Ινδία Ινδία

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική

Κοιμηθήκαμε περίπου 2 ώρες, πριν πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής μέσω Αμμάν.
Όταν προσγειωθήκαμε στην Αθήνα και περιμένοντας ανταπόκριση για Θεσσαλονίκη, βγήκαμε έξω από το αεροδρόμιο, για να αναπνεύσουμε καθαρό αερά!!!! και να νιώσουμε αυτό το δροσερό για μας μεσημεριάτικο αεράκι του Ιουλίου. Για φαντάσου!!!

Υ.Γ. Αυτό είναι ένα μέρος της Ινδίας που είδα και θέλω να θυμάμαι. Δεν κλείνω τα μάτια στα υπόλοιπα που είδα να διαδραματίζονται μπροστά μου, αλλά πιστεύω μετά από τον λίγο καιρό που πέρασε πως δεν αξίζει στους κατ’ εξοχήν υπέροχους ανθρώπους αυτής της πανέμορφης χώρας να γίνω μίζερη, γκρινιάρα και κακότροπη, επειδή δεν μπορώ να κατανοήσω τον δικό τους τρόπο σκέψης και ζωής. Σίγουρα υπάρχει ανέχεια, φοβερή εξαθλίωση, απίστευτη βρωμιά. Δεν μας βοήθησε καθόλου και η εποχή που πήγαμε μια και η ζέστη τα φάνταζε όλα αυτά ανυπόφορα. Υπήρχαν βράδια που αναρωτιόμουν και το κάνω ακόμη και τώρα στο κατά πόσο είναι σωστό και έντιμο να εισβάλλεις στον κόσμο αυτών τον ανθρώπων για να δεις τι??? Να ζουν, να εργάζονται, να κοιμούνται και να πεθαίνουν σε μία γωνία πεζοδρομίου, η οποία θα αποτελεί το σπίτι τους για όλη τους την ζωή?? Διαβάζοντας αρκετά πριν, αλλά περισσότερο μετά το ταξίδι καταλήγω για άλλη μία φορά, πως για όλη αυτήν την κατάντια το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχει η θρησκεία. Και επιμένω γιατί διαβάζοντας το ινδικό σύνταγμα κατέληξα, πως είναι από τα δικαιότερα και ορθότερα παγκοσμίως, αλλά τι να το κάνω όταν πρεσβεύεις, πως οι μειονότητες και οι ανέγγιχτοι δικαιούνται 10% σε δημόσιες θέσεις, πανεπιστήμια κ.τ.λ., αλλά ποτέ δεν τους δίνεται η ευκαιρία να επισκεφτούν ένα σχολείο, όταν οι άνδρες και οι γυναίκες έχουν ίσα δικαιώματα και καθημερινά πεθαίνουν σε δήθεν ατυχήματα στην κουζίνα περίπου 40 γυναίκες, γιατί οι άντρες τους θέλουν να τις ξεφορτωθούν για να πάρουν μία με καλύτερη προίκα, όταν 500 εκατομμύρια αγελάδες κυκλοφορούν ανεξέλεγκτες προκαλώντας οικολογική καταστροφή, ενώ θα μπορούσαν να δώσουν τροφή και εργασία σε εκατομμύρια ανθρώπους.
Όπως και να χει το ταξίδι αυτό ήταν μία εμπειρία ζωής για μένα, πιστεύω πως με έκανε καλύτερο άνθρωπο, πως έμαθα να εκτιμάω κάποια δεδομένα πράγματα στην ζωή μου, όπως το ρεύμα, το νερό ή το φαγητό και το συστήνω ανεπιφύλακτα, αλλά σε καμία περίπτωση κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.
 

Attachments

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Εξαιρετική η περιγραφή. Μάλλον δεν ειναι τυχαίο ότι πολλές από τις περιγραφές για την ινδία γράφονται από τους ταξιδευτές με τέτοιο τρόπο που από την αρχή μέχρι τέλους της ανάγνωσης έχω τουλάχιστον ένα χαμόγελο στα χείλη. Που και που ξεκαρδίζομαι. πραγματικά αυτά τα ταξίδια είναι ταξίδια ζωής. να είσαι πάντα καλά.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ελενη.. με πηγες πισω το 1996 και ευχαριστω πολυ μα πιο πολυ σε ευχαριστω για το ΥΓ....νασε καλα.:)
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Ελενη.. με πηγες πισω το 1996 και ευχαριστω πολυ μα πιο πολυ σε ευχαριστω για το ΥΓ....νασε καλα.:)
Απ' ότι κατάλαβα δεν πρέπει να έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα από το 1996. Ευχαριστώ και εγώ για τα καλά σου λόγια.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Εξαιρετική η περιγραφή. Μάλλον δεν ειναι τυχαίο ότι πολλές από τις περιγραφές για την ινδία γράφονται από τους ταξιδευτές με τέτοιο τρόπο που από την αρχή μέχρι τέλους της ανάγνωσης έχω τουλάχιστον ένα χαμόγελο στα χείλη. Που και που ξεκαρδίζομαι. πραγματικά αυτά τα ταξίδια είναι ταξίδια ζωής. να είσαι πάντα καλά.
Χρύσα σε τέτοια ταξίδια απ' ότι κατάλαβα πρέπει να γελοιοποιείς κάποιες καταστάσεις για να την βγάλεις καθαρή... άλλωστε η όλη κατάσταση είναι κομικοτραγική... χαίρομαι που σου άρεσε και σε διασκέδασε και ευχαριστώ και σένα για την υπομονή να το διαβάσεις μονορούφι.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Άλλη μία περιγραφή από την Ινδία, και όλες με κάνουν να θέλω να πάω το συντομότερο. Μ' αρέσει που κρατάς τα καλά και ρίχνεις μια χιουμοριστική ματιά στα πράγματα, χωρίς να παραβλέπεις τα προβλήματα. Πάντα τέτοια ταξίδια γεμάτα εμπειρίες σου εύχομαι!
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Θαυμασια η περιγραφη σου, με χιουμορ ζωντανια και γλαφυροτητα. Την διαβασα μονορουφι και εγω, παρα τον αρχικο μου δισταγμο, λογω μεγεθους της ιστοριας.
Ενα θερμο ευχαριστω για τις θαυμασιες ωρες που μου χαρισες και τις απολαυστικες εικονες που περασαν νοερα μπρος από τα ματια μου.
Το ταξιδι στην Ινδια βρισκεται στις πρωτες θεσεις της λιστας ταξιδιωτικων προτεραιοτητων μου. Η ιστορια σου είναι ένα εντονοτατο ερεθισμα να αρχισω να το οργανωνω, και ισως να χρειαστω την βοηθεια σου.
Να εισαι καλα, και παντα τετοιες δυνατες ταξιδιωτικες εμπειριες !:clap:
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Θαυμασια η περιγραφη σου, με χιουμορ ζωντανια και γλαφυροτητα. Την διαβασα μονορουφι και εγω, παρα τον αρχικο μου δισταγμο, λογω μεγεθους της ιστοριας.
Ενα θερμο ευχαριστω για τις θαυμασιες ωρες που μου χαρισες και τις απολαυστικες εικονες που περασαν νοερα μπρος από τα ματια μου.
Το ταξιδι στην Ινδια βρισκεται στις πρωτες θεσεις της λιστας ταξιδιωτικων προτεραιοτητων μου. Η ιστορια σου είναι ένα εντονοτατο ερεθισμα να αρχισω να το οργανωνω, και ισως να χρειαστω την βοηθεια σου.
Να εισαι καλα, και παντα τετοιες δυνατες ταξιδιωτικες εμπειριες !:clap:

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... και σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις σύντομα αυτό το ταξίδι... για ό,τι χρειαστείς στην διάθεση σου
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
eleni70, καταπληκτική η περιγραφή της ταξιδιωτικής σας περιπέτειας.
Την διάβασα σε δύο μέρη, βέβαια, λόγω χρόνου αλλά δεν με άφησε να βαρεθώ ούτε στιγμή!
Ήταν σαν να ήμουν και εγώ μέλος της παρέας σας σ' αυτό το ταξίδι και σ' ευχαριστώ που μου έδωσες αυτή την ευκαιρία.
Μ' αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφεις και ελπίζω να έχουμε τη δυνατότητα να διαβάσουμε και άλλες ιστορίες σου στο μέλλον.

 

Thanasis_S

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Διάσχιση της Γροιλανδίας
eleni70 στο Rajasthan ήμουν και εγώ με την γυναίκα μου τις τρείς πρώτες εβδομάδες του Αυγούστου. Η περιγραφή σου είναι πραγματικά πολύ καλή.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ελενη ,τωρα διαβασα την ιστορια σου και μου αρεσε παρα πολυ ....

σε ευχαριστω που τη μοιραστηκες μαζι μας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom