ΗΠΑ New Orleans & New York: The Louisiana Blues

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Laissez les bon temps rouler (Ένα ατέλειωτο Party)



*Laissez les bon temps rouler, σε ελεύθερη μετάφραση «αφήστε τις καλές στιγμές να κυλήσουν», σύνθημα το οποίο αποτελεί σήμα κατατεθέν της Νέας Ορλεάνης, συνοψίζοντας το συναίσθημα, την κουλτούρα και το ατελείωτο party της πόλης.

Το παγωμένο μπυράκι του Check point υπενθύμισε απλά την πείνα μας, μιας μ’ αυτά και μ’ εκείνα δεν είχαμε τσιμπήσει τίποτα για πρωινό, με την ώρα να ‘χει περάσει κι εμάς να σκεφτόμαστε κατευθείαν το μεσημεριανό. Έτσι ανεβήκαμε γοργά την Esplanade και στρίψαμε στη Royal, με κατεύθυνση ένα κατάστημα που βρισκόταν στις σημειώσεις μας:


DSC_0774.JPG



DSC_0777.JPG



Αν φημίζεται για κάτι ακόμη η Νέα Ορλεάνη πέρα απ’ όσα ξακουστά έχει, είναι η κουζίνα της και ιδιαίτερα τα τεράστια παραδοσιακά τους σάντουιτς με την ονομασία «Po-Boy» που κυριαρχούν στη γαστρονομία της πόλης. Μπορεί να τα δοκιμάσει κάποιος σχεδόν παντού, όμως τα καλύτερα σημεία γι’ αυτό είναι τα μικρά μπακάλικα/παντοπωλεία που διαθέτουν κουζίνα και εξειδικεύονται στο συγκεκριμένο υπέροχο έδεσμα.

Ένα τέτοιο μπακάλικο ήταν και το «Verti Marte» ευρισκόμενο σε πολύ χαρακτηριστικό σημείο απέναντι απ’ το κτήριο Lalaurie Mansion, όπου φτάσαμε λίγα βήματα αργότερα.

Το στενόμακρο μαγαζάκι ήταν όντως (24ωρο) μπακάλικο όπως ακριβώς το φαντάζεστε, με τη μόνη διαφορά όμως ότι η κουζίνα στο βάθος διέθετε μια μεγάλη γκάμα φαγητών, έτοιμων ή κατά παραγγελία που μπορούσες να ψωνίσεις πέρα απ’ τα Po-Boys. Πληρώσαμε την αλμυρή τιμή των 13$ περίπου για κάθε σάντουιτς και περιμέναμε καρτερικά να ετοιμαστεί το πακέτο:


DSC_0791b.jpg



Μόλις παραλάβαμε βγήκαμε ξανά στο δρόμο με σκοπό να βρούμε κάπου ν’ αράξουμε για να φάμε, βλέποντας τυχαίες εικόνες μιας γειτονιάς που δεν είχε ξυπνήσει για τα καλά:


DSC_0796.JPG



DSC_0797.JPG



Το Latrobe Park ήταν το ιδανικό όπως νομίζαμε σημείο να ξεδιπλώσουμε αυτό το κτήνος που αγοράσαμε, αποτελούμενο από σχεδόν μια φρατζόλα ψωμί, ψητό βοδινό κρέας, ένα τυρί που δε θυμάμαι και λάχανο:


DSC_0802c.jpg



Κι αν δε μπορείτε να καταλάβετε το μέγεθος από αυτήν τη φωτογραφία, δείτε τη χαρά του Νίκου που παλεύει με το μισό (!) απ’ αυτό για να αντιληφθείτε:


DSC_0803.JPG



Δε φάγαμε με την ησυχία μας, παρόλο που η μπάντα στο «Gazebo Cafe» έπαιζε καταπληκτικά (τόσο που σκεφτήκαμε να καθίσουμε για να πιούμε κάτι), καθώς ένας από τους ναρκομανείς που ξέμειναν στην πλατεία μας έγινε λίγο κολλιτσίδα:


DSC_0804.JPG



-Να το μπαρ που είδαμε πριν, δε πάμε για κανένα χωνευτικό; Και πήγαμε, μιας και η τιμή 5$ για shot & beer ήταν μεγάλο δέλεαρ, σ’ ένα ωραίο σκοτεινό περιβάλλον, με μουσική rock & blues να παίζει από juke box κι ένα μπάρμαν χιουμορίστα κι επικοινωνιακό βγαλμένο από ταινία, σ’ ένα ακόμα πολύ ωραίο 24ωρο κατάστημα.

Πρωτύτερα όμως σταμπάραμε και το διπλανό κολλητά μαγαζί (Central Grocery and Deli), το παλαιότερο όπως ισχυρίζεται με τα επίσης γνωστά σάντουιτς αλλαντικών της πόλης, τα επονομαζόμενα muffuletta:


DSC_0813.JPG



Ο συνδυασμός μπύρας/bourbon μας έδωσε την απαραίτητη ώθηση για τη συνέχεια, πηγαίνοντας πάλι προς την jackson square. Είχαμε γι’ ακόμα μια φορά την πληροφορία ότι κάποιος Έλληνας έχει καφέ μπαρ στην περιοχή οπότε ο Νίκος θέλησε να την ερευνήσει:


DSC_0819.JPG



DSC_0822.JPG



Εγώ πάλι προτίμησα να μείνω για τις φωτογραφίες και τα βίντεο μου απολαμβάνοντας για άλλη μια φορά τις μουσικάρες από την μπάντα της πλατείας. Το γλέντι είχε ανάψει, με τον χορό να μην αργεί να ξεκινήσει:



DSC_0829.JPG



Κρίνοντας πως είναι η κατάλληλη στιγμή για φωτογραφίες επιστρέψαμε στο labranche house που ευτυχώς είχε αρκετούς περαστικούς για να μας βγάλουν εκείνη την ώρα, αλλά και πλανόδιους ακροβάτες… Όπως τι βρίσκει καθένας:


DSC_0833b.jpg



Απείχαμε μόλις λίγα μέτρα από το ιστορικό Preservation Hall όπου και ήταν η επόμενη επίσκεψη μας. Το κτήριο του οργανισμού επί της ουσίας που λειτουργεί από το 1961 αποτελεί ένα από τα πιο γνήσια κομμάτια της κουλτούρας της πόλης, μιας και οι παλαιότεροι jazz μουσικοί μεταλαμπαδεύουν τις γνώσεις τους στους νεότερους που θέλουν ν’ ασχοληθούν με το αντικείμενο:


DSC_0836.JPG



Κάθε μέρα σχεδόν διοργανώνονται συναυλίες στον προαύλιο χώρο του, όπου με μια ενιαία είσοδο μπορείς να απολαύσεις αρκετούς μουσικούς της πόλης. Δυστυχώς για εκείνη και την επόμενη μέρα τα εισιτήρια θεάματος είχαν ξεπουλήσει, είχαμε ωστόσο την επιλογή για τις μεθεπόμενες:


DSC_0837.JPG



-Ωραία μπάρα αυτή η Molly's εδώ απέναντι, δε πάμε για μια ΙΡΑ; Πήγαμε και σ’ αυτό, μ’ εμένα να τα βρίσκω αμέσως με την barwoman για το μπλουζάκι του Number of the beast που φορούσε.
«Θα δοκιμάσετε τεκίλα παιδιά;» μας ρώτησε ένας τύπος πιθανώς του μαγαζιού που πάλευε ν' ανοίξει ένα μπουκάλι λευκής μεξικανικής. Εννοείται, μη σε προσβάλλουμε...


DSC_0840.JPG



Πόσο να μείνουμε στον καθαρό αέρα; Οι ατάκες γεμάτες χιούμορ του τύπου έξω από το Bourbon Heat μας ξανακάθισαν γρήγορα στο μπαρ, όχι όμως έτσι απλά όπως πριν:


DSC_0843.JPG



Τα όργανα είχαν ήδη κουρδίσει και οι μελωδίες ατόφιου Αμερικανικού blues άρχισαν να σκορπίζονται στον αέρα μέσα κι έξω απ' το μπαρ:


DSC_0847.JPG



Ζούσαμε τη μαγεία της Bourbon street εκτός ωραρίου κίνησης, μέρα μεσημέρι, που δε θέλαμε επ’ ουδενί να τελειώσει κι ευτυχώς κράτησε για ώρα:


- Απ’ το ένα θα βγαίνουμε στο άλλο θα μπαίνουμε ρε φίλε;
- Γιατί τι πειράζει;


Προφανώς και δε πειράζει. Το κασκόλ γνωστής ελληνικής ομάδας άλλωστε στο βάθος του Fritzel’s jazz pub μας έκανε προς στιγμής να πιστέψουμε ότι βρήκαμε τον Έλληνα, κάτι που ο ηλικιωμένος μπάρμαν του καταστήματος δεν επιβεβαίωσε. Απίστευτη μουσική σκηνή και εκεί, με τον πιανίστα παρουσιαστικού Φώτη Κατσικάρη να μη γεμίζει εκ των προτέρων το μάτι, όμως το παίξιμο του και η βραχνή jazz φωνάρα του στα τραγούδια λες και δε τραγουδούσε λευκός, ήταν τελικά όλα τα λεφτά:


DSC_0855.JPG



Βέβαια οι μουσικές δεν είχαν ξεκινήσει μόνο μέσα στα μπαρ αλλά κι έξω από αυτά, σε αρκετές από της γωνίες του French Quarter, στην υπέροχη και ιδιαίτερη αυτή πόλη. Δεν ήταν λίγες οι στιγμές που ένιωθα ότι δε πατούσα στην Αμερική αλλά σε κάποια πόλη της Καραϊβικής:


DSC_0861.JPG



DSC_0865.JPG



Είχαμε στεγνώσει όσο να ναι, οπότε ένα πέρασμα από το Harry’s Corner με την ιδιαίτερη μπατσοδιακόσμηση (και όχι μόνο) ήταν θεμιτό. Μια βρώμα τρύπησε αμέσως τα ρουθούνια μου, αποτέλεσμα νομίζω του σπορ της καταβρόχθισης καβουριών, συνηθισμένο σε τέτοιες περιοχές ακόμη και μες τα μπαρ.


DSC_0876.JPG



Πιάσαμε την κουβέντα μ’ ένα ζευγάρι 70ρηδων (τουλάχιστον), διαπιστώνοντας παράλληλα ότι ήταν η ώρα που οι περισσότεροι ντόπιοι σχολούσαν απ’ τη δουλειά τους κι έκαναν ένα πέρασμα από τα μπαρ για χαλάρωμα.

Η κυρία που κατέβαζε τις καϊπιρίνιες πιο γρήγορα από μένα ήταν σαφέστατη:

  • Don’t waste your night time at the Bourbon street, go to Frenchmen
Μια παρότρυνση που αργότερα καταλάβαμε το νόημα της και τηρήσαμε σχεδόν ευλαβικά!

Εμείς πάλι πήραμε το γνωστό δρόμο προς το Αβαείο που μας είχε αρέσει ιδιαίτερα. Έπρεπε να δοκιμάσουμε και τις άλλες δύο μπύρες της προσφοράς που μας είχαν γυαλίσει και να τις συνδυάσουμε με το «Fireball» ένα ουίσκι γλυκό με κανέλλα που τιμούσαν κατ’ εξοχήν όλοι έναντι του bourbon. Ωραία πράγματα:


DSC_0880.JPG



DSC_0882.JPG



Ξάφνου άρχισα να συνειδητοποιώ την απίστευτη χαρά που ένιωθα. Ήμουν σ’ ένα μπαρ της Louisiana, έπινα το ποτό μου και το τζουκ μποξ πλημμύρισε το χώρο με τις μελωδίες των αγαπημένων μου Lynyrd Skynyrd, γνήσιων τέκνων του αμερικανικού νότου, με το πασίγνωστο τραγούδι – ωδή της αγάπης της μητέρας προς τον γιο της. Τι άλλο μπορούσα να ζητήσω εκείνη τη στιγμή;


Η ώρα ήταν σχεδόν 7 όταν πήραμε τα πόδια μας παρέα με μια βαριά ζαλάδα μέσω της Decatur St προς το κέντρο. Είπαμε να φύγουμε για να μη βουλιάξουμε το βράδυ, ποιο βράδυ δηλαδή που σχεδόν είχαμε βουλιάξει:


DSC_0890.JPG



Απαρνηθήκαμε τη Jackson brewing company που ήταν στο δρόμο μας συνεχίζοντας σχεδόν απερίσπαστοι:


DSC_0896.JPG



DSC_0897.JPG



Λέω σχεδόν γιατί η ατάκα «ωραία μπάρα ρε φίλε, δε πάμε να πιούμε ένα;» ακούστηκε για πολλοστή φορά εκείνη τη μέρα, με το Νίκο να μη μου χαλάει χατίρι. Όντως ωραία μπάρα η Kerry Irish Pub με κολλημένα δολάρια παντού και φυσικά τη σημαία της Ιρλανδίας στο βάθος:


DSC_0904.JPG



«Σε παίζω κι ένα μπιλιάρδο - στοίχημα για το επόμενο» είπα με περίσσιο θράσος αν και είχα να παίξω χρόνια, το οποίο από την αλαζονεία μου εννοείται ότι έχασα, μαζί με το στοίχημα ενός Αμερικανού που ήρθε στα ξεκάρφωτα και πόνταρε πάνω μου.
Χαλάλι, πόσες φορές θα χα την ευκαιρία να το ζήσω όλο αυτό;


DSC_0908b.jpg



Δε χρειάζεται να περιγράψω πως φτάσαμε στην Canal st για να πάρουμε το τραμ κανένα 2ωρο μετά. Ένα τραμ που περίμενε την αφεντιά μου για κανένα λεπτό, μιας και προσπαθούσα να περάσω το εισιτήριο από τον αναγνώστη ανεπιτυχώς. Λογικό, αν προσπαθείς να χτυπήσεις αυτό της Νέας Υόρκης στη Νέα Ορλεάνη… Ευτυχώς οι ευγενέστατοι άνθρωποι δε μ’ άρχισαν στα καντήλια.


DSC_0913.JPG



Με την πείνα να έχει χτυπήσει κόκκινο οδηγηθήκαμε για ένα παραδοσιακό αμερικανικό γεύμα πριν επιστρέψουμε στο Hostel:


DSC_0913b.jpg



Ο φύλακας του χώρου μας περίμενε στο πεζούλι της εξώπορτας αυτή τη φορά:


DSC_0913c.jpg



Τελικά δε κάψαμε το βράδυ.
Πιάσαμε βράδυ με την επιπλέον βόλτα να κρίνεται περιττή. Καλή είναι και η αυλή του hostel για σβήσιμο.


DSC_0913d.jpg



Είχαμε εξάλλου κάνει πολλά. Γλεντούσαμε στην πόλη του γλεντιού όπως έπρεπε…




Mama told me when I was young
"Come sit beside me, my only son
And listen closely to what I say
And if you do this it'll help you
Some sunny day"



And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand
Baby, be a simple kind of man
Oh, won't you do this for me son, if you can?


 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Άντε επιτέλους!!! Συντονίστηκα.
Αυτό που Σάββατο βράδυ δεν πίνεις μπύρες και γράφεις ιστορίες να το κοιτάξεις... 😉 🍺
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Άντε επιτέλους!!! Συντονίστηκα.
Αυτό που Σάββατο βράδυ δεν πίνεις μπύρες και γράφεις ιστορίες να το κοιτάξεις... 😉 🍺
:haha: :haha: :haha:
Έχει πολύ μέλλον η ιστορία, όλα θα τα προλάβω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πιστεύεις στα σημάδια; (οι πρώτες συζητήσεις).



Ο Νίκος (αδερφικός φίλος & συνοδοιπόρος πάντα σε μεγάλα και μικρά ταξίδια) γύρισε σχεδόν ζοχαδιασμένος μετά από 3 μήνες δουλειάς εκτός Ευρώπης με απόσπαση σε χώρα χωρίς αλκοόλ. «Πρέπει να κλείσουμε οπωσδήποτε ένα σοβαρό ταξίδι» ήταν το πρώτο πράγμα που μου ‘λεγε όταν μιλούσαμε όσο βρισκόταν στο Qatar, αλλά και αυτό που μου είπε μόλις ειδωθήκαμε στις γιορτές στη Θεσσαλονίκη. Πώς να αρνηθώ εγώ σε κάτι τέτοιο; Μπορώ;

Είχε φτάσει το πλήρωμα του χρόνου βλέπετε, τρία ολόκληρα έτη μετά την ακυρωμένη εκδρομή μας στο Περού να ξανακάνουμε φιλόδοξα σχέδια για άλλη ήπειρο, αφήνοντας στην άκρη ότι μεσολάβησε σαν κακή παρένθεση που απλά πήγε πίσω τα ταξιδιωτικά μας όνειρα και τους στόχους που είχαμε θέσει.

Πόσο εύκολο όμως είναι να βρεις μια εκδρομή που να ανταποκρίνεται στα θέλω αλλά βασικότερα και στην τσέπη σου, όταν μάλιστα δεν έχεις και πολύ χρόνο να το ψάξεις; Οι κινήσεις έπρεπε να γίνουν άμεσα, μιας και είχαμε φτάσει στο τέλος του 2022 και το ταξιδάκι έπρεπε να πραγματωθεί δυο μήνες μετά. Πρόβλημα!

Για τον λόγο αυτό αφήσαμε πίσω με συνοπτικές διαδικασίες τις χώρες που έχουν την υψηλότερη θέση στη λίστα επιθυμιών μας, μιας και οι τιμές ήταν απλησίαστες, ψάχνοντας τις όποιες εναλλακτικές μπορούσαμε να έχουμε, καταλήγοντας σχεδόν στο ενδεχόμενο να πάμε Νότιο Κορέα, μιας και οι οικονομικές προϋποθέσεις που είχαμε θέσει ήταν οι κατάλληλες. Οι αναπάντεχες όμως προσφορές της Turkish για Αμερική μας έκαναν να κρατηθούμε λίγο περισσότερο πριν κλείσουμε.

- Πάμε καμιά Βοστόνη που την έχεις άχτι, ή μήπως να δούμε αυτό για JFK που το βρίσκω και πολύ φθηνό από Θεσσαλονίκη;
- Και τι να κάνουμε στη Νέα Υόρκη ρε ψηλέ, δε ψήνομαι.
- Ποια Νέα Υόρκη ρε; Νέα Ορλεάνη θα πάμε, αφού τα ‘χουμε πει, ευκαιρία είναι.
- Έτσι μάλιστα, τώρα μιλάμε σοβαρά…


Βέβαια εγώ δε μιλούσα τυχαία, ούτε είχα ανασύρει ξαφνικά την επιθυμία μου για να πάω στη Νέα Ορλεάνη από τα βάθη του μυαλού μου που είχε σχεδόν ξεχαστεί. Ο διαγωνισμός του Travelstories που ήταν σε εξέλιξη και η ιστορία της @Maria L. που ‘ρθε πάνω στην ώρα ήταν το πρώτο σημάδι, μια ιστορία που διάβασα ξανά και ξανά πριν τη στείλω στο Νίκο για να τσεκάρει κι αυτός με τη σειρά του, βάζοντας έτσι τα λεγόμενα φυτίλια ενόψει της κράτησης.

Βέβαια δεν έφτανε μόνο αυτό. Υπάρχει και κάτι άλλο που δε μπορώ να εξηγήσω με λογικά επιχειρήματα, μιας και κάθε φορά που συμβαίνει λέω «τυχαία θα συμβαίνει, δε μπορεί» να όμως που πάντα επαναλαμβάνεται. Είναι αυτές οι μικρές ή μεγάλες λεπτομέρειες, είναι οι συμπτώσεις, τα μηνύματα, τα παιχνίδια της τύχης που όλες σχεδόν τις φορές σου δείχνουν τον δρόμο και σου ξεδιαλύνουν τη σκέψη. Συμβαίνει και σε σας;

1/1/2023, ώρα δέκα το βράδυ, ακούγοντας blues μουσικές πίνοντας τα ποτά μας στο περίφημο Malt & Jazz στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, ένα μπαρ που σπανίως πάω και να που είχε κι αυτό τη σημασία του:

- Φίλε πιστεύεις στα σημάδια;
- Μετά από τόσες φορές που μας έχει συμβεί, εννοείται
- Τσέκαρε τότε το χάρτη του Αμερικανικού νότου πάνω απ’ το κεφάλι σου. Όλα οδηγούν εκεί.


IMG_20230101_221532.jpg


Ο κύβος ερρίφθη…


 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γουαου! Έχω στρωθεί και περιμένω την συνέχεια!!
Έρχονται αρκετά κεφάλαια, ακόμα ειμαι στα διαδικαστικά. ;)

Επιτέλους!! Αναμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια...
Εσύ περίμενες τη Νέα Ορλεάνη από την πρώτη στιγμή, ελπίζω η περιγραφή να σε δικαιώσει.🙃
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εσύ περίμενες τη Νέα Ορλεάνη από την πρώτη στιγμή, ελπίζω η περιγραφή να σε δικαιώσει.🙃
Δώσε Νέα Ορλεάνη στο λαό. Ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψεις την Νέα Υόρκη από την ιστορία. Μην σου πω ότι είναι και καλύτερα έτσι. ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δώσε Νέα Ορλεάνη στο λαό. Ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψεις την Νέα Υόρκη από την ιστορία. Μην σου πω ότι είναι και καλύτερα έτσι. ;)
Χαχα, ε δε γίνεται, κρίμα είναι να μην αναφερθώ, έτσι κι αλλιώς για λίγο θα ναι.
Τα καλά έρχονται από το 4ο κεφάλαιο κι έπειτα. ☺
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom