Λιβύη Λιβύη χώρα της άμμου...

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι

Και αφού λοιπόν μετά από ένα τετραήμερο ρυθμού ανατολίτικης μουσικής και λικνισμάτων χορού , ένα γρήγορα πέρασμα από το κοντινό Σαν Μαρίνο και μια απίστευτη καθυστέρηση στο δρόμο για Ρώμη από τις τεράστιες ουρές στον αυτοκινητόδρομο φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας κοντά στη VIA CAVUR που θα περνούσαμε τις 2 τελευταίες μέρες στη πόλη που έζησα τα φοιτητικά μου χρόνια, να περπατήσω στη γειτονιά να πιω το καφέ μου στο ίδιο μπαράκι της Μαλατέστα, να δώ τα αγαπημένα πρόσωπα φίλων εκείνων των χρόνων…
.. Στο αεροδρόμιο αποχαιρέτησα τον καλό μου , τον κουμπάρο και την Τζίνα που επέστρεφαν Ελλάδα , ενώ εγώ μετά της κουμπάρας Oliv και τον Νώντα συναντήσαμε την υπόλοιπη παρέα στο κανονισμένο ραντεβού στο καφέ του αεροδρομίου αναμένοντας τη πτήση της Αφρικίας για Λιβύη..
Η αφρικία στην ώρα της λοιπόν, με το κατακαινούργιο αεροσκάφος με τα άνετα καθίσματα για να απλώσεις και να βουλιάξεις τα ταλαιπωρημένα οπίσθια και να φας με άνεση χωρίς να κινδυνεύεις να τρακάρεις μετωπικά με το εμπρός κάθισμα …,να παίξεις με την ατομική οθόνη touch screen επιλέγοντας από λίστα προγραμμάτων με πολλαπλές επιλογές, εκτός από τα καταλλήλως πειραγμένα έργα σύμφωνα με τις επιταγές του κορανίου, να εκπαιδευτείς στο σκάκι, στο σουντοκου , σε τεστ μνήμης, γλιτώνοντας από άλλα παρατράγουδα και γκρίνιες… προς το παρόν..
Μετά από μια ώρα και κάτι πτήση, προσγειωθήκαμε στη Τρίπολη, που αν δεν ήταν οι άπειρες γιγαντοαφίσες του φίλου Καντάφι να μας χαμογελά και να μας υποδέχεται θα στοιχηματίζαμε ότι δεν φτάσαμε ποτέ και πουθενά για τον απλούστατο λόγο ότι καμιά πινακίδα σε γλώσσα κατανοητή η γνώριμη μας κατεύθυνε ,οι άλλοι συνταξιδιώτες ως για μαγείας εξαφανίστηκαν στις άλλες πτήσεις ανταπόκρισης , ούτε σε κανένα πίνακα αφίξεων, από τους 2 που υπήρχαν, εμφανίστηκε ο αριθμός πτήσης μας ,αλλά το κυριότερο οι βαλίτσες μας, δεν εμφανίστηκαν στο ξεχαρβαλωμένο ιμάντα..
Άντε πάλι να εξηγείς σε ένα άνθρωπο που δεν γνωρίζει άλλη γλώσσα πλην της αραβικής και να περιγράφεις το χρώμα ,σχήμα των αποσκευών βοηθούμενη από ένα πλαστικοποιημένο χαρτί που έχει φωτογραφημένα κάποια από τα είδη βαλιτσών.., να βγαίνεις έξω από τα ρούχα σου από την απίστευτη συμπεριφορά άλλων ομοιοπαθουντων που σε παρακάμπτουν με αγένεια στην ατέλειωτη ουρά έξω από το γραφείο απολεσθέντων, ανακαλύπτοντας τελικά πως ορισμένες εκφράσεις και προτάσεις σε γλώσσα international είναι κατανοητές από όλους κυρίως αν συνοδεύονται και από ένα υψηλότερο τόνο φωνής …
Από τις 4.30 το απόγευμα ώρα άφιξης της πτήσης μας , πτήση φάντασμα κατά τα άλλα, φύγαμε από το αεροδρόμιο στις 10 το βράδυ!!!!!!!!!! πράγμα που δεν μας πτόησε καθόλου αλλα μας πρόσθεσε και μια πεινα απιστευτη ... Βρηκαμε τον οδηγο μας τον Φετχι, που για τις επομενες μέρες θα ακούει στο τζουτζούκος , παρατσουκλι που δικαίως του δοθηκε απο να μας περιμενει ο δυστυχος εξω ολες αυτες τις ώρες των διαδικασιων..
Το βανακι μας οδηγησε μεσα απο την απιστευτη κινηση της πρωτευουσας σε ενα εστιατορειο με θαλασσινα οπου δεν αργησε να επανέλθει η διαταραγμενη ισσοροπια γαστρικων υγρων και σακχαρου του σωματος μας..Μεσάνυχτα και κατι φτασαμε στο ξενοδοχειο Golden beach στη παραλια της Τριπολης ...

 

Attachments

Last edited by a moderator:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ααααα, δεν παίζω! Λιβύη προτού φύγω, ε???? Για να με κρατάς σε αγωνία!

Γράφε, γράφε, να την ευχαριστηθώ ολόκληρη άμα γυρίσω!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Lullu περιμένω να διαβάσω με αγωνία την Λιβύη χωρίς εμένα!
στον διαγωνισμό χορού έφερες κανένα ρεκορ??
ορκίζομαι στα νυστέρια σου οτι βγήκες πρώτη...:cool:
γιά λέγε λοιπόν...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Λιβύη, διαγωνισμοί χορού, για λέγε, για λέγε.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Λιβύη, διαγωνισμοί χορού, για λέγε, για λέγε.
στην ιταλία ήταν οι χοροί!!!
ξεκίνησε απο εκεί για προθέρμανση και μετά τα δωσε όλα στην σαχάρα:D
μυστήρια καρότσια οι γυναίκες!!:rolleyes:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
στην ιταλία ήταν οι χοροί!!!
ξεκίνησε απο εκεί για προθέρμανση και μετά τα δωσε όλα στην σαχάρα:D
Δηλαδη στην Ιταλια ξεκινησε η Lulu με ταγκο (του καλου ενεκεν) και στην Λιβυη κατεληξε σε χορους της κοιλιας εξαιτιας της απουσιας του καλου της;
(φωτογραφιες εχουμε;)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. οχι καλε μη τα μπερδευετε τα πραγματα..ασε που τα κυβικα μου δεν επιτρεπουν τετοια αθληματα..
Στην Ιταλια ηταν ο χορος οπου απολαυσα τον Tito Saif ενα Αιγυπτιο κορυφη στο χορο της κοιλιας και την Azuya μια αμερικανα κορυφαια και αυτη στο ειδος αυτο...εγω και ο καλος μου εκανα οφθαλμολουτρα!!!!! μαζι με καποιους αλλους....:haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
lullu, αργεις... αφου δεν χόρεψες κιόλας... μην το καθυστερείς... γράψε!!!!!! :) θελουμε κι εμεις οφθαλμόλουτρο...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
κοριτσια να και ο τιτο σειφ...
...
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
και αυτο...
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
και η αμερικανα Ανσουγια....
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...
τι να πω??!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom