ΗΠΑ New Orleans & New York: The Louisiana Blues

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Αμέρικα ήταν και πάει…



Ώρα δύο και κάτι το μεσημέρι. Χρόνος υπήρχε ακόμα για όλα, όμως έπρεπε να κινηθούμε έξυπνα. Μπήκαμε ξανά στο μετρό λοιπόν και τη μπλε γραμμή αυτή τη φορά με προορισμό ξανά το Lower Manhattan και πιο συγκεκριμένα τη στάση World Trade Center:


DSC_0999 (670).JPG



DSC_0999 (672)b.jpg



Ορίστε και ο αγωγός που ξεκαπνίζει, κάτι που συναντήσαμε ουκ ολίγες φορές περπατώντας τη Νέα Υόρκη:


DSC_0999 (673).JPG



Λίγα μόνο βήματα μας χώριζαν από το Ground Zero ,σημείο μηδέν όπως αρεσκόμαστε να λέμε στα Ελληνικά, με το μουσείο 9/11 και το σουβενιράδικο να αποτελούν τις πρώτες εικόνες που αντίκρυσαν τα μάτια μας, μια όχι και τόσο ωραία δηλαδή εκδοχή, μιας και σύντομα διαπιστώσαμε ότι ακόμα κι απ’ αυτό υπάρχει στη μέση το κέρδος…


DSC_0999 (681).JPG



DSC_0999 (682).JPG



Όλοι γνωρίζουμε φυσικά τι έγινε στο σημείο αυτό την 11 του Σεπτέμβρη του 2001 και δε χρειάζεται να το αναλύσουμε. Προσωπικά θυμάμαι πολύ καλά εκείνες τις μέρες μιας και λίγο μετά παρουσιαζόμουν για θητεία, με τα μέτρα ασφαλείας να αυξάνονται ραγδαία μετά το συμβάν.


DSC_0999 (685).JPG



Σήμερα, στη θέση που κάποτε έστεκαν οι δίδυμοι πύργοι βρίσκονται τα μνημεία με τα ονόματα των νεκρών της ανείπωτης αυτής τραγωδίας:


DSC_0999 (690).JPG



Προσπεράσαμε γρήγορα το μουσείο του οποίου το εισιτήριο κόστιζε 29$ (αλίμονο) και κατευθυνθήκαμε και προς το δεύτερο, πανομοιότυπο μνημείο:


DSC_0999 (696).JPG



DSC_0999 (700).JPG



DSC_0999 (701).JPG



Εντύπωση μου έκανε η μεταλλική τεραστίων διαστάσεων πλάκα στον απέναντι τοίχο, που εξυμνεί την υπεράνθρωπη προσπάθεια των πυροσβεστών που έδωσαν τη μάχη τις πρώτες δύσκολες κι όχι μόνο ώρες:


DSC_0999 (707).JPG



Είχαμε δει πολλά και χρειαζόμασταν οπωσδήποτε μια στάση, με την Pub O’Hara’s να εμφανίζεται μπροστά μας σαν όαση. Τρομερό μπαρ, καταπληκτική μουσική, πολύ ωραίος για άλλη μια φορά κόσμος:


DSC_0999 (709).JPG



DSC_0999 (712).JPG



Ευτυχώς βολευτήκαμε γρήγορα σε μια θέση, παρατηρώντας, συζητώντας και δοκιμάζοντας. Τι είναι αυτή η μπύρα που σερβίρουν με φέτα πορτοκάλι φίλε; Πρέπει να την πιούμε, ξέρεις ότι μ' ενθουσιάζουν αυτές οι καινοτομίες:


DSC_0999 (713).JPG



Μεσημεράκι και υπό τη σκιά World Trade Center του και άλλων ουρανοξυστών, συνεχίσαμε τη βόλτα μας στην πόλη, αποτυγχάνοντας για πολλοστή φορά να βρούμε και κάτι καλό να ψωνίσουμε:


DSC_0999 (716).JPG



Οι οδηγίες μου μας έβγαζαν καρφί προς τα κάτω, περνώντας επί τη ευκαιρία από την Trinity Church, επισκοπική εκκλησία του 17ου αιώνα, συνεχίζοντας στα δρομάκια ως το θεόρατο κτήριο του τύπου με τη γάτα στο κεφάλι που έχει διατελέσει και πρόεδρος των ΗΠΑ σ’ ένα πρόσφατο φεγγάρι:


DSC_0999 (722).JPG



DSC_0999 (727).JPG



DSC_0999 (738).JPG



Ο στόχος μας δεν ήταν άλλος από την περίφημη Wall street, το νο1 χρηματιστήριο αξιών του κόσμου με λίγα λόγια που τόσα έχουμε δει κι ακούσει, ταμπουρωμένο βεβαίως πίσω από κιγκλιδώματα με διακριτική παρουσία της ασφάλειας:


DSC_0999 (732)b.jpg



DSC_0999 (732).JPG



Ορίστε και η είσοδος του διάσημου κτηρίου, με τον μεγαλοπρεπή ναό να ξεχωρίζει στο βάθος, δίνοντας λίγο περισσότερο χρώμα στη μουντή αυτή γειτονιά:


DSC_0999 (739).JPG



  • Που πάνε να τα πιούνε φίλε οι γιάπηδες με τα κοστούμια όταν τελειώνει ο χαρτοπόλεμος στη wall street;
  • Που να ξέρω;
  • Ξέρω εγώ, εκεί που θα πάμε να τα πιούμε κι εμείς. Ακολούθησε με
Έτσι με πολύ απλές διαδικασίες στρωθήκαμε στο μπαρ της Killarney Rose, ακόμα μια από τις πολλές εξαιρειτκές Ιρλανδικές αυτής της πόλης που κρατούσα στις σημειώσεις μου, με καλή μπύρα και μουσικάρες. Ρε τους Αμερικανοί, μπράβο, δε τους το χα!


DSC_0999 (744).JPG



Η άμμος στην κλεψύδρα της εκδρομής άδειαζε όμως απειλητικά, έτσι κινήσαμε προς το ξενοδοχείο για την παραλαβή των αποσκευών μας. Βασικά θέλαμε να ‘μαστε δίπλα (όχι ότι ήταν μακριά έτσι κι αλλιώς) προκειμένου να χαιρετήσουμε και αυτή την πόλη όπως της αξίζει, δηλαδή σ’ ένα ωραίο σκοτεινό μπαρ όπως το Ulysses που βρέθηκε αυτή τη φορά στο διάβα μας:


DSC_0999 (748)c.jpg



Ήπιαμε τις καστανές μας μπύρες στον πολύ ωραίο πραγματικά χώρο, θαυμάζοντας για τελευταία φορά την ευγένεια και το στυλ των κατοίκων:


DSC_0999 (748)d.jpg



Η κάβα κολλητά στο ξενοδοχείο που ήθελα να κάνω τα ψώνια μου μιας και παρέδιδα αποσκευή με απογοήτευσε, είτε από τιμές είτε από τα bourbon που ήθελα και δεν είχε, έτσι με συνοπτικές διαδικασίες πήραμε τις αποσκευές μας και αναχωρήσαμε, με την τελευταία εικόνα της πόλης πριν χαθούμε από προσώπου γης να ναι αυτή της wall street:


DSC_0999 (750).JPG



DSC_0999 (750)b.jpg



Είχαμε την εμπειρία πλέον ώστε να ξεκινήσουμε αρκετά πιο νωρίς, πέντε ώρες πριν την πτήση συγκεκριμένα, για το αεροδρόμιο. Τι πιο λογικό φυσικά να φύγεις όπως ήρθες, με την καφέ γραμμή του Μετρό σκεφτήκαμε ψάχνοντας παράλληλα στο google maps.
Λάθος! Μεγάλο λάθος αγαπητοί φίλοι, μιας και στην πόλη αυτή κάθε μέρα μπορεί να συμβεί κάτι καινούριο με τις μετακινήσεις της. Ο συρμός δε τερμάτιζε στον Jamaica όπως υπολογίζαμε αλλά 7 στάσεις νωρίτερα, κάνοντας μας να ψάχνουμε τρόπο διαφυγής προκειμένου να φτάσουμε στο JFK.

Κατεβήκαμε στον σταθμό Broadway Junction κάπου μετά το Brooklyn εν μέσω βρώμας, πολυκοσμίας και μιας μίνι διαδήλωσης, με μια ευγενέστατη υπάλληλο να μας κατατοπίζει στο χάος, καθώς έπρεπε να περιμένουμε τη μπλε γραμμή σε συγκεκριμένη πλατφόρμα. Τελικώς φτάσαμε στον howard beach, τερματικό σταθμό του JFK Airtrain και επιτέλους κοντά 2 ώρες μετά αντικρύσαμε το αεροδρόμιο:


DSC_0999 (750)d.jpg



Η υπάλληλος της Turkish ήταν νέα και δε στροφάριζε καταλλήλως, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να μας δώσει καλές θέσεις μιας και εμφανιζόταν γεμάτη η πτήση (δεν ήταν), καθυστερώντας πάρα πολύ προκειμένου τελικά να μας βολέψει όχι για την υπερατλαντική αλλά για την πτήση Κων/πολη – Θεσσαλονίκη και να το υπερηφανεύεται. Μπράβο, συγχαρητήρια!

Πήραμε τις κάρτες επιβίβασης και κατευθυνθήκαμε για τελευταία φορά στο σιχαμένο έλεγχο του αεροδρομίου και μετά για ψώνια. Το μπουκαλάκι με το τίμιο bourbon που ψώνισα θα με περίμενε στην πύλη (!) και δε μπορούσα να το πάρω εκ των προτέρων, κάτι που δε μου ‘χε ξανατύχει πουθενά έως τώρα στα ταξίδια μου.

Θέλαμε οπωσδήποτε να πιούμε κάτι, είχαμε και το 9ωρο μπροστά μας, οπότε εμφανώς καταβεβλημένοι με όλα αυτά των τελευταίων ωρών φτάσαμε στο lounge της Turkish. Λυπούμαστε κύριοι, τώρα ανοίξαμε και δεν έχουμε φέρει αλκοολούχα ακόμη, ήταν η απάντηση της υπαλλήλου, κάνοντας με να αναφωνήσω «Τι κάνετε μωρέ;» και να τη βγάλω με εξαιρετικά κοκκινιστά σουτζουκάκια πίνοντας τσάι, ωσάν άλλος δερβίσης της Ανατολής.

Τελικώς το μυαλό μου που σε κάτι τέτοια κόβει μας οδήγησε στο απέναντι lounge της Lufthansa προκειμένου να αποκατασταθεί η τάξη, με το μπουκαλάκι κάτω δεξιά να αποτελεί ανάμνηση κοντά μια ώρα μετά. Δε γίνεται να πετάς τόσες ώρες στεγνός άλλωστε, δε κάνει, έχουν αποφανθεί κορυφαίοι επιστήμονες περί αυτού!


DSC_0999 (750)f.jpg



Η επιβίβαση ήταν σύντομη με το αεροσκάφος να απογειώνεται στην ώρα του, 23:55 Αμερικής με κατεύθυνση την Κωνσταντινούπολη, σε μια πτήση που κούνησε ελάχιστα βγαίνοντας από την αμερικανική ήπειρο και λίγες ώρες αργότερα μπαίνοντας στην ευρωπαϊκή.
Από την εταιρεία δεν έχω παράπονο, ωστόσο μου βγήκε λίγο η ψυχή (γι’ ακόμα μια φορά σε μεγάλη πτήση επιστροφής) μιας και η μπροστινή μου θεώρησε καλό να κάνει τη θέση πίσω τις 8μισι από τις 9 ώρες προκειμένου να απλώσει την 1.60 κορμάρα της, μ' εμένα να μη μπορώ να χωρέσω στη θέση μου.


DSC_0999 (750)g.jpg



Δε γίνεται άλλο αυτή η κατάσταση, θα ξεκινήσω εκστρατεία μου φαίνεται κόντρα στις αεροπορικές υπέρ του δικαιώματος των ψηλών, δεν είμαστε όλοι ίσα κι όμοια πώς να το κάνουμε, πρέπει να υπάρχουν κριτήρια στη κατανομή θέσεων.

Τουλάχιστον το 9ωρο δεν είναι πολύ τηρουμένων των αναλογιών, έτσι πέρασε γρήγορα κυρίως διαβάζοντας, με το IST που περισσότερο μοιάζει με εμπορικό και τις τιμές του να μοιάζουν περισσότερο Βόρειας Ευρώπης παρά Τουρκίας, να μας υποδέχεται και πάλι για ολιγόωρη αναμονή:


DSC_0999 (750)h.jpg



Που αλλού, στο lounge και πάλι, όπου αφού κάναμε το λάθος να πάρουμε δύο καφέδες με γεύση λίγο χειρότερη από καστανόχωμα το διορθώσαμε τάχιστα εμπιστευόμενοι και πάλι τα τοπικά προϊόντα, με όρεξη και διάθεση για άλλο τόσο:


DSC_0999 (750)i.jpg



Η πτήση για SELANΙK, γεμάτη κατά το ήμισυ από Ρώσους πολίτες προφανώς λόγω της απευθείας απαγόρευσης έφυγε με 40λεπτη καθυστέρηση, βάζοντας έτσι τον επίλογο Κυριακή βράδυ σε μια σύντομη αλλά υπέροχη εκδρομή.


DSC_0999 (750)j.jpg



Μια εκδρομή που θα μνημονεύεται για καιρό! :)








 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Άντε επιτέλους!!! Συντονίστηκα.
Αυτό που Σάββατο βράδυ δεν πίνεις μπύρες και γράφεις ιστορίες να το κοιτάξεις... 😉 🍺
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Άντε επιτέλους!!! Συντονίστηκα.
Αυτό που Σάββατο βράδυ δεν πίνεις μπύρες και γράφεις ιστορίες να το κοιτάξεις... 😉 🍺
:haha: :haha: :haha:
Έχει πολύ μέλλον η ιστορία, όλα θα τα προλάβω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πιστεύεις στα σημάδια; (οι πρώτες συζητήσεις).



Ο Νίκος (αδερφικός φίλος & συνοδοιπόρος πάντα σε μεγάλα και μικρά ταξίδια) γύρισε σχεδόν ζοχαδιασμένος μετά από 3 μήνες δουλειάς εκτός Ευρώπης με απόσπαση σε χώρα χωρίς αλκοόλ. «Πρέπει να κλείσουμε οπωσδήποτε ένα σοβαρό ταξίδι» ήταν το πρώτο πράγμα που μου ‘λεγε όταν μιλούσαμε όσο βρισκόταν στο Qatar, αλλά και αυτό που μου είπε μόλις ειδωθήκαμε στις γιορτές στη Θεσσαλονίκη. Πώς να αρνηθώ εγώ σε κάτι τέτοιο; Μπορώ;

Είχε φτάσει το πλήρωμα του χρόνου βλέπετε, τρία ολόκληρα έτη μετά την ακυρωμένη εκδρομή μας στο Περού να ξανακάνουμε φιλόδοξα σχέδια για άλλη ήπειρο, αφήνοντας στην άκρη ότι μεσολάβησε σαν κακή παρένθεση που απλά πήγε πίσω τα ταξιδιωτικά μας όνειρα και τους στόχους που είχαμε θέσει.

Πόσο εύκολο όμως είναι να βρεις μια εκδρομή που να ανταποκρίνεται στα θέλω αλλά βασικότερα και στην τσέπη σου, όταν μάλιστα δεν έχεις και πολύ χρόνο να το ψάξεις; Οι κινήσεις έπρεπε να γίνουν άμεσα, μιας και είχαμε φτάσει στο τέλος του 2022 και το ταξιδάκι έπρεπε να πραγματωθεί δυο μήνες μετά. Πρόβλημα!

Για τον λόγο αυτό αφήσαμε πίσω με συνοπτικές διαδικασίες τις χώρες που έχουν την υψηλότερη θέση στη λίστα επιθυμιών μας, μιας και οι τιμές ήταν απλησίαστες, ψάχνοντας τις όποιες εναλλακτικές μπορούσαμε να έχουμε, καταλήγοντας σχεδόν στο ενδεχόμενο να πάμε Νότιο Κορέα, μιας και οι οικονομικές προϋποθέσεις που είχαμε θέσει ήταν οι κατάλληλες. Οι αναπάντεχες όμως προσφορές της Turkish για Αμερική μας έκαναν να κρατηθούμε λίγο περισσότερο πριν κλείσουμε.

- Πάμε καμιά Βοστόνη που την έχεις άχτι, ή μήπως να δούμε αυτό για JFK που το βρίσκω και πολύ φθηνό από Θεσσαλονίκη;
- Και τι να κάνουμε στη Νέα Υόρκη ρε ψηλέ, δε ψήνομαι.
- Ποια Νέα Υόρκη ρε; Νέα Ορλεάνη θα πάμε, αφού τα ‘χουμε πει, ευκαιρία είναι.
- Έτσι μάλιστα, τώρα μιλάμε σοβαρά…


Βέβαια εγώ δε μιλούσα τυχαία, ούτε είχα ανασύρει ξαφνικά την επιθυμία μου για να πάω στη Νέα Ορλεάνη από τα βάθη του μυαλού μου που είχε σχεδόν ξεχαστεί. Ο διαγωνισμός του Travelstories που ήταν σε εξέλιξη και η ιστορία της @Maria L. που ‘ρθε πάνω στην ώρα ήταν το πρώτο σημάδι, μια ιστορία που διάβασα ξανά και ξανά πριν τη στείλω στο Νίκο για να τσεκάρει κι αυτός με τη σειρά του, βάζοντας έτσι τα λεγόμενα φυτίλια ενόψει της κράτησης.

Βέβαια δεν έφτανε μόνο αυτό. Υπάρχει και κάτι άλλο που δε μπορώ να εξηγήσω με λογικά επιχειρήματα, μιας και κάθε φορά που συμβαίνει λέω «τυχαία θα συμβαίνει, δε μπορεί» να όμως που πάντα επαναλαμβάνεται. Είναι αυτές οι μικρές ή μεγάλες λεπτομέρειες, είναι οι συμπτώσεις, τα μηνύματα, τα παιχνίδια της τύχης που όλες σχεδόν τις φορές σου δείχνουν τον δρόμο και σου ξεδιαλύνουν τη σκέψη. Συμβαίνει και σε σας;

1/1/2023, ώρα δέκα το βράδυ, ακούγοντας blues μουσικές πίνοντας τα ποτά μας στο περίφημο Malt & Jazz στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, ένα μπαρ που σπανίως πάω και να που είχε κι αυτό τη σημασία του:

- Φίλε πιστεύεις στα σημάδια;
- Μετά από τόσες φορές που μας έχει συμβεί, εννοείται
- Τσέκαρε τότε το χάρτη του Αμερικανικού νότου πάνω απ’ το κεφάλι σου. Όλα οδηγούν εκεί.


IMG_20230101_221532.jpg


Ο κύβος ερρίφθη…


 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γουαου! Έχω στρωθεί και περιμένω την συνέχεια!!
Έρχονται αρκετά κεφάλαια, ακόμα ειμαι στα διαδικαστικά. ;)

Επιτέλους!! Αναμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια...
Εσύ περίμενες τη Νέα Ορλεάνη από την πρώτη στιγμή, ελπίζω η περιγραφή να σε δικαιώσει.🙃
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εσύ περίμενες τη Νέα Ορλεάνη από την πρώτη στιγμή, ελπίζω η περιγραφή να σε δικαιώσει.🙃
Δώσε Νέα Ορλεάνη στο λαό. Ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψεις την Νέα Υόρκη από την ιστορία. Μην σου πω ότι είναι και καλύτερα έτσι. ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δώσε Νέα Ορλεάνη στο λαό. Ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψεις την Νέα Υόρκη από την ιστορία. Μην σου πω ότι είναι και καλύτερα έτσι. ;)
Χαχα, ε δε γίνεται, κρίμα είναι να μην αναφερθώ, έτσι κι αλλιώς για λίγο θα ναι.
Τα καλά έρχονται από το 4ο κεφάλαιο κι έπειτα. ☺
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom