Ισπανία Το Ισπανικό ντέρμπι! Madrid - Barcelona! Guest star Toledo & Girona!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?

Semana Santa / Μεγάλη βδομάδα των Καθολικών

Ένα στοιχείο που έκανε ιδιαίτερο αυτό το ταξίδι, ήταν η μεγάλη βδομάδα των Καθολικών ή αλλιώς Semana Santa, όπως τη λένε οι Ισπανοί. Μπορεί να μην ήμασταν στην Ανδαλουσία ή Μούρθια όπου η Μεγάλη Βδομάδα είναι μια εντυπωσιακή επίδειξη πένθους , που εκφράζεται με τελετουργίες, ζήλο και εξωτισμό όμως και στη Μαδρίτη και τη Βαρκελώνη πετύχαμε τις Πασχαλινές λιτανείες των μετανοημένων που φορούν κουκούλες και ακολουθούν τα pasos (άρματα) τα οποία μας εντυπωσίασαν και μας καθήλωσαν με τις ιδιαίτερα ρεαλιστικές μορφές. Τα γλυπτά των περίτεχνων αρμάτων, συνήθως απεικονίζουν την λυπημένη Παρθένο Μαρία και τον βασανισμένο Χριστό σε φυσικό μέγεθος και είναι πολύ διαφορετικά από τους δικούς μας επιτάφιους και σίγουρα πιο επιβλητικά και δραματικά. Το μόνο κοινό είναι ότι τα διακοσμούν όπως και σε μας με λουλούδια, βάγια και κεριά.

Στολισμός άρματος τη Μ. Τετάρτη στο Τολέδο. Monasterio de San Juan de los Reyes


Λειτουργία Μ. Τρίτης στον Καθεδρικό ναό της Μαδρίτης Almudena


Περιφορά άρματος (pasos), Μ. Τετάρτη στην κεντρική πλατεία της Μαδρίτης Puerta del Sol




Κάτω από τα άρματα βρίσκονται οι costaleros (κουβαλητές) με τα ράσα, οι οποίοι συνοδεύονται από τους κουκουλοφόρους nazarenos (μετανοημένοι) που κρατούν πυρσούς και που εξιλεώνονται για τις αμαρτίες του έτους! Μετά τους μετανοημένους, τους πιστούς και τους θεατές ακολουθούν οι μπάντες που αποτελούνται από πνευστά και κρουστά όργανα και τον ρυθμό δίνει ένα τύμπανο. Άκρως εντυπωσιακό είναι όταν οι μπάντες, διακόπτονται κάποιες φορές από το διαπεραστικό ήχο της saeta, ενός τραγουδιού που έχει τις ρίζες του στο φλαμένγκο. Σύμφωνα με την παράδοση αυτές οι νότες αγωνίας από το πλήθος, επιβάλλουν την άμεση σιγή και την παύση της λιτανείας. Ωστόσο, η σαέτα καθορίζεται συχνά εκ των προτέρων, προκειμένου να δώσει στους costaleros την ευκαιρία να κάνουν διάλειμμα και τσιγάρο!

Αν και το βασιλικό διάταγμα του 1777 απαγορευσε τις πράξεις μεσαιωνικής μεταμέλειας και αυτοταπείνωσης, πολλές από αυτές έχουν επιβιώσει. Στην περιοχή Ριόχα, οι μετανοημένοι αυτομαστιγώνονται χρησιμοποιώντας λωρίδες από λινό ύφασμα. Εξίσου ακραίες είναι οι πράξεις τους στην Εσρεμαδούρα, που καλύπτουν την πλάτη, τον κοσμό και τα χέρια τους με ένα χοστρό σχοινί, πριν δεθούν σε ένα αλέτρι στο σχήμα του σταυρού και συρθούν στο δρόμο των Παθών!

Έξω από τον Καθεδρικό ναό της Βαρκελώνης, Μ. Παρασκευή



Οι κουκουλοφόροι μετανοημένοι (costaleros) ακολουθούν ένα paso (άρμα) που φωτίζεται με κεριά και κουβαλά ένα άγαλμα του εσταυρωμένου σε φυσικό μέγεθος. Οι υπόλοιποι συμμετέχοντες αντιμετωπίζουν τη Μεγάλη Βδομάδα με περισσότερη χαλαρότητα!








Κατά τ' άλλα δεν μπορώ να πω πως μπήκαμε βαθιά στο κλίμα της Σεμάνα Σάντα. Οι πόλεις κινούνταν στους έντονους ρυθμούς τους, τα πάντα ήταν ανοιχτά και την Κυριακή του Πάσχα, κι αν δεν βλέπαμε και καμιά εκκλησία μάλλον ούτε θα παίρναμε χαμπάρι ότι έχουν Μεγάλη Βδομάδα. Μόνο την Μ. Παρασκευή ήταν κλειστά ορισμένα καταστήματα, όπως και η αγορά La Boqueria. Δυστυχώς Μ. Σάββατο δεν έτυχε να βρεθούμε σε κάποια εκκλησία και δεν έχω ιδέα τι γίνεται στην Ανάσταση. Εκείνη την ώρα ήμασταν σε bar! Μη πω ότι ξέχάσαμε τελείως ότι ήταν Μεγάλο Σάββατο.

Μπορεί να πήραμε μια μικρή μυρωδιά από τα έθιμα των Καθολικών στην Ισπανία, αλλά ήταν ενδιαφέρουσα η εμπειρία. Βαθιά θρησκευόμενους δεν μας λες αλλά η εμπειρία ήταν ιδιαίτερη και η ατμόσφαιρα κατανυκτική. Ο δε ευαίσθητος Rose μάλιστα βούρκωσε με την εικόνα των ρεαλιστικών γλυπτών του Χριστού και της Παναγίας σε συνδυασμό με τους ήχους της μπάντας. Εγώ ο πεζός τύπος σκεφτόμουν σε ποιά tapas bar θα φάμε μετά!
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
25.927
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
όχι δεν θα γλιτώσετε έτσι εύκολα.
Καλέ ποιός σου είπε ότι θέλουμε να γλιτώσουμε. Ψέματα σου είπαν!:)

Γράφε, γράφε...γιατί δεν έχω πάει ακόμα ούτε στη μία, ούτε στην άλλη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλέ ποιός σου είπε ότι θέλουμε να γλιτώσουμε. Ψέματα σου είπαν!:)

Γράφε, γράφε...γιατί δεν έχω πάει ακόμα ούτε στη μία, ούτε στην άλλη.
Θα γράψω αλλά την συχνότητα δεν ξέρω. Είμαι και επιμελής και δεν θέλω να χαλάσω τη φήμη μου:D
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Χάζευα τις φωτογραφίες από το ταξίδι σου στο ίνσταγκραμ και περίμενα την ιστορία με ανυπομονησία!! :clap:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Χάζευα τις φωτογραφίες από το ταξίδι σου στο ίνσταγκραμ και περίμενα την ιστορία με ανυπομονησία!! :clap:
Τώρα θα ρωτούσα, και που ξέρεις το instagram μου:D Τελείως ξανθός!
Έχω περιέργεια να δω, πότε θα βγάλω κεφάλαιο:eek: Υπομονή!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αμάν ρε Γιάννη. Δεν μπορούσες να κάνεις αυτό το ταξίδι πριν 9 χρόνια (που πήγα Βαρκελώνη) ή πριν 7 χρόνια που πήγα Μαδρίτη και Τολέδο για να έχω τα tips? Απαράδεκτος.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
4 διανυκτερεύσεις Βαρκελώνη, 2 Μαδρίτη (υποθέτω και το Τολέδο μέσα), μήπως το αποτέλεσμα ήταν γνωστό πριν καν ξεκινήσει το ταξίδι? :icon_evil:
χαχα όχι με παρεξήγησες. Στη Μαδρίτη οι καθαρές μέρες ήταν 2,5 μέρες (χωρίς Τολέδο) και στη Βαρκελώνη 3 μέρες άσχετα με τις διανυκτερεύσεις. Οπότε ήταν δίκαιο, τις είδα σχεδόν ισάξιες μέρες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αμάν ρε Γιάννη. Δεν μπορούσες να κάνεις αυτό το ταξίδι πριν 9 χρόνια (που πήγα Βαρκελώνη) ή πριν 7 χρόνια που πήγα Μαδρίτη και Τολέδο για να έχω τα tips? Απαράδεκτος.
Πριν 9 χρόνια, ταξιδιωτικά δεν ήξερα που πάνε τα 4! Με συγχωρείς πάντως :D
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν και προτίμησες Βαρκελώνη (πφφφφ...) θα σε διαβάσω με ευχαρίστηση! Περιμένουμε την αναλυτική περιγραφή σου!!!

Μα... Βαρκελώνη;;; Έλεος δλδ! :p
Α σε παρακαλώ! Εδώ είχαμε ντέρμπι κανονικό και βαθμολογία. Δεν βγήκε αυθαίρετα το αποτέλεσμα:p
Μάλλον θα διαφωνήσεις σε αρκετά σημεία όταν θα φτάσω στη Βαρκελώνη. Η κριτική δεκτή:D
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Αν και προτίμησες Βαρκελώνη (πφφφφ...) θα σε διαβάσω με ευχαρίστηση! Περιμένουμε την αναλυτική περιγραφή σου!!!

Μα... Βαρκελώνη;;; Έλεος δλδ! :p
Α σε παρακαλώ! Εδώ είχαμε ντέρμπι κανονικό και βαθμολογία. Δεν βγήκε αυθαίρετα το αποτέλεσμα:p
Μάλλον θα διαφωνήσεις σε αρκετά σημεία όταν θα φτάσω στη Βαρκελώνη. Η κριτική δεκτή:D
Μήπως να κάναμε κανένα travel war? :innocent:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.931
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom