία ήταν οι χοροί!!!
ξεκίνησε απο εκεί για προθέρμανση και μετά τα δωσε όλα στην σαχάρα:D
Δηλαδη στην Ιταλια ξεκινησε η Lulu με ταγκο (του καλου ενεκεν) και στην Λιβυη κατεληξε σε χορους της κοιλιας εξαιτιας της απουσιας του καλου της;
(φωτογραφιες εχουμε;)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. οχι καλε μη τα μπερδευετε τα πραγματα..ασε που τα κυβικα μου δεν επιτρεπουν τετοια αθληματα..
Στην Ιταλια ηταν ο χορος οπου απολαυσα τον Tito Saif ενα Αιγυπτιο κορυφη στο χορο της κοιλιας και την Azuya μια αμερικανα κορυφαια και αυτη στο ειδος αυτο...εγω και ο καλος μου εκανα οφθαλμολουτρα!!!!! μαζι με καποιους αλλους....:haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
lullu, αργεις... αφου δεν χόρεψες κιόλας... μην το καθυστερείς... γράψε!!!!!! :) θελουμε κι εμεις οφθαλμόλουτρο...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
κοριτσια να και ο τιτο σειφ...
...
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
και αυτο...
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
και η αμερικανα Ανσουγια....
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...
τι να πω??!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.982
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom