ΗΠΑ New Orleans & New York: The Louisiana Blues

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Πλέοντας το Manhattan



Να που η τελευταία μέρα αυτού του έτσι κι αλλιώς μικρού ταξιδιού δεν άργησε να ξημερώσει, είχε όμως ακόμα να μας επιφυλάξει πολλές συγκινήσεις. Ξυπνήσαμε μετά από υπέροχο ύπνο στο πιο ωραίο δωμάτιο της του 8ημέρου, κατεβήκαμε για το τίμιο πρωινό του ξενοδοχείου κι αφού ετοιμαστήκαμε αφήσαμε τα πράγματα στο χώρο φύλαξης και βγήκαμε στους παγωμένους δρόμους της πόλης:


DSC_0999 (503)a.jpg



DSC_0999 (507).JPG



Η αφετηρία της γραμμής 1 που θα παίρναμε ήταν μόνο λίγα μέτρα μακριά μας, οδηγώντας μας 20 λεπτά μετά (μεγάλες οι αποστάσεις στο Μανχάταν) σ’ ένα γνώριμο για μας μέρος όπως αυτό του Chelsea:


DSC_0999 (513)c.jpg



DSC_0999 (515).JPG



Είχαμε λίγη ώρα στη διάθεση μας, γι’ αυτό και δε το σκεφτήκαμε καν όταν είδαμε μπροστά μας το Flannerys Bar που εν’ τέλει αποδείχτηκε γιάφκα των οπαδών της Tottenham (!) στη Νέα Υόρκη. Μάλιστα τα σπιρούνια εκείνη την ώρα έπαιζαν με τη Nottingham Forest, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να επικρατεί το αδιαχώρητο, με φωνές, φασαρίες και μπύρες, λίγο πριν τις 11 το πρωί. Παραγγείλαμε κι εμείς δύο (όχι που δε θα το κάναμε), πριν όμως ακούσουμε το θεϊκό «Only Cash» από την τύπισσα. Το cash δε μας έβγαινε παρά δύο δολάρια, μένοντας εν τέλει με την όρεξη:


DSC_0999 (520).JPG



Με κατεβασμένα μούτρα συνεχίσαμε τη διαδρομή μας μέσω της 14ης προς το ποτάμι, με το κρύο να μην αστειεύεται καθόλου:


DSC_0999 (524).JPG



DSC_0999 (527).JPG



Μπροστά μας για άλλη μια φορά το κτήριο Edge, με την κορυφή του να χάνεται μες τα σύννεφα:


DSC_0999 (532).JPG



Δεν αργήσαμε να φτάσουμε στις αποβάθρες Chelsea Piers και πιο συγκεκριμένα στη νο 61 που περίμενε δεμένο το πλοίο της City Cruises, όπου είχαμε κλείσει την περιήγηση των επομένων 2 ωρών, με περιπετειώδη τρόπο:


DSC_0999 (539).JPG



DSC_0999 (545).JPG



Γιατί το λέω αυτό; Γιατί εμείς είχαμε διαλέξει κάτι πολύ απλούστερο κόστους 28€ το άτομο μέσω της booking και του «cityexperiences.com», ίσα για να δούμε από θαλάσσης (ή ποταμού αν προτιμάτε) κάποια αξιοθέατα της πόλης έχοντας αφετηρία τις αποβάθρες κοντά στο ξενοδοχείο μας για να βολεύει στις μετακινήσεις.
Το προηγούμενο πρωί όμως ήρθε η πρώτη ακύρωση λόγω ελάχιστων συμμετοχών, μετατοπίζοντας μας σε καινούρια ώρα δρομολογίου. Το ίδιο απόγευμα έρχεται και νέα ακύρωση λόγω καιρού, με απολογητικό ύφος και δωρεάν αναβάθμιση σε κρουαζιέρα μετα φαγητού. Δε μας χάλασε! Εκμεταλλεύτηκα βέβαια το γεγονός παίζοντας το δυσαρεστημένος με όλες αυτές τις αλλαγές, κερδίζοντας επιπλέον και ποτά. Αμερική είσαι, πιάνουν κάτι τέτοια...


Μη τα πολυλογώ περισσότερο για τη μεγάλη μας τύχη, λίγο πριν τις 12 φορτωθήκαμε στο πλοίο πιάνοντας το κρατημένο τραπέζι μας, με το πρώτο πιάτο να σερβίρεται λίγο μετά συνοδεία ενός Manhattan cocktail που είχα διαλέξει για να είμαστε και στο κλίμα:


DSC_0999 (548).JPG



DSC_0999 (551).JPG



Στις 12 ακριβώς ξεκίνησε η πλεύση, αρχής γενομένης από τον Hudson River που περνάει δυτικά του Manhattan, με τις πρώτες εικόνες απέναντι στο Jersey City να είναι εντυπωσιακές:


DSC_0999 (552).JPG



DSC_0999 (557).JPG



Δε ξέρω τι ρόλο παίζει αυτό το τεράστιο ρολόι της colgate, είπα θα το ψάξω και δε το ‘κανα ακόμα, κάτι που είδα φωτογραφίζοντας από την ασφάλεια και τη ζεστασιά του κλειστού χώρου στον οποίο βρισκόμουν:


DSC_0999 (571).JPG



DSC_0999 (572).JPG



Βέβαια μερικές στιγμές μετά συνειδητοποίησα ότι η πρόσβαση στο ανοικτό κατάστρωμα ήταν εφικτή. «Μείνε όσο θέλεις, και όλη τη διάρκεια αν μπορείς» μου είπε ένας ευγενέστατος τύπος από το πλήρωμα, μ’ εμένα να ντύνομαι όσο καλύτερα γινόταν προκειμένου να αντιμετωπίσω το τσουχτερό κρύο:


DSC_0999 (576).JPG



DSC_0999 (588)b.jpg



Περιττό να πω βέβαια ότι η εμπειρία που ζούσαμε ήταν εξαιρετική, κάτι που νομίζω αποτυπώνεται αρκετά και στις εικόνες του φακού παρόλη τη συννεφιά και τον μουντό καιρό της ημέρας:


DSC_0999 (601).JPG



DSC_0999 (603).JPG



Είχαμε κιόλας μπει στον East River, εξ ανατολής αυτή τη φορά του νησιού, με τις σπουδαίες γέφυρες Manhattan και Brooklyn bridge να έρχονται στο οπτικό μου πεδίο. Αισθάνθηκα τυχερός μιας και είχα κατά νου να τις δούμε το προηγούμενο απόγευμα από ξηράς, με τη βροχή όμως να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα:


DSC_0999 (617).JPG



DSC_0999 (628).JPG



Ο Νίκος ήρθε να με φωνάξει μιας και το κυρίως είχε ήδη σερβιριστεί (πεντανόστιμο, το τσάκισα) με το πλοίο να κάνει στροφή 180 μοιρών την ίδια στιγμή, ξεκινώντας περίπου για την επιστροφή. Είχαμε τελειώσει; Όχι ακόμα:


DSC_0999 (632).JPG



DSC_0999 (636).JPG



Δε γινόταν να φύγουμε άλλωστε απ’ αυτή την πόλη και να μη δούμε τη μεγαλύτερη διασημότητα της, έστω και από θαλάσσης, προσεγγίζοντας λίγη ώρα μετά το Liberty Island. Εκεί βρίσκεται όπως καταλάβατε το άγαλμα της Ελευθερίας με τη γνωστή ιστορία του, όπου οι μεγάλοι υπέρμαχοι της ελευθερίας Γάλλοι το χαρίσανε ως δώρο στους ακόμα μεγαλύτερους ελευθερωτές Αμερικανούς. Νομίζω ότι η πρώτη εικόνα που είδα φτάνοντας -αφού είχα πιάσει την καλύτερη θέση στο κατάστρωμα- ,οδηγεί αναπόφευκτα σε συνειρμούς:


DSC_0999 (638).JPG



Πλησιάσαμε σε μια εύλογη απόσταση για φωτογραφίες, σε μια στιγμή όπου σχεδόν όλοι οι πελάτες του πλοίου – εστιατορίου είχαν ξεχυθεί στο κατάστρωμα:


DSC_0999 (649).JPG



Έβγαλα κι εγώ τις δικές μου, βγήκαμε και τις αναμνηστικές και αποχωρήσαμε συντόμως. Ορίστε και μια κοντινή:


DSC_0999 (657).JPG



Εξάλλου η πλεύση είχε ήδη ξεκινήσει, με το κλείσιμο του μενού να μη μπορεί να ναι κάτι άλλο από ένα παραδοσιακό Νεοϋορκέζικο Cheesecake:


DSC_0999 (661).JPG



DSC_0999 (662).JPG



Κι επειδή πολλά είπα για ποτάμια, νησιά και τα σχετικά, ορίστε μια εξαιρετική φωτογραφία που αλίευσα από ένα social και τα επεξηγεί όλα με πολύ ωραίο τρόπο για να έχετε και αίσθηση του χώρου, της πόλης και της πλεύσης που διανύσαμε:


1686767671060.jpg



Αφήσαμε ένα καλό φιλοδώρημα μην είμαστε και αχάριστοι, κι ευγνωμονώντας για την ανέλπιστη τύχη μας ξεχυθήκαμε και πάλι στους δρόμους του Μανχάταν.


DSC_0999 (664).JPG



Είχαμε συνέχεια…







 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Άντε επιτέλους!!! Συντονίστηκα.
Αυτό που Σάββατο βράδυ δεν πίνεις μπύρες και γράφεις ιστορίες να το κοιτάξεις... 😉 🍺
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Άντε επιτέλους!!! Συντονίστηκα.
Αυτό που Σάββατο βράδυ δεν πίνεις μπύρες και γράφεις ιστορίες να το κοιτάξεις... 😉 🍺
:haha: :haha: :haha:
Έχει πολύ μέλλον η ιστορία, όλα θα τα προλάβω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πιστεύεις στα σημάδια; (οι πρώτες συζητήσεις).



Ο Νίκος (αδερφικός φίλος & συνοδοιπόρος πάντα σε μεγάλα και μικρά ταξίδια) γύρισε σχεδόν ζοχαδιασμένος μετά από 3 μήνες δουλειάς εκτός Ευρώπης με απόσπαση σε χώρα χωρίς αλκοόλ. «Πρέπει να κλείσουμε οπωσδήποτε ένα σοβαρό ταξίδι» ήταν το πρώτο πράγμα που μου ‘λεγε όταν μιλούσαμε όσο βρισκόταν στο Qatar, αλλά και αυτό που μου είπε μόλις ειδωθήκαμε στις γιορτές στη Θεσσαλονίκη. Πώς να αρνηθώ εγώ σε κάτι τέτοιο; Μπορώ;

Είχε φτάσει το πλήρωμα του χρόνου βλέπετε, τρία ολόκληρα έτη μετά την ακυρωμένη εκδρομή μας στο Περού να ξανακάνουμε φιλόδοξα σχέδια για άλλη ήπειρο, αφήνοντας στην άκρη ότι μεσολάβησε σαν κακή παρένθεση που απλά πήγε πίσω τα ταξιδιωτικά μας όνειρα και τους στόχους που είχαμε θέσει.

Πόσο εύκολο όμως είναι να βρεις μια εκδρομή που να ανταποκρίνεται στα θέλω αλλά βασικότερα και στην τσέπη σου, όταν μάλιστα δεν έχεις και πολύ χρόνο να το ψάξεις; Οι κινήσεις έπρεπε να γίνουν άμεσα, μιας και είχαμε φτάσει στο τέλος του 2022 και το ταξιδάκι έπρεπε να πραγματωθεί δυο μήνες μετά. Πρόβλημα!

Για τον λόγο αυτό αφήσαμε πίσω με συνοπτικές διαδικασίες τις χώρες που έχουν την υψηλότερη θέση στη λίστα επιθυμιών μας, μιας και οι τιμές ήταν απλησίαστες, ψάχνοντας τις όποιες εναλλακτικές μπορούσαμε να έχουμε, καταλήγοντας σχεδόν στο ενδεχόμενο να πάμε Νότιο Κορέα, μιας και οι οικονομικές προϋποθέσεις που είχαμε θέσει ήταν οι κατάλληλες. Οι αναπάντεχες όμως προσφορές της Turkish για Αμερική μας έκαναν να κρατηθούμε λίγο περισσότερο πριν κλείσουμε.

- Πάμε καμιά Βοστόνη που την έχεις άχτι, ή μήπως να δούμε αυτό για JFK που το βρίσκω και πολύ φθηνό από Θεσσαλονίκη;
- Και τι να κάνουμε στη Νέα Υόρκη ρε ψηλέ, δε ψήνομαι.
- Ποια Νέα Υόρκη ρε; Νέα Ορλεάνη θα πάμε, αφού τα ‘χουμε πει, ευκαιρία είναι.
- Έτσι μάλιστα, τώρα μιλάμε σοβαρά…


Βέβαια εγώ δε μιλούσα τυχαία, ούτε είχα ανασύρει ξαφνικά την επιθυμία μου για να πάω στη Νέα Ορλεάνη από τα βάθη του μυαλού μου που είχε σχεδόν ξεχαστεί. Ο διαγωνισμός του Travelstories που ήταν σε εξέλιξη και η ιστορία της @Maria L. που ‘ρθε πάνω στην ώρα ήταν το πρώτο σημάδι, μια ιστορία που διάβασα ξανά και ξανά πριν τη στείλω στο Νίκο για να τσεκάρει κι αυτός με τη σειρά του, βάζοντας έτσι τα λεγόμενα φυτίλια ενόψει της κράτησης.

Βέβαια δεν έφτανε μόνο αυτό. Υπάρχει και κάτι άλλο που δε μπορώ να εξηγήσω με λογικά επιχειρήματα, μιας και κάθε φορά που συμβαίνει λέω «τυχαία θα συμβαίνει, δε μπορεί» να όμως που πάντα επαναλαμβάνεται. Είναι αυτές οι μικρές ή μεγάλες λεπτομέρειες, είναι οι συμπτώσεις, τα μηνύματα, τα παιχνίδια της τύχης που όλες σχεδόν τις φορές σου δείχνουν τον δρόμο και σου ξεδιαλύνουν τη σκέψη. Συμβαίνει και σε σας;

1/1/2023, ώρα δέκα το βράδυ, ακούγοντας blues μουσικές πίνοντας τα ποτά μας στο περίφημο Malt & Jazz στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, ένα μπαρ που σπανίως πάω και να που είχε κι αυτό τη σημασία του:

- Φίλε πιστεύεις στα σημάδια;
- Μετά από τόσες φορές που μας έχει συμβεί, εννοείται
- Τσέκαρε τότε το χάρτη του Αμερικανικού νότου πάνω απ’ το κεφάλι σου. Όλα οδηγούν εκεί.


IMG_20230101_221532.jpg


Ο κύβος ερρίφθη…


 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γουαου! Έχω στρωθεί και περιμένω την συνέχεια!!
Έρχονται αρκετά κεφάλαια, ακόμα ειμαι στα διαδικαστικά. ;)

Επιτέλους!! Αναμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια...
Εσύ περίμενες τη Νέα Ορλεάνη από την πρώτη στιγμή, ελπίζω η περιγραφή να σε δικαιώσει.🙃
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.758
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εσύ περίμενες τη Νέα Ορλεάνη από την πρώτη στιγμή, ελπίζω η περιγραφή να σε δικαιώσει.🙃
Δώσε Νέα Ορλεάνη στο λαό. Ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψεις την Νέα Υόρκη από την ιστορία. Μην σου πω ότι είναι και καλύτερα έτσι. ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δώσε Νέα Ορλεάνη στο λαό. Ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψεις την Νέα Υόρκη από την ιστορία. Μην σου πω ότι είναι και καλύτερα έτσι. ;)
Χαχα, ε δε γίνεται, κρίμα είναι να μην αναφερθώ, έτσι κι αλλιώς για λίγο θα ναι.
Τα καλά έρχονται από το 4ο κεφάλαιο κι έπειτα. ☺
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.038
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom