Ινδία Ινδία

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική

Ξυπνήσαμε νωρίς, ώστε να αποφύγουμε όσο το δυνατόν γίνεται την ζέστη του μεσημεριού, αλλά πιστέψτε με δεν παλεύεται ούτε στις επτά το πρωί. Ζωσμένοι με καπέλα, θερμός, πετσέτες βρεγμένες και υγρά μαντιλάκια είχαμε γίνει εμείς το αξιοθέατο των Ινδών.
Η πόλη της Τζαϊσαλμέρ είναι η μοναδική τόσο παλιά πόλη, η οποία κατοικείται ακόμη επιμένει ο ξεναγός, που μας συνοδεύει. Χτισμένη πάνω σε έναν βράχο, περιτριγυρισμένη από ένα τείχος με 99 παρατηρητήρια η πόλη αυτή αποτελούσε στο παρελθόν υποχρεωτική στάση για τα καραβάνια, τα οποία διασχίζανε την έρημο Ταρ. Ανακαλύφτηκε τουριστικά τα τελευταία 15 χρόνια και έχει την πιο ραγδαία τουριστική ανάπτυξη αυτήν την στιγμή στην Ινδία, λόγω της ομορφιάς της, αλλά και εξαιτίας των σαφάρι με καμήλες και διανυκτέρευση που προσφέρει στην έρημο.
Κατοικούταν από πολλούς πλούσιους εμπόρους, των οποίων οι οικείες, τα χαβέλι, εκατοντάδες χρόνια μετά δεσπόζουν αριστοκρατικά μέσα στα στενά σοκάκια και είναι φτιαγμένα όλα από πέτρα της άμμου, σκαλισμένη και λαξευμένη τόσο περίτεχνα, που έχεις την εντύπωση, πως είναι από ξύλο. Οι ναοί αμέτρητοι και όμορφοι. Έξω από έναν τέτοιο ναό με βρήκε ένας τσαγκάρης και επέμεινε, πως οι σαγιονάρες μου ήταν έτοιμες να κοπούν και ας κόπιαζα λίγο μέχρι το μαγαζί του να μου τις έραβε. Με έπεισε μάλλον επειδή έψαχνα μια σκιά, κάπου να ξαποστάσω. Τις έβγαλα, στρογγυλοκάθησα και προσπαθούσα να δω τι θα τις κάνει. Τελικά δύο ραφές που είχαν ξεφύγει λιγάκι τις έραψε με μία παράταιρη κλωστή κιόλας και αφού πήρε 20 ρουπίες, χαιρετιστήκαμε ο καθένας ικανοποιημένος για τον δικό του λόγο.
Περπατήσαμε αρκετά μέσα στα στενά, ανακατευτήκαμε στην καθημερινότητα των ανθρώπων, παρατηρήσαμε στις πόρτες των σπιτιών τους να κρέμεται μία κλωστή με ένα λεμόνι και πιπεριά (για το κακό μάτι) και ανεβήκαμε σ’ ένα ψηλό σημείο, απ’ όπου έχεις θέα όλη την πόλη. Στο κατέβασμα ένα στραβοπάτημα και η σαγιονάρα μου έμεινε στο χέρι. Μονοσάνδαλη πλέον κάθισα σε μια γωνιά, ενώ ο ξεναγός με τον Π. πηγαίνανε σε άλλον τσαγκάρη αυτήν την φορά να μου την φτιάξουν. Η ζέστη αφόρητη, κάτω από τα μετέωρα πόδια μου κάθε λογής απόνερα και που και που κάποια αγελάδα ή κατσίκα να έρχεται να μου κρατά λίγη παρέα. Μετά από μισή ώρα επιστρέψανε και ο Π. με προειδοποίησε να μην πω κουβέντα. Κουβέντα λοιπόν για το σκουριασμένο καρφί που στερέωνε την σαγιονάρα και έμπαινε ανάμεσα στα δάχτυλά μου. Τελευταίος σταθμός ήταν ένα εργαστήρι αργυροχοϊας. Συνήθως δεν ακολουθούμε τέτοιες προτάσεις ξεναγών, αλλά είχε χάρη η αγγαρεία που έκανε ο άνθρωπος με την σαγιονάρα και έτσι είπαμε να τον ακολουθήσουμε αποφασισμένοι, πως δεν θα αγοράζαμε φυσικά τίποτα. Η αλήθεια είναι πως όλα τα ασημικά ήταν μοναδικά κομψοτεχνήματα και τελικά η σαγιονάρα κόστισε πολλά ευρώ παραπάνω. Ασημωμένοι πλέον επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο.
Το βράδυ γιόρταζε ο Θ. και είχαμε ιδιαίτερη έξοδο. Θέλαμε τσιγάρο μαζί με αλκοόλ και για να τα συνδυάσεις αυτά η μόνη λύση είναι Roof Restaurant.
Ένα με υπέροχη θέα στο κάστρο, ωραίο φαγητό και ζωντανή μουσική είναι το κάπως τουριστικό The Trio. Παρά την αποπνικτική ζέστη δεν πτοηθήκαμε, φάγαμε, ήπιαμε τις μπύρες μας, ευχηθήκαμε τα γνωστά και περάσαμε όμορφα κάτω από τον έναστρο ουρανό της Τζαϊσαλμέρ.
 

Attachments

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Εξαιρετική η περιγραφή. Μάλλον δεν ειναι τυχαίο ότι πολλές από τις περιγραφές για την ινδία γράφονται από τους ταξιδευτές με τέτοιο τρόπο που από την αρχή μέχρι τέλους της ανάγνωσης έχω τουλάχιστον ένα χαμόγελο στα χείλη. Που και που ξεκαρδίζομαι. πραγματικά αυτά τα ταξίδια είναι ταξίδια ζωής. να είσαι πάντα καλά.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ελενη.. με πηγες πισω το 1996 και ευχαριστω πολυ μα πιο πολυ σε ευχαριστω για το ΥΓ....νασε καλα.:)
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Ελενη.. με πηγες πισω το 1996 και ευχαριστω πολυ μα πιο πολυ σε ευχαριστω για το ΥΓ....νασε καλα.:)
Απ' ότι κατάλαβα δεν πρέπει να έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα από το 1996. Ευχαριστώ και εγώ για τα καλά σου λόγια.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Εξαιρετική η περιγραφή. Μάλλον δεν ειναι τυχαίο ότι πολλές από τις περιγραφές για την ινδία γράφονται από τους ταξιδευτές με τέτοιο τρόπο που από την αρχή μέχρι τέλους της ανάγνωσης έχω τουλάχιστον ένα χαμόγελο στα χείλη. Που και που ξεκαρδίζομαι. πραγματικά αυτά τα ταξίδια είναι ταξίδια ζωής. να είσαι πάντα καλά.
Χρύσα σε τέτοια ταξίδια απ' ότι κατάλαβα πρέπει να γελοιοποιείς κάποιες καταστάσεις για να την βγάλεις καθαρή... άλλωστε η όλη κατάσταση είναι κομικοτραγική... χαίρομαι που σου άρεσε και σε διασκέδασε και ευχαριστώ και σένα για την υπομονή να το διαβάσεις μονορούφι.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Άλλη μία περιγραφή από την Ινδία, και όλες με κάνουν να θέλω να πάω το συντομότερο. Μ' αρέσει που κρατάς τα καλά και ρίχνεις μια χιουμοριστική ματιά στα πράγματα, χωρίς να παραβλέπεις τα προβλήματα. Πάντα τέτοια ταξίδια γεμάτα εμπειρίες σου εύχομαι!
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Θαυμασια η περιγραφη σου, με χιουμορ ζωντανια και γλαφυροτητα. Την διαβασα μονορουφι και εγω, παρα τον αρχικο μου δισταγμο, λογω μεγεθους της ιστοριας.
Ενα θερμο ευχαριστω για τις θαυμασιες ωρες που μου χαρισες και τις απολαυστικες εικονες που περασαν νοερα μπρος από τα ματια μου.
Το ταξιδι στην Ινδια βρισκεται στις πρωτες θεσεις της λιστας ταξιδιωτικων προτεραιοτητων μου. Η ιστορια σου είναι ένα εντονοτατο ερεθισμα να αρχισω να το οργανωνω, και ισως να χρειαστω την βοηθεια σου.
Να εισαι καλα, και παντα τετοιες δυνατες ταξιδιωτικες εμπειριες !:clap:
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Θαυμασια η περιγραφη σου, με χιουμορ ζωντανια και γλαφυροτητα. Την διαβασα μονορουφι και εγω, παρα τον αρχικο μου δισταγμο, λογω μεγεθους της ιστοριας.
Ενα θερμο ευχαριστω για τις θαυμασιες ωρες που μου χαρισες και τις απολαυστικες εικονες που περασαν νοερα μπρος από τα ματια μου.
Το ταξιδι στην Ινδια βρισκεται στις πρωτες θεσεις της λιστας ταξιδιωτικων προτεραιοτητων μου. Η ιστορια σου είναι ένα εντονοτατο ερεθισμα να αρχισω να το οργανωνω, και ισως να χρειαστω την βοηθεια σου.
Να εισαι καλα, και παντα τετοιες δυνατες ταξιδιωτικες εμπειριες !:clap:

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... και σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις σύντομα αυτό το ταξίδι... για ό,τι χρειαστείς στην διάθεση σου
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
eleni70, καταπληκτική η περιγραφή της ταξιδιωτικής σας περιπέτειας.
Την διάβασα σε δύο μέρη, βέβαια, λόγω χρόνου αλλά δεν με άφησε να βαρεθώ ούτε στιγμή!
Ήταν σαν να ήμουν και εγώ μέλος της παρέας σας σ' αυτό το ταξίδι και σ' ευχαριστώ που μου έδωσες αυτή την ευκαιρία.
Μ' αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφεις και ελπίζω να έχουμε τη δυνατότητα να διαβάσουμε και άλλες ιστορίες σου στο μέλλον.

 

Thanasis_S

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Διάσχιση της Γροιλανδίας
eleni70 στο Rajasthan ήμουν και εγώ με την γυναίκα μου τις τρείς πρώτες εβδομάδες του Αυγούστου. Η περιγραφή σου είναι πραγματικά πολύ καλή.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ελενη ,τωρα διαβασα την ιστορια σου και μου αρεσε παρα πολυ ....

σε ευχαριστω που τη μοιραστηκες μαζι μας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom