Μαλαισία Μαλαισιοφλυαρίες

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190

Βραδάκι, με τον ανεμιστήρα στο ταβάνι στο 30% της δύναμής του, τη μεγάλη παραθυρόπορτα που βλέπει στον δρόμο ανοικτή, τα γατάκια να... δειπνούν στο στήθος της μαμάς τους, μία πανύψηλη φραπεδιά μπροστά μου, και τη φίλη μου αριστερά να ξεφυλλίζει ένα βιβλίο στα Αγγλικά που αγόρασε σήμερα, για το πόσο ευγνώμονες θα έπρεπε να ήταν οι άνθρωποι παντού επί γης στους Έλληνες για όσα πρόσφεραν στην ανθρωπότητα οι αρχαίοι πρόγονοί μας. Εγώ έχω κολλήσει τις δύο τελευταίες ημέρες στο “Man and boy”, ένα βιβλίο για κάποιον 30άρη που ξενοπηδάει μία φορά, το μαθαίνει η γυναίκα του, και τον παρατάει, κι η φίλη μου διαβάζει για το αρχαίο δωδεκάθεό μας, για τις μούσες, για τον Μαραθώνα...

Γιατί όμως άραγε;... Γιατί δεν καίγομαι να πάρω στα χέρια μου το βιβλίο για τα επιτεύγματα των αρχαίων Ελλήνων, όμως έχω ήδη βάλει στο τραπεζάκι δίπλα στη δική μου πλευρά του κρεβατιού ένα βιβλίο για τη Μαλαισία της τελευταίας δεκαετίας του 19ου αιώνα, και του πρώτου μισού του 20ού αιώνα; Μήπως επειδή ήδη ξέρω τα πάντα για την αρχαία Ελλάδα, και κανένα βιβλίο δεν μπορεί να μου προσφέρει κάτι καινούργιο; Anything but. Τα πολύ-πολύ-πολύ βασικά ξέρω για την αρχαία Ελλάδα, κι είμαι βέβαιος ότι μόλις τελειώσει το βιβλίο η φίλη μου, σε τεστ γνώσεων για τους αρχαίους προγόνους μου θα με έβαζε κάτω. Τότε; Γιατί; Ίσως επειδή οι Αμερικάνοι έχουν δίκιο όταν λένε ότι “το γρασίδι είναι πάντα πιο πράσινο στην άλλη πλευρά του φράκτη”...

Όταν γνωστοί/συγγενείς/πρώην συνάδελφοι με ρωτάνε αν είναι “όμορφα” στη Μαλαισία, απαντάω με μισόλογα. Έχω όντως δει όμορφα μέρη στη Μαλαισία, όταν όμως έκλεινα τα μάτια και σκεφτόμουν αυτήν τη χώρα τον Μάιο και τον Ιούνιο, τις μερικές εβδομάδες που πέρασα στην Θεσσαλονίκη μεταξύ των δύο ταξιδιών εδώ, την “Bolehland”, τη χώρα του “μπορώ” (boleh), δεν την έφερνα στο μυαλό μου σαν “ωραία”, αλλά σαν “τρελά ενδιαφέρουσα”. Κάτι ανέφερα επί τούτου προχθές. Δίνοντας νέο παράδειγμα, θα... επικαλεστώ μία κουβέντα περί ανέμων και υδάτων που είχαμε με τη φίλη μου χθες το βράδυ. Δημοτικό πήγε σε κινέζικο σχολείο. Γυμνάσιο πήγε σε δημόσιο, όπου τα μαθήματα γίνονται στη γλώσσα των Malays. Μόνο που... ένα από τα φαινόμενα της ζωής στη σύγχρονη Μαλαισία, είναι να ευνοούνται προκλητικά οι Malays, και οι Κινέζοι με τους Ινδούς να... βολεύονται με τα αποφάγια. Στο σχολείο για παράδειγμα, κάθε χρόνο δίνονται υποτροφίες από εξαιρετικές ιδιωτικές σχολές, με την παρότρυνση του κράτους. Στη συντριπτική πλειοψηφία τους, εκείνοι που “τσιμπάνε” τις υποτροφίες είναι Malays. Έτσι, τα δύο τελευταία χρόνια του γυμνασίου, η φίλη μου είχε καταλήξει να βρίσκεται σε μία τάξη στην οποία είχαν μείνει μόνο Κινέζοι (κι ελάχιστοι Ινδοί), μια και όλοι οι Malays είχαν μεταπηδήσει σε πολύ καλύτερα, ιδιωτικά σχολεία. Η ειρωνεία της υπόθεσης ήταν ότι οι καθηγητές στο σχολείο της ήταν Malays, και μένοντας πιστοί στο πρόγραμμα του δημόσιου σχολείου, έκαναν τα μαθήματα στην Bahasa Melayu, άσχετα αν το 90% των μαθητών ήταν Κινέζοι. Πείτε με περίεργο, αλλά ιστορίες σαν αυτήν είναι που καθιστούν τη Μαλαισία γαργαλιστικά ενδιαφέρουσα για μένα.

Η Μαλαισία με βάζει σε σκέψεις... Αν αράδιαζα μία-μία τις περιπτώσεις στην καθημερινή ζωή που οι Malays ευνοούνται και οι Κινέζοι get screwed (για να το θέσω όσο πιο λάιτ μπορώ), είμαι βέβαιος ότι αρκετοί εξ υμών θα... επαναστατούσατε για λογαριασμό των Κινέζων, θα βγαίνατε από τα ρούχα σας με την έκταση της αδικίας. Το εύκολο είναι να καταδικάσουμε τους Malays σαν απύθμενα άδικους και να τους ρίξουμε στην πυρά. Όμως... Σκεφτείτε πώς θα αισθανόσασταν εσείς, αν το ημερολόγιο έδειχνε 2040, οι γείτονές μας οι Αλβανοί αποτελούσαν το 35% του πληθυσμού της Ελλάδας, είχαν βρει τρόπο να βάλουν χέρι στο μεγαλύτερο κομμάτι του πλούτου της χώρας, και γενικά είχαν φθάσει στο σημείο να αποτελούν κράτος εν κράτει... Οι Malays είχαν φθάσει στο σημείο κάποια στιγμή να είναι σχεδόν... απόκληροι της κοινωνίας στην ίδια τη χώρα τους. Κομπάρσοι, δευτεράντζες, δίχως πολλή περηφάνια να τους έχει απομείνει. Μία μέρα, ο τροχός άρχισε να γυρίζει. Άρχισαν να κάνουν τη χώρα πάλι “δική τους”, περισσότερο χώρα των Malays, και λιγότερο χώρα των Κινέζων (και των Ινδών, οι οποίοι, δύσμοιροι, ήταν ανέκαθεν στον πάτο του βαρελιού). Άλλες φορές το έκαναν με εύσχημο τρόπο, άλλες όχι. Κρίνοντας όμως από το πώς βλέπει τα πράγματα η φίλη μου, οι Κινέζοι έχουν... συμβιβαστεί με τα νέα δεδομένα, κι αντί να κλαίγονται για το πώς ήταν τα πράγματα πριν από κάποια χρόνια και πώς κατέληξαν τώρα, εκτιμούν πολύ το ότι ζουν σε μία χώρα στην οποία αισθάνονται ασφαλείς (ίσως επειδή είναι ακόμη τόσο πολλοί), με το βιοτικό επίπεδό τους να βελτιώνεται. Όχι με τους ρυθμούς που βελτιώνεται η ζωή των Malays, αλλά... έστω.

Το “βάρυνα” το κείμενο... Θα κλείσω με την... παλικαριά που έκανα προχθές. Για να βάλω κάτι στο στόμα μου, πρέπει να μυρίζει ωραία (ή έστω όχι άσχημα), να looks ok (να μην αποστρέφω το βλέμμα μου από αηδία), και ΑΝ αυτά τα δύο προαπαιτούμενα ικανοποιούνται, τότε το βάζω στο στόμα μου. Προχθές πήγα κόντρα σε αυτήν την... αρχή μου, αφήνοντας τον adventurous ταξιδιώτη μέσα μου να κάνει μία εξαίρεση. Ο αδερφός της φίλης μου μας έφερε ντούριαν... Το ντούριαν που λόγω μυρωδιάς έχει... επικηρυχτεί σε ξενοδοχεία στη Μαλαισία, στη Σιγκαπούρη, στην Ινδονησία, στην Ταϊλάνδη. Το ντούριαν που κάνει τον βρομερότερο υπόνομο της βρομερότερης πόλης του κόσμου να μυρίζει σαν κατάστημα Sephora. Κι όμως... Μετά από δύο λεπτά με ένα ντούριαν στο δωμάτιο, η μυρωδιά αρχίζει να περνάει απαρατήρητη (προφανώς επειδή η μύτη έχει συνηθίσει). Το βλέπεις. Ανοιγμένο. Με το φαγώσιμο κομμάτι του στο εσωτερικό να μοιάζει με κάτι που έχει πασαλειφτεί με παχύρευστο σάλιο αγελάδας. Προσπερνάς και την όψη του... Κι εκεί που νομίζεις ότι το μόνο που έχει μείνει είναι να το βάλεις στο στόμα σου και να τελειώνει το βάσανο, συνειδητοποιείς ότι αποτελεί πρόκληση ακόμη και το να το κρατήσεις στο χέρι σου, έτσι... απωθητικό όπως φαντάζει και το αισθάνεσαι να γλιστράει στα δάκτυλά σου. Μια αηδία, μια αηδία και μισή, μια... μητέρα όλων των αηδιών, μέχρι που το βάζεις στο στόμα σου... Τότε... Χμμμ... Δεν θα πω ψέματα, δεν ανέβηκε στην εκτίμησή μου τόσο ώστε να το θεωρώ αγαπημένο μου φρούτο, δεν θα γλείψω τα χείλη μου βλέποντας άλλον να τρώει ντούριαν, όμως... να που “καθάρισα” τρία κομμάτια, δύο επιπλέον από το πρώτο που έβαλα στο στόμα. Αντί να τρέξω να καθαρίσω τα χέρια μου και να αδειάσω το μισό Listerine μου, συνέχισα να τρώω, και στο τέλος έγλειψα και τα δάκτυλά μου. Μετά από αυτό, κι έχοντας επίσης συνηθίσει πλέον να οδηγώ με το τιμόνι στα δεξιά, νομίζω ότι είμαι έτοιμος να κάνω αίτηση για χορήγηση μαλαισιανού διαβατηρίου...

Τις ευχές για περαστικά τις μετέφερα στη φίλη μου, και σας ευχαριστεί όλους. Ευχαριστώ κι εγώ για όσα καλά μου γράψατε κάποιοι τις δύο τελευταίες ημέρες. Όσο για τα περί περί Αλβανών και σκεπτικισμού, μην τα πάρετε σαν δείγμα ξενοφοβίας εκ μέρους μου. Μακριά από μένα αυτά... Απλά, βλέπω πράγματα εδώ που με βάζουν σε σκέψεις, και το έχω σαν αρχή να αποφεύγω τις εύκολες καταδίκες και να βλέπω κάθε κατάσταση, στο μέτρο του δυνατού, από την οπτική γωνία όσο γίνεται περισσότερων... εμπλεκομένων. Αυτό είναι όλο...

Ελαφρώς προμεσονύχτια χαιρετίσματα από Κουάλα Λουμπούρ.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Οκ, τοτε το επομενο κειμενο θα γραφτει παρεα με τα γατακια!

Καλη συνεχεια στο ταξιδι και στις περιπετειες σου!

Υ.Γ. Χρονια ειχες να μας γραψεις! :(
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.754
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Κι έλεγα πότε θα ξαναδούμε ιστορία από σένα...
Θα περιμένουμε τα νέα σου κι ελπίζω να είναι όπως τα θέλεις!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Old Town White Coffee = Classic. Για τους αρχάριους και λιγότερο "ριψοκίνδυνους" (και όχι μόνον), σίγουρο στοίχημα και good value for money.
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Η ευχή μου εισακούστηκε. Χθες (Τρίτη) το μεσημέρι “πήραμε” εξιτήριο από το νοσοκομείο, και μετά από 40... εεε... “ενδιαφέροντα” λεπτά στο τιμόνι, ο γράφων πάρκαρε το Perodua της φίλης του μπροστά στη συμπαθητική/τίγκα στα γατιά μονοκατοικία για την οποία έγραψα προχθές. “Ενδιαφέροντα”, αν αναλογιστεί κανείς ότι στη Μαλαισία τα αυτοκίνητα έχουν το τιμόνι στα δεξιά, τον λεβιέ ταχυτήτων αριστερά από το τιμόνι, και οδηγούν “αντίθετα” (αν δεχθούμε λανθασμένα σαν σταθερά ότι εμείς στην Ελλάδα οδηγούμε στην “κανονική”, στη “σωστή” πλευρά του δρόμου). Προσθέστε σε αυτά το πόσο μαλακό είναι το γκάζι του αυτοκινήτου της φίλης μου και πόσο σκληρό το τιμόνι του, και... μπορείτε να φανταστείτε τις σκηνές απείρου κάλλους που ζήσαμε, ειδικά τις στιγμές που άλλαζα ταχύτητα πάνω σε στροφές(...).
Σχεδόν 50 μέρες μετά την τελευταία φορά που βρέθηκα σε αυτό το σπίτι, όλα μου φάνηκαν τόσο γνώριμα σαν να μην είχε περάσει περισσότερο από ένα Σαββατοκύριακο. Μόνο που τα γατάκια από τέσσερα είχαν γίνει έξι, με τα δύο νεότερα μέλη της... οικογένειας να είναι σούπερ χαριτωμένα αλλά και σούπερ φοβισμένα από τον... μπαμπούλα που ξαφνικά εμφανίστηκε στο σπίτι τους. Κατά τ' άλλα, ενώ τακτοποιούσα τα πράγματά μας στο δωμάτιο, άκουσα τον γνώριμο αστείο ήχο που κάνει το ποδήλατο του τύπου που τρεις-τέσσερις φορές την ημέρα περνάει από τη γειτονιά πουλώντας ψωμί. Κατά τις τρεις και μισή άνοιξαν οι ουρανοί, όπως σχεδόν κάθε μέρα στην Κουάλα Λουμπούρ, για περίπου ένα δίωρο. Και αργότερα, το απόγευμα, το κάλεσμα σε προσευχή από το μεγάφωνο του γειτονικού τζαμιού. Σαν να μην είχε περάσει μία μέρα...
Το θέμα τώρα είναι, εντάξει, έχω διάθεση να γράψω, να γράφω κάθε (δεύτερη) μέρα, όμως... δεν ξέρω πόσο ενδιαφέρον έχει για οποιονδήποτε η καθημερινότητά μου σε ένα προάστιο της Κουάλα Λουμπούρ, μακριάαα από το κέντρο, μακριά από τα σημεία της πόλης που κάποιοι έχετε ήδη επισκεφτεί, ή σχεδιάζετε να επισκεφτείτε στο μέλλον. Μπορώ να γράψω για την “ενδιαφέρουσα” Κουάλα Λουμπούρ πολλά, ας είναι καλά οι αρκετές εβδομάδες που πέρασα εδώ από τον Ιανουάριο μέχρι τον Μάιο, όμως στην παρούσα φάση, “είμαι αλλού”. Μπορώ μόνο να γράψω ότι χθες στο Καρφούρ της περιοχής που πήγα για ψώνια, έπιασα αρκετούς να με κοιτάζουν σαν κάτι αξιοπερίεργο. Όλοι τους έχουν ξαναδεί ξένο, αμφιβάλω όμως αν έχουν ξαναδεί ξένο στο νότιο Cheras, και μάλιστα στο Καρφούρ, με ένα κομμάτι χαρτί στο χέρι, να τικάρει αυτά που βρήκε, και να ξύνει το κεφάλι του για αυτά που δεν μπορούσε να βρει... Μπορώ να γράψω για την υπέρ των Ισπανών “κερκίδα” που στήθηκε στο σπίτι μας από τις δύο και μισή μετά τα μεσάνυχτα και για τις επόμενες δύο ώρες, πανηγυρίζοντας το γκολ του Βίγια επί της Πορτογαλίας, και χλευάζοντας τον Ρονάλντο όπως έφευγε στο τέλος από το γήπεδο τσατισμένος. Μπορώ να γράψω για το ότι κάνουμε ντουζ με κανάτα, γεμίζοντας με νερό μία μεγάλη λεκάνη, κάτι που από την πρώτη φορά που το έκανα εδώ, μου θύμισε περιγραφές της μητέρας μου από το χαμόσπιτο που έμενε στην Άνω Τούμπα όταν ήταν παιδάκι, εκείνη, οι παππούδες μου, και δύο θείοι μου, τα αδέρφια της. Αυτά κι άλλα παρόμοια μπορώ να γράψω, και... με το συμπάθιο :). Πρακτικά tips και περιγραφές hot σημείων της Κουάλα Λουμπούρ ελπίζω να γράψω σύντομα, όταν σταθεί ξανά εφικτό να αρχίσουμε να... κυκλοφορούμε στην πόλη. Μέχρι τότε... με την περιγραφή της Κουαλαλουμπουριανής προαστιακής ζωής θα σας ταΐζω, γεύματα αυστηρής δίετας από πλευράς ενδιαφέροντος, σαν αυτά που έτρωγε η φίλη μου μια βδομάδα στο νοσοκομείο.
Έστω και... αντιτουριστικά :), it's good to be back, και να μοιράζομαι σκόρπιες σκέψεις και εικόνες με κόσμο που είτε μόλις με πρόσεξε πρώτη φορά, είτε μου έκανε νοερά παρέα από πέρσι τον Απρίλιο που άρχισα αυτό το... ξεχειλωμένο (πλέον) χρονικά ταξίδι...


Χαιρετίσματα από το νότιο Cheras (τρέχα γύρευε)!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Τέλεια! Νέες ανταποκρίσεις από τον καθηλωτικό 10900!! Too excited....:p
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.754
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Γράφε για ό,τι σου κάνει κέφι. Δεν μας νοιάζει αν είναι τουριστικά ή αντιτουριστικά, αρκεί που είναι αυθεντικά, έτσι όπως τα ζεις.
Α και περαστικά στην φίλη σου :)
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Δεν μπορεις να κανεις αλλιως, εχεις δεσμευτει οτι θα γραφεις σε αυτο το ταξιδι. Συνεχισε...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Νομίζω ότι σήμερα είναι η ημέρα γραφής αν δεν κάνω λάθος. Οι υποσχέσεις πρέπει να τηρούνται.....
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Μεσάνυχτα (Παρασκευής) και κάτι. Ο γράφων και οι τρεις Malaysian Chinese που απαρτίζουμε την... καθιερωμένη πλέον κερκίδα σε κάθε παιχνίδι του μουντιάλ, μόλις είδαμε την Ολλανδία να πετάει εκτός διοργάνωσης τη Βραζιλία. Όταν είχαμε χρόνο να σκεφτούμε τα σχόλιά μας, μιλούσαμε στα Αγγλικά. Οι πολύ-πολύ αυθόρμητες αντιδράσεις όμως, εκφράστηκαν στα Ελληνικά (βασικά επρόκειτο για μπινελίκια για τον διαιτητή, και για δύο συγκεκριμένους παίκτες της Βραζιλίας που μου έσπασαν τα νεύρα) και στα Κινέζικα. Όσο για το τι έλεγαν οι Malaysian Chinese της κερκίδας, ο... Κομφούκιος και η ψυχή τους. Η φίλη μου μου πήρε δύο βιβλία για να με βοηθήσει στα Κινέζικα. Χα! Κάθε φορά που τα παίρνω στα χέρια και προσπαθώ να βγάλω άκρη, αισθάνομαι σαν να με βάζουν να μαγειρέψω (σημείωση: από μαγειρική δεν ξέρω πού πάνε τα 3,5 από τα τέσσερα) με τα χέρια δεμένα πίσω από την πλάτη, τα μάτια καλυμμένα, κι ένα τεράστιο ντούριαν να βρωμοκοπάει και να μη με αφήνει να ξεχωρίσω καμία άλλη μυρωδιά στο δωμάτιο-κουζίνα...


Μένοντας στο κεφάλαιο κουζίνα-μαγειρική, η σημερινή ήταν μέρα με πολύ... ελληνικό χρώμα. Το πρωί μάς έφτιαξα φραπέδες, με την φίλη μου να ενθουσιάζεται βλέποντάς με να φτιάχνω καφέ με κρύο νερό (ανήκουστο στη Μαλαισία), και να... πετάει τη σκούφια της βλέποντας δύο δάκτυλα αφρό πάνω από τον καφέ της (με τι μπορεί να ενθουσιαστεί ο άνθρωπος...). Το μεσημέρι είπαμε να τη βγάλουμε με κάτι ελαφρύ, κι έτσι ετοίμασα κάτι σαν χωριάτικη σαλάτα. Ντοματούλα, αγγουράκι, λαχανάκι, καροτάκι, ρίγανη, ελαιόλαδο, και, last but most definitely not least, φέτα! “Lemnos (με ένα ελληνικό κεφαλαίο Λ δίπλα, μέσα σε κύκλο). The Australian Fetta”(!!!). Το δε βράδυ, πριν τον αγώνα, μαγείρεψα (τρομάρα μου) το μόνο πράγμα που ξέρω να κάνω (εκτός από το να βγάζω έτοιμα φαγητά από την κατάψυξη και να τα βάζω στον φούρνο μικροκυμάτων για λίγα λεπτά), δηλαδή μακαρόνια, βάζοντας παρακαλώ δίπλα στα πιάτα μας ένα μικρότερο πιατάκι με τζατζίκι, επίσης “Lemnos” (“The traditional dip, Tzatziki”). Δώσ' του και καρπούζι μετά το φαγητό, κι ήρθε κι έδεσε... ελληνικά, “αρχές Ιούλη στην Ελλάδα” style...


Τα περνάμε ήσυχα. Τα ράμματα-σουβενίρ της φίλης μου από την προ δέκα (και κάτι) ημερών εγχείρησή της δε μας επιτρέπουν πολλά σούρτα-φέρτα. Μια βόλτα μέχρι τη γωνία βγήκαμε μόνο μία φορά. Αγάλι-αγάλι... Ετοιμάζουμε τα πρωινά-μεσημεριανά-απογευματινά-βραδινά μας, γελάμε με τις google μεταφράσεις στα Αγγλικά, κειμένων που έγραψα στο travelstories στο παρελθόν, την ψήνω να αρχίσει να γράφει το βιβλίο που έχει στο μυαλό της για την χρονιά που πέρασε το 2008 δουλεύοντας σαν freelancer δημοσιογράφος καλύπτοντας τη Φόρμουλα 1, σκεφτόμαστε τι χρώμα να βάψω τους τοίχους του σπιτιού της για να ανανεώσει λίγο το λουκ του, γελάμε με τα πονηρόλογα που της λέω στα Κινέζικα χρησιμοποιώντας ένα από τα δύο βιβλία που μου πήρε, χαζεύουμε τα γατάκια του σπιτιού που βλέπουν αόρατους εχθρούς παντού και ξαφνικά, έτσι όπως κοιμούνται, ορμάνε προς την κουρτίνα κι αρχίζουν να σκαρφαλώνουν, και γενικά... χαλαρά. Και δε με πειράζει καθόλου. Το φιλοσόφησα... Όταν κάνεις πολύ λίγα πράγματα, έχεις πολύ περισσότερο χρόνο να προσέξεις λεπτομέρειες που υπό φυσιολογικές συνθήκες σου ξεφεύγουν. Λεπτομέρειες χρήσιμες κι ενδιαφέρουσες; Εξαρτάται από το τι θεωρεί κανείς χρήσιμο κι ενδιαφέρον. Όταν είμαι στο εξωτερικό, ακόμη κι ένα σπασμένο πλακάκι σε ένα κατά τ' άλλα τέλεια στρωμένο πεζοδρόμιο μου τραβάει την προσοχή. Στην Θεσσαλονίκη η ζωή με αφήνει δυστυχώς τόσο μα τόσο αδιάφορο που μπορεί να μαζευτούν τρία πυροσβεστικά, τέσσερα περιπολικά και πέντε ασθενοφόρα μπροστά από το σπίτι μου, και να μην κουνηθώ από τον καναπέ...


Αυτά τα ολίγα, και σχετικά άνοστα. Μην πείτε ότι δεν σας προειδοποίησα! Dim Kyr και λοιποί αναγνώστες μου, εγώ σας προειδοποίησα, και τη συνείδησή μου καθαρή την έχω...


Τα χαιρετίσματά μου σε όλους από τη μακρινή Κουάλα Λουμπούρ.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ολίγα ναι. Ανοστα όχι. Μέχρι πότε θα είσαι Μαλαισία, γιατί σε ένα μήνα περίπου θα σκάσω μύτη και εγώ, αν και δεν θα μείνω για πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.676
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom