Λιβύη Λιβύη χώρα της άμμου...

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι

Οταν η ματια σου πεφτει πανω στο αγερωχα λαμπρο θεατρο σου κοβονται τα ποδια..μπροστα σου ανυψωνεται μια ομορφια, μια αρχιτεκτονικη φινετσα και νιωθεις πως αποτελεις κομματι μιας θεατρικης πραξης που μολις διεξαγεται και ακτινοβολεις ετεροφωτα λιγη απο τη λαμψη του..
Βγαινοντας απο το θεατρο ενας φαρδυς διαδρομος μας οδηγει στα ρωμαικα λουτρα, τοπος φυσικης ανακουφισης,χαλαρατικου spa, ( α !ολα και ολα αυτο να λεγεται βεβαια , καλοπερνουσαν οι προγονοι, μεσα στη χλιδα και ανεση,) τοπος γεννεσης πολιτικων και κοινωνικων σκανδαλων, συνομοσιων και ολα αυτα στο παρελθον κατι γνωστο και στις μερες μας, η καλυτερα στη πολιτικη σκηνη της εποχης μας...
Μεχρι που φτανει η ματια, παντου σκορπισμενα κτισματα, ναοι, κολωνες, μωσαικα, λουτρα, φορουμ, θεατρα, ωδεια που φτανουν μεσα στη θαλασσα, μες στο κυμα, που τοσους αιωνες τωρα τα δροσιζει, τα σκεπαζει τα νανουριζει τα διατηρει ...Ειναι η πρωτη φορα που βλεπω τοσα αγαλματα στο φυσικο περιβαλλον τους, στη θεση που τους δοθηκε και ειναι σαν να αναδυονται απο τον αφρο της θαλασσας, αλλα ειναι θαμμενα στο υγρο ταφο της μεσογείου θυματα του σεισμου του 365 και καποια άλλα φαντάζομαι κοσμουν αιθουσες ευρωπαικών η άλλων μουσείων , ηταν βλέπεις ενα βημα απο τη θαλασσα με ευκολη μετακινηση και μεταφορα....


Δεν πολυκαταλαβαμε ποτε περασαν οι ωρες οταν καποια στιγμη ο Τζουτζουκος σφυριξε τελος χρονου στη περιηγηση ,λεγοντας οτι πρεπει να προλαβουμε τη πτηση μας για sebha και να παραλαβουμε τις βαλιτσες μας που ειχαν σκασει μυτη..
Γεμισαμε απο ανακουφηση.. που επιτελους θα αλλαξουμε και πηραμε το δρομο για να συναντησουμε τα εσωρουχα και τις κρεμες μας...και αντι να ξεφουσκωσουμε γιναμε μπαλονια τεραστια απο τον εκνευρισμο στη θεα των αποσκευων, που μας τις παρουσιασαν αταραχοι, απαθεις, ξεσκισμενες, παραβιασμενες, τα ρουχα ανω κατω, τα δωρα σκισμενα,χωρις λουκετα και τα αγορασαμε και ενα σωρο ευρω νανε λεει ασφαλειας , μη χεσω ασφαλεια δηλαδη ,..
-Βρε ανθρωπε μου για δεν με περιμενες ,να μου ζητησεις να σου ανοιξω τη βαλιτσα μου και να χωθεις μεσα ολοκληρος μα σε χωραγε ετσι μιτσιαλιος ( μικροσκοπικος για τους μη κρητες) που εισαι?
-Οι Ιταλοι τοκαναν..
-Γιατι , τι ψαχνουν οι Ιταλοι?
-Αλκοολ λεει εκεινος...
-ΣΥΝΕΛΘΕ!!!!!!!!! οι Ιταλοι πινουν και ξερενονται εδω και αιωνες δεν τομαθες????
..Το τι εγινε δεν περιγραφετε... και εγω εκει να του πριζω τα αυτια για οτι θυμομουνα ...
Απο ολο το χαλι αυτο κερδισμενη βγηκε η Αφροδιτη που μεσα στη βαλιτσα βρηκε ενα χαλακι προσευχης με 2 τεραστιες τρυπες στα σημεια που τα γονατα κανουν πετσες απο την σταση της προσευχης,εχασε ομως τη κρεμμα προσωπου της και αλλοιμονο αν την εχωσαν στη βαλιτσα του τυπου με το χαλακι και τη βρει η γυναικα του αν περιχαρης που γυρισε ο συζυγος ψαξει για δωρο ,η δε Ποπη οικονομησε ενα παιδικο παιχνιδι..Οι μπαγασες ειχαν μιαμιση μερα να σκαλησουν 9 βαλιτσες και παλι σκατα τακαναν και μπερδεψαν τα περιεχομενα..
Οι φωνες απο το χωρο αφιξεων μεταφερθησαν στο χωρο αναχωρησεων, που ειναι 3 μετρα πιο κει,οταν μας ανακοινωσαν πως υπαρχει θεση για 7 οι δε αλλοι ας πανε με ταξι μα 790 χιλιομετρα αποσταση ειναι, ειναι και βραδυ και η οδηγηση ειναι ανετη...
-Τι λες παιδι μου ? Τι ειναι 790 χιλιομετρα ,ενα τσιγαρο δρομο δηλαδη ε????
Και αφου η κρατηση εγινε εδω και μηνες γιατι εχουμε οι μισοι θεση και αλλοι ειναι απεξω?
Απο εκεινη τη στιγμη αρχισε ενα μαρτυριο συζητησεων, απειλων, απαιτησεων.Εγω ως συνηθως εξαλλη με το πρακτορειο που δεν ειχε ενημερωσει για το προβλημα ενω το γνωριζε , μονο αφησε τον κακομοιρο Φετχι -τζουτζουκο οχι μονο και αβοηθητο αλλα και ανημερωτο αφου ουτε εκεινος γνωριζε τιποτα και μας οδηγησε στο αεροδρομιο μες τη καλη χαρα για να πεταξωμε..
Κατανοητο φιλε οτι δεν φταις εσυ , αλλα εσυ θα τα ακουσεις και παρε τηλ το αφεντικο σου πες του να ελθει εδω αφου δεν σηκωνει το τηλ να βρουμε λυση γιατι κανεις μας δεν φευγει απο εδω..
Ο τζουτζουκος δεν γνωριζω αν τηλεφωνησε αλλα και να τοκανε, κανεις δεν φανηκε , σου λεει αστην την υστερο να υστεριαζει τι θα κανει βραδιατικο μια ξενη στη Τριπολη ??
Οσο εβλεπα οτι δεν ερχοταν ουδεις απο το πρακτορειο να βρουμε μια λυση απο κοινου, αλλα βλεποντας και τον Νωντα με αυτη την ηρεμια που τον διακατεχει αλλα εμενα μου δινει στα νευρα τοσο φουντωνα απο μεσα μου και απεξω μου..και αποφασισα να βαλω τα μεγαλα μεσα..,φανηκα και ενηργησα δηλαδη σαν κατινα αμερικανα που τρεχει στη πρεσβεια με το παραμικρο, αλλα δεν γινοτανε αλλιως..και επειδη ουτε το τηλ της πρεσβειας για επειγουσες καταστασεις απαντουσε , μεσω πρεσβειας Μιλανου δωθηκε σημα στο υπουργειο εξωτερικων στη Αθηνα ,οπου ο γνωστος δηλαδη και φιλος , εριξε τα σχετικα τηλ στο πρακτορειο και αμεσως βρεθηκε λυση..
-Ανακατεψες το αμμο με τη θαλασσα οπως ειπε ο Νωντας κοινως τακανες μπαχαλο..
Δεν γνωριζω αν αυτο και εφταιξε η αν συνεβαλε καθολου,στο να βρεθει και ξενοδοχειο αποψε και θεσεις στην αυριανη πτηση,παραλληλα ανακαλυψαμε οτι ο πρακτορας ειναι κολλητος του ενος υιου του Κανταφι που και οι δυο παιχτες δυνατοι στο σκακι ερχονται στη χωρα μας για αγωνες και διακοπες κυριως στη Κρητη..
-Ενταξει εκανα τη κατινια μου , αλλα τωρα ολοι βρισκεστε σε αυτο το φοβερο ξενοδοχειο εξω απο τη Τριπολη με το μπανακι σας ,τα φρου φρου και αρωματα, και αυριο ολοι με πτηση για Sebha....δικαιωμα στο ελεος δηλαδη...η οχι?..
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ααααα, δεν παίζω! Λιβύη προτού φύγω, ε???? Για να με κρατάς σε αγωνία!

Γράφε, γράφε, να την ευχαριστηθώ ολόκληρη άμα γυρίσω!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Lullu περιμένω να διαβάσω με αγωνία την Λιβύη χωρίς εμένα!
στον διαγωνισμό χορού έφερες κανένα ρεκορ??
ορκίζομαι στα νυστέρια σου οτι βγήκες πρώτη...:cool:
γιά λέγε λοιπόν...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Λιβύη, διαγωνισμοί χορού, για λέγε, για λέγε.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Λιβύη, διαγωνισμοί χορού, για λέγε, για λέγε.
στην ιταλία ήταν οι χοροί!!!
ξεκίνησε απο εκεί για προθέρμανση και μετά τα δωσε όλα στην σαχάρα:D
μυστήρια καρότσια οι γυναίκες!!:rolleyes:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
στην ιταλία ήταν οι χοροί!!!
ξεκίνησε απο εκεί για προθέρμανση και μετά τα δωσε όλα στην σαχάρα:D
Δηλαδη στην Ιταλια ξεκινησε η Lulu με ταγκο (του καλου ενεκεν) και στην Λιβυη κατεληξε σε χορους της κοιλιας εξαιτιας της απουσιας του καλου της;
(φωτογραφιες εχουμε;)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. οχι καλε μη τα μπερδευετε τα πραγματα..ασε που τα κυβικα μου δεν επιτρεπουν τετοια αθληματα..
Στην Ιταλια ηταν ο χορος οπου απολαυσα τον Tito Saif ενα Αιγυπτιο κορυφη στο χορο της κοιλιας και την Azuya μια αμερικανα κορυφαια και αυτη στο ειδος αυτο...εγω και ο καλος μου εκανα οφθαλμολουτρα!!!!! μαζι με καποιους αλλους....:haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
lullu, αργεις... αφου δεν χόρεψες κιόλας... μην το καθυστερείς... γράψε!!!!!! :) θελουμε κι εμεις οφθαλμόλουτρο...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
κοριτσια να και ο τιτο σειφ...
...
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
και αυτο...
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
και η αμερικανα Ανσουγια....
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...
τι να πω??!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom