ΗΠΑ New Orleans & New York: The Louisiana Blues

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Έφτασ’ η μέρα



Σάββατο πρωί 4ης Μαρτίου 2023. Έχουμε αφήσει ήδη το αυτοκίνητο στο parking, έχουμε τσεκάρει και πίνουμε καφέ στο Αεροδρόμιο Μακεδονία. Κρατάω στα χέρια μου το εισιτήριο κι ακόμα δυσκολεύομαι να το πιστέψω όσες φορές κι αν το κοιτάω, απ’ τη μία αυτό, απ’ την άλλη απέναντι τον ορεινό όγκο του Χορτιάτη:


IMG_20230304_075231.jpg



IMG_20230304_081651.jpg



Επιβιβαστήκαμε μετά από τις κλασσικές διαδικασίες καθυστερώντας λίγο στον έλεγχο διαβατηρίων. Τα απαραίτητα έγγραφα (ESTA, πιστοποιητικό εμβολιασμού) μας είχαν ζητηθεί εκ των προτέρων στη διαδικασία του check in. Τιμιότατο αεροσκάφος με πλήρη εξοπλισμό, ακόμα πιο τίμιο και το πρωινό που σερβιρίστηκε άμεσα μιας και ο χρόνος της πτήσης ήταν πάνω-κάτω μια ώρα.


IMG_20230304_094831.jpg



Άμεση ήταν και η πρώτη επαφή με το αχανέστατο νέο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης, προσπαθώντας να προσανατολιστούμε ψάχνοντας το lounge, σ’ ένα μέρος που θύμιζε αρκετά εμπορικό κέντρο:


IMG_20230304_104336.jpg



IMG_20230304_104932.jpg



Τακτοποιηθήκαμε και πιάσαμε ένα ωραίο τραπέζι, με μένα να χαζεύω τον πίνακα αναχωρήσεων, βάζοντας ίσως μακροπρόθεσμους (μπορεί και όχι) στόχους… :cool:


IMG_20230304_110310.jpg



Να σας δείξω και πως είναι το lounge της Turkish επί τη ευκαιρία, μιλάμε για υπερπαραγωγή, όχι αστεία:


IMG_20230304_112635.jpg



Μιας και ο Νίκος είναι σχετικά λιτοδίαιτος ανέλαβα εγώ τα διαδικαστικά, στήνοντας ένα ταπεινό τραπέζι:


IMG_20230304_113556.jpg



Η ώρα κύλησε γρήγορα υπό αυτές τις συνθήκες, κι εμείς αφού πήραμε μαζί μας αρκετά νεράκια και 2 μπυρίτσες για το καπνιστήριο κατευθυνθήκαμε προς την πύλη αναχώρησης.

Τι χαμός ήταν αυτός; Αρκετός κόσμος, γυναίκες και μικρά παιδιά ως επί το πλείστον (κυρίως από Ασιατικές & Αφρικανικές χώρες) να περιμένουν στριμωγμένοι τον επιπλέον έλεγχο πριν την αναχώρηση, κάτι το οποίο δεν ήξερα. Για μισό λεπτό, ξανά έλεγχος; Ξανά και κανονικότατα, με άνοιγμα των χειραποσκευών μας και ψάξιμο από τους αρμόδιους υπαλλήλους, μαζί με σωματικό έλεγχο για μεταλλικά αντικείμενα, αλλά και σήμανση του διαβατηρίου μας με αυτοκολλητάκι ESTA.

Αυθόρμητα το μυαλό μου έκανε το συνειρμό. Μπορεί οι συνθήκες να ΄χουν αλλάξει, μπορεί οι άνθρωποι να μη ταξιδεύουν πλέον με σαπιοκάραβα αλλά με σύγχρονα αεροπλάνα, οι ανάγκες που οδηγούν όμως στη χώρα των ευκαιριών παραμένουν ίδιες κι αναλλοίωτες εδώ κι εκατό και πλέον χρόνια, όπως πολύ χαρακτηριστικά αποδίδεται στους στίχους του μεγάλου τραγουδοποιού…

«Τους βλέπω μπρος τα μάτια μου μες το παλιό βαπόρι, σα στρείδια στο κατάστρωμα οι μετανάστες όλοι.
Βουβές γυναίκες, άλαλες που δύναμη αναβλύζουν, παιδάκια που δε νιώθουνε το δρόμο που βαδίζουν.
Α! Τα χρόνια τα παλιά, βαριά φορτία φεύγαν για την Αμέρικα.»


Μπήκαμε από τους πρώτους στο αεροσκάφος και στην άνετη όπως μας είχε υποσχεθεί η υπάλληλος θέση, πρώτη στη μεσαία τριάδα:


IMG_20230304_135059.jpg



Προσωπικά που ‘χω το μεγάλο πρόβλημα δε ζορίστηκα ιδιαίτερα, ήμουν άνετος, δε μπορώ να πω το ίδιο όμως για τον Νίκο, μιας και η διπλανή θέση είχε τις προδιαγραφές για στήριξη κούνιας μωρού στον τοίχο, κάτι που μάθαμε λίγο πριν την αναχώρηση μας. Γεγονός είναι πάντως πως οι ώρες πέρασαν τάχιστα, με καλό φαγητό, ποτό, καφέ κι ακόμα περισσότερο ποτό στο βάθος της καμπίνας. Ήταν η πρώτη φορά που δεν άνοιξα ούτε βιβλίο, ούτε laptop, αναλογιζόμενος τελικά φτάνοντας τι διάολο μπορεί να έκανα δέκα ώρες μέσα σ’ ένα αεροπλάνο…

Η άφιξη μας στο αχανές JFK έγινε περίπου 40 λεπτά νωρίτερα από την προγραμματισμένη ώρα, στις 6 το απόγευμα, σ’ ένα αεροδρόμιο που δε συμπάθησα από την πρώτη στιγμή. Με γοργό βήμα προχωρήσαμε προς τον έλεγχο προκειμένου να περάσουμε τη γνωστή διαδικασία:


IMG_20230304_135059b.jpg



Τόσα έχουν ακουστεί, άλλα τόσα έχουν γραφτεί, άμα δε το ζήσεις όμως δε μπορείς να καταλάβεις. Ουρές από κόσμο -ξεχωριστά για Visa & ESTA- να περιμένουν ευλαβικά τον πολυπόθητο έλεγχο. Εκεί δεν είχε βλέπετε φωνές, φασαρίες και σπρωξίματα, δεν είναι Ελλάδα. Με μεγάλη καθυστέρηση μιας και μπροστά μου ήταν μια οικογένεια ντεμί-Ασιατική και είχε κουβαλήσει ένα καρότσι δικαιολογητικά που ελεγχόντουσαν ένα-ένα, ήρθε επιτέλους και η σειρά μου.

Στον έλεγχο ένας Αμερικανόμπατσος επίσης Ασιατικής καταγωγής με μάσκα (το ίδιο κι εγώ οπότε καταλαβαινόμασταν ακόμη πιο δύσκολα) όπου παρέδωσα διαβατήριο και ESTA και προσπαθούσα να βγάλω άκρη με τις γελοίες ερωτήσεις του, αφού πρώτα με φωτογράφισε και σκάναρε ένα προς ένα τα δακτυλικά μου αποτυπώματα:

  • Τι σας φέρνει στις Ηνωμένες πολιτείες;
  • Διακοπές (Πάντως όχι τα μούτρα σου)
  • Έχετε χρήματα πάνω σας και πόσα;
  • Κάτι λίγα ευρώ και άλλα περισσότερα σε κάρτα (όχι ήρθα άφραγκος ρε χαμένε)
  • Που θα μείνετε;
  • Στο heritage hotel στη ΝΥ (σε αντίσκηνο στην times square)
  • Τι δουλειά κάνετε;
  • Είμαι ΙΤ (πεταλώνω ακρίδες)
  • Τι είναι ΙΤ;
  • Information technology (κομπιούτερς ρε γαβ-γαβ)
  • Κουβαλάτε μαζί σας αλκοόλ;
  • Όχι (όχι, το ήπια όλο στην πτήση)
  • Έχετε τρόφιμα στην αποσκευή σας;
  • Ναι, pie (και δε σε κερνάω)
  • Γουάτ πάι;
  • Τσις πάι (Τυρόπιτα Κοζανίτικη κιχί ρε κουραστικέ)
  • Θενκ γιου
Είχε βάλει ήδη τη σφραγίδα στο διαβατήριο περίπου στη μέση αυτής της μικρής ηλίθιας συνέντευξης, ωστόσο θέλησε να μου κάνει τη ζωή λίγο πιο δύσκολη. Βγήκα έξω όπου ο Νίκος με περίμενε καπνίζοντας, ερχόμενος αντιμέτωπος με το τσουχτερό κρύο της πόλης, κορναρίσματα, φωνές και φασαρία, σ’ ένα σκηνικό που θύμιζε πιο πολύ Ελλάδα:


IMG_20230304_190454.jpg



Συνεννοήθηκα με τον οδηγό μας αφού του έστειλα εν τέλει μια selfie για να μη μας ψάχνει μέσα στον χαμό, κι αφού ακουμπήσαμε τα σακίδια ξεκινήσαμε για Μανχάταν.

- Έχει κίνηση;
- Μπα μη φανταστείτε, όπως κάθε Σαββατόβραδο στη Νέα Υόρκη


Τη διαδρομή μόνο ενδιαφέρουσα δε την έλεγες, μιας και στην αρχή μου θύμιζε κάτι από Ασπρόπυργο με τα διυλιστήρια και μετά κάτι από Κηφισό μ’ εκείνα τα άθλια κτήρια τύπου Μπάμπης Βωβός. Όσο πλησιάζαμε όμως προς το «νησί» η κατάσταση βελτιωνόταν, με τους πρώτους ουρανοξύστες να προβάλλουν στον ορίζοντα:


IMG_20230304_194243.jpg


(ξέρω μάπα ανάλυση αλλά έπρεπε ν’ αποτυπώσω το συναίσθημα)

Φτάσαμε κοντά στη μια ώρα μετά μιας και η απόσταση ήταν τελικά σεβαστή, μπαίνοντας αμέσως να τσεκάρουμε στον κλασσικό αφροαμερικανό ρεσεψιονίστ που ‘χε βάρδια εκείνη την ώρα, αφήνοντας μάλιστα κι 100$ μετρητά ως εγγύηση. Δεν ασχοληθήκαμε με τίποτα περισσότερο στο δωμάτιο απ’ το ν’ αλλάξουμε ένα μπλουζάκι και ν’ ανάψουμε τη θέρμανση μιας και ήταν αρκετά παγωμένο. Η απόφαση ήδη είχε ληφθεί, όπως σε κάθε ανάλογο ταξίδι μας βάσει της λογικής (της ποιάς; ) που μας διακρίνει.

Τι κάνεις άλλωστε μετά από τόσες ώρες υπερατλαντικής πτήσης, αναμονής, δρομολογίων, αϋπνίας και όλα τα σχετικά; Διαλέξτε:

1. Κάνεις μπάνιο και αράζεις στο δωμάτιο
2. Τρως κάτι, κάνεις μπάνιο κι αράζεις στο δωμάτιο
3. Βγαίνεις αμέσως έξω ψάχνοντας κάποιο φιλόξενο μπαρ για το καλωσόρισμα.


Προφανώς τα δύο πρώτα ενδεχόμενα δεν υπήρχαν καν στο μυαλό μας, έτσι βρεθήκαμε με συνοπτικές διαδικασίες να περπατάμε στους δρόμους του Chelsea, της περιοχής όπου βρισκόταν το ξενοδοχείο μας, πιο συγκεκριμένα στην 23η.


IMG_20230304_203819.jpg



Είχα σταμπάρει εκ των προτέρων ένα μπαράκι με το όνομα Barcade (όνομα – λογοπαίγνιο) που ήταν το ιδανικό για την εισαγωγή μας στη νύχτα της πόλης. Φτάσαμε σύντομα κι αφού ελεγχθήκαμε στην είσοδο με ταυτότητα μη τυχόν και δεν είμαστε 21 (δε ξέρω τι άκρη έβγαλαν με την ελληνική σαπίλα που ‘χουμε για ταυτότητα) μπήκαμε και πιάσαμε μια θέση απέναντι από το πολύ ωραίο μπαρ:


IMG_20230304_204533.jpg



Το μαγαζί ήταν αρκετά μεγάλο κι εκτός του μπαρ με τις ωραίες βαρελίσιες σε τσουχτερή τιμή και τις μουσικάρες του, διέθετε και μεγάλη ποικιλία σε συσκευές Arcade video games τύπου Street fighter, Shinobi, NBA Jam κτλ που όσοι είναι λίγο +- 40 θα με καταλάβουν και θα νοσταλγήσουν.


IMG_20230304_211414.jpg



Ο Νίκος έκανε την παραγγελία και με απορία τον είδα να αφήνει ταυτότητα στο μπαρ και να παίρνει τις δύο πρώτες μπύρες. Τι έγινε του λέω, έχουμε πρόσωπο; Φίλε έτσι είναι ‘δω μου αποκρίνεται, αφήνεις τον λογαριασμό ανοικτό και τα πληρώνεις στο τέλος αν θέλεις, αφού έτσι κι αλλιώς δε θα πιούμε μόνο μία, με ρώτησε.

Ωραίο σύστημα
σκέφτηκα, πριν προλάβω όμως να το φιλοσοφήσω περισσότερο διαπίστωσα ότι είναι βλακωδέστατο, μιας και στις αναγραφόμενες τιμές δεν υπάρχει φόρος αλλά ούτε οι εξτρά υπηρεσίες που πολλές φορές πληρώνεις… Είναι εξωφρενικό κάθε φορά να μη ξέρεις τι θα πληρώσεις σ’ ένα μπαρ, τουλάχιστον στο 90% όσων είδαμε, κι αυτός ήταν ο κανόνας!

Μετά από μερικές γύρες είπαμε ν’ αλλάξουμε περιβάλλον προχωρώντας , συνεχίζοντας (που αλλού) σε μια Ιρλανδική, μιας και ειδικότερα στη ΝΥ υπάρχουν σε αφθονία. Σκαμπό λοιπόν στο μπαρ της Peter McManus, μπυρίτσα με αλλόκοτη χρέωση κι εδώ, παρατήρηση των ετερόκλητων πελατών, αλλα και κάτι που βλέπαμε πρώτη φορά, ΑΤΜ μες το μαγαζί όπως άλλωστε στα περισσότερα μπαρ που είδαν τα μάτια μας στην εκδρομή.


IMG_20230304_214545.jpg



Ώρα 12 τοπική πήραμε το δρόμο της επιστροφής, τσακίζοντας κι ένα αλμυρό (σε τιμή και σε γεύση) παραδοσιακό hot dog, έτσι για το έθιμο.


IMG_20230304_225820.jpg



Ήμασταν σχεδόν 24 ώρες στους δρόμους και η επόμενη μέρα ήταν απαιτητική…



 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Άντε επιτέλους!!! Συντονίστηκα.
Αυτό που Σάββατο βράδυ δεν πίνεις μπύρες και γράφεις ιστορίες να το κοιτάξεις... 😉 🍺
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Άντε επιτέλους!!! Συντονίστηκα.
Αυτό που Σάββατο βράδυ δεν πίνεις μπύρες και γράφεις ιστορίες να το κοιτάξεις... 😉 🍺
:haha: :haha: :haha:
Έχει πολύ μέλλον η ιστορία, όλα θα τα προλάβω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πιστεύεις στα σημάδια; (οι πρώτες συζητήσεις).



Ο Νίκος (αδερφικός φίλος & συνοδοιπόρος πάντα σε μεγάλα και μικρά ταξίδια) γύρισε σχεδόν ζοχαδιασμένος μετά από 3 μήνες δουλειάς εκτός Ευρώπης με απόσπαση σε χώρα χωρίς αλκοόλ. «Πρέπει να κλείσουμε οπωσδήποτε ένα σοβαρό ταξίδι» ήταν το πρώτο πράγμα που μου ‘λεγε όταν μιλούσαμε όσο βρισκόταν στο Qatar, αλλά και αυτό που μου είπε μόλις ειδωθήκαμε στις γιορτές στη Θεσσαλονίκη. Πώς να αρνηθώ εγώ σε κάτι τέτοιο; Μπορώ;

Είχε φτάσει το πλήρωμα του χρόνου βλέπετε, τρία ολόκληρα έτη μετά την ακυρωμένη εκδρομή μας στο Περού να ξανακάνουμε φιλόδοξα σχέδια για άλλη ήπειρο, αφήνοντας στην άκρη ότι μεσολάβησε σαν κακή παρένθεση που απλά πήγε πίσω τα ταξιδιωτικά μας όνειρα και τους στόχους που είχαμε θέσει.

Πόσο εύκολο όμως είναι να βρεις μια εκδρομή που να ανταποκρίνεται στα θέλω αλλά βασικότερα και στην τσέπη σου, όταν μάλιστα δεν έχεις και πολύ χρόνο να το ψάξεις; Οι κινήσεις έπρεπε να γίνουν άμεσα, μιας και είχαμε φτάσει στο τέλος του 2022 και το ταξιδάκι έπρεπε να πραγματωθεί δυο μήνες μετά. Πρόβλημα!

Για τον λόγο αυτό αφήσαμε πίσω με συνοπτικές διαδικασίες τις χώρες που έχουν την υψηλότερη θέση στη λίστα επιθυμιών μας, μιας και οι τιμές ήταν απλησίαστες, ψάχνοντας τις όποιες εναλλακτικές μπορούσαμε να έχουμε, καταλήγοντας σχεδόν στο ενδεχόμενο να πάμε Νότιο Κορέα, μιας και οι οικονομικές προϋποθέσεις που είχαμε θέσει ήταν οι κατάλληλες. Οι αναπάντεχες όμως προσφορές της Turkish για Αμερική μας έκαναν να κρατηθούμε λίγο περισσότερο πριν κλείσουμε.

- Πάμε καμιά Βοστόνη που την έχεις άχτι, ή μήπως να δούμε αυτό για JFK που το βρίσκω και πολύ φθηνό από Θεσσαλονίκη;
- Και τι να κάνουμε στη Νέα Υόρκη ρε ψηλέ, δε ψήνομαι.
- Ποια Νέα Υόρκη ρε; Νέα Ορλεάνη θα πάμε, αφού τα ‘χουμε πει, ευκαιρία είναι.
- Έτσι μάλιστα, τώρα μιλάμε σοβαρά…


Βέβαια εγώ δε μιλούσα τυχαία, ούτε είχα ανασύρει ξαφνικά την επιθυμία μου για να πάω στη Νέα Ορλεάνη από τα βάθη του μυαλού μου που είχε σχεδόν ξεχαστεί. Ο διαγωνισμός του Travelstories που ήταν σε εξέλιξη και η ιστορία της @Maria L. που ‘ρθε πάνω στην ώρα ήταν το πρώτο σημάδι, μια ιστορία που διάβασα ξανά και ξανά πριν τη στείλω στο Νίκο για να τσεκάρει κι αυτός με τη σειρά του, βάζοντας έτσι τα λεγόμενα φυτίλια ενόψει της κράτησης.

Βέβαια δεν έφτανε μόνο αυτό. Υπάρχει και κάτι άλλο που δε μπορώ να εξηγήσω με λογικά επιχειρήματα, μιας και κάθε φορά που συμβαίνει λέω «τυχαία θα συμβαίνει, δε μπορεί» να όμως που πάντα επαναλαμβάνεται. Είναι αυτές οι μικρές ή μεγάλες λεπτομέρειες, είναι οι συμπτώσεις, τα μηνύματα, τα παιχνίδια της τύχης που όλες σχεδόν τις φορές σου δείχνουν τον δρόμο και σου ξεδιαλύνουν τη σκέψη. Συμβαίνει και σε σας;

1/1/2023, ώρα δέκα το βράδυ, ακούγοντας blues μουσικές πίνοντας τα ποτά μας στο περίφημο Malt & Jazz στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, ένα μπαρ που σπανίως πάω και να που είχε κι αυτό τη σημασία του:

- Φίλε πιστεύεις στα σημάδια;
- Μετά από τόσες φορές που μας έχει συμβεί, εννοείται
- Τσέκαρε τότε το χάρτη του Αμερικανικού νότου πάνω απ’ το κεφάλι σου. Όλα οδηγούν εκεί.


IMG_20230101_221532.jpg


Ο κύβος ερρίφθη…


 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γουαου! Έχω στρωθεί και περιμένω την συνέχεια!!
Έρχονται αρκετά κεφάλαια, ακόμα ειμαι στα διαδικαστικά. ;)

Επιτέλους!! Αναμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια...
Εσύ περίμενες τη Νέα Ορλεάνη από την πρώτη στιγμή, ελπίζω η περιγραφή να σε δικαιώσει.🙃
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.758
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εσύ περίμενες τη Νέα Ορλεάνη από την πρώτη στιγμή, ελπίζω η περιγραφή να σε δικαιώσει.🙃
Δώσε Νέα Ορλεάνη στο λαό. Ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψεις την Νέα Υόρκη από την ιστορία. Μην σου πω ότι είναι και καλύτερα έτσι. ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δώσε Νέα Ορλεάνη στο λαό. Ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψεις την Νέα Υόρκη από την ιστορία. Μην σου πω ότι είναι και καλύτερα έτσι. ;)
Χαχα, ε δε γίνεται, κρίμα είναι να μην αναφερθώ, έτσι κι αλλιώς για λίγο θα ναι.
Τα καλά έρχονται από το 4ο κεφάλαιο κι έπειτα. ☺
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.047
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom