ΗΠΑ New Orleans & New York: The Louisiana Blues

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

WELCOME TO, NBA JAM!



Το ρολόι έδειχνε σχεδόν 5, μ’ εμάς να βγαίνουμε ανανεωμένοι για τη συνέχεια του προγράμματος μας. Φίλε μάλλον χάσαμε το λεωφορείο, πέρασε πριν ένα λεπτό, αναφώνησα προβληματισμένος, για να λάβω την απάντηση, αχ τι κρίμα, θα περιμένουμε το επόμενο πίνοντας ένα στο The Holy Ground…

Έντιμα τα 6,5$ που δώσαμε για μεγάλη μπύρα με σφηνάκι (το σωστό, το τίμιο, το Αμερικάνικο σε ουζοπότηρο) bourbon, με τον Νίκο να κάνει και το ψώνιο του, πραγματοποιώντας ανάληψη από ΑΤΜ μέσα σε μπαρ, για χρήματα που μάλλον πάλι σε μπαρ θα κατέληγαν (δεν υιοθετώ).


DSC_0999 (104)d.jpg



Τελικά το λεωφορείο δεν ήρθε ποτέ, οπότε ανεβήκαμε στο τραμ με κατεύθυνση το κέντρο, κόβοντας το με τα πόδια μέσω της Loyola Ave, όπου είδαμε και τις πρώτες εξωπραγματικές -για τα Ελληνικά δεδομένα που έχουμε συνηθίσει- εικόνες. Φίλαθλοι της αντίπαλης ομάδας με φανέλες να κατευθύνονται αμέριμνοι προς το γήπεδο:


DSC_0999 (104)g.jpg



DSC_0999 (106).JPG



Όπως ήδη θα ‘χετε καταλάβει απ’ τον τίτλο, το απόγευμα μας ήταν αφιερωμένο σε ένα πολυπόθητο όνειρο πολλών (μεταξύ άλλων και δικό μας), την παρακολούθηση ενός αγώνα ΝΒΑ από κοντά, κάτι που μέχρι πριν λίγο καιρό μόνο στη φαντασία μας συνέβαινε. Το Smoothie King Center, έδρα μεταξύ άλλων της τοπικής ομάδας των Pelicans δεν άργησε να φανεί:


DSC_0999 (111).JPG



Φτάσαμε στα κιγκλιδώματα και τον πρώτο έλεγχο όπου κάπου εκεί ξεκίνησαν τα ευτράπελα…

- Λυπάμαι αλλά δε περνάτε με το σακίδιο
- Γιατί; Ένα μπλουζάκι έχει μέσα και τη φωτογραφική μηχανή
- Λυπάμαι, έτσι είναι ο κανονισμός


Αρχίζουμε να παίρνουμε κάτι λίγες ανάποδες, προσεγγίζοντας ωστόσο έναν υπεύθυνο των Pelicans που ήταν λίγα μέτρα παρά δίπλα και με γαλιφιές τύπου «αφήστε μας, από την Ελλάδα ερχόμαστε και είμαστε οπαδοί των πελεκάνων» μας περνάει πολύ ευγενικά και άμεσα από τον πρώτο έλεγχο.

Δεύτερος έλεγχος, αεροδρομικού τύπου σκανάρισμα, tag στα σακίδια ότι ελέγχθηκαν και είσοδος στο γήπεδο. Νομίζαμε…

- Α λυπάμαι, δε μπορώ να δεχτώ το barcode σας, είναι τυπωμένο, εγώ το θέλω ηλεκτρονικά
- Και τι διαφορά έχει, που να το βρούμε ηλεκτρονικά τέτοια ώρα;
- Λυπάμαι, έτσι είναι ο κανονισμός


Ξανά έξω βρίζοντας περισσότερο αυτή τη φορά, πηγαίνοντας στο ταμείο

- Λυπάμαι, δε μπορώ να σας εξυπηρετήσω, βρείτε το ηλεκτρονικά

Ανάμεσα σε αρκετά μπινελίκια και κακή σύνδεση internet καταφέρνουμε τελικά μετά κόπων και βασάνων να συνδεθούμε στο λογαριασμό του Ticketmaster και να κατεβάσουμε το πολυπόθητο pdf, οπότε κινηθήκαμε γρήγορα και πάλι προς την είσοδο όπου θα περνούσαμε ξανά τη διαδικασία αεροδρομικού ελέγχου.

- Λυπάμαι, τα σακίδια δε μπορούν να περάσουν, απαγορεύεται.
- Θα μας τρελάνεις ρε φίλε; Εσύ τα σκάναρες πριν 15 λεπτά, ορίστε και το tag που μας έβαλες.:mad:
- Όχι, δεν είναι στις προβλεπόμενες διαστάσεις και απαγορεύεται από τον κανονισμό (αφαιρώντας παράλληλα το ΔΙΚΟ ΤΟΥ) tag.
- Μα μας έχει αφήσει ο υπεύθυνος από πριν, αυτός έδωσε εντολή
- Λυπάμαι δεν ξέρω τίποτα, να τον φέρεις εδώ μπροστά μου


Κάπου εκεί άρχισαν οι «ευχές» μου σε άπταιστα Ελληνικά για τη χώρα και το αμερικάνικο έθνος με τη μαλακία που τους δέρνει, ενθυμούμενος τα πάντα με ότι βρισιά (πολιτική και μη) είχα διαθέσιμη. Ήμουν εκτός εαυτού, με τον ψυχραιμότερο Νίκο να τρέχει ξανά έξω φέρνοντας και πάλι τον υπεύθυνο όπου μας έδωσε για δεύτερη φορά την άδεια του. Δεν έφταιγαν φυσικά οι φουκαράδες οι υπάλληλοι, εντολές εκτελούσαν. Ο υπεύθυνος επενέβη, οπότε τέλος καλό, όλα καλά, μ’ εμάς ν’ ανεβαίνουμε τις κυλιόμενες σκάλες προς την κερκίδα του γηπέδου:


DSC_0999 (122).JPG



Είχαμε βεβαίως χάσει τα εθιμοτυπικά, την είσοδο των ομάδων και τον ύμνο αλλά χαλάλι. Η αρχική εντύπωση στα μάτια μου ήταν αυτή ενός τεράστιου εμπορικού κέντρου και όχι γηπέδου, κάτι που αργότερα επιβεβαίωσα. Να και οι πρώτες φωτογραφίες από τη θέση μας:


DSC_0999 (128).JPG



DSC_0999 (131).JPG



Ο αγώνας αφορούσε βεβαίως την ομάδα των Pelicans με τους Dallas Mavericks των δύο σούπερ σταρ, αλλά το γήπεδο ήταν μισοάδειο και η κερκίδα υποτονική, και την άκουγες μόνο όταν σηκώνονταν για σουτ ο Irving ή ακόμα περισσότερο όταν εκτελούσε βολές ο Dončić:


DSC_0999 (137).JPG



Ζήσε την ατμόσφαιρα μου λέγανε, κάνοντας με να γελάσω δυνατά μόλις την έζησα. Ρε ποια ατμόσφαιρα, εδώ έχουμε ζήσει Παλέ σε τελικό κόρατς στριμωγμένοι δύο άνθρωποι σε μονή θέση με το γήπεδο να κοντεύει να πέσει από τις φωνές, τι να φτουρήσουνε τώρα οι Αμερικανοί; Το show όμως ήταν μοναδικό, οφείλω να το πω, με αμέτρητες εκπλήξεις κατά τη διάρκεια των διακοπών του παιχνιδιού, από κληρώσεις, μαζορέτες, μέχρι Jazz & Blues μπάντες που έδιναν το δικό τους χρώμα στην αναμέτρηση:


DSC_0999 (156).JPG



Βγήκαμε μια αναμνηστική φωτογραφία για να έχουμε, φορώντας σαφώς βαρύτερο μπασκετικό μπλουζάκι από τα δύο που ήταν στο παρκέ εκείνη την ώρα,


DSC_0999 (159)d.jpg



Κι αφού πήραμε μια τελευταία γεύση από την πολύ ωραία και χαμηλού κόστους θέση που κλείσαμε (μόνο 22$ παρακαλώ) αναχωρήσαμε πριν τη λήξη του αγώνα γιατί αφενός είχαμε ξυλιάσει από το Air condition τύπου bluestar που χτυπούσε στις κερκίδες, αφετέρου γιατί είχαμε ξενερώσει απίστευτα με τους Αμερικανούς. Οι τύποι δεν έρχονται για να δούνε μπάσκετ, αλλά για να φάνε μπέργκερ, πίτσα, να πιουν αναψυκτικό και όλες αυτές τις αηδίες. Ούτε εγώ θυμάμαι πόσες φορές με σήκωσαν ή πέρασαν απ’ το οπτικό μου πεδίο, κάνοντας με να κοιτάω την οθόνη αντί για το παρκέ. Η πλειοψηφία των θεατών συμπεριφέρονταν λες και έκαναν όντως βόλτα σ’ ένα μεγάλο εμπορικό που στη μέση του συμβαίνει και μια εκδήλωση τύπου «έλα μωρέ, ας περάσουμε μια βόλτα να δούμε τι παίζει». Αυτός είναι και ο λόγος που το γήπεδο γέμισε μετά το ημίχρονο:


DSC_0999 (165).JPG



Δε λέω, τεράστια εμπειρία και χαρήκαμε που τη ζήσαμε, αλλά ως ένα σημείο, δε το ευχαριστηθήκαμε όσο προσδοκούσαμε. Για παράδειγμα αυτοί εδώ προτιμούσαν να δούνε το ματς από την οθόνη στο μπαρ του γηπέδου σε απόσταση 20 μέτρων απ’ αυτό… Τι να πω:


DSC_0999 (170).JPG



Μπήκαμε και μια βόλτα στην μπουτίκ της ομάδας όπου η μεταβολή μας ήταν πιο γρήγορη από νεοσύλλεκτου στο Κ.Ε. Πόρος, μιας και οι τιμές ήταν το λιγότερο εξωφρενικές, βγαίνοντας από το γήπεδο στον καθαρό αέρα (γεμάτο μπάφο) της πόλης.


DSC_0999 (176).JPG



Η λιμουζίνα μάλλον δε περίμενε εμάς, αναγκάζοντας μας να κινηθούμε με τα πόδια προς το κέντρο:


DSC_0999 (179).JPG



Κόντευε 9 το βράδυ και η κίνηση στη bourbon street είχε ξεκινήσει εδώ και ώρα, μ’ εμάς να μπαίνουμε για ένα πρώτο στο bar/μουσική σκηνή «Beach on Bourbon» με τον Νίκο να συναντάει κι ένα παιδί που δούλευε security εκεί κι έμενε στο hostel μας, με τον οποίο είχε ήδη πιάσει φιλίες:


DSC_0999 (181).JPG



DSC_0999 (187).JPG



Τι ρωτήσατε; Πως είναι η Bourbon Street τη νύχτα; Θα σας δείξω εγώ:


DSC_0999 (188).JPG



DSC_0999 (192).JPG



Πολύβουη, πολυσύχναστη και κοσμική, με μουσικές ζωντανές και μη να σκάνε από παντού (όπως και οι μυρωδιές) σ’ ένα ολίγον τι τουριστικό πανηγυράκι σε μια κατά τα άλλα ήσυχη καθημερινή:


DSC_0999 (208).JPG



DSC_0999 (199).JPG



DSC_0999 (209).JPG



Προχωρήσαμε κατά μήκος όλο τον δρόμο για να τον δούμε και εκείνη την ώρα, μη βρίσκοντας κάτι που να μας συγκινεί αρκετά, παρά ένα μόνο μπαρ – μονοκατοικία προς το τέλος που μας έκανε το κλικ αλλά η μουσική του ήταν κομματάκι ξενέρωτη, οπότε το κόψαμε κάθετα προς την παραλιακή μέσω της Philip St.


DSC_0999 (212).JPG



DSC_0999 (214).JPG



- Δε πάμε από το «Αβαείο» να πιούμε ένα με fireball για το καλό;
- Ναι αλλά μετά καπάκι για Po-boy γιατί έχει κόψει
- Έκλεισε!


DSC_0999 (221).JPG



DSC_0999 (228)b.jpg



Τσακίσαμε το φαγητό και μπήκαμε για μια χωνευτική στο Checkpoint Charlie, έχοντας ως στόχο να βγούμε για το υπόλοιπο της βραδιάς στην από κει γειτονιά:


DSC_0999 (228)c.jpg



DSC_0999 (228)d.jpg



Η Frenchmen St άλλωστε που ξεκινήσαμε να διαβαίνουμε ήδη, είναι αυτή που οι πιο πολλοί που γνωρίζουν τη πόλη προτείνουν για βράδυ, μακριά από τις τουριστομενιές της Bourbon:


DSC_0999 (228)e.jpg



Όντως τα μαγαζιά εκεί έβγαζαν αρκετά μεγαλύτερη ποιότητα, με την πρώτη μας στάση να γίνεται στο «Vaso LLC» πίνοντας μπυρίτσες και χαζεύοντας την απίστευτη Blues μπάντα και την τραγουδίστρια με τη Θεϊκή φωνή:


DSC_0999 (228)h.jpg



Αρκετή η κίνηση και στην Frenchmen, με τα bar-μουσικές σκηνές να διαδέχονται το ένα το άλλο. Η «Favela Chic» είναι ένα από αυτά, ιδιαίτερα για όποιον αποζητάει τις γνήσιες Jazz εμπειρίες της Νέας Ορλεάνης, κάτι που κάναμε κι εμείς για λίγες ανεπανάληπτες στιγμές:


DSC_0999 (228)i.jpg



DSC_0999 (228)j.jpg



Αυτό που όμως μας έκανε μεγαλύτερο κλικ και κινηθήκαμε άμεσα, ήταν το «Apple Barrel Bar» όπου ήπιαμε τις μπυρίτσες μας με την Blues μπάντα να δίνει ρέστα και να μας ξεσηκώνει και τον Νίκο να πιάνει κουβέντα και φιλίες με μια Βενεζολάνα και τον δικό της. Κράτα επαφή του είπα, ποτέ δε ξέρεις πότε θα μας χρειαστεί η φιλοξενία στο Καράκας. Ευγενέστατα παιδιά, μας έβγαλαν και μια φωτό με τις πουκαμισάρες μας:


DSC_0999 (228)m.jpg



*Απαραίτητο να αναφέρω κάπου εδώ πως κάθε μπάντα φέρει τον προσωπικό της κουβά για φιλοδωρήματα από τους πελάτες, οι οποίοι δεν είναι υποχρεωμένοι να παραγγείλουν ποτό, στα αποκλειστικά λειτουργίας self service μπαράκια της πόλης!

Η πολύ ωραία βραδιά έφτασε στο τέλος της αργά όπως είναι λογικό, μ’ εμάς να επιστρέφουμε στην Decatur St περιμένοντας το οικονομικότατο Uber που θα μας πήγαινε πίσω στο Hostel:


DSC_0999 (228)n.jpg



Γεμάτοι αλκοόλ κι ευτυχία, όπως πρέπει στις εκδρομές…







 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Άντε επιτέλους!!! Συντονίστηκα.
Αυτό που Σάββατο βράδυ δεν πίνεις μπύρες και γράφεις ιστορίες να το κοιτάξεις... 😉 🍺
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Άντε επιτέλους!!! Συντονίστηκα.
Αυτό που Σάββατο βράδυ δεν πίνεις μπύρες και γράφεις ιστορίες να το κοιτάξεις... 😉 🍺
:haha: :haha: :haha:
Έχει πολύ μέλλον η ιστορία, όλα θα τα προλάβω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πιστεύεις στα σημάδια; (οι πρώτες συζητήσεις).



Ο Νίκος (αδερφικός φίλος & συνοδοιπόρος πάντα σε μεγάλα και μικρά ταξίδια) γύρισε σχεδόν ζοχαδιασμένος μετά από 3 μήνες δουλειάς εκτός Ευρώπης με απόσπαση σε χώρα χωρίς αλκοόλ. «Πρέπει να κλείσουμε οπωσδήποτε ένα σοβαρό ταξίδι» ήταν το πρώτο πράγμα που μου ‘λεγε όταν μιλούσαμε όσο βρισκόταν στο Qatar, αλλά και αυτό που μου είπε μόλις ειδωθήκαμε στις γιορτές στη Θεσσαλονίκη. Πώς να αρνηθώ εγώ σε κάτι τέτοιο; Μπορώ;

Είχε φτάσει το πλήρωμα του χρόνου βλέπετε, τρία ολόκληρα έτη μετά την ακυρωμένη εκδρομή μας στο Περού να ξανακάνουμε φιλόδοξα σχέδια για άλλη ήπειρο, αφήνοντας στην άκρη ότι μεσολάβησε σαν κακή παρένθεση που απλά πήγε πίσω τα ταξιδιωτικά μας όνειρα και τους στόχους που είχαμε θέσει.

Πόσο εύκολο όμως είναι να βρεις μια εκδρομή που να ανταποκρίνεται στα θέλω αλλά βασικότερα και στην τσέπη σου, όταν μάλιστα δεν έχεις και πολύ χρόνο να το ψάξεις; Οι κινήσεις έπρεπε να γίνουν άμεσα, μιας και είχαμε φτάσει στο τέλος του 2022 και το ταξιδάκι έπρεπε να πραγματωθεί δυο μήνες μετά. Πρόβλημα!

Για τον λόγο αυτό αφήσαμε πίσω με συνοπτικές διαδικασίες τις χώρες που έχουν την υψηλότερη θέση στη λίστα επιθυμιών μας, μιας και οι τιμές ήταν απλησίαστες, ψάχνοντας τις όποιες εναλλακτικές μπορούσαμε να έχουμε, καταλήγοντας σχεδόν στο ενδεχόμενο να πάμε Νότιο Κορέα, μιας και οι οικονομικές προϋποθέσεις που είχαμε θέσει ήταν οι κατάλληλες. Οι αναπάντεχες όμως προσφορές της Turkish για Αμερική μας έκαναν να κρατηθούμε λίγο περισσότερο πριν κλείσουμε.

- Πάμε καμιά Βοστόνη που την έχεις άχτι, ή μήπως να δούμε αυτό για JFK που το βρίσκω και πολύ φθηνό από Θεσσαλονίκη;
- Και τι να κάνουμε στη Νέα Υόρκη ρε ψηλέ, δε ψήνομαι.
- Ποια Νέα Υόρκη ρε; Νέα Ορλεάνη θα πάμε, αφού τα ‘χουμε πει, ευκαιρία είναι.
- Έτσι μάλιστα, τώρα μιλάμε σοβαρά…


Βέβαια εγώ δε μιλούσα τυχαία, ούτε είχα ανασύρει ξαφνικά την επιθυμία μου για να πάω στη Νέα Ορλεάνη από τα βάθη του μυαλού μου που είχε σχεδόν ξεχαστεί. Ο διαγωνισμός του Travelstories που ήταν σε εξέλιξη και η ιστορία της @Maria L. που ‘ρθε πάνω στην ώρα ήταν το πρώτο σημάδι, μια ιστορία που διάβασα ξανά και ξανά πριν τη στείλω στο Νίκο για να τσεκάρει κι αυτός με τη σειρά του, βάζοντας έτσι τα λεγόμενα φυτίλια ενόψει της κράτησης.

Βέβαια δεν έφτανε μόνο αυτό. Υπάρχει και κάτι άλλο που δε μπορώ να εξηγήσω με λογικά επιχειρήματα, μιας και κάθε φορά που συμβαίνει λέω «τυχαία θα συμβαίνει, δε μπορεί» να όμως που πάντα επαναλαμβάνεται. Είναι αυτές οι μικρές ή μεγάλες λεπτομέρειες, είναι οι συμπτώσεις, τα μηνύματα, τα παιχνίδια της τύχης που όλες σχεδόν τις φορές σου δείχνουν τον δρόμο και σου ξεδιαλύνουν τη σκέψη. Συμβαίνει και σε σας;

1/1/2023, ώρα δέκα το βράδυ, ακούγοντας blues μουσικές πίνοντας τα ποτά μας στο περίφημο Malt & Jazz στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, ένα μπαρ που σπανίως πάω και να που είχε κι αυτό τη σημασία του:

- Φίλε πιστεύεις στα σημάδια;
- Μετά από τόσες φορές που μας έχει συμβεί, εννοείται
- Τσέκαρε τότε το χάρτη του Αμερικανικού νότου πάνω απ’ το κεφάλι σου. Όλα οδηγούν εκεί.


IMG_20230101_221532.jpg


Ο κύβος ερρίφθη…


 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γουαου! Έχω στρωθεί και περιμένω την συνέχεια!!
Έρχονται αρκετά κεφάλαια, ακόμα ειμαι στα διαδικαστικά. ;)

Επιτέλους!! Αναμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια...
Εσύ περίμενες τη Νέα Ορλεάνη από την πρώτη στιγμή, ελπίζω η περιγραφή να σε δικαιώσει.🙃
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εσύ περίμενες τη Νέα Ορλεάνη από την πρώτη στιγμή, ελπίζω η περιγραφή να σε δικαιώσει.🙃
Δώσε Νέα Ορλεάνη στο λαό. Ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψεις την Νέα Υόρκη από την ιστορία. Μην σου πω ότι είναι και καλύτερα έτσι. ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δώσε Νέα Ορλεάνη στο λαό. Ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψεις την Νέα Υόρκη από την ιστορία. Μην σου πω ότι είναι και καλύτερα έτσι. ;)
Χαχα, ε δε γίνεται, κρίμα είναι να μην αναφερθώ, έτσι κι αλλιώς για λίγο θα ναι.
Τα καλά έρχονται από το 4ο κεφάλαιο κι έπειτα. ☺
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom