Άγιος Δομήνικος Παμε Αγιο Δομηνικο?

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Πρωι- πρωι φιαχνω δυο παγωμενους φραπε ενω ο Mr. μελεταει στο χαρτη τη διαδρομη που θα ακολουθησουμε.Του λεω οτι πρεπει να παμε προς τα πισω στο Σαντο Ντομινγκο και μετα μεσω Σαντιαγο. Μου λεει οτι το Σαντσεζ ειναι μια ευθεια πανω απο τη Boca chica και οτι ειναι κουτο να κανουμε ολοκληρο κυκλο μεσω Σαντιαγο. Ανησυχω γιατι ολοι στο ιντερνετ μου ειπαν να ακολουθησω την πορεια του λεωφορειου και μαλλον θα υπαρχει λογος γι’αυτο.Δεν ηξερα ουτε εναν που να πηγε ευθεια απο Bayaguana και Monte plata..μαλλον θα ειναι χωματοδρομοι , λεω στον Mr.
Τα χωρια ειναι μεγαλα , ισως ειναι και πολεις , μου λεει , ετσι φαινονται στο χαρτη , θα παμε ευθεια.Εξαλλου ποσο ασχημος μπορει να ειναι ο δρομος?Και να χαθουμε , οπως φοβομουν εγω , θα ρωτησουμε.Να μην ανησυχω , πριν το μεσημερακι θα με εβγαζε στο Σαντσεζ.
Αναρωτιεμαι γιατι δεν μπορουμε μια φορα να παμε καπου απ’τον κανονικο δρομο οπως ολοι!

Ξεκινησαμε και μετα απο 2-3 χλμ αρχισε ο χωματοδρομος και η ανησυχια μου μεγαλωσε. Για λιγη ωρα ο χωματοδρομος ηταν καλος , μονο που δεν πηρχαν πινακιδες πουθενα και πηγαιναμε μαντευοντας.Τα δυο μεγαλα χωρια που περασαμε ηταν χτισμενα πανω στον χωματοδρομο και οι ντοπιοι κοιτουσαν με απορια το κοκκινο αυτοκινητο που πρεπει να ηταν το μοναδικο οχημα που περνουσε εδω και αρκετες μερες.Στην πλατεια τα ξυλινα καφενεδακια ηταν γεματα ντοπιους που επαιζαν με μανια ντομινο υπο τους ρυθμους της μερενγκε , ενω οι γυναικες στριμωχνονταν στα υπαιθρια κομμωτηρια με τα κεφαλια τους γεματα χρωματιστα ρολει και τα μπιστολακια να παιρνουν φωτια.Απ’οτι καταλαβα εχουν παθος με τα ισια μαλλια , αν και δε νομιζω οτι ολα τα ρολει και τα μπιστολακια του κοσμου θα ειχαν καμια επιτυχια με αυτες τις αφανες.

Φτανοντας στη Sabana Grande de Boya , αρχισε το μπερδεμα.Μπροστα μας 6 δρομοι και σε ποιον να παμε και ποιον να ρωτησουμε! Ακολουθουμε τον πρωτο στην τυχη. Ανεβοκατεβαινουμε το λοφο , στριφογυρναμε στους προποδες του βουνου , διασχιζουμε το ποταμι και τελικα γυρναμε ξανα προς τα πισω..Περα μακρια ενας Δομηνικανος βγαινει απο ενα χωραφι με το γαιδουρακι του φορτωμένο και πηγαινει προς το χωριο.

Να μαζεψουμε οτι ξερουμε στα ισπανικα να ρωτησουμε που παμε , προτεινω
Εχουμε και λεμε , καλημερα , πρωι , αντιο , νερο...δε βοηθανε αυτα!
Το χωριο στα ισπανικα δεν ειναι pueblo?
Ναι , ναι νομιζω οτι ειναι pueblo! Ε? Ρωταω τον Mr.
Γεματος χαρα μου απανταει οτι ξερει και το ψωμι και τη μπυρα στα ισπανικα..
Τουλαχιστον το διασκεδαζαμε!
 
Last edited:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αρχικα με ενθουσιασες, μα στο τελος με εκανες να μελαγχολησω,παντως το αφιερωσες εκει που επρεπε:clap::clap::clap::clap::clap:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παίρνω μια βαλίτσα ποπ κορν, ένα βαρέλι πορτοκαλάδα και περιμένω να απολαύσω το ταξίδι. :clap:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε είπα να αλλάξω. Οι μόνοι που τρώνε περισσότερη pizza από μένα είναι τα Χελωνονιντζάκια. :haha:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ζηταs να σταματησω να γραφω με το φτανει ελεοs , η απο το Στελλιο να παψει να σε γαργαλαει?:lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ok! αρκει να μου πειs τι ειναι αυτο που σε διασκεδαζει τοσο για να το συνεχισω..:cool:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία

Attachments

  • 28,6 KB Προβολές: 360

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
ξενοδοχειο Residente los Pinos .
XAXAXAXAXAXA:haha::haha::haha::haha::haha::haha: :clap::clap::clap::clap: :haha::haha::haha::haha::bleh::bleh::bleh::bleh: :bleh::bleh: Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ:haha::haha::haha::haha::haha::haha: :D:D:D:D
sorry παίδες αλλά είναι private αυτό το αστειάκι χαχαχαχαχα μας έκανες να γελάσουμε πάντως....τι μας θύμισες τώρα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom