Ινδία Ινδία

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική

Αφού αναχωρήσαμε πολύ πρωινές ώρες για Τζοντπούρ, ο οδηγός μας προσπαθεί να μας πείσει να κάνουμε μία διανυκτέρευση στην Ρανακπούρ, μία τοποθεσία πάνω σε βουνό, όπου μπορούμε να κάνουμε βόλτες στο δάσος, να επισκεφτούμε κάποιους ναούς και να ηρεμήσουμε. Του εξηγούμε, πως δεν θέλουμε να ξεφύγουμε από το πρόγραμμά μας, μια και ο χρόνος μας πιέζει και δεν θα προλάβουμε να δούμε κάποια πράγματα που μας ενδιαφέρουν. Δείχνει να καταλαβαίνει και έτσι συνεχίζουμε το έτσι κι αλλιώς μακρινό μας ταξίδι ( maby 6 hours ). Διασχίζουμε έναν ημιτελή αυτοκινητόδρομο, στον οποίον δουλεύουν προς μεγάλη μας έκπληξη γυναίκες. Πολύχρωμες μαντίλες ανεμίζουν κάτω από τον καυτό ήλιο στην προσπάθεια τους να κουβαλήσουν κάποιες τεράστιες κοτρόνες. Κάποιοι άντρες δίνουν εντολές και κάτω από μία τέντα στην μέση του πουθενά νήπια να προσέχουν μωρά, τα οποία δεν είχαν προφανώς που να αφήσουν οι κυρίες αυτές ερχόμενες για ένα μεροκάματο. Η εικόνα αυτή μας επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά την θέση της γυναίκας στην Ινδία. Συζητώντας αυτήν την κατάσταση βλέπουμε επιτέλους μία πινακίδα, η οποία οδηγεί ευθεία σε διακόσια πενήντα περίπου χλμ. στην Τζοντπούρ, ενώ προς τα δεξιά κάποια άλλη οδηγεί στην Ρανακπούρ. Βλέπουμε τον οδηγό μας άνετο να στρίβει δεξιά. Κοιταζόμαστε και απορούμε. Μα του το είχαμε κάνει σαφές, ακόμη και με την νοηματική: today no Ranakpur, only Jodhpur, και αυτό καμιά δεκαριά φορές, γιατί και τα αγγλικά του δεν ήταν καν τα απαραίτητα.
Συμφωνούμε να μην αντιδράσουμε καθόλου να δούμε πού θα μας πάει τελικά. Η αλήθεια είναι, πως η διαδρομή είναι πολύ όμορφη, αν και ο δρόμος δεν είναι ο καλύτερος. Περάσαμε μέσα από μικρά χωριουδάκια, χωράφια με γυναίκες με πολύχρωμα σάρι να δουλεύουν ωσάν οπτασίες, είδαμε παιδιά γυμνά να παίζουν με πρωτόγονα για τα δικά μας δεδομένα παιχνίδια. Μετά από περίπου δύο ώρες σταματήσαμε στην είσοδο ενός ναού. Υπήρχε μία τεράστια αυλή με ένα δρακόδεντρο στην μέση, κάτω από του οποίου την σκιά καθίσαμε να καπνίσουμε ένα τσιγάρο. Αλίμονό μας όμως απαγορεύεται το κάπνισμα. Ο οδηγός έχει αράξει κι αυτός κάτω από μια σκιά και τον ρωτάμε που είναι η Ρανακπούρ. Αυτή είναι μας απαντά και η γύρω περιοχή με κάνα δύο ξενοδοχεία τριγύρω. Δεν το συζητάμε για να μείνουμε και αφού βγάλαμε κάποιες φωτογραφίες και επισκεφτήκαμε τον πολύ όμορφο πραγματικά ναό, επιβιβαστήκαμε και αναφωνήσαμε σχεδόν την λέξη Τζοντπούρ.
Μετά από λίγο έγινε βέβαια η συνηθισμένη πλέον στάση για να κολατσίσει ο οδηγός μας. Εμείς αρκεστήκαμε πάλι σε κάποιες λεμονάδες ( μιρίντα αυτήν την φορά, αλλά ψηφίζουμε την λίμκα για καλύτερη ).
Μέχρι να φτάσουμε στην Τζοντπούρ μ’ αυτήν την παράκαμψη οι maby 6 hours, γίνανε επτάμισι. Το ξενοδοχείο μας το Karni Bhawan Jodhpur υπήρξε παλαιότερα ένα από τα σπίτια ενός μαχαραγιά. Όμορφο με τεράστιο κήπο και πισίνα ( δυστυχώς παραμελημένη ) βρίσκεται λίγο μακριά από το κέντρο της πόλης. Αφού τακτοποιηθήκαμε θελήσαμε να κάνουμε ένα δροσερό ντούζ και προς μεγάλη μας έκπληξη, ανακαλύψαμε, πως δεν υπήρχε κρύο νερό. Μετά τα απαραίτητα τηλέφωνα στην υποδοχή και τις επισκέψεις των ειδικών και την δήθεν απορία ζωγραφισμένη στα πρόσωπά τους, μας ανακοίνωσαν, πως θα μας κάνουν την χάρη να μας ανοίξουν τις βάνες του ζεστού!!! νερού, το οποίο θα είναι πιο δροσερό από το κρύο, του οποίου οι σωλήνες είναι εξωτερικοί και αποκλείεται να κρυώσουν με τους 40 και βάλε βαθμούς που επικρατούσαν. Να διευκρινίσω εδώ, πως στα περισσότερα ξενοδοχεία που μείναμε ήμασταν από τους ελάχιστους ή ίσως και μόνους πελάτες. Ο Χ. αυτοσχεδίασε, παίρνοντας έναν κουβά, τον οποίον σαπούνισε πρώτα, τον γέμισε με το καυτό στην κυριολεξία νερό και τον έβαλε μπροστά στο κλιματιστικό. Έπειτα ποτηράκι, ποτηράκι δήλωσε πως το αυτοσχέδιο ντουζ του ήταν δροσερό. Οι υπόλοιποι πιο θαρραλέοι υπεστήκαμε το καυτό στην κυριολεξία μπάνιο μας.
Η βραδινή μας έξοδος ήταν μία βόλτα στο κέντρο της Τζοντπούρ. Πριν λίγες ημέρες είχαν ανοίξει τα σχολεία μετά τις καλοκαιρινές διακοπές, οι οποίες διαρκούν όλο τον Ιούνιο, και εκατοντάδες γονείς ψώνιζαν σχολικά είδη. Χωθήκαμε σε ένα τέτοιο μαγαζί και αγοράσαμε κάποια τετράδια με την φιγούρα του Γκάντι σε διάφορα θέματα να δεσπόζει στα εξώφυλλα. Μπήκαμε και σε ένα μεγάλο σούπερ μάρκετ για να ανακαλύψουμε έκπληκτοι τεράστιες διαφορές στις τιμές προϊόντων, που χρησιμοποιούμε και στην Ελλάδα. Αγοράσαμε ινδικό τσάι και πολλά αρωματικά στικ. Όλα αυτά βρίσκονται, γύρω από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της Τζοντπούρ, ο οποίος δεν έχει να ζηλέψει κάτι από έναν αντίστοιχο ελληνικό σταθμό. Εκεί κοντά βρίσκεται και το εστιατόριο Kalinga, όμορφο, καθαρό με πολύ γευστικό φαγητό.
Η ζέστη ήταν αφόρητη, ακόμη και για να κάτσεις στο μπαλκόνι, έτσι χαζέψαμε λίγο ινδικό μπόλιγουντ και αποκοιμηθήκαμε πλέον όλοι με έναν κουβά ζεστό νερό, κάτω από το κλιματιστικό.
 

Attachments

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Εξαιρετική η περιγραφή. Μάλλον δεν ειναι τυχαίο ότι πολλές από τις περιγραφές για την ινδία γράφονται από τους ταξιδευτές με τέτοιο τρόπο που από την αρχή μέχρι τέλους της ανάγνωσης έχω τουλάχιστον ένα χαμόγελο στα χείλη. Που και που ξεκαρδίζομαι. πραγματικά αυτά τα ταξίδια είναι ταξίδια ζωής. να είσαι πάντα καλά.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ελενη.. με πηγες πισω το 1996 και ευχαριστω πολυ μα πιο πολυ σε ευχαριστω για το ΥΓ....νασε καλα.:)
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Ελενη.. με πηγες πισω το 1996 και ευχαριστω πολυ μα πιο πολυ σε ευχαριστω για το ΥΓ....νασε καλα.:)
Απ' ότι κατάλαβα δεν πρέπει να έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα από το 1996. Ευχαριστώ και εγώ για τα καλά σου λόγια.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Εξαιρετική η περιγραφή. Μάλλον δεν ειναι τυχαίο ότι πολλές από τις περιγραφές για την ινδία γράφονται από τους ταξιδευτές με τέτοιο τρόπο που από την αρχή μέχρι τέλους της ανάγνωσης έχω τουλάχιστον ένα χαμόγελο στα χείλη. Που και που ξεκαρδίζομαι. πραγματικά αυτά τα ταξίδια είναι ταξίδια ζωής. να είσαι πάντα καλά.
Χρύσα σε τέτοια ταξίδια απ' ότι κατάλαβα πρέπει να γελοιοποιείς κάποιες καταστάσεις για να την βγάλεις καθαρή... άλλωστε η όλη κατάσταση είναι κομικοτραγική... χαίρομαι που σου άρεσε και σε διασκέδασε και ευχαριστώ και σένα για την υπομονή να το διαβάσεις μονορούφι.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Άλλη μία περιγραφή από την Ινδία, και όλες με κάνουν να θέλω να πάω το συντομότερο. Μ' αρέσει που κρατάς τα καλά και ρίχνεις μια χιουμοριστική ματιά στα πράγματα, χωρίς να παραβλέπεις τα προβλήματα. Πάντα τέτοια ταξίδια γεμάτα εμπειρίες σου εύχομαι!
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Θαυμασια η περιγραφη σου, με χιουμορ ζωντανια και γλαφυροτητα. Την διαβασα μονορουφι και εγω, παρα τον αρχικο μου δισταγμο, λογω μεγεθους της ιστοριας.
Ενα θερμο ευχαριστω για τις θαυμασιες ωρες που μου χαρισες και τις απολαυστικες εικονες που περασαν νοερα μπρος από τα ματια μου.
Το ταξιδι στην Ινδια βρισκεται στις πρωτες θεσεις της λιστας ταξιδιωτικων προτεραιοτητων μου. Η ιστορια σου είναι ένα εντονοτατο ερεθισμα να αρχισω να το οργανωνω, και ισως να χρειαστω την βοηθεια σου.
Να εισαι καλα, και παντα τετοιες δυνατες ταξιδιωτικες εμπειριες !:clap:
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Θαυμασια η περιγραφη σου, με χιουμορ ζωντανια και γλαφυροτητα. Την διαβασα μονορουφι και εγω, παρα τον αρχικο μου δισταγμο, λογω μεγεθους της ιστοριας.
Ενα θερμο ευχαριστω για τις θαυμασιες ωρες που μου χαρισες και τις απολαυστικες εικονες που περασαν νοερα μπρος από τα ματια μου.
Το ταξιδι στην Ινδια βρισκεται στις πρωτες θεσεις της λιστας ταξιδιωτικων προτεραιοτητων μου. Η ιστορια σου είναι ένα εντονοτατο ερεθισμα να αρχισω να το οργανωνω, και ισως να χρειαστω την βοηθεια σου.
Να εισαι καλα, και παντα τετοιες δυνατες ταξιδιωτικες εμπειριες !:clap:

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... και σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις σύντομα αυτό το ταξίδι... για ό,τι χρειαστείς στην διάθεση σου
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
eleni70, καταπληκτική η περιγραφή της ταξιδιωτικής σας περιπέτειας.
Την διάβασα σε δύο μέρη, βέβαια, λόγω χρόνου αλλά δεν με άφησε να βαρεθώ ούτε στιγμή!
Ήταν σαν να ήμουν και εγώ μέλος της παρέας σας σ' αυτό το ταξίδι και σ' ευχαριστώ που μου έδωσες αυτή την ευκαιρία.
Μ' αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφεις και ελπίζω να έχουμε τη δυνατότητα να διαβάσουμε και άλλες ιστορίες σου στο μέλλον.

 

Thanasis_S

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Διάσχιση της Γροιλανδίας
eleni70 στο Rajasthan ήμουν και εγώ με την γυναίκα μου τις τρείς πρώτες εβδομάδες του Αυγούστου. Η περιγραφή σου είναι πραγματικά πολύ καλή.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ελενη ,τωρα διαβασα την ιστορια σου και μου αρεσε παρα πολυ ....

σε ευχαριστω που τη μοιραστηκες μαζι μας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.467
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom