ΗΠΑ New Orleans & New York: The Louisiana Blues

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Goodbye Big Easy city



Η ώρα πλησίαζε, η νύχτα έπεσε, το μπαρ άδειασε κι εμείς πήραμε το δρόμο της επιστροφής:


DSC_0999 (412).JPG



Έχω την εντύπωση πως οι νυχτερινές εικόνες τούτης δω της γειτονιάς αποτυπώνουν καλύτερα την ομορφιά της. Τι νομίζετε;


DSC_0999 (424).JPG



DSC_0999 (427).JPG



Πανέμορφα κατάφυτα και στολισμένα σπιτάκια, υπέροχες δροσερές βεράντες με τον κόσμο να κάθεται σ’ αυτές και να απολαμβάνει την καλοκαιρινή αυτή βραδιά καταμεσής του Μάρτη. Μια ομορφιά, δε μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο:


DSC_0999 (429).JPG



DSC_0999 (431).JPG



  • Δε παίρνουμε το τελευταίο να πάμε να πιούμε άλλη μία στο Εγγλέζικο ρε φίλε;
  • Και δε το παίρνουμε; Ας το πάμε και σερί, δεν αξίζει να γυρνάμε hostel τέτοια ώρα.

DSC_0999 (440).JPG



Το τελευταίο δρομολόγιο ήταν στις 7 αν θυμάμαι σωστά, με το πλοίο να περιμένει δεμένο στην όχθη του Μισισιπή:


DSC_0999 (453).JPG



Αυτή τη διαφορά η θέα ήταν εντελώς διαφορετική στα πλαίσια της νύχτας με τα κτίρια απέναντι να αποκαλύπτουν και την άλλη, μοντέρνα πλευρά της πόλης:


DSC_0999 (462).JPG



Κατεβήκαμε και περπατήσαμε το παρκάκι και το moonwalk, μυρίζοντας χόρτο κάθε 15 μέτρα (τι πιο σύνηθες), πατώντας μάλιστα σε κάποια φάση πάνω και από σιδηροδρομικές γραμμές:


DSC_0999 (477).JPG



DSC_0999 (482).JPG



Ένα πέρασμα από τον φωτισμένο καθεδρικό ήταν απαραίτητο, βλέποντας μια πανεπιστημιακή μάλλον ομάδα με πολύ κόσμο να έχει καταφτάσει εκείνη την ώρα:


DSC_0999 (487).JPG



Κάναμε μια μικρή παράκαμψη στην Bourbon ίσα για να δούμε αν έχει κάτι που δεν είδαμε, χωρίς εν τέλει ν’ αφιερώσουμε περαιτέρω χρόνο σ’ αυτήν:


DSC_0999 (491).JPG



DSC_0999 (495).JPG



Επόμενο ήταν να βγούμε και πάλι στην Decatur st, προκειμένου να συμπληρώσουμε μερικά ψώνια, αναμνηστικά κυρίως αλλά κι ακόμα ένα σετάκι με καφέ και μείγμα που θέλησε τελικά να πάρει κι ο Νίκος για το σπίτι:


DSC_0999 (498).JPG



DSC_0999 (501).JPG



Τα ψώνια φέρνουν δίψα όμως και με το Αβαείο να ναι δίπλα δε χρειάστηκε πολύ μεγάλη σκέψη:


DSC_0999 (502)b.jpg



Αυτή τη φορά δε τα ήπιαμε μόνοι μας, αλλά με εξαιρετική παρέα τον μικρό χνουδωτό μας φίλο που περισσότερο μου θύμιζε γατί παρά σκυλάκι:


DSC_0999 (502)c.jpg



Το συμπαθέστατο τετράποδο άνηκε σ’ ένα ζευγάρι Αμερικανών που ζούσαν τα τελευταία 7 χρόνια στη Νέα Ορλεάνη και μας έπιασε την κουβέντα σχεδόν αμέσως όταν είδαν ότι συμπαθούμε τα ζωάκια.

Ας κάνω μια μικρή παρένθεση στην αφήγηση για να δώσω τα εύσημα στην εξωστρέφεια και την ευγένεια των Αμερικανών. Δεν έχω ξαναδεί ποτέ τέτοιο λαό, από την μικρή ταξιδιωτική εμπειρία που έχω σε Ευρώπη και εκτός αυτής. Πρόσχαροι και φιλικοί στη συντριπτική τους πλειοψηφία, πιάνοντας σου κουβέντα, ρωτώντας σε, προτείνοντας σου πράγματα και πολλά άλλα. Ένα μεγάλο μπράβο από μένα σε κάτι που δε περίμενα επ’ ουδενί!

Χαιρετήσαμε τα παιδιά που έφυγαν νωρίς, ήπιαμε άλλη μια γύρα και πήραμε το δρόμο για την Frenchmen Street όπου θα καταλήγαμε γι’ ακόμα ένα βράδυ:


DSC_0999 (502)f.jpg



DSC_0999 (502)g.jpg



Σ’ ένα από τα ανοικτά οικόπεδα του δρόμου φιλοξενείται μια όμορφη υπαίθρια γκαλερί από την οποία κάναμε ένα πέρασμα την ίδια ώρα που οι φορητές μεγάλες ψησταριές απέναντι ξεκίνησαν ν’ ανάβουν τα κάρβουνα τους. Είχε πολύ μέλλον η νύχτα στη γειτονιά:


DSC_0999 (502)j.jpg



DSC_0999 (502)k.jpg


To μπάσιμο στο Apple Barrel κρίθηκε απαραίτητο, έτσι για μια μπύρα και μερικές ωραίες πενιές:


DSC_0999 (502)l.jpg



Σε μια αντίθετη εντελώς εικόνα διαγωνίως απέναντι είχε στηθεί ένα μίνι ραπ live, πάνω στην καρότσα μάλιστα του τετρακίνητου ford. Αμερικανιές...


DSC_0999 (502)m.jpg



Για συνέχεια μπήκαμε σ’ ένα μπαρ που μας έκανε το κλικ για πολλούς λόγους, ο ένας από αυτούς ήταν και το όνομα του, Ελληνικότατο όπως μπορείτε να δείτε, διαπιστώνοντας μες τα γέλια μας όμως ότι πρόκειται για τρομερό χώρο:


DSC_0999 (502)o.jpg



Η blues μπάντα που με το ντύσιμο της σε γυρνούσε πίσω στα 70s και τα 80s έπαιζε παπάδες ξεσηκώνοντας αμέσως τον κόσμο για χορό:


DSC_0999 (502)p.jpg



Την ίδια ώρα διάφορες ακόμη μπάντες ξεφύτρωναν σε αρκετά σημεία της γειτονιάς:


DSC_0999 (502)r.jpg



Περιπλανηθήκαμε λίγο στα στενάκια προς αναζήτηση φαγητού, μιας και από τα πολλά είχαμε πεινάσει και οι δύο. Ένα αλάνι με μια ψησταριά πάνω στο πεζοδρόμιο (σύνηθες τα βράδια στη Νέα Ορλεάνη) μας κέρασε από ένα κομματάκι κοτόπουλο όταν πλησιάσαμε, λέγοντας μας να επιστρέψουμε σε κανένα μισάωρο που θα ναι όλα έτοιμα. Για άλλη μια φορά μες την ημέρα εντυπωσιαστήκαμε από τους ανθρώπους της πόλης:


DSC_0999 (502)s.jpg



DSC_0999 (502)t.jpg



Τελικά για ακόμα μια νύχτα επιλέξαμε το αγαπημένο μπακάλικο «Verti Marte» παίρνοντας πακέτο από ένα Philadelphia sandwich (ναι αυτό το έπος με μοσχαρίσια μπριζόλα, μανιτάρια, κρεμμύδι και τσένταρ) προκειμένου να το φάμε στο hostel:


DSC_0999 (502)y.jpg



Στο uber που ήρθε να μας παραλάβει εκτυλίχθηκε μια λυπηρή συζήτηση με τον πιτσιρικά οδηγό, γιο μεταναστών στις Ηνωμένες πολιτείες από μια χώρα που δεν είδε και δε πρόλαβε να γνωρίσει λόγω πολέμου. Μια χώρα με το όνομα Υεμένη…

Καθίσαμε σ’ ένα τραπέζι του hostel για να φάμε, διαπιστώνοντας πάλι ότι μας έχουν κλέψει τις μπύρες από το κοινόχρηστο ψυγείο. Δε πειράζει, απαλλοτριώσαμε κι εμείς δύο με τη σειρά μας γιατί φτάσαμε στο αμήν μ’ αυτή την κατάσταση.

Δε ήμασταν μόνοι όμως. Στην παρέα μας άραξε κι ο Βασίλης, Έλληνας που ‘χε σκάσει νωρίς το πρωί στην πόλη ερχόμενος με την κοπέλα του από Ουάσιγκτον, κάτοικος Δανίας και πολυταξιδεμένος αρκετά, με τον οποίο είχαμε ουκ ολίγα να συζητήσουμε και ακόμα περισσότερες ταξιδιωτικές εμπειρίες να μοιραστούμε, περνώντας όπως πρέπει τη τελευταία βραδιά. Φοβερό παιδί.

Μου είπε ότι τσεκάρει συχνά το travelstories (ποιος δε διαβάζει travelstories άλλωστε; ), του διεμήνυσα ότι θα γραφτεί ιστορία για τη Νέα Ορλεάνη από άτομο που φέρει το nickname psilos3, οπότε να έχει το νου του...

Βασίλη σε περιμένω να αποκαλυφθείς έτσι; :)




One bourbon, one scotch, and one beer
Well, my baby, she gone, gone tonight
I ain't seen the girl since night before last
I wanna get drunk, get off of my mind



One bourbon, one scotch, and one beer


 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Άντε επιτέλους!!! Συντονίστηκα.
Αυτό που Σάββατο βράδυ δεν πίνεις μπύρες και γράφεις ιστορίες να το κοιτάξεις... 😉 🍺
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Άντε επιτέλους!!! Συντονίστηκα.
Αυτό που Σάββατο βράδυ δεν πίνεις μπύρες και γράφεις ιστορίες να το κοιτάξεις... 😉 🍺
:haha: :haha: :haha:
Έχει πολύ μέλλον η ιστορία, όλα θα τα προλάβω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πιστεύεις στα σημάδια; (οι πρώτες συζητήσεις).



Ο Νίκος (αδερφικός φίλος & συνοδοιπόρος πάντα σε μεγάλα και μικρά ταξίδια) γύρισε σχεδόν ζοχαδιασμένος μετά από 3 μήνες δουλειάς εκτός Ευρώπης με απόσπαση σε χώρα χωρίς αλκοόλ. «Πρέπει να κλείσουμε οπωσδήποτε ένα σοβαρό ταξίδι» ήταν το πρώτο πράγμα που μου ‘λεγε όταν μιλούσαμε όσο βρισκόταν στο Qatar, αλλά και αυτό που μου είπε μόλις ειδωθήκαμε στις γιορτές στη Θεσσαλονίκη. Πώς να αρνηθώ εγώ σε κάτι τέτοιο; Μπορώ;

Είχε φτάσει το πλήρωμα του χρόνου βλέπετε, τρία ολόκληρα έτη μετά την ακυρωμένη εκδρομή μας στο Περού να ξανακάνουμε φιλόδοξα σχέδια για άλλη ήπειρο, αφήνοντας στην άκρη ότι μεσολάβησε σαν κακή παρένθεση που απλά πήγε πίσω τα ταξιδιωτικά μας όνειρα και τους στόχους που είχαμε θέσει.

Πόσο εύκολο όμως είναι να βρεις μια εκδρομή που να ανταποκρίνεται στα θέλω αλλά βασικότερα και στην τσέπη σου, όταν μάλιστα δεν έχεις και πολύ χρόνο να το ψάξεις; Οι κινήσεις έπρεπε να γίνουν άμεσα, μιας και είχαμε φτάσει στο τέλος του 2022 και το ταξιδάκι έπρεπε να πραγματωθεί δυο μήνες μετά. Πρόβλημα!

Για τον λόγο αυτό αφήσαμε πίσω με συνοπτικές διαδικασίες τις χώρες που έχουν την υψηλότερη θέση στη λίστα επιθυμιών μας, μιας και οι τιμές ήταν απλησίαστες, ψάχνοντας τις όποιες εναλλακτικές μπορούσαμε να έχουμε, καταλήγοντας σχεδόν στο ενδεχόμενο να πάμε Νότιο Κορέα, μιας και οι οικονομικές προϋποθέσεις που είχαμε θέσει ήταν οι κατάλληλες. Οι αναπάντεχες όμως προσφορές της Turkish για Αμερική μας έκαναν να κρατηθούμε λίγο περισσότερο πριν κλείσουμε.

- Πάμε καμιά Βοστόνη που την έχεις άχτι, ή μήπως να δούμε αυτό για JFK που το βρίσκω και πολύ φθηνό από Θεσσαλονίκη;
- Και τι να κάνουμε στη Νέα Υόρκη ρε ψηλέ, δε ψήνομαι.
- Ποια Νέα Υόρκη ρε; Νέα Ορλεάνη θα πάμε, αφού τα ‘χουμε πει, ευκαιρία είναι.
- Έτσι μάλιστα, τώρα μιλάμε σοβαρά…


Βέβαια εγώ δε μιλούσα τυχαία, ούτε είχα ανασύρει ξαφνικά την επιθυμία μου για να πάω στη Νέα Ορλεάνη από τα βάθη του μυαλού μου που είχε σχεδόν ξεχαστεί. Ο διαγωνισμός του Travelstories που ήταν σε εξέλιξη και η ιστορία της @Maria L. που ‘ρθε πάνω στην ώρα ήταν το πρώτο σημάδι, μια ιστορία που διάβασα ξανά και ξανά πριν τη στείλω στο Νίκο για να τσεκάρει κι αυτός με τη σειρά του, βάζοντας έτσι τα λεγόμενα φυτίλια ενόψει της κράτησης.

Βέβαια δεν έφτανε μόνο αυτό. Υπάρχει και κάτι άλλο που δε μπορώ να εξηγήσω με λογικά επιχειρήματα, μιας και κάθε φορά που συμβαίνει λέω «τυχαία θα συμβαίνει, δε μπορεί» να όμως που πάντα επαναλαμβάνεται. Είναι αυτές οι μικρές ή μεγάλες λεπτομέρειες, είναι οι συμπτώσεις, τα μηνύματα, τα παιχνίδια της τύχης που όλες σχεδόν τις φορές σου δείχνουν τον δρόμο και σου ξεδιαλύνουν τη σκέψη. Συμβαίνει και σε σας;

1/1/2023, ώρα δέκα το βράδυ, ακούγοντας blues μουσικές πίνοντας τα ποτά μας στο περίφημο Malt & Jazz στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, ένα μπαρ που σπανίως πάω και να που είχε κι αυτό τη σημασία του:

- Φίλε πιστεύεις στα σημάδια;
- Μετά από τόσες φορές που μας έχει συμβεί, εννοείται
- Τσέκαρε τότε το χάρτη του Αμερικανικού νότου πάνω απ’ το κεφάλι σου. Όλα οδηγούν εκεί.


IMG_20230101_221532.jpg


Ο κύβος ερρίφθη…


 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γουαου! Έχω στρωθεί και περιμένω την συνέχεια!!
Έρχονται αρκετά κεφάλαια, ακόμα ειμαι στα διαδικαστικά. ;)

Επιτέλους!! Αναμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια...
Εσύ περίμενες τη Νέα Ορλεάνη από την πρώτη στιγμή, ελπίζω η περιγραφή να σε δικαιώσει.🙃
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εσύ περίμενες τη Νέα Ορλεάνη από την πρώτη στιγμή, ελπίζω η περιγραφή να σε δικαιώσει.🙃
Δώσε Νέα Ορλεάνη στο λαό. Ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψεις την Νέα Υόρκη από την ιστορία. Μην σου πω ότι είναι και καλύτερα έτσι. ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δώσε Νέα Ορλεάνη στο λαό. Ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψεις την Νέα Υόρκη από την ιστορία. Μην σου πω ότι είναι και καλύτερα έτσι. ;)
Χαχα, ε δε γίνεται, κρίμα είναι να μην αναφερθώ, έτσι κι αλλιώς για λίγο θα ναι.
Τα καλά έρχονται από το 4ο κεφάλαιο κι έπειτα. ☺
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom